Hrozí pokuta až čtvrt milionu korun: Tohle v autě do Německa rozhodně nevozte

Chystáte se autem za hranice do Německa? Pak byste měli věnovat velkou pozornost tomu, co převážíte ve svém voze. Některé předměty, které se u nás zdají zcela běžné, vás v Německu mohou přijít opravdu draho – pokuta může dosáhnout až 10 000 eur. Největším problémem je nůž.

O tom, co musíte mít ve výbavě auta, jste pravděpodobně už slyšeli nesčetněkrát – trojúhelník, reflexní vesta, lékárnička, náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatik. S doklady je to v tuzemsku dnes jednodušší, ale při cestě do Německa mějte po ruce vše potřebné – řidičský průkaz, technický průkaz a v případě úprav vozu i dokumentaci k těmto změnám (například pokud máte zatmavená okna).

Mnohem méně se ale mluví o tom, co by v autě být rozhodně nemělo. Některé věci, které v Česku působí zcela nevinně, mohou v Německu znamenat zásadní problém. Uveďme si příklad.

Představte si, že máte v odkládací přihrádce nůž – třeba kvůli svačině nebo pro případ nouze. Zdánlivě praktická věc se v Německu může stát důvodem k velmi nepříjemnému setkání s policií. Pokud je totiž takový nůž v dosahu ruky řidiče či spolujezdce, a má pevnou čepel delší než 12 centimetrů, nebo jde o takzvaný jednoruční nůž (tedy nůž, který lze otevřít jednou rukou), porušujete zákon o zbraních.

Není přitom podstatné, jestli nůž leží ve dveřích, v přihrádce mezi sedadly nebo před spolujezdcem – pokud k němu máte snadný přístup, považuje se za „nezajištěnou zbraň“. Trest vám v takovém případě nemine.

U klasických kapesních nožů je situace o něco lepší – většinou mají kratší čepel (do 7 cm), a tedy nespadají pod zákonné omezení. Pozor si ale dejte na výsuvné nože s pojistkou a otvíráním palcem – ty jsou v očích německých úřadů automaticky považovány za zakázané bez ohledu na délku čepele.

Zákon výslovně umožňuje přepravovat takové nože pouze lidem, kteří k tomu mají „legitimní důvod“ – typicky jde o pracovní účely, sportovní aktivity, tradiční zvyky nebo jiné obecně uznávané účely. Pokud do této kategorie nespadáte, měl by být nůž uložen v uzamykatelné schránce – což samo o sobě může být těžko definovatelné a snadno zpochybnitelné.

A nože nejsou zdaleka jediným rizikovým předmětem. Pokud budete převážet výbušné látky, větší množství zábavní pyrotechniky, chemikálie, střelné zbraně, neukotvená zvířata nebo cokoliv, co by mohlo omezovat výhled z vozu nebo narušovat bezpečnost, můžete se dočkat nejen pokuty, ale i velmi nepříjemného výslechu.

Zajímavostí je, že němečtí policisté při běžné silniční kontrole nesmí samovolně prohledávat vaše auto, otvírat dveře nebo sahat do interiéru – tedy pokud k tomu nemají jasný důvod nebo nehrozí bezpečnostní riziko. Můžete tudíž teoreticky kontrolu odmítnout – ovšem za cenu možných komplikací, zdržení a podezření.

Závěr? Pokud míříte autem do Německa, důkladně si promyslete, co v něm převážíte. I obyčejný nůž, který považujete za praktický doplněk, vás může stát spoustu peněz – a klidně i pár hodin na policejní stanici. Pro jistotu tak raději nechte doma nejen kuchyňské nože, ale i kapesní, pokud je opravdu nepotřebujete.

Autor: Vojtěch Koval

Zdroj: ADAC, Deutsche Polizei, autojournal.cz

Foto: Shutterstock

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.