Zdražování benzínu nekončí: Za pohonné látky si zaplatíme více

Pandemie koronaviru a následné omezení mobility způsobily výrazný pokles poptávky po ropě. Tím nastal prudký propad cen ropy na světovém trhu.

V porovnání s úvodem roku 2020 se ceny benzínu propadly o zhruba 11 až 13% a nafta až o neuvěřitelných 20%. Nízkým cenám je však konec. Zdražování benzínu bude zřejmě pokračovat.

Koronavirus, zpomalení ekonomiky, nízká spotřeba ropy a tím její nadbytek výrazně stáhli ceny paliva dolů. Z této situace mohli těžit zejména motoristé, kteří při tankování ušetřili. Nejvíce ušetřili zejména majitelé naftových automobilů, kde za jednu nádrž zaplatili o 250 Kč méně. Za poslední 4 týdny jsme však svědky kontinuálně rostoucích cen na čerpacích stanicích. Cena 95 a 98 oktanového benzínu se minulý týden zvýšila o 1,2 %. Výrazněji zdražila nafta, jejíž cena se zvýšila o 1,9 % za jediný týden.

Ceny pohonných látek budou zřejmě v následujících týdnech i nadále narůstat. Ceny černého zlata rostly v předchozích týdnech zejména vlivem optimismu a vysoké účinnosti nové vakcíny na koronavirus. To by mohlo znamenat postupné uvolňování opatření opětovné cestování a zvýšená poptávka po ropě.

S vývojem cen černého zlata přímo souvisí i ceny benzínu či nafty na čerpacích stanicích. Proto očekáváme, že ceny benzínu na našich pumpách se v následujícím týdnu mohou opět zvýšit. Cenu ropy ovlivňuje nejen nová vakcína, ale také vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách v USA. Toto volební vítězství podpořilo rizikový apetit investorů a tím se znovu posílil nárůst cen ropy.

Autor: Vojtěch Koval

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.