Aktuality

Autoškoly podražily, přesto mají v létě plno
24.08.2022
V autoškolách napříč republikou nemají letos v létě o klienty nouzi, některé nabízejí volné termíny až na podzim. Proti loňsku řada z nich zdražila o několik tisíc korun.
Zipování významně zrychluje provoz, ale spousta řidičů jej stále neumí
23.08.2022
Pravidlo, které ukládá řidičům, aby se na přeskáčku řadili do jednoho pruhu v Česku platí už přes patnáct let. Je až alarmující, jak málo lidí, zná pravidlo zipu, a to zejména teď, když jsou naše silnice rozkopané téměř na každém kilometru.
Jak koupit ojetinu a nespálit se? Dodržte pět základních kroků
22.08.2022
Trhu s automobily v České republice vládnou ojetiny. V posledních letech se jich u nás podle dat společnosti Cebia pravidelně prodá třikrát více než aut nových.
Ministerstvo dopravy varuje před neoficiálními weby s dálničními známkami. Účtují si zbytečné poplatky
19.08.2022
Ministerstvo dopravy ČR vydalo zprávu, ve které varuje před neoficiálními webovými stránkami prodávajícím dálniční známky. Účtují si zbytečné poplatky a pochybnosti panují také nad bezpečností zadávaných dat.
Zákaz cestování autem do práce: Směrnice Evropské unie na lichý/sudý týden mluví jasně
18.08.2022
Motoristé byli vždy „první na ráně“, pokud šlo o výběr rychlých peněz do státní kasy nebo ekologické sankce. Zákaz jízdy jde ovšem výrazně dál. Jak se můžeme bránit?
Jak správně umýt auto: Zapomeňte na kýbl s houbou
17.08.2022
S rozrůstající se popularitou veřejných „wapek“ se podíváme podrobněji na ruční mytí vozů. Kýbl s houbou ale nechte raději doma.
První servis ojetého auta: Co je třeba udělat hned po koupi ojetiny?
16.08.2022
Motorista pořizující nový vůz má mnohem lehčí situaci než kupec ojetého automobilu. Výrobcem předepsané prohlídky a servisní intervaly hovoří jasně, navíc jde o vozidlo neopotřebené.
Únavu za volantem nepodceňujte. V srpnu se na silnicích stává nejvíce smrtelných nehod
15.08.2022
Kombinace vysokých teplot a dlouhých cest na dovolenou může stát za prvenstvím, který srpen na českých silnicích nese již tři roky v řadě.
Až 99,3 % ojetin je údajně bez nehody, skutečnost je diametrálně odlišná
12.08.2022
Většina kupujících ojetých vozů vyhledává vozy nebourané a bez poškození.
S dítětem v autě: Pozornost řidiče rozptylují hlavně ty nejmenší. V létě riziko nehody stoupá
11.08.2022
Riziko dopravní nehody s dítětem v autě roste v letních měsících, zároveň je nejvyšší u novorozeňat a nejmladších dětí. Vyplývá to ze statistik Portálu nehod.
Pozor na požár, jednou z příčin může být automobil se zanedbanou údržbou
10.08.2022
Ke vznícení automobilu může dojít kvůli poruchám palivového a elektrického systému.
Jak správně nastavit opěrku hlavy? Polovina řidičů to dělá špatně!
09.08.2022
Většina řidičů a cestujících se naučila před každou jízdou připoutat bezpečnostním pásem. Víte ale, že k „fádním“ a přesto z hlediska bezpečnosti důležitým krokům patří i správné nastavení opěrky hlavy, a to všech, kdo sedí v autě?
Půjčovna aut: Sdílená auta nejčastěji používáme k jednodenním výletům a návštěvám rodiny
08.08.2022
Na sdílení automobilů si lidé stále více zvykají. K čemu ale sdílené vozy používají? Nejčastěji je to k jednodenním výletům, návštěvám rodiny a kamarádů.
Povinné sledování rychlosti v autech je realitou
05.08.2022
Evropskou legislativou se zavádí nové požadavky na vybavení automobilů systémy bezpečnosti. Vozidla homologovaná po 6. 7. 2022 musí mít nainstalovány systémy, které mají zvýšit obecnou bezpečnost, ochranu cestujících ve vozidle a zranitelných účastníků silničního provozu.
Autokriminalita: Jak si nenechat ukrást ani vykrást vaše auto?
04.08.2022
I když z dlouhodobých statistik se zdá, že počet krádeží automobilů či předmětů z nich v České republice trvale klesá, autokriminalita stále existuje. Právě léto a s ním spojené výlety či dovolené jsou obecně dobou, kdy jsou zloději velmi aktivní. Jak riziko případné krádeže snížit?
Samolepky na autě mohou být nelegální, za některé hrozí pokuta. Víme, kterých se tento nový problém týká
03.08.2022
Samolepky na autě mohou být nelegální. Pokud jsou tam, kde nemají být, nebo napodobují státní znaky či instituce.
Ekonomizér dokáže snížit spotřebu na minimum. Řidiči ale neví, že ho v autě mají a neumí ho používat
02.08.2022
Jak jezdit s co nejmenší spotřebou paliva? Stačí využívat jednoduchý přístroj či ukazatel, které má snad každé moderní auto.
Povinné ručení pro elektrické koloběžky začne platit za dva roky
29.07.2022
Povinné pojištění elektrických koloběžek začne platit za dva roky.
Pneumatiky nedojíždějte dohola. Víte, kdy je vyměnit?
28.07.2022
Velmi často řidiči uvažují o vyřazení pneumatik až v situaci, kdy se blíží období výměny letních pneumatik za zimní či naopak. A to není správně.
Možnost opravovat v neautorizovaném servisu skončí. Bojuje se o prodloužení
27.07.2022
V květnu příštího roku končí platnost takzvané blokové výjimky pro motorová vozidla. Mimo jiné zaručuje majitelům trvání záruky na jejich automobil i v případě využití služeb neautorizovaných servisů. Má smysl, aby se platnost prodloužila?
Jak doplnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží?
26.07.2022
Aby naftové vozy vytvářely menší emise, potřebují AdBlue, tedy takzvanou močovinu. Tu je potřeba jednou za čas doplnit, a zpravidla se přihlásí o slovo v ten nejméně vhodný okamžik. Je proto dobré vědět, jak si ji můžete snadno a rychle sami doplnit.
V Česku to řidičům projde, v zahraničí ne: Za jaké přestupky může na dovolené přijít pokuta?
25.07.2022
Specifická silniční pravidla v zahraničí dokáží při cestě na dovolenou nemile překvapit leckterého tuzemského řidiče. V Itálii se například mohou dostat do problému motoristé jedoucí na zimním obutí.
Kde se nejvíc bourá s cyklisty? Rizikové jsou křižovatky
22.07.2022
Řidiči sice musí dodržovat odstup při předjíždění cyklisty, přesto se však na silnice všichni vejdeme, i když cyklistů je na nich v létě hodně. Červenec je tak pro lidi na bicyklech nejrizikovější měsíc, většinu nehod ale zaviní právě oni.
Nepřibrzdíš, zaplatíš. Úsekové radary straší řidiče a těší obecní kasy
21.07.2022
Ještě do nedávna platilo, že každou správnou vesnici tvoří náves a hospoda. Moderní českou ves však nyní v mnohém doplňují i úsekové radary. Míst, kde se měří průměrná rychlost a poté případnému hříšníkovi přijde do schránky jak pěkná fotka, tak i přípis o požadavku zaplacení pokuty, rok od roku přibývá.  
Jak snížit nebezpečí, které na nás číhá na letních silnicích?
20.07.2022
Sníh a náledí jsou často uváděnými hrozbami pro bezpečnost řidičů v chladném počasí. Nicméně i letní měsíce s sebou přinášejí řadu nebezpečí, od zvýšeného provozu „letních dovolenkářů“ přes opravy silnic a oslnění sluncem až po nepředvídatelné počasí.
Za volant v sedmnácti, řidičák na zkoušku. Mladé šoféry čekají změny
19.07.2022
Ve výuce mladých začínajících řidičů se chystá revoluce. Za volant osobního automobilu budou moci usednout už sedmnáctiletí absolventi autoškol, ovšem za doprovodu zkušeného šoféra, nejčastěji rodiče.
Konec překračování rychlostních limitů: Nová auta musí povinně pískat, vibrovat nebo rovnou zpomalí
18.07.2022
Fakta jsou jasná: Všechny vozy uvedené na trh letos po 22. červenci budou muset být vybaveny asistenčním systémem pro omezení rychlosti. Od července 2024 pak bude tento systém muset mít povinně každé auto, které se v Evropě prodá. Co to pro řidiče bude znamenat?
Pětina řidičů nemá v pořádku autolékárničku. Riskují pokutu
15.07.2022
Kdo si na ni vzpomene? Autolékárnička je zpravidla někde v kufru auta a usedá na ni prach. Přesto patří do povinné výbavy a když není zcela v pořádku, policie za ni může udělit pokutu. Ta přitom v současné době hrozí asi pětině řidičů.
Zrádná tolerance alkoholu i jiné pasti: Co číhá v zahraničí na řidiče?
14.07.2022
Půllitr piva vás může stát i stovky tisíc korun, kvůli jazykové bariéře můžete dokonce sami platit, ačkoliv jste dopravní nehodu nezavinili. Jak je to možné? V zahraničí platí na silnicích i v oblasti odškodnění po nehodě zcela jiná pravidla, která se vyplatí dobře nastudovat. Shrnuli jsme čtyři pasti, s nimiž se v zahraničí setkávají tuzemští řidiči.
Jak mohou rodiče udělat ze svého potomka dobrého řidiče? Autoškola je jen první krok
13.07.2022
Každý rok se na českých silnicích objeví osmdesát až sto tisíc čerstvých řidičů. A okamžitě se z nich stává ta nejrizikovější skupina, lidé ve věku 18 až 24 let totiž bourají 2,5krát častěji než zbytek řidičské populace. Jenže jestli z vašeho dítěte bude dobrý šofér, to zdaleka nezáleží jen na něm.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.