Zákon má řidiče přimět k návštěvě očního lékaře

Dvě třetiny řidičů nemají v pořádku zrak. Ukázala to osvětová kampaň Autoklubu ČR Slepí vrazi, která odstartovala loni a při níž byl zrak kontrolován tisícům řidičů. Poslanec Jan Birke (ČSSD) chce proto předložit novelu silničního zákona, která by všem řidičům uložila povinně navštívit očního lékaře.

„Tuto situaci vnímám jako opravdu závažnou. Představte si, že vám lékař zkontroloval zrak v osmnácti letech při prvním vydání řidičáku a další povinná prohlídka je u běžných řidičů až v pětašedesáti letech,” řekl v úterý novinářům Birke.

V Česku je asi šest milionů řidičů. Z výsledků zmíněné kampaně Slepí vrazi, že by asi 4,5 miliónu z nich potřebovalo brýle nebo více dioptrií. „Novelou proto chci docílit, aby motorista musel k očnímu lékaři při každé výměně řidičského průkazu, tedy alespoň jednou za deset let,“ představil svůj návrh poslanec.

Prezident Autoklubu Jan Šťovíček uvedl, že zdravé oko vidí chodce na 200 metrů, s třemi čtvrtinami dioptrie bez brýlí na poloviční vzdálenost. „Už při absenci korekce zraku o tři čtvrtiny dioptrie se prodlužuje kvůli zpožděné reakci řidiče brzdná dráha automobilu při rychlosti 90 kilometrů v hodině z 80 na 120 metrů,” uvedl.

Pravidelné kontroly zraku v současnosti povinné nejsou. Ideální by podle odborníků bylo, pokud by si šoféři nechali zrak zkontrolovat každý rok. To ale většina řidičů nedělá, 74 procent z kontrolovaných řidičů za poslední rok očního lékaře nenavštívilo a 40 procent ani v posledních pěti letech.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.