Vyplatí se ještě kupovat auto s vysokým počtem najetých kilometrů? Ano, ale má to háček

Po automobilu, který by měl najeto stovky tisíc kilometrů, kupci nijak zvlášť nestojí. Přitom jsou jejich ceny příznivé a někdy koupě takové ojetiny nemusí být špatný nápad.

Ojeté automobily jsou v Česku stále dost populární. Jedním z kritérií, na které se kupující hodně zaměřují, je, aby na počítadle ujeté vzdálenosti byl co nejnižší údaj. Maximum pro typického českého zákazníka je zhruba 100 až 150 tisíc kilometrů. Mladé řidiče, kteří hledají své první auto, tohle kritérium příliš nezajímá. U nich rozhoduje zejména cena a značka, i když trendy se poslední roky posouvají. Otázkou je, zda se v dnešní době vůbec vyplatí investovat do starých vozů s vysokým nájezdem.

U některých aut to není problém

Vlastně záleží na několika faktorech. Průměrné stáří automobilů, které nabízejí nejrůznější prodejní servery, se pohybuje přes deset let a průměrně mají najeto kolem 200 tisíc kilometrů. Kupující na takových vozech láká zejména přiměřená cena. Riskují ale problémy a možná i nákladné opravy. Neplatí to ovšem paušálně. Na trhu lze najít i automobily, u kterých najeté kilometry opravdu nebudou problémem.

Většinou jde o prestižní značky vozů se spolehlivými motory, takže není nutné počítat s dalšími investicemi na opravy. U těchto ojetin ale ceny už tak příznivé nejsou, dokonce bývají i dražší než nový vůz nižší třídy. Většina zákazníků, kteří si chtějí pořídit ojetinu, se rozhodují pro levnější a málo opotřebované automobily. Vyplatí se mít sebou v bazaru odborníka, který případně upozorní na úskalí vozu.

Pravidelný servis a údržba

Před koupí konkrétního modelu ojetého auta by si zájemce také měl vyjasnit, jak auto bude využívat.  Zda bude častěji jezdit kratší trasy po městě, nebo naopak dlouhé cesty. Vozy s nižším nájezdem sice jsou v bazarech dražší, ale kolikrát bývají v mnohem horší kondici, než auta s vyšším počtem najetých kilometrů. Jakmile je automobil starší patnácti a více let, není počet najetých kilometrů tím nejdůležitějším parametrem při koupi.


i

Manacor, Spain; january 20 2022: Skoda car dealership in the Majorcan town of Manacor, Spain

Mnohem důležitější je skutečný stav automobilu a to, jak byl udržovaný. Podle některých mechaniků kladou majitelé hodně využívaných vozů větší důraz na preventivní servisní prohlídky, aby je auto nevypeklo někde na silnici daleko od domova nebo kanceláře. Zatímco u vozů, s nimiž majitelé tolik nejezdí, je vyšší pravděpodobnost toho, že pravidelný plán údržby nemusel být striktně dodržován

Autor: Jaroslav Novčák

Zdroj: AutoCar

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.