Za nehodu na letních gumách na námraze je ode dneška pokuta

Od prvního listopadového dne by měli mít motoristé na autě přezuto na zimní pneumatiky, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

Dosud přezuly více než tři čtvrtiny řidičů, vyplývá z informací pneuservisů a prodejců pneumatik.

I přes zákonnou povinnost část řidičů kvůli relativně teplému počasí na konci října stále vyčkává. Podle průzkumu v autoservisech jich nakonec během zimní sezony přezuje 95 procent. Další tři procenta jezdí na zimních gumách po celý rok. V Česku se ročně přezouvá kolem 2,5 milionu aut.

Naše zkušenosti potvrzují více než dvojnásobný nárůst počtu řidičů, kteří v tomto období přezouvají na zimní pneumatiky, oproti období před zavedením vyhlášky, kdy takto činilo odhadem pouze 30 procent motoristů," říká Petr Vomáčka z ÚAMK.

Část motoristů tradičně vyčkává až na zhoršení klimatických podmínek, kdy většina pneuservisů registruje krátkodobě enormní narůst zájmu o přezutí pneu," uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Pneuservisy se zvýšenému zájmu o přezutí přizpůsobují prodloužením otvírací doby a přijímáním dalších zaměstnanců, čekací lhůty se mírně prodlužují," dodává mluvčí autoklubu Petr Vomáčka.

Domácnosti jsou stále pod mírným ekonomickým tlakem nucené šetřit a patrně z tohoto důvodu zaznamenáváme zvýšený zájem pouze o přezutí pneu na ráfek," dodává.

Pokud motoristy s letními gumami nečekaně na cestách zastihne nepříznivé počasí, riskují pokuty, vyšší riziko dopravní nehody, ale i problém s případným pojistným plněním u pojišťoven. Řidičům, kteří v zimě nepřezují a pak nabourají, může pojišťovna krátit pojistné plnění. Pokud řidiče s letními pneumatikami přistihne při zhoršených povětrnostních podmínkách policista, hrozí mu pokuta až 2 500 korun.

Zimní pneumatiky mají obecně lepší vlastnosti než letní obutí, když teploty trvale klesnou zhruba pod sedm stupňů Celsia nebo na sněhu. Minimální hloubka vzorku je čtyři mm a měly by být nazuté na všech čtyřech kolech. Proti loňsku podle prodejců některé značky mírně zlevnily o pět až deset procent.  Prodejci mají ještě dostatek zásob z minulé sezony.

Především na horských silnicích a Vysočině může řidič narazit na úsek silnice, jehož začátek je označen modrou dopravní značkou s autem a  vločkou "Zimní výbava". "Zde pak jednoznačně platí, že vjezd je povolen jen vozidlům se zimními pneumatikami. Bez ohledu na panující povětrnostní podmínky a stav povrchu komunikace," upozorňuje Roman Budský z Besipu.


Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.