Aktuality

Škola pro chodce: Zapomeňte na to, že máte přednost a buďte vidět
27.01.2019
Coby chodci jsme těmi největšími otloukánky silničního provozu – při střetu s autem nemáme šanci. Dělejme vše proto, abychom se mu vyhnuli. Přinášíme užitečný manuál, který mapuje největší úskalí chodců na silnicích a v ulicích.
Chůvička zajišťující bezpečnost při řízení
26.01.2019
Dosah až 250 metrů, 3 a půl palcový LCD barevný displej, a především bezpečnost při řízení. Těmito specifikacemi se pyšní digitální video chůvička do auta BBM 7030 od Bayby, která umožňuje řidiči plnou pozornost na silnicích. Výrobce zároveň zvolil decentní design s přísavkami na sklo i nábytek, které umožňují perfektní upevnění jak v automobilu, tak v domácnosti.
Dálniční známky budou za dva roky elektronické. Se zavedením pomůže Rakousko
24.01.2019
Státní fond dopravní infrastruktury plánuje zavést elektronické dálniční známky, tzv. videotolling, od roku 2021. Chce tak ušetřit zhruba 100 milionů korun ročně. Se zavedením elektronických vinět Česku poradí rakouská státní firma Asfinag, spravující tamní dálnice.
Další povinnost z EU. Auta musí přijímat i digitální rozhlas
23.01.2019
Poslech digitálně šířeného rozhlasu DAB je pro většinu Čechů vymoženost, kterou ze svých automobilů většinou neznají. Pokud už poslouchají rádio, vystačí si s analogovým FM vysíláním. Evropská komise ovšem prosadila návrh, podle kterého musí mít všechna nově prodávaná auta možnost přijímat digitální vysílání.
Nenechte se rozptylovat hudbou, hlasitost a rychlé tempo jsou nebezpečné
21.01.2019
Řidiči, kteří si pouští oblíbené hity za volantem, by měli zpozornět. Ne všechny písně jsou bezpečné. Britská studie dokázala, že rychlé a skladby zvyšují řidičům tep a snižují soustředění. Nejnebezpečnější je American Idiot od kapely Green Day, naopak nejvhodnější je Starway to Heaven od Led Zeppelin.
Čtyři méně známé jedy v jídle a pití, které škodí zdraví
21.01.2019
Denně je konzumujete a možná ani netušíte, že škodíte svému zdraví. Ve vašich oblíbených pochoutkách se totiž mohou skrývat zákeřní zabijáci. O tom, jaké jedy se nacházejí v jídle, píše páteční magazín Rodina DNES.
Když auto přestane startovat: Jak správně vybrat a zapojit startovací kabely?
20.01.2019
Aby některá studená zimní rána nebyla před cestou do práce ještě mrazivější, je třeba mít v záloze opravdu kvalitního pomocníka v případě nouze. A jak vlastně startovací kabely vybírat?
Poškozené dopravní značky: V jakých případech si jimi nemusíme řídit?
19.01.2019
Ne všechny dopravní značky jsou celoročně v plné kondici. Musejí se motoristé řídit značením, které je nejasné, poškozené, nečitelné, nebo zakryté? A komu si stěžovat?
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech
18.01.2019
Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Jak pokročilé asistenční systémy škodí: Že vás štvou, je ten menší problém
16.01.2019
Moderní bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují bezpečnost a pohodlí řidiče. Jenže i v případě jen malé nehody mohou zvýšit náklady na opravu vozu. A to klidně dvojnásobně.
Bezpečné řízení v zimě: Zjistěte, jak nejrychleji odmlžit okna, co si obléknout a jakou nastavit teplotu
15.01.2019
Teploty kolem bodu mrazu, metr sněhu, zledovatělé silnice a poryvy severního větru. Chladné počasí, které je pro toto roční období nad velkou částí Evropy typické, může motoristům způsobovat i další nepříjemnosti. Například zamlžení oken. S následujícími radami a doporučeními bude cestování automobilem v chladném počasí ještě komfortnější a bezpečnější.
Jak postupovat po autonehodě, abyste dostali spravedlivé odškodné?
14.01.2019
Za jedenáct měsíců loňského roku došlo v Česku k více než 96 tisícům dopravních nehod, při kterých se zranilo 25 tisíc osob. Vyžádaly si také 514 obětí na životech. Lidé často vůbec netuší, co mají v dané situaci dělat, na jaká opatření mají právo a jak se jich domoci.
Víte, jak nasadit sněhové řetězy?
13.01.2019
Zimní sezona je tady a s ním i častý sníh na silnicích. Víte, jak si případně poradit v podmínkách, při nichž je nutné nandat sněhové řetězy?
Proč nesmím být u opravy svého auta? Za určitých podmínek to možné je
12.01.2019
Na přítomnost u opravy svého vozu sice máte ze zákona právo, ovšem za určitých podmínek. Vyplácí se servisům spíše omezení, nebo naopak naprostá otevřenost? A co z toho preferuje zvídavý majitel vozu?
Specifika zimního parkování: Jak bezpečně zaparkovat auto, když je sníh?
10.01.2019
Řada motoristů se vydá na zimní dovolenou do hor. Tam mnohdy panují drsné zimní podmínky. Často se hovoří o tom, jak na sněhu či náledí bezpečně jezdit. Jak je to ale s bezpečným parkováním?
Nový bodový systém vůči řidičům přitvrdí
08.01.2019
Při dopravních nehodách loni v Česku zemřelo 571 lidí, o 69 více než v roce 2017. Přibylo i těžce zraněných, jichž si nehody v loňském roce vyžádaly 2339. I to je důvodem, proč má chystaný nový bodový systém zpřísnit ještě víc, než ministerstvo dopravy (MD) původně zamýšlelo.
Jaká je ideální teplota v autě? Přetopený interiér působí jako půl promile v krvi
07.01.2019
Každé ráno, když odjíždíme coby motoristé do práce, se s tím nejen v zimních měsících setkáváme. Teplo chceme ihned, odmrazit okno okamžitě. Jenže i tento proces má svá jednoduchá pravidla.
Cukrovkáři za volantem: Nemoc vás může připravit i o řidičák!
06.01.2019
Cukrovka nebolí, léta o ní nevíte, a pak se zničehonic přihlásí o slovo. Velmi výrazně ovšem ovlivňuje kondici řidiče, může vás i připravit o řidičák. V čem se skrývá její nebezpečí a jak se mu bránit?
„Dobrý den, silniční kontrola.“ Co opravdu nedělat, když vás zastaví policie?
03.01.2019
Pokud jste něco provedli, raději se nespoléhejte na své charisma, výmluvnost, tučnou peněženku či dokonce řidičské umění. Mohlo by vás to stát víc, než čekáte.
Chumelenice zaskočila Česko. Omeťte si auto a registrační značku
02.01.2019
Jakmile hustě sněží, začne se sníh lepit i na registrační značky aut. Stávají se tak nečitelnými. Jenže podle zákona hrozí za zakrytou, upravenou nebo nečitelnou značku pokuta. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové ovšem řidiči nemusí co pět minut vystupovat z auta a písmena s čísly ometat.
Na dálnicích v Německu se bude platit od října 2020, uvedl tamní ministr
01.01.2019
Dálniční poplatky pro osobní automobily začnou v Německu platit až od října 2020, oznámil německý ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU). Původně se počítalo s tím, že se poplatky zavedou v průběhu roku 2018 nebo 2019.
Obnova řidičáku sebraného za alkohol může stát i desítky tisíc
30.12.2018
Zavinění nehody pod vlivem alkoholu nebo řízení s promile v krvi znamená zabavení řidičského průkazu. Jeho opětovné získání může trvat měsíce i roky a hříšníka bude stát i desítky tisíc korun. Kdy stačí zajít k psychologovi a kdy už je třeba zasednout zpátky do autoškoly?
Zničí absurdní evropská legislativa celý autoprůmysl? Proč to v Bruselu vlastně dělají?
28.12.2018
Evropská unie navrhuje zakázat benzinová auta, aniž bychom za ně měli náhradu.
Proč jsou pneumatiky černé? Může za to jedna součást směsi
26.12.2018
Bereme jako samozřejmost, že pneumatiky automobilů mají černou barvu. Nebylo tomu tak ale vždy; přírodní barva gumy je úplně jiná. Černou barvu pneumatikám dodává součást směsi, která navíc výrazně zlepšuje jejich vlastnosti.
Jak vyhnat kuny z motorového prostoru? Jsou lepší plašičky, nebo pachové odpuzovače?
23.12.2018
S příchodem zimy a chladného počasí se pro kunu stává teplý motor auta neodolatelným místem k zahřátí a zpravidla přibíhají k autu těsně po vašem příjezdu. Tito hlodavci dokáží způsobit poměrně závažné a nákladné škody. Naštěstí se lze bránit a své auto proti tomuto nechtěnému hostu zabezpečit.
Zkontrolujte si řidičský průkaz, do konce roku jich propadne sto tisíc
21.12.2018
Do konce letošního roku si motoristé musí stále ještě vyměnit přes sto tisíc řidičských průkazů, u kterých letos vyprší platnost. V příštím roce pak podle odhadů propadne doklad dalším osmi set tisícům motoristů. Letos úřady zatím vyměnily zhruba pět set padesát tisíc řidičských průkazů.
Stěrače jsou nejdůležitější bezpečnostní prvek vozu, servis zvládnete sami
17.12.2018
Můžete mít zrak jako ostříž, ty nejlepší zimní pneumatiky vítězící ve všech testech i celou armádu elektronických pomocníků a stejně vám to nebude nic platné. Nejzásadnější v pošmourném, špinavém zimním provozu je z auta dobře vidět. A kvalitní výhled vám zajistí jenom funkční stěrače.
Vánoční stromek vezte špičkou dozadu, dárky pořádně připevněte
15.12.2018
Radostná cesta domů s vánočním stromečkem na střeše auta se může v okamžiku stát noční můrou. Crash test pojišťovny Allianz ukázal, jak snadno se symbol Vánoc změní na nebezpečný projektil. A dárky převážené na roletce mohou být dokonce smrtícím nástrojem, varuje automobilka Škoda.
Zimní pneumatiky pouze na předních kolech? Snaha ušetřit se rozhodně nevyplatí
13.12.2018
S každou zimou se můžeme setkat s mnoha nepravdami týkajícími se správného obutí. Přestože byly již mnohokrát vyvráceny, k některým řidičům se tyto informace pravděpodobně stále ještě nedostaly.
Zimní dovolená v zahraničí: Jaká platí silniční pravidla v oblíbených lyžařských destinacích?
12.12.2018
Před cestou do zahraničích lyžařských středisek je důležité nejen zkontrolovat vůz po technické stránce, ale také seznámit se s předpisy, týkajícími se výbavy vozu. Požadavky na další vybavení vozu se různí, neboť co v jedné zemi doporučují, patří v druhé do povinné výbavy.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.