Aktuality

Zamrzlá ruční brzda je v zimě strašákem pro spoustu řidičů. Jak takový problém vyřešit? Kopání do kola je hloupost
17.02.2022
Znovu zprovoznit zamrzlou ruční brzdu nemusí být tak velkým problémem, jak se může na první pohled zdát. K jejímu uvolnění stačí v podstatě jen jednoduchý trik.
Za volant o rok dříve. Ministerstvo chce nechat s dozorem řídit sedmnáctileté
16.02.2022
Za několik měsíců budou možná řidiči na českých silnicích vídat osobní automobily označené samolepkou či magnetickou cedulí „Řidič ve výcviku“. Za jejich volantem by pak nejčastěji seděli sedmnáctiletí začínající řidiči. Ovšem pouze za předpokladu dohledu zkušeného šoféra. Ministerstvo dopravy si od možné změny slibuje lepší výchovu mladých řidičů a úbytek nehod zaviněných právě nezkušeností.
Legislativní novinky v roce 2022: Víte, co všechno se změnilo?
15.02.2022
Rok 2022 s sebou přináší změny, na které by si měli dát motoristé i cyklisté pozor. Stačí si projít přehled novinek a žádná policejní kontrola vás nepřekvapí.
Česko a ojetá auta: Přichází čas bazarů! Čekat se prodraží…
14.02.2022
Nových aut je málo, těch normálních ještě méně, čekání na vozy z výroby se protahuje na dlouhé měsíce. To, co Svět motorů předpovídal, přišlo: třetí desetiletí je érou ojetin. I tam se dějí věci!
Na českých dálnicích se rozmohl nešvar podjíždění odstavným pruhem. Co za takový manévr hrozí?
11.02.2022
Předjíždění je jeden z nejrizikovějších úkonů, které může řidič vůbec udělat. Když tečou nervy v koloně, není využití odstavného pruhu k předjíždění kolony dobrý nápad.
Převážíte přes hranice nad 20 litrů pohonných hmot? Porušujete zákon a Celní správa vám může zabavit auto
10.02.2022
Od 1. února letošního roku došlo ke snížení cen pohonných hmot v Polsku z důvodu přijetí tamních vládních protiinflačních opatření. Cena pohonných hmot byla snížena v Polsku už od 1. ledna 2022 vzhledem ke snížení spotřební daně, které bude platit až do 31. května 2022.
Pozor při nákupu ojetin. Víme, u kterých se nejčastěji manipuluje s počtem najetých kilometrů
09.02.2022
Analýza společnosti carVerical na 700 tisících ojetých automobilů odhalila, že téměř každý pátý vůz měl stočený tachometr. Přitom není složité si to zkontrolovat před koupí.
Čeští řidiči stále častěji zkouší podvést pojišťovny. Podívejte se, jak vypadá podezřelá událost
08.02.2022
Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2021 celkem 11 407 podezřelých pojistných událostí, ve kterých odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,249 miliardy Kč. Polovina z nich se přitom týká aut.
Policisté a celníci již zabavují řidičům značky. Funguje to, hříšníci zaplatí
07.02.2022
Dlužíš? Tak stojíš! I tak by se dala s nadsázkou popsat revoluční novinka na tuzemských silnicích. Celníci a policisté dostali na začátku letošního roku pravomoc odebrat na místě registrační značku či nasadit botičku řidičům, kteří nezaplatí pokutu nebo se při kontrole zjistí, že motorista dluží za pokutu z minulosti. 
Bezpečnostní kontrolky v autě: Co znamenají, co zvládnete vyřešit sami a kdy musíte do servisu
04.02.2022
Co to na mě v tom autě svítí? A musím s tím hned do servisu? Konec takovým otázkám! V našem krátkém seriálu odhalujeme tajemství varovných kontrolek, které se nachází v běžných autech. Dnes rozkryjeme význam piktogramů poukazujících na procesy kolem bezpečnostních systémů.
Hliníková kola vašeho vozu v zimě trpí. Jak je dokonale vyčistit?
03.02.2022
Většina dnešních automobilů má ve své standardní výbavě elegantní sadu kol z lehkých slitin. Tyto nablýskané disky mají nejen zajímavý design, díky kterému lépe odvádí teplo z brzd, ale jsou též lehké. Tím ale bohužel jejich výhody končí.
Zájem o prověření historie aut loni narostl o 24 %
02.02.2022
Zájem o prověření historie ojetých aut v sytému AUTOTRACER od společnosti Cebia narostl loni o 24 %. Lidé prověřovali nejčastěji vozy značek Škoda, Volkswagen a BMW.
Jakou vzdálenost reálně ujedete na rezervu? Ukazatelé dojezdu lžou. Udávané kilometry neodpovídají realitě
01.02.2022
Jezdit na rezervu a spoléhat se na údaje z palubního počítače se nemusí vyplatit. Přesnost čísel závisí nejen na stylu jízdy, ale také na konkrétním modelu vozidla.
Nehrozí vám pokuta? Končí platnost mnoha dálničních známek
31.01.2022
Řadě českých řidičů, kteří si na začátku loňského roku koupili dálniční známku, vyprší její platnost.
Co nezapomenout při cestě na dovolenou s dětmi
28.01.2022
Plánujete dovolenou pro celou rodinu? Pokud máte malé děti, je pár důležitých věcí, na které byste neměli zapomenout. I takové cestovní pojištění vypadá trochu jinak, než když ho zařizujete sami pro sebe jako dospěláka. A co teprve některé vybavení, bez kterého se neobejdete. Pojďme se na to podívat.
Není hybrid jako hybrid: Význam a funkce jednotlivých druhů. Co znamenají jejich zkratky?
27.01.2022
Vzhledem k utahujícím se opaskům u konvenčních spalovacích motorů nepřekvapí masivní nasazení hybridní technologie. Málokdo se však vyzná v jejich označení.
Automobily mají několik antén, nejenom pro příjem rádia
26.01.2022
Prakticky každé auto má anténu pro příjem signálu rádia. V moderním voze je ovšem antén (a zesilovačů) mnohem více. Nejsou vidět, ale pomáhají s mnoha komfortními funkcemi, příjmem telefonátů počínaje, odemykáním auta na dálku a zapínáním nezávislého topení konče.
Mýt či nemýt auto v zimě, to je oč tu běží. Škodí mu oplach v tuhých mrazech, nebo je nezbytný?
25.01.2022
Nesprávné mytí vozidla v zimních mrazech může poškodit lak, zámek dveří atd. Pozor si dejte i na výběr správné myčky a programu, aby váš vůz dostal co nejlepší péči.
Největší nešvary českých řidičů v běžném provozu. Řada z nich by měla být postihována jako přestupek
24.01.2022
Snad každý chce do cíle dojet bezpečně bez nehody a bez dlouhého zdržení. Časté nešvary českých řidičů však ohrožují provoz a vytváří zbytečné dlouhé kolony.
Jak fungují parkovací senzory a parkovací asistent?
21.01.2022
Parkování je běžnou činností, která u některých řidičů je velmi neoblíbená. Pomoci přesněji zaparkovat již mnoho let pomáhají senzory i asistent, který zaparkuje za vás.
Stáčení tachometrů nahradil podvod s inzeráty, až třetina jich je falešná
20.01.2022
Symbolem podvodů v autobazarech byly po dlouhá léta stočené tachometry a nejasný původ vozidel. To se v současné době díky řadě možností ověření původu podařilo výrazně omezit. Objevil se ovšem jiný problém.
Vysoké ceny paliva lze kompenzovat hospodárnější jízdou. Jaká rychlost dokáže ušetřit až několik litrů na nádrž?
18.01.2022
V dnešní době, kdy cena paliva je vysoká, se hodí každý ušetřený litr. Každé vozidlo má svou nejhospodárnější rychlost, při které má nejnižší spotřebu paliva
Ohřev motoru na volnoběh ho může draze poškodit. Novější auta již vyžadují jiný postup studeného startu
17.01.2022
Ohřívat vozidlo na volnoběh, nebo naopak to motoru škodí? Na častý předmět sporů a diskusí existuje jedno obecné doporučení, které dělá v zimě velká část řidičů.
Převážíme děti v autě: Co říká zákon a jakou vybrat autosedačku?
14.01.2022
Děti v autě je nutné převážet ve vhodných autosedačkách. Podíváme se na to, co k problematice říká zákon, a jak správně vybrat vhodnou autosedačku.
Jak a kdy nasadit sněhové řetězy? Za nepoužití hrozí i pokuta
13.01.2022
Sněhové řetězy jsou pro řadu řidičů, kteří každoročně míří do hor, jakýmsi strašákem. Mnozí se stále bojí jejich nasazování a jiní je berou jako zbytečnou zátěž.
Dopravní nehody v roce 2021 očima policie
12.01.2022
Jak jsme si jako řidiči vedli v roce 2021? V něčem o poznání lépe než předloni. S dozvuky létajících korkových špuntů ohlašujících příchod Nového roku vydala česká dopravní policie statistiku nehodovosti za loňských 52 týdnů a také prozradila, jaké plány má letos.
Renovace světel není jen leštění krycích plastů
11.01.2022
Když se řekne renovace světlometů, mnozí z vás si jistě vybaví leštění zažloutlých krytů, které se dá teoreticky zvládnout klidně na parkovišti za pomoci cenově dostupné lešticí sady.
Dopravní policie má nová oddělení speciálního dohledu
10.01.2022
Vůbec poprvé se u české dopravní policie objevují regulérní celorepublikové útvary. Česká dopravní policie před pár dny oficiálně představila dvě zbrusu nová speciální oddělení, přičemž to první má působnost po celých Čechách, zatímco to druhé řeší zbytek republiky.
Proč auta mají TPMS? Nejde tolik o bezpečnost, nýbrž o emise
07.01.2022
Systém monitoringu tlaku v pneu je od roku 2014 pro většinu aut povinný. Víte ovšem proč?
Také letos se dočkáme rozšíření dálnic a nových obchvatů
06.01.2022
Na dálniční nadílku se letos mohou těšit zejména Východočeští motoristické a obyvatelé Frýdku-Místku
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.