Aktuality

31.03.2014
Když je mlha hustá tak, že by se dala krájet, je čas rozsvítit mlhovky. Přesně taková byla dnes dopoledne a čeká na řidiče i v dalších dnech. Velkou hrozbou se ukazují být světla pro denní svícení.
31.03.2014
V noci ze soboty na neděli dojde ke změně zimního času na letní. Ve dvě hodiny ráno si tak posuneme hodinky o hodinu dopředu. Samo o sobě je to pro mnoho řidičů stresující. A víc než jindy je třeba dát po ránu i večer na silnicích pozor na zvěř.
24.03.2014
První kilometry za volantem budou pro mladé řidiče obtížnější. Řidičáky se totiž budou vydávat na zkušební dobu.
24.03.2014
Provozovatelé autovrakovišť si musí ke svému byznysu pořídit nový pracovní nástroj: fotoaparát. Nařizuje jim to nová vyhláška ministerstva životního prostředí. Fotografie mají sloužit jako důkaz, že vrakoviště likvidují skutečně celé auto, a nikoliv jen jeho část. Novinka začne platit od dubna.
24.03.2014
Nejpozději od příštího roku by mělo být těžší falšovat údaje o vozech dovážených do Česka ze zahraničí. Ministerstvo dopravy zavede systém Eucaris, který sdílí technické údaje o automobilech v rámci evropských zemí.
17.03.2014
Dvě povinná ručení sjednaná na jeden vůz jsou při jeho přepisu celkem běžnou praxí. Přitom to tak být vůbec nemusí.
10.03.2014
Článkem budeme pokračovat v  tématu týkajícím se reklamace nových aut, která zakoupila fyzická osoba – nepodnikatel, tj. spotřebitel.
10.03.2014
Smlouva na provoz centrálního registru řidičů končí. Ministerstvo dopravy se snaží přenechat zodpovědnost obcím.
10.03.2014
Nafukovací vaky sice chrání posádku, mohou však vážně zranit. Zvlášť v případě, když se cestující nepřipoutá.
03.03.2014
Už ani nalepení dálniční známky na předepsané místo na čelním skle není zárukou, že zloděje přestane zajímat. V Ostravě se množí případy krádeží známek poté, co se pachatel násilím dostal dovnitř auta. Přitom nadělal víc škody, než je hodnota dálniční známky.
25.02.2014
Podle nového dokumentu Ministerstva vnitra připadne řešení přestupků pouze magistrátům a městským úřadům.
25.02.2014
Jihomoravští policisté varují především řidiče před novým fíglem podvodníků a lupičů. Ti čekají na parkovištích a než nastupující řidič stihne zavřít dveře, vhodí mu do vozu "dárek", například parfém. Jejich cílem je vylákat od šoférů peníze, často při vydírání používají i zbraň.
17.02.2014
Víc než polovina tuzemských motoristů dává přednost neautorizovaným servisům. Servis Češi navštěvují dvakrát ročně, nejčastěji kvůli výměně pneumatik či oleje nebo na pravidelnou prohlídku. Vyplývá to z průzkumu Stem/Mark pro servisní síť Q-Service.
10.02.2014
Osobní auta na dálnicích platit mýtné nebudou. Případně zpoplatnění by se mělo týkat pouze užitkových vozidel sloužících k podnikání. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Dementoval tak informace o uvažovaném zavedení mýtného i pro osobní vozidla, které se na konci minulého týdne objevily v médiích.
10.02.2014
Pět let počet kradených vozů klesal, loni se trend otočil. Mizí zejména starší auta, zloději se na ně zaměřují kvůli poptávce po levných náhradních dílech. Policie najde pachatele jen každé páté krádeže.
03.02.2014
K autu patří technický průkaz, je to vlastně jeho rodný list. Bez něj nejde přihlásit, prodat nebo projít technickou kontrolou. Je tedy třeba ho mít uložený na bezpečném místě. Při nákupu auta si vyjasněte, jak bude předání dokladů probíhat
27.01.2014
Řidič musí podle nejvyššího soudu poznat, že vjel do obce, přestože nepotkal značku jejího začátku. Stejně tak nesmí překročit padesátku v případě, kdy za tabulí vidí jen pole.
27.01.2014
Zatímco ochránci přírody a ekologové stromy podél silnic obhajují, experti zabývající se bezpečností silničního provozu by nejraději všechny vykáceli. Řidiči se přiklánějí na obě strany.
27.01.2014
Zima tuto sezónu přichází do Čech, Moravy a Slezska nečekaně pozdě. Aktuální počasí naznačuje, že by se v nejbližších dnech měli konečně dočkat všichni milovníci bílých vloček. Není tak od věci připomenout pár základních rad, jak na sněhu či ledu řídit automobil.
21.01.2014
Nepočítá s tím zakázka na nový centralizovaný systém kontroly STK, která má na místo původně uvažovaného kamerového záznamu shromažďovat fotografický materiál.
20.01.2014
Muži častěji havarují v zatáčkách, za snížené viditelnosti a při předjíždění. Ženy sice méně porušují dopravní předpisy, ale nadprůměrně často havarují na křižovatkách.
20.01.2014
Povinné zavedení takzvaných inteligentních tachografů, které ve středu schválil Evropský parlament, poškodí podle tuzemského Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia spediční společnosti ze zemí EU.
13.01.2014
Policie zbrojí proti neukázněným řidičům. Všechny hlídkové vozy dostanou kamery, měřit se bude i v protisměru.
13.01.2014
Také jste si mysleli, že v době sdílených a snadno dostupných servisních databází se stáčení tachometrů týká nanejvýš patnáctiletých „vylítaných“ bavoráků? Bohužel můžete naletět i se zánovní octavií!
09.01.2014
Komisař Evropské unie pro dopravu Siim Kallas odmítl plány německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta na úlevy německým motoristům při chystaném zpoplatnění dálnic pro osobní auta. Deníku Bild eurokomisař řekl, že je nepřípustné, aby nárok na dálniční známky zdarma nebo slevy pro majitele ekologických vozů měli jen Němci.
06.01.2014
Možnost zaplatit mýtné i na kratší dobu, než je jeden rok, požaduje Evropská unie. Chce zabránit tomu, aby byli zahraniční řidiči znevýhodňováni, připomněla agentura DPA.
06.01.2014
Dopravní policie chce bezprostředně po vážných nehodách odebírat malé technické průkazy. Havarovaná vozidla by tak po opravě musela před návratem do provozu projít prohlídkou na stanicích technické kontroly (STK). V Událostech o tom informovala Česká televize.
27.12.2013
Na první pohled řidiči pocítí konec papírových servisních knížek jen málo. Ve skutečnosti je to však jedna z největších změn v automobilovém průmyslu za poslední roky. Automobilky chrání nejen kupce ojetin před falšováním, ale mohou také pomoci v době klesajících marží u nových aut vylepšit zisky sobě i servisům.
27.12.2013
Nový občanský zákoník začne platit od 1. ledna. Dotkne se i obchodování s auty. Přináší jednotné a spravedlivější řešení pro všechny strany.
26.12.2013
V centrálním registru je nyní vedeno přes 550 tisíc řidičů, kteří se dopustili přestupků v rámci bodového systému. Více než 37 tisícům z nich byl po dosažení 12 bodů odňat na rok řidičský průkaz. Přišli o něj rychle, zpět jej ale dostanou až po prokázání odborné a zdravotní způsobilosti, což se může nad rámec jednoho roku protáhnout i o měsíce, a navíc přijít na tisíce korun.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.