Víte, jak získat náhradu škody z výtluků?

Letošní zima (zřejmě) končí, a na silnicích po ní zůstává řada obrovských děr. Poradíme vám, jak získat peníze za škodu, pokud některý z výtluků „potkáte.“

Podívejme se na statistiky. Jen za první dva měsíce roku došlo ke 128 nehodám způsobených závadou komunikace a to je hodně. Vážně, jen pro srovnání, za stejné období se jich předchozí rok stalo padesát, což odpovídá nárůstu o více jak 150 procent.Naštěstí při nich nedošlo k žádným usmrcením.

Škody na vozidlech jsou ale značné. K těm nejčastějším škodám způsobenými výtluky patří poškozená kola a pneumatiky, prasklé poloosy či mechanické poškození motoru. Jaké jsou možnosti při domáhání škody?

"Škody z výtluků je obvykle možné uplatnit z havarijního pojištění," vysvětluje Lukáš Fládr ze sdružení Pomoc poškozeným. Pokud pojistitel v rámci vlastního šetření nezjistí žádné pochybnosti o vzniku nebo rozsahu škody, vyplatí klientovi uplatňované plnění.

V České republice má ale havarijní pojištění sjednané pouze jedna čtvrtina řidičů a v tom okamžiku nastávají komplikace. "I když dojde ke škodě na konkrétním výtluku, správce či vlastník komunikace je obvykle zbaven zodpovědnosti tím, že je výtluk označen značkou Nerovnost vozovky a Snížená rychlost." V takovém případě padá vina na řidiče a náhrady za škodu se nedomůže.

Náhradu lze podle Fládra uplatnit u správce či vlastníka jen ve velice specifických situacích, například tehdy, kdy nelze jednak jinak, než do výtluku najet. Může se tak stát v místech, kde není žádná možnost manévrovat a nebo tam, kde by za takových okolností mohlo dojít k ohrožení chodců. "Odpovědnost za škodu nastává tehdy, jedná-li se o náhlou a nečekanou závadu,je ale nutné prokázat, že ke škodě došlo najetím do konkrétního výtluku, například svědeckou výpovědí spolujezdce.

Dále doporučujeme vyfotografovat výtluk spolu s nějakým předmětem tak, aby se dal lépe určit rozměr poškození vozovky." Zároveň by měl řidič v takovém případě přivolat policii, která může chybějící značení o špatném stavu vozovky zaprotokolovat. Pak lze hovořit o odpovědnosti správce či vlastníka komunikace.

Zdroj: Autoweb.cz. sdružení Pomoc postiženým

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.