Aktuality

Škoda láká soukromé zákazníky: protáhla záruku, přidá servis zdarma
22.03.2023
Značku Kia „udělala“ na českém trh nadstandardní sedmiletá záruka, řada automobilek nabízí běžně záruku pětiletou. Teď v rámci masivní akce na podporu prodeje lze při troše šikovnosti získat pětiletou záruku zdarma i u tuzemské Škody Auto. Má to ovšem háček.
Na silnici divočák! Jak přežít srážku se zvěří, jak na policii a pojišťovnu
21.03.2023
Zvířata jsou hodně nevypočitatelní a zcela náhodní účastníci silničního provozu, mohou vyběhnout z lesa nebo vyskočit z mlází na vozovku prakticky kdykoliv. Lidským instinktem sice je uhýbat se a chránit život i plechy, někdy je však lepší trefit je přímo, místo riskování vlastního života.
Rok 2023 přinese velké změny, mechanici už si mnou ruce. A řidiči jsou nešťastní, nezasloužili si je
20.03.2023
Pokud se máme pokusit o ekologii, musíme mít nejdřív na chleba. Tato jednoduchá poučka se v poslední době ukazuje jako čím dál více platná. Rok 2023 nebude výjimkou.
Auta z Německa mívají na skle zelenou nálepku. Nemá smysl si ji tam nechat, i když bez ní hrozí pokuta 2 200 Kč
17.03.2023
Ojetina koupená v autobazaru může mít německou povolenku pro vjezd do emisní zóny. Pro nového majitele neplatí, jde o registrační značku.
Přechody pohlídají roboti: Odborníci chtějí zvýšit bezpečnost chodců, děti přišly s vlastními nápady
16.03.2023
Na přechodu stojí maminka s kočárkem. Auto přijíždějící zprava začne zpomalovat, to vlevo však ne. Jeden z řidičů už trpělivě čeká, druhý na poslední chvíli prudce zabrzdí. Když nakonec oba stojí, maminka zrychleným krokem přejde a pokračuje ve vycházce. Lze zvýšit aktivní bezpečnost chodců při přecházení? Řada expertů už na tom pracuje!
Za špinavé auto hrozí pokuta. Míru nečistoty interiéru a exteriéru posuzuje český i zahraniční zákon
15.03.2023
Pořádek by měl v autě udržovat každý řidič. Někteří motoristé ale nejenom, že by měli, podle zákona dokonce musí dbát na čistotu.
Výmoly na silnici: Vyhnout se, nebo projet? A jak řešit poškození?
14.03.2023
Po zimní sezoně je to vždy na českých silnicích kličkovaná mezi dírami, výmoly a hrboly. Můžete tvrdit, že je to především kvůli vlivu teplotní roztažnosti vody, ale spíše to bude šlendriánem při údržbě nebo technologickou nekázní při stavbě. To však nemění nic na tom, že je to velká past na řidiče.
Schovaná tlačítka v autech s praktickými funkcemi
13.03.2023
Některé funkce automobilu jsou řidičům zapovězeny jen proto, že ovládací tlačítka nejsou viditelná na první pohled. Jde o bezpečnostní i komfortní funkce.
Partneři v úzké spolupráci: Služby pojišťovny a autoservisu fungují jako jeden celek
10.03.2023
Největší domácí pojišťovna spolupracuje s více než 1600 smluvními servisy, které řeší škody na autech klientů. Výhody to má pro všechny zúčastněné – pro klienty však zejména. Ti totiž mají jistotu, že u partnera pojišťovny se jejich škoda vyřeší rychle a bez komplikací.
Češi propadli motorkám a kupují je ve velkém. V bezpečnosti však patříme na chvost Evropy
09.03.2023
Za poslední dva roky na našich silnicích přibylo bezmála 48 tisíc nově registrovaných motocyklů, přičemž toto číslo zatím stále strmě stoupá, jelikož jsme jako Češi zkrátka propadli jednostopé svobodě.
759 tisíc řidičů si musí letos vyměnit řidičák. Nově zažádáte i online
08.03.2023
V roce 2023 si musí ještě více než 759 tisíc řidičů vyměnit řidičský průkaz. Převážně ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Žadatelé si mohou o nový řidičský průkaz nově zažádat i elektronicky.
I na dálnici platí přednost zprava! Jen to většina řidičů neví nebo nedodržuje
07.03.2023
Kdo má na dálnici přednost při přejíždění z pruhu do pruhu? Zákon na to pamatuje, ale řidiči v tom často chybují. Podle všeho je totiž mate přednost, kterou musejí dávat při najíždění na dálnici z takzvaného připojovacího pruhu.
Do servisu kamkoli. Nezávislí opraváři uhájili blokovou výjimku
06.03.2023
Můžu do nezávislého servisu, aby mi automobilka uznala záruku? Na tuto otázku si motoristé stále mohou odpovědět – ano. V květnu letošního roku měla skončit platnost takzvané blokové výjimky pro motorová vozidla. Bez ní by řidiči museli na záruční opravy jezdit jen do autorizovaných servisů. Výjimka ovšem bude prodloužena.
Co by zlepšilo české dálnice: Namísto zvýšení rychlosti raději pruh navíc a více policejních hlídek
03.03.2023
Větší počet policejních hlídek může pomoci plynulosti provozu na českých dáliích. Policie by ale musela dělat víc než jen vybírat pokuty za rychlost.
Pod víčkem nádrže je důležitá informační samolepka. Význam kódů B7, B10, XTL, E5, E10, E85 a oktanových čísel
02.03.2023
Chytré řešení na škrábání ledu se hodí, ale pod víčkem nádrže je toho ukryto víc. Informace, které se vyplatí respektovat.
Platnost evidenčních kontrol se prodlužuje na rok, velký techničák skončí
01.03.2023
Od začátku března začínají platit novinky v oblasti registrace vozidel a evidenčních kontrol. U nich dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na rok, a to bez omezení počtu úkonů. Prodloužení platí zpětně i pro již provedené evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí do ledna roku 2024.
Už žádné zírání do telefonu za jízdy. EU se od roku 2024 postará, aby na řidiče dohlíželo jeho vlastní auto
28.02.2023
Může samotný a soukromý automobil porušovat soukromí řidiče a kontrolovat ho? Ano, může, a za rok dokonce povinně bude.
Nechávat doklady v autě za stínítkem je chyba. Pojištění v ten moment přestává platit v plném rozsahu
27.02.2023
Nechávat doklady od vozidla v kabině se nevyplácí. Řidič sice techničák neztratí a nezapomene, riziko velkých nákladů je ale nemalé.
Proč nás 150 km/h nespasí: České dálnice potřebují něco jiného než povolit vyšší rychlost
24.02.2023
Kolik bychom měli jezdit po dálnici? Zatím je povolené maximum 130 km/h, ale po letech planých diskusí se začíná velmi hlasitě mluvit o zvýšení na 150 km/h. Jenže my si myslíme, že české dálnice potřebují něco docela jiného.
Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky
23.02.2023
Expert na dopravní problematiku, JUDr. Beran, reaguje na aktuální situaci na silnicích komplikovanou sněhem a ledem, nicméně zákon v tomto ohledu platí samozřejmě po celý rok.
Tankování plné nádrže až po hrdlo je řidičský přešlap. Vede ke snížení výkonu
22.02.2023
Hrozba koroze v nádrži a ředění paliva vodou je jedním z extrémů, zalití uhlíkového filtru je druhým opakem. Toto by řidiči neměli nikdy dělat.
Jedete na lyžovačku do Alp? Vše pevně uvázat, nohu z plynu, přibalit řetězy
21.02.2023
Každoročně se v rámci jarních prázdnin řada rodin vydává za lyžováním do Rakouska, ale třeba i do Itálie. Jakkoliv mohou být skipasy na zahraničních sjezdovkách i levnější než u nás, pokuty za nedodržení silničních pravidel, která nám navíc mohou připadat lehce absurdní, jsou naopak výrazně dražší.
Řidiče mate les značek na silnicích. Pomoci by mohly nové zóny
20.02.2023
Jízda kovovým lesem. Tak někteří dopravní odborníci popisují pohyb po části silnic v České republice. Nadměrné množství příkazů a informací plynoucí z cedulí přitom podle nich bezpečí na silnicích nezvyšuje. Právě naopak. Řidiči ztrácejí koncentraci a sdělení přestávají vnímat, což může skončit i nehodou.
Lyže a snowboard v autě? Pozor na pokuty a bezpečnost
17.02.2023
Pokud se chystáte na hory, je dobré vědět, jak správně a bezpečně poskládat lyže, snowboard a veškeré další vybavení do auta. Možností je hned několik.
Nové dopravní značky 2023: Pokuta za neznalost na evropských silnicích
16.02.2023
Řidič se neví co symbol u silnice znamená, ale to jej neomlouvá Nové dopravní značky jsou tady a o kdo neví, zaplatí v případě přestupku mastnou pokutu.
Rychlé tipy co dělat, když silničáři nevyjedou
15.02.2023
Sníh má tu vlastnost, že jej (v zimě) nikdo nečeká, jistě ne silničáři. Pokud se blíží ochlazení a možnost sněhu, co dělat, když bílá nadílka nečekaně zasype silnice?
V roce 2022 podvodníci s ojetými auty stočili více než 7,4 miliardy kilometrů
14.02.2023
Před týdnem zveřejnila společnost carVertikal, první celosvětový registr vozidel, svoji analýzu o trhu s ojetými vozy. Statistiky odhalily, že za poslední rok měla auta stočeno více než 7,4 miliardy kilometrů. Podvod se stočenými kilometry byl tak zjištěn u 15,2 % zkontrolovaných vozů.
Ojetina z ciziny: Proč je teď ideální čas na koupi a na co si dát pozor
13.02.2023
Tuzemská měna se vůči euru aktuálně drží pod 24 korunami. To samozřejmě zlevňuje dovážené věci, v našem případě pak auta (a třeba také náhradní či tuningové díly).
Povinné ručení a havarijko zdraží. Nejvíce zaplatí mladí řidiči a Pražané
10.02.2023
Se stoupajícími cenami nových aut, pohonných hmot i servisů se na vlně zdražování sveze rovněž povinné ručení i havarijní pojištění. Nejvíce to na své peněžence pocítí mladí řidiči, kteří se volantu neostýchají a hodně jezdí.
Nákup ojetého auta v zimě prověří vůz dokonaleji, než za teplot vysoko nad nulou
09.02.2023
Ojeté auto si během zimních měsíců vybírá jen hrstka řidičů. Chladné zimní období přitom poskytuje výhodné, někdy dokonce i lepší podmínky. Nejen, že s přelomem roku naroste stáří auta a tím klesne jeho cena, ale především nízké teploty dokážou prověřit, v jakém stavu se vůz opravdu nachází.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.