Vysoké pokuty a strasti pro mladé řidiče. Co přinesou chystané novinky ministerstva dopravy?

Velké změny nejen v oblasti systému trestů pro řidiče připravilo v novele zákona ministerstvo dopravy. Co přesně to pro motoristy znamená v praxi.

Ministerstvo dopravy říká, že hlavním cílem novely zákona o provozu na pozemních komunikacích je zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Nepřekvapí tedy, že hlavní novinkou jsou přísnější tresty a vyšší pokuty pro neukázněné motoristy.

Návrh je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení, bude jej projednávat vláda a finální slovo zůstane na poslancích a senátorech. Pokud novela projde, mají změny začít platit v srpnu příštího roku.

A jaké novinky se tedy chystají? Jiná budou například pásma pokut. Zatímco doposud jich bylo sedm, nově mají být čtyři, přičemž přestupky budou posléze rozdělovány podle typové závažnosti. Ministerstvo uvádí, že vzhledem k okolnostem spáchání přestupku tak bude možné uložit vyšší pokuty než dnes. Pokuta udělená ve správním řízení bude nově dražší, v nejpřísnějším pásmu hrozí řidičům sankce od 25 do 75 tisíc korun. Bavíme se například o jízdě pod vlivem návykových látek.

Vyjma drobných přestupků už nebudou policisté moci stanovit výši pokuty dle vlastního uvážení. Sankce pro motoristy budou stanoveny pevně. Ministerstvo tak chce eliminovat rizika související s možností korupce.

 

Novela hovoří také o situaci, kdy bude spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. V takovém případě by se totiž mohl postih zdvojnásobit do maximální výše až 100.000 Kč. Zároveň prý přibude dopravních přestupků, které půjde vyřešit rovnou na místě.

 

Změnit se má také bodový systém, ve kterém se po novém mají rozdávat jen čtyři, případně šest bodů. Menší přestupku už bodově „odměňovány“ nebudou, na druhou stranu se ale má prodloužit doba, kterou se při vybodování budete muset obejít bez řidičského průkazu. V případě některých prohřešků zase hrozí vyšší bodový postih.

Informace o vašem bodovém kontě mají být nově dostupnější. Za každé odečtení vám přijde textová zpráva, případně email. Více na pozoru se budou muset mít čerství řidiči, důvodem je jejich vysoká nehodovost. V průběhu prvních dvou let vlastnění řidičského průkazu může řidič spáchat jen přestupky za 6 bodů, posléze přijde o řidičský průkaz. Bude-li schválen jiný bodový systém, v praxi to znamená, že stačí jeden závažnější přestupek, aby mladý řidič o papíry přišel.

Jednou z mála pozitivních zpráv ve výčtu chystaných novinek je možnost na vybraných dálničních úsecích zvýšit maximální rychlost na 140 km/h. Policie si však mnohem více posvítí na nedodržování bezpečné vzdálenosti, které by podle novely mělo být trestáno pokutou od 2500 do 10.000 Kč, přičemž pravidla pro řidiče nákladních aut mají být ještě přísnější než pro osobáky.

 

Autor: Stanislav Kolman

 

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.