Vyrážíte na dovolenou autem? Dopravní experti radí, kterému dni se vyhnout .

Se začátkem letních prázdnin se na silnicích a dálnicích, a to především na těch, které lidé nejčastěji používají k cestám na dovolené, očekává mimořádně silný provoz. Nejméně vhodný pro odjezd je podle dopravních expertů jednoznačně páteční podvečer. Půjde o cestu v hustém provozu, bez náležitého odpočinku a po únavě z horka.

Jedním z hlavních tahů, po kterém Češi míří na dovolené, je tzv. Císařská cesta, která vede z Jihlavy na Znojmo, Vídeň a dále pak do Chorvatska nebo Itálie. Podle reportéra TV Nova, který byl na místě, se ve čtvrtek večer provoz docela uklidnil.

"Musím ale říct, že mezi projíždějícími jsou tu čím dál častěji k vidění obytná auta, karavany a vozidla, která mají na střeše rakev nebo kola. Je zkrátka vidět, že řada lidí už vyráží na dovolenou," prozradil reportér. U Jihlavy je jedno z míst, kde po cestě na jih potkají Češi stavební omezení. Hlavně v dopravních špičkách se tam tvoří kolony a turisté tak musí počítat se zdrženími.

Největší nával se ale očekává v pátek v podvečer, což je podle odborníků nejhorší možná doba na to, abyste vyrazili na dovolenou. "Určitě bych počkal do soboty, anebo odjel o den dříve," vyjádřil se dopravní expert Libor Budina. "Celá řada lidí vyrazí i na vnitrostátní dovolenou nebo na víkend, plus na své chaty," doplnil další expert Roman Budský.

​"Dálniční tahy budou vytížené, navíc tam nebudou jezdit jenom čeští turisté, ale i celá řada zahraničních turistů. V Rakousku a na Slovensku začínají prázdniny stejně jako u nás," dodal. K moři na jihu spolu s Čechy zamíří miliony dalších Evropanů. "Na cestu k jižním mořím je ideální úterní podvečer," radí Roman Budský.

Vyvarovat byste se měli přeceňování řidičských schopností, jako je cesta na jeden zátah. Riziko, že k moři kvůli nehodě nedojedete, je značné. "To je nejhorší věta, která může zaznít společně s větou: Je to posledních 50 až 80 kilometrů, už to dojedu," tvrdí Libor Budina.

"Po čtyřech hodinách jízdy je to dvojnásobek, ale po šesti hodinách už osminásobně větší pravděpodobnost, že řidič způsobí dopravní nehodu," varuje Budský. A nezapomeňte zahodit agresivitu a přepnout se na pozitivní mód. I nedodržení téhle zásady bývá častou příčinou nehod. 

Autor: Ivan Berka, David Pik

Zdroj: sei, TN.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.