Aktuality

Autoškola na C v praxi: Náklaďák není přerostlá dodávka
07.09.2020
Čas od času se ve veřejném éteru objevuje názor, že řídit plnohodnotný náklaďák je stejné jako šoférovat dodávku. Zašli jsme proto do zavedené autoškoly, abychom zjistili, jak to dnes při získávání řidičského oprávnění skupiny C chodí a jestli se dají běžná nákladní vozidla nad 3,5 tuny považovat za přerostlé dodávky.
Volba brzd: Jsou lepší děrované, nebo drážkované kotouče?
04.09.2020
Brzdy jsou součástka, bez které si auto vůbec nedokážeme představit. Vždy nám hlídá záda, ať už jen poskakujeme v koloně napříč městem, nebo drtivě zpomalujeme v krizové situaci.
Nejčastější chyby, které děláme při údržbě našich automobilů
02.09.2020
Ruku na srdce, pravděpodobně ani vy nedodržujete všechna doporučení výrobců i automechaniků, pokud jde o údržbu vašeho vozu. Některé rady ani dodržovat nelze, nechcete-li svému autu obětovat desítky hodin měsíčně.
Řízení křižovatky policistou: Proč u toho lidi zmatkují?
01.09.2020
Řidiči se neumí řídit pokyny policistů na křižovatkách. Přitom jsme se to učili v autoškole a znalost těchto pokynů patří k naprostým základům. Tak si pojďme osvěžit, co které signály a pokyny znamenají a co (ne)máte dělat.
Zpráva o havarijním stavu mostů v ČR – Proč nám padají na hlavu?
31.08.2020
Janovský dálniční most spadl před dvěma lety a dnes už stojí nový, zatímco Češi potřebují tři roky na pěší lávku v Troji. Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že stát ani neví, v jakém stavu vlastně mosty u nás jsou. Hrozí v Česku jejich pády?
Rozvod jako řemen. To je servis, který nesmíte zanedbat
28.08.2020
Rozvodový řemen motoru zřejmě nikdy neuvidíte, přesto byste o něm měli hodně dobře vědět. Hlavně to, jestli byl ve vašem autě včas vyměněný.
Vyplatí se zvolit raději větší nebo menší autobazar?
27.08.2020
Známe to všichni a nikdy se tomu nevyhneme – dilema při koupi ojetého auta nespočívá jen v tom, který vůz si vybrat. V tom je většinou jasno. Jenže pak přijde to zásadní – kde auto koupit?
Nová povinná výbava podle Evropské unie
26.08.2020
Aby toho nařizování nebylo dost, Evropská unie se rozhodla už od roku 2022 zařadit nové bezpečností prvky do povinné výbavy.
Mezi řidiči koluje řada absurdních rad, jak se dá snížit spotřeba paliva
25.08.2020
Jsou rady, jak se dá spotřeba auta snížit skutečně efektivně. A potom jsou rady, které působí spíše absurdně.
Jak se legalizují kola nezapsaná do technického průkazu?
24.08.2020
Aut provozovaných na neschválených nebo dodatečně nezapsaných ráfcích v technickém průkazu odhalí prohlídky na STK ročně tisíce. Dá se takové kolo dodatečně zapsat? A vyjde to vždycky?
Proč není průměrné stáří aut taková katastrofa
21.08.2020
Stářím aut na českých silnicích se straší už dlouhá léta. Je ale opravdu špatně, že je průměrné auto staré patnáct let? A podílí se vůbec stará auta na dopravním výkonu stejně jako auta novější?
Proč nejezdit autem po zaplavené silnici? Zničení motoru není jediná hrozba
20.08.2020
Průjezd auta vodou vyžaduje extrémní opatrnost, ba co víc, zjednodušeně lze říci, že pokud zaplavenou silnici můžete objet, měli byste to udělat.
Polovina českých řidičů netuší, jak se chovat k ojetému autu po jeho koupi
19.08.2020
Základní přehled o tom, jak správně vybírat ojeté auto, má většina motoristů. Jak vyplynulo z průzkumu, celých 50 % českých řidičů však netuší, jak se k nově koupené ojetině správně chovat.
Více než polovina prodaných ojetin má skryté vady
18.08.2020
Přes dvě třetiny kupujících se nezajímá o servisní historii, přičemž záruku na ojetý vůz poskytuje jen pětina prodejců.
Pes v autě patří do boxu v kufru. Bez jištění je v nebezpečí on i vy
17.08.2020
Psi, kteří nejsou řádně přepravováni v autě, představují velké riziko pro celou posádku auta, ale i pro sebe. Nejen to ukázal nedávný průzkum německého autoklubu ADAC, kde odborníci zkoumali, jak správně přepravovat zvířata a čím je bezpečně připoutat.
Zapáchá vám klimatizace v autě? Zbavit se odéru je relativně snadné
17.08.2020
Zápach z klimatizace auta je nejen nepříjemný, ale může být i nebezpečný. Nejlepší je mu předcházet pravidelným servisem, ale i když se objeví, odstranění není příliš náročné.
Odborníci objasnili problémy, které hrozí u aut na LPG
14.08.2020
Nejenom benzín, nafta nebo elektřina, ale také na plyn může jezdit auto. Některé modely v úpravě na LPG nabízí i samotné automobilky, ale je jich málo. Proto se řada lidí rozhodne poptat přestavbu, hlavně s cílem ušetřit na provozních nákladech.
Bezpečnost na silnici ovlivňuje vhodné obutí auta i řidiče
13.08.2020
Na téma volby správného obutí pro naše vozy už toho bylo napsáno mnoho, správné obutí řidiče je ale neméně důležitým aspektem bezpečnosti na silnicích.
Návod na řešení dopravních malérů přímo od policie
12.08.2020
Není nehoda jako nehoda. A víte, jak správně postupovat při poruše nebo když vám dojde palivo? A co reflexní vesty, jsou povinné jen pro řidiče? Náš manuál vytvořený s dopravní policií na vše odpoví.
Povolená obuv do auta: Za žabky můžete dostat pokutu
11.08.2020
Zákon o silničním provozu přímo nestanoví, jakou konkrétní obuv by měli zvolit řidiči automobilu či motocyklu. Řidiči by však v každém případě měli zvolit takové obutí, které zajistí bezpečné ovládání jejich vozidla a současně se v něm budou cítit příjemně.
Kde zastavit v křižovatce a v jakých situacích řidiči nejvíce chybují
10.08.2020
Křižovatka je běžná součást provozu a ať v té osazení značkami nebo semafory, tak v té bez těchto prvků upravujících přednost obvykle víme, kdo může a nemůže jet. Co ale často vědět nemusíme, to jsou místa, kde bychom měli v křižovatce správně zastavit. Ukazuje se, že řidiči v tomto stále nemají jasno.
Mýty o snížení spotřeby, kterým není radno věřit
07.08.2020
Spotřeba je pro většinu uživatelů automobilu zásadní veličina a podřizují ji svůj jízdní styl, výběr vozidla a také doplňků. Okolo snížení spotřeby koluje spoustu mýtů a velké množství řidičů tak vlastně vůbec palivo nešetří. Zde je několik zažitých mýtů, které je radno přestat uplatňovat.
Příprava na STK: Dejte autu péči, nespoléhejte na technika
06.08.2020
Každého vlastníka staršího běžného motorového vozidla do 3,5 tuny čeká (většinou) každé dva roky pravidelná návštěva Stanice technické kontroly, kde se na jeho ocelového miláčka podívá vyškolený technik, který zhodnotí, jak moc se na něm podepsal zub času.
Jak jezdit s novými motory s turbem a přímým vstřikováním
05.08.2020
Moderní zážehové spalovací motory už dávno nejsou ty jednoduché bahenní pumpy, do kterých se jen lil nějaký benzin a jednou za čas se v nich vyměnil olej. Jsou to komplikované stroje, které si mohou svou složitostí podat ruce s diesely. Že si takové složité motory nemáte kupovat? To je sice hezké, ale dnes už si bohužel moc vybrat nemůžete.
Běžné aktivity rozptylují řidiče více, než si myslíme, ukázal test
04.08.2020
Všeobecný německý autoklub, zkráceně ADAC, a také ten rakouský s názvem ÖAMTC se rozhodli pro otestování toho, jak moc ztrácíme koncentraci, pokud jsme při řízení vozidla rušeni různými okolními vlivy.
Sluneční brýle pro řízení kupujte velké a ne příliš tmavé
03.08.2020
Existují speciální sluneční brýle pro sportovní aktivitu nebo vhodné pro ochranu očí v zaměstnání. K dispozici jsou však i ty, které nám pomáhají vidět lépe při řízení automobilu. Jak tedy vybírat sluneční brýle na řízení?
Zajíždění nového auta je stále aktuální. Na co si dát pozor?
30.07.2020
Ačkoliv se v posledních letech vyrojilo dost lidí s názorem, že nová moderní auta již není nutné nijak zajíždět, opak je pravdou. I dnes platí, že správným chováním k motoru v záběhu můžeme prodloužit jeho životnost a ušetřit na dlouhodobé spotřebě.
Bourali jste v zahraničí? Zachovejte klid a věřte pojišťovně
29.07.2020
Pokud jste se rozhodli vyrazit na dovolenou do zahraničí, pravděpodobně jste po uplynulých měsících připraveni na ledacos. Víte ale, jak si poradit v případě dopravní nehody?
Zipování je povinné i bez dopravní značky
28.07.2020
Pokud se i vám stalo, že jste měli právo na zařazení do jízdního pruhu upravené dopravní značkou jako střídavé řazení (zipování) a i tak vás někdo nepustil, nebyli jste v tom jediní. Od letoška však vstoupila v platnost novela zákona, která takové pravidlo už nepodmiňuje jen dopravní značkou. Zipování na silnici tak bude jednodušší.
Tekuté stěrače dovedou nahradit ty klasické – a skutečně fungují
27.07.2020
Kvalitní a funkční stěrače bývají na automobilu jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků během deště či sněžení.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.