Výměnu pneumatik před zimou neodkládejte aneb Podle čeho vybírat

Vzhledem k tomu, že na některá místa naší republiky už dopadly první sněhové vločky, není od věci objednat své auto do servisu na přezutí. Že by si váš vůz zasloužil nové zimní pneumatiky? Poradíme vám, jak vybrat ty pravé.

Platná legislativa říká, že pokud v období od 1. listopadu do 31. března pokryje silnice led, námraza nebo sníh (případně dá-li se to předpokládat), je možné na komunikace vyjet pouze v autě opatřeném zimními pneumatikami. Ačkoli spousta lidí s výměnou pneumatik váhá s tím, že jezdí spíše v nížinách, rozhodně se přezutí na zimní pneu nevyplatí podcenit. I v nižších polohách v zimě často bojujeme s námrazou, která na letních pneumatikách znamená vysoké riziko.

Nejvyšší čas

Čím jsou vlastně zimní pneumatiky tak specifické? Jednak se od letních liší materiálem, který je o něco měkčí, takže lépe přilne na vozovku i při nízkých teplotách. Druhým rozdílem je vzorek zimních plášťů. Nejenže se liší v tvaru dezénu, který mnohem lépe odvádí vodu i sníh (v porovnání s letními pneu), ale také v hloubce vzorku.

I když zákon mluví o povinnosti vyjíždět na zimních pneumatikách za nepříznivých podmínek až od 1. listopadu, vzhledem k nevyzpytatelnosti počasí se vyplatí přezout o něco dříve. Kdy jen nasadit pneumatiky z minulé sezóny a kdy shánět nové?

04_zari_Zbozi_Zimni pneumatiky_1

1. Barum Polaris 5 195/65 R15 91 T, od 868 Kč
2. Continental WinterContact TS860 195/65 R15 91 T, od 1 248 Kč
3. Tomket Snowroad Pro 3 205/55 R16 94 H XL, od 1 148 Kč
4. Kleber Krisalp HP3 195/65 R15 91 T, od 959 Kč
5. Goodyear Ultra Grip Performance G1 215/60 R16 99 H XL, od 2 294 Kč

Také tento aspekt řeší zákon. Zimní pneu podle něho musejí mít vzorek vyšší než 4 milimetry. Pamatujte ale, že splňujete-li tuto minimální výšku vzorku na podzim, koncem zimy se mohou pneumatiky sjet a vzorek už nebude požadavku legislativy odpovídat. Nemluvě o zhoršených jízdních vlastnostech plášťů s nedostatečným vzorkem.

Pokud si nejste jistí, zda vaše pneumatiky zvládnou ještě letošní zimu, poraďte se v servisu. Tam vám ostatně zkontrolují také to, zda se pneu nepoškodily během uskladnění, případně si nenesou žádnou vadu z předchozí zimy, která by se mohla po jejich „nazutí“ na auto projevit. V případě jakéhokoli poškození raději neváhejte a pneumatiky pořiďte nové.

Vybíráme nové pneumatiky

Jak vlastně zimní obutí svému autu vybrat? Samozřejmostí je brát při nákupu v úvahu rozměry pneumatik, které udává výrobce auta. Zimní pneumatiky nesou označení M+S (z anglického „mud and snow“, tedy „bláto a sníh“), které je doplněné symbolem vločky.

Rozhodujícími kritérii by při nákupu mělo být, jak často v zimě a nepříznivém počasí vyjíždíte, zda podnikáte dlouhé trasy, nebo jen krátké vyjížďky (tedy kolik kilometrů během zimy najezdíte), po jakých komunikacích se pohybujete (je rozdíl mezi udržovanou dálnicí a horskou silničkou, jež se v zimě neudržuje), případně jaký styl jízdy vyznáváte.

04_zari_Zbozi_Zimni pneumatiky_2

1. Sava Eskimo S3+ 205/55 R16 91 T, od 1 045 Kč
2. Matador MP92 205/55 R16 91 H, od 1 020 Kč
3. Barum Polaris 5 215/60 R16 99 H XL, od 1 461 Kč
4. Hankook W320 225/60 R17 99 H, od 2 449 Kč
5. Michelin Alpin 5 195/65 R15 91 T, od 1 324 Kč

Pro mnoho řidičů je při nákupu také rozhodující částka, již chtějí do nového obutí pro své auto investovat. Tak jako u řady dalších věcí, také pro pneumatiky platí, že se nevyplatí příliš šetřit, protože kvalita jde často ruku v ruce s vyšší cenou. Pamatujte však, že se jedná o dlouhodobější investici. A hlavně jde o bezpečnost vaši i vašich spolucestujících. Často se vyplatí spoléhat na osvědčené značky, jako jsou například Tomket, Continental, Barum, Dunlop, Michelin, Goodyear, Matador a další.

Někteří majitelé aut volí pneumatiky celoroční. Jejich výhodou je bezesporu fakt, že u nich odpadá dvakrát ročně přezouvání, nicméně odborníci je doporučují spíše svátečním řidičům, kteří necestují do nepřístupných oblastí. V podstatě jsou kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, a tak je jasné, že na ledu či sněhu jsou v porovnání se zimními plášti méně účinné. Pokud tedy cestujete po českých (a nejen těch) silnicích i v zimě, vyplatí se investovat do kvalitního zimního obutí. I správně zvolené zimní pneumatiky vám totiž mohou v nepříznivém počasí zachránit zdraví či život.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz. 

 

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.