Vysoké ceny paliva lze kompenzovat hospodárnější jízdou. Jaká rychlost dokáže ušetřit až několik litrů na nádrž?

V dnešní době, kdy cena paliva je vysoká, se hodí každý ušetřený litr. Každé vozidlo má svou nejhospodárnější rychlost, při které má nejnižší spotřebu paliva

S rostoucí cenou za palivo máme dvě možnosti. Buď omezit najeté kilometry na minimum, nebo se naučit jezdit hospodárněji. I pár drobných změn dokáže ušetřit nemalé peníze. Základem je plynulá jízda bez zbytečně častého brždění a prudké akcelerace. Také je dobré držet auto v ideální rychlosti, což se nám bohužel podaří jen na dálnici.

Optimální rychlost vozidla

Často se říká, že čím vyšší rychlost, tím vyšší spotřeba. Toto tvrzení není však stoprocentně pravda. Automobilky občas informují o tom, jaká je ideální rychlost vozidla. Takže ani pomalá jízda vám nepomůže, a naopak vás může stát o dost více paliva. Každé vozidlo má ideální rychlost jinou a přesně ji lze stanovit jen experimentálně.


i

Z různých průzkumů a studií však vyplývá, že ideální a nejhospodárnější rychlost vozidla se pohybuje mezi 80 a 110 km/h. Velká část vozidel má ideální rychlost přibližně 100 km/h. To platí v případě, že jedete déle přesně touto rychlostí, což lze jen na dálnici. Když tedy pojedete po dálnici a nastavíte si tempomat na rychlost 110 km/h, dostanete ideální poměr spotřeby paliva ku času jízdy.

Další tipy na snížení spotřeby paliva

Jak snížit spotřebu paliva zjistíte, když budete často jezdit a pozorovat, jak vám palivo „mizí“. Zkušenosti profesionálních řidičů mohou být nápomocny při snižování spotřeby. První doporučení zní co nejméně a ideálně plynule měnit otáčky, minimálně používat brzdu a zbytečně prudce se nerozjíždět. Pomáhá i kvalitní motorový olej a dobrý technický stav vozidla.


i

Co se týče akcelerace, doporučuje se sice neakcelerovat zbytečně prudce, ale také ne příliš málo. Doporučuje se sešlápnout pedál přibližně na 60 %, dosáhnout požadované rychlosti a tu co nejdéle udržovat. Pokud jezdíte drtivou část cest po městě, moc prostoru na ušetření nemáte. Pomůže správně řadit, využívat brzdnou sílu motoru, nezatěžovat studený motor prudkou jízdou a snažit se o co nejplynulejší jízdu.

 

Autor: Ondřej Veselý

Zdroj: Motor 1, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.