Vybrat správnou autosedačku nebývá zcela snadné. Co vše zvážit?

Naši rodiče a prarodiče měli v porovnání s dnešními čerstvými rodiči jednu velkou výhodu, nemuseli řešit, jakou autosedačku pro svého potomka koupit. Proč říkáme výhodu?

Protože vymyslet a vybrat tu správnou autosedačku často není žádná legrace. Naopak se může jednat o situaci velmi stresující a časově náročnou, zejména když o autosedačkách nic nevíte a necháte se ohromit množstvím jejich druhů a typů.

Jak vybrat autosedačku 

Autosedačky jsou především bezpečnostním opatřením, a proto, aby tento aspekt splňovaly, je vhodné vybírat pouze ty autosedačky, které prošly evropskými testy. Dále autosedačku samozřejmě přizpůsobujeme váze, výšce a věku dítěte. V závislosti na tom se dětské sedačky obvykle dělí do čtyř skupin, kategorií:

  • Skupina 0/0+:  0–13 kg (od narození do cca 12 měsíců)
  • Skupina I: 9–18 kg (cca od 1 do 4 let)
  • Skupina II: 15–25 kg (cca od 4 do 7 let)
  • Skupina III: 22–36 kg (od 6 let do 12 let či výšky 150 cm)

 

Na trhu ale najdete i autosedačky, které spojují kategorii II a III, a jsou tedy vhodné pro děti od 15 do 36 kg.

V neposlední řadě bychom si měli všímat také materiálu, že kterého jsou vyrobeny, například potahu, a také rozmanitých mechanismů, kterými jsou vybaveny, ty se samozřejmě liší v závislosti na kategorii sedačky. V současné době je autosedačka povinná pro všechny děti, které jsou menší než 150 cm nebo lehčí než 36 kg.

Autosedačka, nebo podsedák?

Zákon §6 zákona č. 361/2000 Sb., který se používáním dětských sedaček zabývá, výslovně neříká, od jakého věku, váhy či výšky je možné autosedačku nahradit podsedákem. Odborníci se ale shodují na tom, že autosedačka by měla být používána, jak dlouho to jde. Podsedák obvykle nedoporučují pro děti lehčí než 15 kg a mladší než 5 let. Základní funkcí podsedáku je zvýšit posazení dítěte tak, aby mu bezpečnostní pás nezasahoval do krku, autosedačka ale samozřejmě splňuje bezpečnostní podmínky lépe.

Dítě na předním sedadle

Zatímco v minulosti bylo cestování na předním sedadle omezeno věkem dvanácti let, v současnosti žádný takový limit neexistuje a v případě použití autosedačky či podsedáku může na předním sedadle cestovat i malé dítě. To, že tedy například vidíte maminky s malými miminky, které jsou v autosedačce typu vajíčko na předním sedadle, je podle zákona v pořádku. Autosedačka by měla být otočena proti směru jízdy a je důležité vypnout airbag spolujezdce.

Kolik autosedaček?

Pokud přemýšlíte nad tím, kolik autosedaček vás postupně čeká koupit, většina lidí se shoduje na čísle tři až čtyři. První typ autosedačky typu vajíčko je určen pro miminka a jeho výhodou je to, že se dá připevnit i na podvozek kočárku. Důležité je, aby hlavička dítěte později nepřesahovala okraj konstrukce autosedačky. Tyto autosedačky se obvykle používají přibližně do roku dítěte, poté se nahradí klasickou autosedačkou, která se instaluje po směru jízdy. Pro přechod z autosedačky skupiny 0 do skupiny I je důležité, aby mělo miminko nejen alespoň 9 kg, ale také aby umělo dobře samostatně sedět. Pokud jde o přechod mezi autosedačkami II a II kategorie, nespěchejte, jinak se může stát, že malé dítě z pásu na velké sedačce vypadne.

Autor: Martina Šťastná

Zdroj: healthychildren.org, choice.com.au, portalridice.cz, carsmag.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.