Zapomněli jste zaplatit povinné ručení? Co vám hrozí?

Co se stane, pokud zapomenete zaplatit povinné ručení úmyslně, nebo opomenutím? Hrozí vám postih, i pakliže se nestanete účastníkem nehody?

Pojišťovna vás vyzve

Povinné ručení se musí hradit pro každé auto, které je uvedené v registru vozidel, ať už s ním jezdíte, nebo vám vlastně celý rok stojí na parkovišti či v garáži. Smlouva o povinném ručení se uzavírá většinou na rok. Pokud smlouvu nevypovíte, automaticky se prodlouží o další období. Ještě před tím vám pojišťovna zpravidla zašle nové podmínky smlouvy, ke kterým se ani nemusíte vyjádřit. V takovém případě pojišťovna usuzuje, že s podmínkami souhlasíte a smlouva běží dál. Vypovědět ji můžete za určitých podmínek, pojišťovna se pak nestará o to, zda jste uzavřeli smlouvu někde jinde, je to pouze vaše zodpovědnost. Pokud neuzavřete novou smlouvu, nebo ji řádně nezaplatíte, pak je vaše vozidlo považované za nepojištěné a z toho vám mohou hrozit značné sankce. „Pokud je vaše smlouva v platnosti a vy povinné ručení nezaplatíte, pak vás pojišťovna vyzve, abyste tak učinili. Vaše povinné ručení nepřestane platit hned, ale až po jisté době. Pokud nezareagujete ani na poslední upomínku, pak vaše povinné ručení není platné. Pojišťovna po vás bude vymáhat dlužnou částku za pojistné do této doby. A to není všechno. Další peníze po vás bude požadovat Česká kancelář pojistitelů,“ uvádí Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz,  u které můžete provést srovnání povinného ručení a havarijního pojištění.

Sto tisíc nepojištěných vozidel

Vozidel, které nemají platné povinné ručení, není málo: „Podle údajů České kanceláře pojistitelů (ČKP) má k 30. 6. 2020 povinné ručení již 8,4 milionu vozidel, ale téměř 140 000 motoristů tuto zákonnou povinnost neplní. Ročně pak způsobí tito řidiči cca 3000 nepojištěných škod v úhrnu za více než 400 milionů korun, které jsou hrazeny z garančního fondu České kanceláře pojistitelů,“ uvedla tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů, Veronika Nová. Pokud nabouráte nepojištěným vozidlem, jdou veškeré škody za vámi, ať už za nehodu můžete nebo ne. Druhé straně je uhradí právě Česká kancelář pojistitelů, ale následně je bude vymáhat po vás. České kanceláři pojistitelů ale budete platit, i když se žádné nehody nebudete účastnit, a to do tzv. garančního fondu. Právě z něj se totiž hradí škody z nehod nepojištěných vozidel: „Sazba této částky se liší podle typu vozidla. Za automobil je to podle objemu motoru od 30 do 93 korun denně,“ upozorňuje Martin Thienel. Měsíčně tak může jít až o několik tisíc. „Česká kancelář pojistitelů navíc tyto poplatky poměrně urputile vymáhá, takže vyhnout se placení skutečně nelze,“ dodává Martin Thienel.

Dlouhodobě na straně zákazníka

Jak vidíte, neplatit povinné ručení je velká hloupost, která vás naopak může stát spoustu peněz. Výhodnější je dobře si vybrat, u koho povinné ručení uzavřete. „My našim zákazníkům nabízíme, že jim pro jejich vozidlo srovnáme nabídky pojišťoven, ze kterých si pak klient vybere. Do naší kalkulačky povinného ručení se zadají údaje o vozidle, případně stačí vyplnit registrační značku a veškeré údaje se vyplní automaticky. Některé zákazníky zarazí, že je třeba vyplnit rodné číslo. To potřebujeme jen a pouze, abychom v databázi vyhledali, zda má zákazník nárok na tzv. bonusy za bezpečnou jízdu, které pojištění mohou zlevnit. Určitě by byla škoda o ně přijít,“ vysvětluje Martin Thienel.

 

Autor: komerční prezentace, autoweb.cz

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.