Aktuality

Zaplatíš, nebo jdeš pěšky. Hrozba odebrání SPZ funguje, celníci vybrali milion
21.09.2023
Řidičům, kteří dluží za nezaplacené pokuty, hrozí, že jim policisté nebo celníci při silniční kontrole takzvaně zmrazí auto. A to buď odebráním registrační značky, nebo nasazením botičky. Od začátku roku do konce srpna odhalili víc než šest a půl tisíce dlužníků a vybrali přes 23 milionů korun.
Agresorů za volantem přibývá. Myškaře i vybržďovače má uklidnit nová kampaň
20.09.2023
Na silnicích přibývá agresivních řidičů. Ohrožují nejen sebe, ale i ostatní řidiče, kteří se navíc nechají snadno vyprovokovat. Většina nehod má poté tragické následky.
Zajímá vás, proč vzniká dopravní zácpa bez zjevné příčiny? Mohou za to sami řidiči
19.09.2023
Lámali jste si hlavu nad tím, proč v nějakém místě vznikla dopravní zácpa, i když se na silnici nic neděje a provoz může normálně plynout? Mohou za to sami řidiči a jejich neschopnost jet plynule.
Chcete prodat své auto? A víte, jak ho máte správně vyfotit?
18.09.2023
Prodat auto v dnešní době je vážně umění. Aby zaujalo nejen kupujícího, ale například i výkupčího v bazaru, je potřeba ho dobře nafotit. Přinášíme několik rad, které by vám mohly pomoci.
Jak jezdit plynule? Roli hraje blinkr, brzdy i řidičův odhad
15.09.2023
Nad počínáním některých účastníků provozu zůstává stát nejprve rozum a následně celá křižovatka nebo silnice... Jak se tedy chovat, aby provoz jel plynule?
Výhodný nákup, nebo past na peníze? Jak kupovat elektromobil z druhé ruky
14.09.2023
Elektromobily se stávají každodenní realitou. Na silnicích je vidíte čím dál častěji, většina automobilek jich má v nabídce hned několik a pomalu začínají plnit i prodejní plochy autobazarů. Ale jaká rizika s sebou nese koupě ojetého elektromobilu?
Trojúhelníkový symbol vedle ukazatele paliva má význam, který vám v autoškole nevysvětlili. Znáte ho?
13.09.2023
Kdo neví, co znamená jednoduchá šipka, je odsouzen k tomu, aby chodil kolem auta a hledal, kam natankovat
Za auto bude nově platit povinné ručení ten, kdo sedí za volantem
12.09.2023
Čeští řidiči si brzy budou muset zvyknout na řadu změn týkajících se pojištění aut. Nově mají povinné ručení někdy platit i na zahradní traktůrky, ale novinkou bude i povinné ručení platné na toho, kdo řídí, a ne na toho, kdo auto vlastní.
Povinné ručení čeká digitální revoluce! Loučíme se se zelenou kartou, hrozí však zdražení
11.09.2023
Konec letošního roku a začátek nového bude plný změn, které se dotknou prakticky všech řidičů v zemi. Beze změn ovšem nezůstane ani povinné ručení, jehož podmínky se podle chystané novely budou měnit. Zvýší se tedy limity krytí a přibude pojistka například pro elektrokoloběžky, ovšem hrozí také reálné zvýšení cen pojistného.
Kolik stojí řidičák na auto v Evropě? Rozdíly jsou obrovské! Někde proti Česku ušetříte, ve Švýcarsku si připravte jmění
08.09.2023
Udělat si řidičák na auto už není kdovíjak levná záležitost, jelikož doby, kdy papíry na auto stály 6 000 Kč, jsou definitivně passé. Mrkli jsme na to, jak se pohybují průměrné ceny za oprávnění skupiny B v různých zemích Evropy. Výsledky překvapily, u nás skutečně není tak draho, jak se zdá.
Změny pro řidiče 2024: Dražší dálniční známka, 150 km/h na dálnicích, řidičák od 17 let a jednodušší bodový systém
07.09.2023
Ačkoli do konce roku 2023 zbývá ještě pár měsíců, už nyní víme, že od 1. ledna 2024 nastanou velké změny, které ovlivní životy všech motoristů v Česku, a to i těch budoucích. Připravili jsme pro vás přehledný seznam toho, co nás čeká a nemine.
Tohle jsou nejtěžší otázky z autoškoly. Pouze polovina lidí na ně odpoví správně
06.09.2023
V závěrečném teoretickém testu autoškoly je už přes 1000 otázek a stále přibývají. My jsme pro vás našli ty nejnáročnější v jednotlivých oblastech. Zodpovíte je správně?
Od září nové předpisy pro řidiče: Změny jsou zásadní, teď můžete přijít o řidičák, hned jak sednete za volant
05.09.2023
Kdo nyní udělá autoškolu, nemá řidičák jistý. Dva roky o něj může velice snadno přijít, respektive ho čekají potupné zkoušky.
Řidiči musí neprodleně odeslat žádost, jinak přijdou o řidičský průkaz. Koho se nepříjemná povinnost týká?
04.09.2023
Úřady zrušily povinnost platit poplatek, přesto bez jeho uhrazení řidiči nedostanou zpět své řidičské průkazy.
Děti je potřeba na cestu do školy připravit, číhají nebezpečí. Pomůže i aplikace
01.09.2023
Návrat dětí do škol po letních prázdninách patří k nejrizikovějším obdobím na silnicích. Ratolesti se totiž vracejí nejen do učeben, ale také do ulic. Jenže za tu dobu si na řidiče odvykli. Školáci jsou navíc natěšení na kamarády, a silnice tak často přehlížejí, reagují nepředvídatelně. Šoféři by proto měli být obzvláště opatrní.
Autolékárničky 2023: Deset léků a přípravků, které musí mít v autě každý řidič. Co hrozí v případě chybějícího léku?
31.08.2023
Co nesmí chybět v žádné autolékárničce? Deset léků, bez kterých by nikdo neměl vyjíždět, jen je třeba sledovat expiraci.
Řidičský průkaz pro mladistvé: Kdo a za jakých podmínek může mít řidičák už od 16 let?
30.08.2023
Sen mladých se začne plnit už za dva roky, budou moct řídit v šestnácti letech. Tedy u nás vlastně v sedmnácti, ale o to nejde.
Jak fungují asistenty v autě? Kurz předvádí základy, vysvětluje i to nejmodernější
29.08.2023
Víte, jak funguje moderní bezpečnostní elektronika ve vašem autě? Spousta lidí nikoliv, a tak si bezplatný kurz, kterého jsem se zúčastnil, dává za cíl fungování různých asistentů a hlídačů vysvětlit. Přínosem ale bude každému, neboť v bezpečném prostředí výukového polygonu si osahat chování svého auta v extrémních situacích není nikdy na škodu.
Evidenční kontrola vozidla 2023: Vše o ní. Platnost, cena, kdy a kde
28.08.2023
Proč je třeba absolvovat evidenční kontroly? A bez čeho se rozhodně neobejdete?
6 základních kontrol před dlouhou cestou, které řada motoristů zanedbává
25.08.2023
Nejen předtím, než se vydáte na dovolenou, se vyplatí kontrolovat stav svého auta. Podle britského výzkumu to však řada řidičů nedělá ani před tou dlouhou cestou, natož pravidelně. Tady je šest bodů, kterým se vyplatí věnovat pozornost.
5 chyb, které řidiči dělají s klimatizací. Víte, jak ji používat lépe?
24.08.2023
Vyhýbáte se používání klimatizace ze zdravotních důvodů či kvůli spotřebě? Zbytečně se ochuzujete o komfort a riskujete zhoršenou bezpečnost své jízdy. Tady je pár tipů, jak dosáhnout přijatelného kompromisu.
Rozbíjení oken nechte na konec: Policie radí, jak na záchranu osob a zvířat zavřených v rozpáleném autě
23.08.2023
V panujících tropických parnech opět začíná být aktuální téma krizového vyproštění osob nebo zvířat zavřených v rozpáleném automobilu. Na internetu najdete mnoho návodů, které se tváří jako stoprocentně správné, avšak zároveň se oproti jiným v lecčem liší. Oslovili jsme proto přímo zástupce policie, abychom v této problematice udělali jasný pořádek.
Kdy se projedeme po Pražském okruhu? Ještě si počkáme
22.08.2023
Dokončení Pražského okruhu je pro stát jednou z klíčových priorit. Během příštího roku chce začít stavět nový úsek, termín otevření celého okruhu se však stále odsouvá.
Nejnebezpečnější silnice světa najdete i na jihu Evropy. Naopak ty nejbezpečnější jsou na severu
21.08.2023
Společnost FINN zveřejnila výsledky své studie zaměřené na bezpečnost silničního provozu ve vybraných zemích světa. Na špičce se pohybují severské státy, za nejnebezpečnější provoz byl označen ten argentinský nebo americký. Špatně z tohoto hodnocení ale vyšlo i Řecko. Česká republika bohužel v žebříčku zcela chybí.
Tři pokusy na získání řidičáku musí stačit. S pravidlem souhlasí většina českých řidičů
18.08.2023
Doba, kdy mladí řidiči měli neomezené množství pokusů na úspěšné zvládnutí zkoušek v autoškole, je dávno pryč. Z autoškol tak odchází mnohem připravenější řidiči.
Změny v bodovém systému 2024: Čtyři pásma pokut, vyšší tresty a další novinky pro řidiče jsou zde
17.08.2023
Nový bodový systém pro rok 2024 přináší kromě vyšších pokut i důslednější oddělení bagatelních a závažných přestupků, stejně jako omezení pro tzv. prvořidiče.
Nejčastější závady na STK: Miliony osobních aut jsou zasaženy korozí, ovšem průšvihem jsou brzdy
16.08.2023
Pokud žijete v přesvědčení, že se na českých stanicích technické kontroly vyhazuje jen za blbosti, mýlíte se. Dostal se nám do rukou oficiální materiál hlásající nejčastější závady na TK a počty vozidel s lehkou, vážnou či nebezpečnou závadou. Výsledky jsou alarmující, na českých silnicích jezdí prorezlé vraky, které často ani nebrzdí.
Nucený přepis: Prodali jste, nebo koupili vozidlo, ale protistrana se nemá k přepisu? Řešení existuje!
15.08.2023
Přestože povinnost přepsat motorové vozidlo při jeho prodeji leží na straně prodejce, občas se stane, že se strany dohodnou jinak a kupující přislíbí převod zajistit. Jenže co když tak neučiní? A co dělat tehdy, pokud vůz řádně koupíte, ale k přepisu se nemá zase prodávající? Řešení naštěstí existuje!
Řidičský průkaz: Kvůli kterým nemocem ho nedostanete?
14.08.2023
O řidičský průkaz přijdete, pokud pravidelně nedodržujete předpisy nebo způsobíte závažnou dopravní nehodu. Připravit vás o něj může i závažná nemoc. S jakou diagnózou vás lékař nenechá řídit?
Jak být lepším řidičem: Brzdění a přenos váhy
11.08.2023
Rozjet auto na rovince na plný plyn umí každý, ale jakmile přijde čas na brzdy, začnou se poznávat rozdíly mezi dobrým a špatným řidičem.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.