Aktuality

Lepší pneu patří na zadek, ne na předek
18.11.2021
Kolikrát jste slyšeli, že je doporučené obouvat pneumatiky s lepším dezénem na přední nápravu a ne na zadní? Patrně tisíckrát, ovšem víte, že většinou je tomu právě naopak?
Požár ve vozidle: Jak se zachovat a proč k němu často dochází?
16.11.2021
Vzhledem k množství součástek, které se o sebe různě mechanicky třou, hořlavých kapalin i elektrických rozvodů zůstává i dnes požár jednou z reálných hrozeb, se kterou se ve vozidle můžeme setkat.
Historie autobusových zastávek v Čechách: První vznikly už před 115 lety!
15.11.2021
Autobusové zastávky tvořily a tvoří pro mnohé důležité místo na cestě za prací, do školy či za nákupy.
Mlží se vám na autě okna? Řešení je jednodušší a levnější, než jste čekali
12.11.2021
Klasický problém podzimního a zimního provozu - věčně zamlžená okna u auta. Venku je chladno, takže si v autě každý velmi rád a co nejrychleji zatopí, k tomu se přidá zadýchání interiéru, a je vymalováno. Tedy spíš zamlženo.
Speciál o olejích : Viskózní třídy a jejich značení
11.11.2021
Motorové oleje jsou stále rezonující téma mezi automobilovými nadšenci, ale určitě nad ním tápal i leckterý prostý uživatel, který nebere auto jako koníček, ale jen jako běžný spotřebič. Ale i on určitě ví, že musí s autem jednou za čas do servisu, kde mu pak nějaký olej mění. Ale jaký, proč a jak často?
Kontrola jednoho důležitého parametru u zimních pneumatik razantně sníží spotřebu. Ručně ušetříte desítky tisíc Kč za tankování
10.11.2021
Správný výběr pneumatik je důležitější, než by se zprvu mohlo zdát. Se správným typem totiž můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit značné náklady při tankování.
Cesty na zimní dovolenou se blíží, řidiči by je neměli podceňovat
09.11.2021
Teploty pomalu klesají a na horských hřebenech se brzy začnou objevovat první sněhové nadílky, které spolehlivě přitáhnou spousty návštěvníků. Cesty na zimní dovolenou však mají svá specifika.
Jaká je minimální povolená rychlost na našich dálnicích? Pokud jí nedosáhnete, vyberte si jinou cestu
08.11.2021
Pokud se chystáte se svým vozidlem do servisu nebo vlastníte starší vůz, možná nebudete moc jet po dálnici. Platí zde totiž i nejnižší povolená rychlost.
Nákup auta je teď věda. Jak dnes koupit auto?
05.11.2021
Složitá doba si žádá kreativní řešení. Platí to v bankovnictví, energetice, průmyslu i zdravotnictví. A úplně stejně se touto zákonitostí řídí i svět motoristů.
5 tipů pro bezpečnou jízdu ve tmě
04.11.2021
Podzimní a zimní měsíce kladou na řidiče často nemalé nároky nejen z hlediska rozmarů počasí, ale také vzhledem k tomu, že mnohem častěji jezdíme za tmy, neboť ráno se později rozednívá a večer naopak dříve stmívá.
Je lepší nechat zaparkovaný automobil s ruční brzdou nebo zařazenou rychlostí? V zimě buďte opatrnější
03.11.2021
Každý řidič má ve zvyku nechat zaparkovaný automobil jinak zajištěný. V zimě může být použití pouze ruční brzdy nebezpečné a způsobit komplikace.
Hluk auta nebo motorky se brzy začne pokutovat. Postarají se o to nové radary a kontroly STK, rozhodlo ministerstvo
02.11.2021
Zařízení na měření hlasitosti se již nějakou dobu testují. Brzy se dostanou na velkou část silnic a majitelé hlučných aut a motorek si budou muset začít dávat pozor.
Pozor! Podzim je nejrizikovějším obdobím pro srážku se zvěří
01.11.2021
S podzimem na českých silnicích každoročně narůstá četnost střetů vozidel s divokou zvěří.
Zpoplatněné vyhřívání sedaček či přehrávání hudby? Automobilky začaly za desítky funkcí účtovat měsíční poplatky
29.10.2021
Pokud máte v autě rádi vyhřáté sedačky a puštěnou muziku, pravděpodobně se vám nebude líbit, že dost možná za tyto služby budete brzy muset měsíčně platit.
Krádeží aut v Česku ubývá. Víte, o která mají zloději největší zájem?
27.10.2021
V roce 2020 bylo v České republice odcizeno 2526 aut. Potvrzuje se, že počet krádeží dvoustopých motorových vozidel dlouhodobě klesá.
Tři čtvrtiny českých řidiček si život bez auta neumí představit, ukázal průzkum
26.10.2021
U mladších párů o pořízení vozu rozhodují častěji ženy, u starších naopak.
Ulička pro záchranáře v koloně: Jak ji správně dělat
25.10.2021
Asi jste už někdy slyšeli o tom, že byste v koloně aut měli uprostřed vytvořit tzv. uličku pro záchranáře. Češi ale mnohdy tento úkon nezvládají a pak se v médiích objevují nářky řidičů vozidel IZS (především hasičů a sanitek), že jim šoféři nedělají místo, nenechají je snadno projet, blokují je a před světly a houkačkou sanitky zmatkují, jako by uprostřed silnice přistávala kosmická loď.
Nástrahy podzimu aneb Na co si dát při jízdě pozor
22.10.2021
Mokrá silnice, spadané listí, přízemní mrazíky. Ale taky nepříjemné paprsky nízkého sluníčka, ranní mlhy a spousta zvěře. Takže na co všechno si máte dát při podzimním jezdění pozor? Čistě statisticky jde o nejnebezpečnější řidičské období v roce.
Řidiče trápí nedostatek AdBlue. Moderní turbodiesely to může zcela zastavit
21.10.2021
Mnohé moderní turbodiesely vyžadují kvůli emisním normám pro svůj provoz kapalinu AdBlue. Aktuální nedostatek syntetické močoviny tak pro ně může být zásadní problém.
Čas na přezutí. Motoristé si připlatí
20.10.2021
Venku se ochladilo a meteorologové avizují první sněžení, a tak by řidiči měli začít myslet na přezutí do zimních pneumatik. Tak jako téměř vše v poslední době, i nové pneumatiky proti loňsku podražily. Sada je dražší zhruba o 500 korun.
Chcete z auta lépe vidět? Vyměňte si pravidelně stěrače
19.10.2021
Ačkoli stěrače patří mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky v autě, plno lidí na jejich údržbu doslova kašle. Pak sice nadávají, že z auta pořádně nevidí, ale nic s tím nedělají. Pravidelný servis stěračů ale není nic drahého a složitého.
Policie loví v levém pruhu. Důkazy pořizuje i ze vzduchu
18.10.2021
Dopravní policie se začala zaměřovat na víceproudé komunikace a řidiče v jízdních pruzích. V záři a říjnu kontrolovala dálnice ve středních Čechách a rychlostní silnici na Opavsku. Tam za tři hodiny policisté odhalili 86 řidičů, kteří se dopustili přestupku a jeli zbytečně v levém jízdním pruhu.
Některé moderní funkce aut řidiči vůbec nepoužívají
15.10.2021
Studie americké společnosti J. D. Power zjistila, které funkce v moderních automobilech zákazníci využívají nejvíce a které naopak považují za zbytečné. Ukázalo se, že velkou řadu z nich by někteří nemuseli vůbec mít k dispozici. Většina za tyto asistenty přitom zaplatila vysokou cenu.
Podzimní počasí přichází. Víte, kdy a jak správně používat mlhovky?
14.10.2021
Nadcházející podzimní měsíce jsou většinou spojené nejen s dřívějším stmíváním a častějším deštěm, ale také s výskytem mlhy. Zatímco někteří řidiči mlhovky nepoužívají ani v případě husté mlhy, jiní je „pro jistotu“ používají i tehdy, když to není nutné, a zbytečně tak oslňují ostatní.
Jaké jsou nejhorší pneumatiky střední třídy? Možná je máte na vozidle právě vy
13.10.2021
Na výběru zimních pneumatik je třeba dát si záležet, protože na nich závisí bezpečnost cestujících. Není tedy dobré volit nejlevnější možnost se špatným hodnocením.
Vyznáte se v novém štítkování pneumatik? Je to zmatek, ale v zájmu ekologie!
12.10.2021
Pokud jste letos vybírali nové pneumatiky, možná už víte, že jsou na nich jiné energetické štítky. Přidávají nové údaje a posouvají dosavadní škálu hodnocení.
Jaká je aktuální situace v servisech? Kdy se nejlépe objednat na přezouvání? A kde nejvíc podražili?
11.10.2021
Jak se změnily návyky Čechů při přezouvání pneumatik v době čínské chřipky? Jak vypadá situace teď? Kdy se objednat? A v kterých městech si nejvíc připlatíte?
Pohonné hmoty v Česku dál rychle zdražují. Za benzin se platí přes 34 korun
08.10.2021
Pohonné hmoty v Česku za poslední týden skokově zdražily. Cena nafty stoupla o 86 haléřů na 32,91 koruny za litr, což je největší týdenní nárůst od prosince 2010. Naftu tak nyní motoristé nakupují nejdráž od prosince 2018. O desítky haléřů zdražil také benzin. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která seny sleduje.
Mladí řidiči bourají častěji kvůli nepřiměřené rychlosti, říká výzkum
07.10.2021
V nejmladší věkové kategorii řidičů je ve srovnání s ostatními největší podíl nehod zaviněno nepřiměřenou rychlostí — více než třetina. S rostoucím věkem, a pravděpodobně tedy i zkušenostmi za volantem, tento podíl klesá, říká analýza.
Motorový olej: Proč a jak často ho měnit?
06.10.2021
Jedete po silnici a najednou se vám v autě se rozsvítí kontrolka oleje. Oranžová kontrolka je signálem, že hladina oleje ve vašem motoru je nízká. V případě, že nejedete daleko, můžete v cestě pokračovat a následně olej co nejdříve dolít.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.