Aktuality

Měření odhalilo, že v autě se před zplodinami z výfuků neschováte
08.05.2019
Praha je po Ostravě druhým nejznečištěnějším městem v zemi, přičemž až 85 procent znečištění produkuje doprava. Zdraví nejškodlivější jsou mikroskopické částice, které jsou okem neviditelné. Že se zavřete v autě, vás před nimi neochrání, zjistilo měření v ulicích hlavního města.
Češi vodou nešetří, denně spotřebují 90 litrů
07.05.2019
I přes problémy se suchem Češi vodou moc nešetří, spotřeba naopak roste. Každý loni v průměru spotřeboval 89,2 litru vody na den, o 0,5 litru více než v předchozím roce, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Pokud chcete nové auto, nakupujte rychle, nová pravidla EU znovu očešou nabídku
06.05.2019
Máte pocit, že tohle už jste jednou slyšeli? Nejde o déjà-vu, Evropská unie dál topí pod kotlem regulací a automobilkám z toho dobře není, znovu budou muset ořezat své nabídky.
Naučte se správně v autě sedět! Budete pak lépe řídit
03.05.2019
Všimli jste si, jak se lidé v autech nemožně válí a špatně drží volant? Špatná poloha řidiče za volantem nejen, že má velký podíl na vzniku naprosto zbytečných nehod, kdy řidič ztratí kontrolu nad vozem, ale je také nevhodná pro vaše zdraví a můžete si i při malé bouračce ublížit.
Blokuje vaše auto dobíjení elektromobilů? Nově už můžete dostat pokutu
02.05.2019
Nejen v USA, kde je už o něco rozšířenější elektrický vozový park, se setkávají řidiči s novým fenoménem. Auta se spalovacím motorem stojí na místech s nabíjecími stanicemi a blokují tak možnost dobití. Teď to bude přestupek.
Přísnější bodový systém, vyšší pokuty a tvrdší správní řízení. Stát mění pravidla pro řidiče
30.04.2019
Ministerstvo dopravy přichystalo zásadní změny v bodovém systému. Návrh už je připraven na projednání vládou a obsahuje razantně vyšší pokuty za přestupky i přísnější bodové hodnocení. Posvítí si hlavně na překračování rychlosti nebo mladé řidiče. Přináší také zvýšení maximální povolené rychlosti na dálnici. Co dalšího?
Kolik Čechů jezdí do práce autem? Statistika překvapí
30.04.2019
Za dopravu do práce pravidelně platí 84 % pracujících Čechů. V průměru za tuto položku vydají každý měsíc 1 027 Kč.
Co dělat, když cyklista zaviní dopravní nehodu?
29.04.2019
Se slunečným a teplým počasím přichází také období intenzivních cyklistických radovánek. Na kolo se vydáváme jak po Česku, tak do zahraničí. I když jsme vybaveni všemi bezpečnostními prvky a jezdíme opatrně, může se stát, že na kole zaviníme nehodu. Jak postupovat, abychom kvůli škodě na majetku nebo na zdraví poškozeného neplatili astronomické částky?
Bezpečnostní pásy prochází stálým vývojem. Ale ne ty zadní
26.04.2019
Moderní auta jsou technicky výrazně odlišná od těch, která byla na trh uvedena třeba před 10 nebo 20 lety. Obrovský pokrok zaznamenala právě bezpečnost, na kterou kladou velký důraz zákazníci, automobilky i úřady. Na jeden bezpečnostní prvek se však při vylepšování zapomíná – na zadní bezpečnostní pásy.
Poškození auta dírou nebo výmolem. Jak na náhradu škody?
25.04.2019
Všichni to asi známe, jen co stoupnou teploty nad nulu, naše silnice začínají opět vypadat jako měsíční krajina. Často se nám tak může stát, že se do nějaké té díry trefíme kolem, což může mít za následek poškození pneumatiky, nebo třeba i zavěšení a nápravy. Co v takovém případě udělat, abyste nemuseli platit celou opravu ze svého? To si řekneme právě v tomto článku.
Seznam potravin, které přirozeně čistí tepny a chrání zdraví vašeho srdce
24.04.2019
Ucpané tepny jsou jednou z nejčastějších příčin mrtvice a srdečních infarktů, ucpané tepny ve skutečnosti přerušují náš průtok krve, takže krev nemůže proudit celým tělem. Existuje také mnoho dalších faktorů, které mohou zvýšit riziko infarktu nebo mrtvice, jako je nezdravá strava, stres a nedostatek pohybu. V dnešním příspěvku vám představíme potraviny, které čistí tepny. Proto se vyplatí zařadit je do své každodenní stravy.
V kvalitě autoškol jsou velké rozdíly. Jak vybrat správně?
23.04.2019
Možná se to nezdá, ale správný výběr autoškoly je pro každého řidiče klíčový. Je sice pravda, že pořádně se každý vyjezdí až v běžném provozu, jenže špatné návyky a chyby si může přinést už z autoškoly a pak se jich jen velmi těžko zbavuje. Jak vybrat správnou autoškolu, kde nebudete jen dalším zdrojem příjmu, ale zákazníkem, který si také něco důležitého odnáší?
Na Velikonoce vyjíždí sváteční jezdci a policie kontrolující alkohol
18.04.2019
O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod, varuje BESIP. Na negativní bilanci se podle policie více podepisuje alkohol. Až do Velikonočního pondělí se zaměří na jeho kontrolu u řidičů.
Je čas sundat zimní obutí. Autu dopřejte i myčku a kontrolu kapalin
17.04.2019
Na konci března českým motoristům vypršela povinnost mít přezuto na zimní pneumatiky v případě zhoršených povětrnostních podmínek. To znamená, by se měli objednat do servisu na přezutí. Auto si však po zimě zaslouží i další péči. Na co byste neměli zapomenout?
Stát chce výrazně omezit kamionovou dopravu
16.04.2019
Kamiony neleží v žaludku jen mnohým řidičům osobních aut, ale zdá se, že také úřadům. Před časem jsme zaznamenali pokusy o celoplošný zákaz jejich vzájemného předjíždění. Ten sice utichl, ale úřady přišly s další novinkou. Chtějí omezit jízdu kamionů v některé předem vybrané dny.
Čeští řidiči stárnou. Existuje i typická seniorská nehoda
11.04.2019
Špatně vidí, špatně slyší, jedou pomalu, zdržují. A nejhorší jsou ti s kloboukem. Řidiči senioři jsou často terčem posměšků, až nenávisti. Jenže lidí, kteří řídí auto ve vysokém věku, přibývá a bude přibývat. A nechtějí si urážky nechat líbit.
Jarní servis auta není dobré podcenit. 5 věcí, které je po tuhé zimě třeba zkontrolovat
10.04.2019
Nejnáročnějším obdobím pro moderní automobil je nepochybně zima. Poté, co tuto několikaměsíční zkoušku se svým čtyřkolovým miláčkem přežijete, vyplatí se nejen přezout na letní pneumatiky, ale také zkontrolovat několik oblastí, které přes zimu trpěly nejvíce.
Jezdit na zimních v létě je horší než na letních v zimě
09.04.2019
Tzv. „povinné zimní pneumatiky“, kterými nás počastovali volení zástupci, mají jeden vedlejší efekt. Plno lidí jezdí celý rok na zimních, ale ty kdykoli jindy než na sněhu a ledu fungují výrazně hůř než kvalitní letní pneumatiky.
Ukliďme svět, ukliďme Česko!
07.04.2019
A my jsme uklidili, tedy pouze jen jedno místo, ale i to se počítá. Letos jsem zavítali do obce Moravany u Brna.
Jak dostat adekvátní odškodné po autonehodě? Vyvracíme mýty, které mezi řidič panují
03.04.2019
Dopravní nehoda s sebou automaticky nese stres a vypořádávání se s následky. Lidé stále nevědí, na co přesně mají nárok, ať už byli sami zraněni, nebo jsou bohužel v pozici pozůstalých. Často se tak spokojí s odškodněním, které je pouze symbolické ve srovnání s částkou, kterou si skutečně mohli nárokovat. Zásadní roli v tom hrají rozšířené mýty, které o odškodnění stále panují.
Ministerstvo nás bude upozorňovat na končící technickou
02.04.2019
Ministerstvo dopravy se rozhodlo, že řidičům trochu usnadní život. Od 1. dubna 2019 tedy bude řidičům připomínat, že jim končí platnost technické kontroly. Kromě toho také zavádí nové registrační značky určené výhradně pro elektromobily. Jejich použití ale nebude povinné.
Polovina řidičů nemá přezuto na letní pláště, 21 % dojíždí „zimáky“ v létě. Proč je to špatně?
01.04.2019
Povinnost použití zimních pneumatik za určitých klimatických podmínek končí už 31. března. Průzkumy společnosti Continental však ukazují, že řidiči na letní pláště nepřezouvají automaticky hned po tomto datu, ale čekají na dobré počasí. Pětina řidičů na letní pneumatiky nepřezouvá vůbec, a to i z důvodu „dojíždění“ zimních plášťů, které však odborníci nedoporučují.
Už za tři roky nám budou auta aktivně hlídat rychlost
28.03.2019
Evropská unie, respektive její zastupitelé rozhodli, že od roku 2022 budou mít všechna nová auta povinně několik nových bezpečnostních prvků navíc. Tím, který rozpoutal asi nejvášnivější diskuze, je automatický omezovač rychlosti, jenž dohlédne na to, abychom striktně dodržovali zákonem nařízenou maximální rychlost.
Stěrače bývají po zimě opotřebené. Výměna není složitá
27.03.2019
Výměnu stěračů řada lidí nechává na servisu, ale protože je to jeden z nejsnazších úkonů údržby auta, většina motoristů to zvládne sama. Tápete, jak na to? Zásad, kterých je třeba se držet, je jen hrstka.
Důvody, pro které vám česká policie může „sebrat řidičák”. Je jich méně, než se říká
26.03.2019
Česká policie má pravomocí obecně hodně, v případě zadržení řidičského průkazu se ale musí pohybovat v přesně stanovených mezích, které nejsou zase tak široké.
Přezutí na letní pneu s posledním březnovým dnem? Někdy je lepší nespěchat
26.03.2019
Povinnost mít vozidla obutá za sněhu a ledu do zimních pneumatik skončí v ČR motoristům s posledním březnovým dnem. Přezutí na ty letní však při současném nestálém počasí, kdy se má po nynějším výrazném oteplení v příštím týdnu zase ochladit, však není podle odborníků dobré uspěchat.
Jak snížit spotřebu paliva v reálném provozu
25.03.2019
Nemusíte se ploužit třicítkou, štvát extrémně pomalou akcelerací všechny okolo sebe a na neutrál z kopce vypínat motor. Stačí dodržovat těchto několik zásad a uvidíte, že budete mít ve výsledku výrazně nižší spotřebu v reálném provozu než doposud.
Ministerstvo chystá vyšší sankce pro řidiče seniory bez prohlídky
25.03.2019
Řidiči senioři jsou vedle začínajících řidičů z hlediska nehodovosti nejrizikovější skupinou. Nemalou roli v tom hraje jejich zdravotní stav. V novém bodovém systému chce proto ministerstvo dopravy (MD) pokuty těm seniorům, kteří řídí bez dokladu o pravidelné lékařské prohlídce, notně zvýšit.
Jak ovlivňuje nachlazení či chřipka schopnost řízení?
21.03.2019
Období chřipek a nachlazení je v plném proudu a všichni moc dobře víme, že tato onemocnění našemu tělu i mysli na soustředění a vitalitě příliš nepřidávají. Přesto i v takových stavech usedáme často za volant. Je to ale dobrý nápad?
Jak brzdit z kopce? Především pořád nestůjte na brzdě
20.03.2019
Pro někoho budou možná následující rady triviální, ale určitě není na škodu si jednu ze základních řidičských technik osvěžit. Plno řidičů totiž neumí správně brzdit, respektive si zbytečně snižují účinnost brzd a zvyšují jejich opotřebení.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.