Aktuality

I na dálnici platí přednost zprava! Jen to většina řidičů neví nebo nedodržuje
07.03.2023
Kdo má na dálnici přednost při přejíždění z pruhu do pruhu? Zákon na to pamatuje, ale řidiči v tom často chybují. Podle všeho je totiž mate přednost, kterou musejí dávat při najíždění na dálnici z takzvaného připojovacího pruhu.
Do servisu kamkoli. Nezávislí opraváři uhájili blokovou výjimku
06.03.2023
Můžu do nezávislého servisu, aby mi automobilka uznala záruku? Na tuto otázku si motoristé stále mohou odpovědět – ano. V květnu letošního roku měla skončit platnost takzvané blokové výjimky pro motorová vozidla. Bez ní by řidiči museli na záruční opravy jezdit jen do autorizovaných servisů. Výjimka ovšem bude prodloužena.
Co by zlepšilo české dálnice: Namísto zvýšení rychlosti raději pruh navíc a více policejních hlídek
03.03.2023
Větší počet policejních hlídek může pomoci plynulosti provozu na českých dáliích. Policie by ale musela dělat víc než jen vybírat pokuty za rychlost.
Pod víčkem nádrže je důležitá informační samolepka. Význam kódů B7, B10, XTL, E5, E10, E85 a oktanových čísel
02.03.2023
Chytré řešení na škrábání ledu se hodí, ale pod víčkem nádrže je toho ukryto víc. Informace, které se vyplatí respektovat.
Platnost evidenčních kontrol se prodlužuje na rok, velký techničák skončí
01.03.2023
Od začátku března začínají platit novinky v oblasti registrace vozidel a evidenčních kontrol. U nich dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na rok, a to bez omezení počtu úkonů. Prodloužení platí zpětně i pro již provedené evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí do ledna roku 2024.
Už žádné zírání do telefonu za jízdy. EU se od roku 2024 postará, aby na řidiče dohlíželo jeho vlastní auto
28.02.2023
Může samotný a soukromý automobil porušovat soukromí řidiče a kontrolovat ho? Ano, může, a za rok dokonce povinně bude.
Nechávat doklady v autě za stínítkem je chyba. Pojištění v ten moment přestává platit v plném rozsahu
27.02.2023
Nechávat doklady od vozidla v kabině se nevyplácí. Řidič sice techničák neztratí a nezapomene, riziko velkých nákladů je ale nemalé.
Proč nás 150 km/h nespasí: České dálnice potřebují něco jiného než povolit vyšší rychlost
24.02.2023
Kolik bychom měli jezdit po dálnici? Zatím je povolené maximum 130 km/h, ale po letech planých diskusí se začíná velmi hlasitě mluvit o zvýšení na 150 km/h. Jenže my si myslíme, že české dálnice potřebují něco docela jiného.
Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky
23.02.2023
Expert na dopravní problematiku, JUDr. Beran, reaguje na aktuální situaci na silnicích komplikovanou sněhem a ledem, nicméně zákon v tomto ohledu platí samozřejmě po celý rok.
Tankování plné nádrže až po hrdlo je řidičský přešlap. Vede ke snížení výkonu
22.02.2023
Hrozba koroze v nádrži a ředění paliva vodou je jedním z extrémů, zalití uhlíkového filtru je druhým opakem. Toto by řidiči neměli nikdy dělat.
Jedete na lyžovačku do Alp? Vše pevně uvázat, nohu z plynu, přibalit řetězy
21.02.2023
Každoročně se v rámci jarních prázdnin řada rodin vydává za lyžováním do Rakouska, ale třeba i do Itálie. Jakkoliv mohou být skipasy na zahraničních sjezdovkách i levnější než u nás, pokuty za nedodržení silničních pravidel, která nám navíc mohou připadat lehce absurdní, jsou naopak výrazně dražší.
Řidiče mate les značek na silnicích. Pomoci by mohly nové zóny
20.02.2023
Jízda kovovým lesem. Tak někteří dopravní odborníci popisují pohyb po části silnic v České republice. Nadměrné množství příkazů a informací plynoucí z cedulí přitom podle nich bezpečí na silnicích nezvyšuje. Právě naopak. Řidiči ztrácejí koncentraci a sdělení přestávají vnímat, což může skončit i nehodou.
Lyže a snowboard v autě? Pozor na pokuty a bezpečnost
17.02.2023
Pokud se chystáte na hory, je dobré vědět, jak správně a bezpečně poskládat lyže, snowboard a veškeré další vybavení do auta. Možností je hned několik.
Nové dopravní značky 2023: Pokuta za neznalost na evropských silnicích
16.02.2023
Řidič se neví co symbol u silnice znamená, ale to jej neomlouvá Nové dopravní značky jsou tady a o kdo neví, zaplatí v případě přestupku mastnou pokutu.
Rychlé tipy co dělat, když silničáři nevyjedou
15.02.2023
Sníh má tu vlastnost, že jej (v zimě) nikdo nečeká, jistě ne silničáři. Pokud se blíží ochlazení a možnost sněhu, co dělat, když bílá nadílka nečekaně zasype silnice?
V roce 2022 podvodníci s ojetými auty stočili více než 7,4 miliardy kilometrů
14.02.2023
Před týdnem zveřejnila společnost carVertikal, první celosvětový registr vozidel, svoji analýzu o trhu s ojetými vozy. Statistiky odhalily, že za poslední rok měla auta stočeno více než 7,4 miliardy kilometrů. Podvod se stočenými kilometry byl tak zjištěn u 15,2 % zkontrolovaných vozů.
Ojetina z ciziny: Proč je teď ideální čas na koupi a na co si dát pozor
13.02.2023
Tuzemská měna se vůči euru aktuálně drží pod 24 korunami. To samozřejmě zlevňuje dovážené věci, v našem případě pak auta (a třeba také náhradní či tuningové díly).
Povinné ručení a havarijko zdraží. Nejvíce zaplatí mladí řidiči a Pražané
10.02.2023
Se stoupajícími cenami nových aut, pohonných hmot i servisů se na vlně zdražování sveze rovněž povinné ručení i havarijní pojištění. Nejvíce to na své peněžence pocítí mladí řidiči, kteří se volantu neostýchají a hodně jezdí.
Nákup ojetého auta v zimě prověří vůz dokonaleji, než za teplot vysoko nad nulou
09.02.2023
Ojeté auto si během zimních měsíců vybírá jen hrstka řidičů. Chladné zimní období přitom poskytuje výhodné, někdy dokonce i lepší podmínky. Nejen, že s přelomem roku naroste stáří auta a tím klesne jeho cena, ale především nízké teploty dokážou prověřit, v jakém stavu se vůz opravdu nachází.
10 věcí, které vás v autoškole nenaučí: Předjíždět, brzdit a vyměnit žárovky
08.02.2023
To, že někdo úspěšně zvládl závěrečné zkoušky na určité řidičské oprávnění, neznamená, že umí řídit. Takový člověk sice je po obdržení růžové průkazky způsobilý usednout za volant daného vozidla, ovšem řada zkušeností mu bude ještě chybět.
Co potřebujete vědět a nezanedbat, měníte-li kola svépomocí
07.02.2023
Výměna pneumatik na autě patří mezi úkony, které zvládnout řidiči sami doma. Je ale zapotřebí vědět, jak na to.
Auta o vás sbírají citlivé údaje: EU řeší, komu je zpřístupní
06.02.2023
Jak se říká, nová doba přináší nové problémy. Auta připojená na internet jsou z uživatelského hlediska velmi příjemná, ale jak se ukazuje, má to i stinné stránky. Auta o vás neustále sbírají mnoho údajů citlivé povahy. EU proto musí vyřešit, kdo všechno k nim bude mít přístup.
Jaké předměty nechávat v mrazu v autě, pokud je chcete ještě někdy použít
03.02.2023
Nechávat potraviny přes mrazivou noc v autě není opravdu cesta k tomu, abychom z nich měli ještě někdy nějaký užitek. A platí to nejen u potravin.
Auto v zimě: Teplý interiér neznamená teplý motor, volnoběh nezahřeje
02.02.2023
Autu v zimě déle trvá, než se zahřeje na provozní teplotu. Teprve u dostatečně teplého motoru má motorový i převodový olej ty správné vlastnosti, které navíc zabraňují opotřebení. Například teplo v interiéru vozu neznamená, že je motor zahřátý. Jeho zahřátí nepomůže volnoběh, ale rovnou až jízda.
Kontrola trakce na sněhu vypnutá nebo zapnutá, to je otázka. V některých situacích to skutečně může pomoci
01.02.2023
Kontrola trakce a stabilizační systém obecně je velmi dobrým pomocníkem pro řidiče, kteří nijak moc neřeší fyziku jízdy s autem. Pravověrný motorista asistenty občas vypíná.
Na dálnici v protisměru: Co dělat, když takové auto potkáte, a co když ve špatném směru jedete vy
31.01.2023
Mezi nejnebezpečnější situace v provozu se řadí vjetí do protisměru na rychlostní silnici nebo dálnici. A rozhodně se nejedná o ojedinělý případ, podle policejních statistik se takové případy u nás řeší několikrát do měsíce.
Jak se kradou moderní auta s bezklíčovým odemykáním? A jak se bránit?
30.01.2023
V tomto článku se dozvíte se o různých moderních metodách, které zloději používají. A o způsobech jak zabránit krádeži vašeho vozu.
Zahřívání motoru před jízdou jedni experti nedoporučují, jiní zase ano. Existuje zlatá střední cesta
27.01.2023
Čekat s motorem v chodu na volnoběh nebo vyjet a zahřívat auto za jízdy, to jsou dva opačné názory. Možná existuje třetí, nejlepší.
Česko: Dražší dálniční známky, ale i zvýšení rychlosti na 150 km/h
26.01.2023
Česká vláda schválila začátkem roku novelu zákona o silničním provozu, která přináší hned několik zásadních novinek. Patří mezi ně například řidičský průkaz od 17 let, úprava bodového systému za dopravní přestupky, ale také zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic. Na programu je také zvýšení cen za dálniční známky.
Nezavřené okno u auta, je to či není přestupek?!
25.01.2023
Může řidič odejít od auta a nechat otevřené okno, nebo se tímto činem dopouští přestupku, jak tvrdí leckdy policie?
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.