Aktuality

Stěrače bývají po zimě opotřebené. Výměna není složitá
27.03.2019
Výměnu stěračů řada lidí nechává na servisu, ale protože je to jeden z nejsnazších úkonů údržby auta, většina motoristů to zvládne sama. Tápete, jak na to? Zásad, kterých je třeba se držet, je jen hrstka.
Důvody, pro které vám česká policie může „sebrat řidičák”. Je jich méně, než se říká
26.03.2019
Česká policie má pravomocí obecně hodně, v případě zadržení řidičského průkazu se ale musí pohybovat v přesně stanovených mezích, které nejsou zase tak široké.
Přezutí na letní pneu s posledním březnovým dnem? Někdy je lepší nespěchat
26.03.2019
Povinnost mít vozidla obutá za sněhu a ledu do zimních pneumatik skončí v ČR motoristům s posledním březnovým dnem. Přezutí na ty letní však při současném nestálém počasí, kdy se má po nynějším výrazném oteplení v příštím týdnu zase ochladit, však není podle odborníků dobré uspěchat.
Jak snížit spotřebu paliva v reálném provozu
25.03.2019
Nemusíte se ploužit třicítkou, štvát extrémně pomalou akcelerací všechny okolo sebe a na neutrál z kopce vypínat motor. Stačí dodržovat těchto několik zásad a uvidíte, že budete mít ve výsledku výrazně nižší spotřebu v reálném provozu než doposud.
Ministerstvo chystá vyšší sankce pro řidiče seniory bez prohlídky
25.03.2019
Řidiči senioři jsou vedle začínajících řidičů z hlediska nehodovosti nejrizikovější skupinou. Nemalou roli v tom hraje jejich zdravotní stav. V novém bodovém systému chce proto ministerstvo dopravy (MD) pokuty těm seniorům, kteří řídí bez dokladu o pravidelné lékařské prohlídce, notně zvýšit.
Jak ovlivňuje nachlazení či chřipka schopnost řízení?
21.03.2019
Období chřipek a nachlazení je v plném proudu a všichni moc dobře víme, že tato onemocnění našemu tělu i mysli na soustředění a vitalitě příliš nepřidávají. Přesto i v takových stavech usedáme často za volant. Je to ale dobrý nápad?
Jak brzdit z kopce? Především pořád nestůjte na brzdě
20.03.2019
Pro někoho budou možná následující rady triviální, ale určitě není na škodu si jednu ze základních řidičských technik osvěžit. Plno řidičů totiž neumí správně brzdit, respektive si zbytečně snižují účinnost brzd a zvyšují jejich opotřebení.
Je pojištění skla zbytečnost nebo ne? Pojišťovny se přou
19.03.2019
Pojištění čelního skla se vyplatí, jen pokud objíždíte rovník, tvrdí První klubová pojišťovna. Prý je lepší si pojistné za čelní sklo ukládat. Velké pojišťovací ústavy však nesouhlasí.
Na čem lze při servisu auta šetřit (a na čem rozhodně ne)
18.03.2019
Řada lidí bere auto jen jako spotřební materiál, o který se moc nestará. Každému ale musí být jasné, že auto potřebuje alespoň základní údržbu, která však stojí dost peněz. Lze na ní vůbec nějak šetřit? Na něčem vážně jde uspořit nějakou tu korunu, ale na některých částech prostě šetřit nesmíte.
Bolí vás po nehodě záda? Okamžitě jdete k lékaři
14.03.2019
Jednou z častějších příčin dopravních nehod v České republice je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Podle aktuálního návrhu na změnu bodového systému za to má hrozit pokuta. Při nárazu zezadu hrozí takzvaný opěrkový syndrom, whiplash. Zranění nemusí lidé po autonehodě ani poznat, příznaky přicházejí později a mohou být velmi závažné.
Jízda tunelem má svoje pravidla. Co dělat při koloně, nehodě nebo požáru?
13.03.2019
Obecné pravidlo, které snad není třeba připomínat, je, že v tunelu nikdy bezdůvodně nezastavujeme, necouváme, neotáčíme se, a to ani v případě, že mineme potřebný výjezd, a neděláme žádné prudké, nečekané manévry.
Jak se zachovat při aquaplaningu? Podle experta hlavně nezatáčet
12.03.2019
Aquaplaning, tedy situace, kdy pneumatika přestane stíhat odvádět vodu a začne na vozovce plavat, může být nebezpečný, pokud zazmatkujete. Řešení je veskrze pasivní, efektivnější je prevence.
Koupená ojetina nedojela ani domů: Jak je to se zárukami u bazarovek?
11.03.2019
Novému majiteli se motorka rozbila ještě dřív, než stihl dojet domů. Peníze dostal zpátky až s pomocí advokáta, který připomněl prodávajícímu záruky na skryté vady. Ta totiž platí i při obchodování mezi čtyřma očima!
Tažné zařízení nových automobilů: Proč už někde s koulí nepochodíte
07.03.2019
Myslíte si, že spojovací zařízení – takzvanou kouli – doplníte na jakékoliv auto? Pak hodně zpozorněte. Přibývá modelů, které když jej nemají z výroby, mohou mít třeba tři sta koní, ale neodtáhnou ani ten vozík, co tahával dědeček za Škodou 100.
Začne modernizace posledních 71 kilometrů D1, pracovat se bude na sedmi úsecích
05.03.2019
V letošním roce by měly být rozestavěny všechny zbývající úseky modernizované D1, dohromady je to sedm úseků v souhrnné délce 71 kilometrů. Nejvíc nových kilometrů má přibýt na jihočeské D3, uvedlo v pondělí ministerstvo dopravy.
7 sedm tipů a rad pro řidiče, kteří mají auto na plyn
03.03.2019
Jezdíte na plyn? Má to své výhody, svý specifika, která ovšem je nutné brát v úvahu, pokud patříte mezi provozovatele vozu na LPG: Několik základních rad a doporučení, jak by se měli majitelé osobních automobilů na LPG starat o svoje vozidlo shrnuje je Lukáš Czuderna, poradce pro rozvoj autoservisů ProfiAuto v České republice a na Slovensku.
Jak správně umýt auto? Zásady vhodné jarní očisty
01.03.2019
Pod pojmem „mytí auta” se skrývá mnohem víc než prostá návštěva automatické mycí linky. Pokud si chcete auto umýt sami, vstupujete do světa striktních zásad. A většinu pouček spojuje jediný cíl - nepoškrábat lak.
Povinná výbava aut podle EU? Upozornění na rychlost a alkoholtester
28.02.2019
Během příštích několika let by mohlo začít platit nařízení, že nová auta v Evropské unii musí být vybavena pokročilými asistenčními prvky. Mimo jiné je v plánu upozornění na překročení rychlostního limitu anebo příprava pro instalaci alkoholtesteru.
Nákup ojetiny na ulici je riziko. Přibývá podvodů s vozy v exekuci
27.02.2019
Nákup ojetiny na ulici znamená vždy riziko. Proces převodu se za poslední roky zjednodušil, servisy už dnes nabízejí službu prohlídky ojetiny před nákupem. Obrovským problémem ovšem je, jak auto prověřit po právní stránce. Kromě toho, že to stojí dost času a peněz, se k některým údajům téměř nedá dostat.
Klimatizaci v autě zapínejte i přes zimu. První jarní sepnutí jinak může být drahé
26.02.2019
Automobilové klimatizace jsou skvělým vynálezem, ovšem nejsou zdaleka tak bezúdržbové, jak se můžou zdát. Systém velebíme v parném létu, čas od času bychom si ale na symbol vločky měli vzpomenout i přes zimu.
Jak obce rýžují na pokutách: Radar měřil nezákonně a motorista spor vyhrál
25.02.2019
Z měření rychlosti se stal vítaný přivýdělek obcí. Někde si na to v minulosti najali soukromé společnosti a dělili se o zisk. Soudy to zakázaly, důkazy jsou získané nezákonně a nelze je v řízení o přestupku použít.
Pitný režim - proč je důležitý i v zimě?
23.02.2019
Pitný režim se obvykle notně přetřásá v souvislosti s parným létem, ale jeho dodržování je nutné po celý rok, dokonce i teď v zimě, i když se třeba daleko méně potíte a málokdy pociťujete žízeň. Víte proč?
Věk, pohlaví a mnoho dalšího. Auta si brzy podrobně přečtou celou posádku
19.02.2019
Vývoj v automobilovém průmyslu jde jasným směrem. K alternativním pohonům či postupně čím dál tím větší chytrosti vozů. Nejen k bezpečnosti či lepšímu ovládání k tomu ale počítače uvnitř potřebují data. Podle jedné technologické společnosti tak budou rozpoznávat kompletní posádku. Prototyp už je na světě.
Každý třetí majitel psa jej nechává v autě na volno. Ohrožuje sebe i ostatní účastníky provozu
18.02.2019
Pro řadu lidí je pes členem rodiny. Skoro nikoho by přitom nenapadlo nechat děti v autě nepřipoutané, ale při zacházení s domácími mazlíčky to zjevně neplatí.
Zimní vs. letní pneumatiky v zimě: Vyvracíme mýtus jménem 7 °C! Když jsou zimáky i v zimě horší
18.02.2019
Z nezávislých testů vyplývá, že zejména na suchu fungují letní pneu lépe i v zimě. Kde je tedy pravda?
Třetina úmrtí na silnicích se odehraje v noci. Překvapivě rizikové jsou hlavně dálnice
15.02.2019
Jezdíte raději v noci, nebo za dne? Takové téma nejspíš řešila většina motoristů. Obě fáze silničního provozu mají svá pro a proti a hodně by o tom mohli vyprávět především řidiči-profesionálové. I přes méně hustý provoz je však podle aktuálního výzkumu v mnoha situacích a pro několik skupin účastníků provozu noční cestování podstatně nebezpečnější.
Novinka pro řidiče: Víte, kolik máte bodů? Zjistit to je teď jednodušší!
14.02.2019
Stav svého bodového konta si mohou nově řidiči zjistit přes internet. Do služby Portál občana, který je součástí tzv. eObčanky, se v úterý nově připojil také registr řidičů. Lidé si mohou také zjistit, kdy jim končí platnost řidičáku nebo další detaily k řidičskému oprávnění. Novinkou je i napojení živnostenského rejstříku.
Smluvní vs. zákonná záruka: Musím jezdit na prohlídky jenom do autorizovaného servisu?
13.02.2019
Otázka záruky automobilu je v mnohém nejasná. Musíte pravidelně navštěvovat autorizovaný servis, aby vám prodejce uznal záruku na vaše auto? Radí právní expert.
Sníh a náledí aneb Jak bezpečně dojet do cíle
12.02.2019
Ačkoli se zimou máme spojenu spoustu radovánek, pro řidiče znamená toto roční období řadu možných komplikací. Silnice se z hodiny na hodinu mohou stát kvůli sněhu či ledu neprůjezdné, některé oblasti mohou zůstat prakticky odříznuté od světa. Na jaké situace je dobré se před cestou připravit a co přibalit do auta?
Jaké byly nejčastější přestupky českých řidičů v roce 2018?
11.02.2019
Aktuálně je v registru řidičů 6,8 milionů lidí, z toho alespoň nějaký bod má zhruba každý čtrnáctý.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.