Vše o palubních kamerách: Kdy je smíme použít? A kdy je to naopak zakázané?

Palubní kamery si už našly cestu do auta nejednoho běžného motoristy. Také už ji máte, nebo o ní aspoň přemýšlíte? V tom případě se vám mohou hodit odpovědi na nejčastější čtenářské dotazy.

Ceny palubních autokamer už spadly na pětistovku, takže si ji může pořídit každý. Před koupí byste se měli podle obchodníků zajímat především o rozlišení, které nebývá u nejlevnějších přístrojů dostatečné – zhruba u kamer do tisícovky proto záznam není dostatečně zřetelný.

Ceny kvalitnějších modelů začínají už okolo dvoutisícové hranice, ve výprodejích na internetu je ale lze sehnat i za 600 Kč. Nejsofistikovanější přístroje už stojí několik tisíc, hodně dobré pořídíte asi za 5000 korun. Na trhu jsou ale i modely s cenou blížící se 10.000 Kč. Důležitou okolností při rozhodování je podle odborníků bytelnost držáku na okno. Na křehkém se kamera chvěje a záznam je nepoužitelný. Sledujte také hmotnost a velikost kamery. Přístroj bez displeje sice zabere v kabině méně místa a v noci neoslňuje, ovšem jen stěží určíte, jaký úsek vašeho výhledu vlastně dokumentuje. Zajímavou alternativou ke kamerám může být nahrávání na mobilní telefon, což umožňují aplikace jak pro Android, tak Apple. Při jejich výběru se zaměřte na spolehlivost – aplikace mohou při nahrávání padat. Navíc stejně jako navigace v telefonu kvůli vyšší hmotnosti ve srovnání s kamerou nedrží vždy úplně spolehlivě, zejména na zhoršeném povrchu vozovky. Často se nás také ptáte, jestli je vůbec dovoleno pořizovat nějaké záznamy. A co na ně říkají policisté? Vybrali jsme nejčastější čtenářské dotazy.

Kam smím kameru umístit?

V Rusku, Číně, Japonsku, Austrálii a většině států v rámci USA je třeba dbát jen na to, aby kamera nebránila řidiči ve výhledu z vozidla a nebránila jeho bezpečnému ovládání. V Česku neexistuje žádný závazný předpis toho, co je bránění ve výhledu. Policista se bude na silnici řídit vlastními smysly a rozumem – obecná poučka říká nelepit kameru do činné plochy stěračů. Nejvhodnější umístění je za vnitřním zpětným zrcátkem, kde vás neruší a dá se tam dobře přidělat.

Smím vůbec kameru používat?

V řadě zemí jsou kamery za čelním oknem zcela zakázané, třeba v Rakousku nesmíte pořizovat záznamy veřejných prostor ani se hájit u soudu videem z průběhu nehody. V Lucembursku ji nesmíte také používat a třeba v Portugalsku dokonce ani vlastnit. Důvodem je ochrana osobních údajů GDPR v Evropě. Zato v České republice a řadě dalších evropských zemí si můžete v zásadě za čelním oknem auta filmovat, co kde chcete.

Pravidla použití kamer na cestách

Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Slovensko, Španělsko: Jen požadavek na umístění, aby nebránila řidiči ve výhledu

Estonsko, Finsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko a Velká Británie: Povinnost rozmazat registrační značky vozidel a obličeje lidí, aby nebyly identifikovatelné

Belgie: Jen pro osobní potřebu. V případě projednávání nehody o tom musí být všechny zúčastněné strany informovány.

Francie: Zákaz umístit kamerový záznam na internet. Naopak může být zaslán přímo policii jako důkazní materiál.

Řecko: Jen pro osobní účely a při vlastní obhajobě v případě probíhajícího trestního řízení.

Maďarsko: Záznamy jen pro osobní potřebu a ze záznamového zařízení musí být vymazány po uplynutí pěti dnů.

Lotyšsko: Záznamy mohou být předloženy policii či soudu, musí však být rozmazány obličeje lidí a registrační značky vozidel.

Rakousko: Přísný zákaz pořizování jakýchkoliv záznamů pod pokutou v řádech statisíců korun. K obhajobě nelze předkládat ani záznamy průběhu nehody z kamery nebo mobilu. Jedinou výjimkou je video z následků nehody, nic víc!

Portugalsko: Kameru nesmíte ani vlastnit

Lucembursko: Kameru smíte vlastnit, ale nesmíte ji používat.

Je záznam k něčemu dobrý?

Policie se záznamy běžně zabývá. Využívá je při vyšetřování dopravních nehod nebo pátrání po osobách a vozidlech. Jenže často nemá k dispozici další informace, třeba ani místo a čas události, takže nezbývá než případ odložit. Policie dokonce zřídila speciální oddělení, která jsou schopna se záznamy dále pracovat – přiblížit je, zastavit, vytáhnout detaily. Také pojišťovny už záznamy běžně přijímají a zkoumají. „Video se dá stejně jako fotky nahrát snadno do naší aplikace určené k řešení škod. Vzhledem k omezené velikosti ale jen jako výseč, která obvykle pro prokázání stačí. A pokud by ne, lze pochopitelně přinést záznam na jakoukoliv pobočku,“ vysvětluje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Záznam se dá využít také u soudu, pokud nejde o nezákonně získaný důkaz. Jenže ani jasný záznam ještě neznamená, že soud vyřkne rozhodnutí jen na základě jeho zhlédnutí. Soudy totiž v rámci zásady volného hodnocení důkazů hodnotí každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v souvislosti. Záznam z autokamery tedy bude pro soudce pouze střípkem do skládačky. Platí tedy, že je i se záznamem nadále potřeba shánět svědky, fotografie a náčrtky.

Smím video sdílet?

Pokud video uschováte jen pro vlastní potřebu případné obhajoby, je všechno v pořádku. Ale pozor, kdybyste ho chtěli sdílet na internetu pro výstrahu „všem silničním pirátům“! Pak sami jednáte protiprávně. Podle zákona je osoba provozující kameru považována za správce osobních údajů. „Získané nahrávky a záznamy lze využít pouze v souvislosti s řešením dopravního incidentu, jehož je provozovatel kamery přímým nebo nepřímým účastníkem,“ upozorňuje Roman Budský z platformy Vize nula.

Může kamera v něčem škodit?

Jednoduše dostupná záznamová technika pro všední den bohužel v řadě motoristů vyvolává dojem, že prostřednictvím sdílení záznamů vychovávají ostatní. Kamery jsou tedy dobrá věc, ale vždycky se najdou takoví, co chtějí dělat pořádek a suplovat práci policie, která tam zrovna na silnici není vidět. „Někdy až provokují ostatní a pak je na záznamech vidět jen jejich reakce na něco, co už nevidíte. Každý si ovšem nese svou zodpovědnost a nesmí se nechat vyprovokovat,“ ukazuje na negativní projev autokamer dopravní psycholog Michal Walter.

Autor: svět motorů

Zdroj: auto.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.