Aktuality

Kolik stojí řidičák na auto v Evropě? Rozdíly jsou obrovské! Někde proti Česku ušetříte, ve Švýcarsku si připravte jmění
08.09.2023
Udělat si řidičák na auto už není kdovíjak levná záležitost, jelikož doby, kdy papíry na auto stály 6 000 Kč, jsou definitivně passé. Mrkli jsme na to, jak se pohybují průměrné ceny za oprávnění skupiny B v různých zemích Evropy. Výsledky překvapily, u nás skutečně není tak draho, jak se zdá.
Změny pro řidiče 2024: Dražší dálniční známka, 150 km/h na dálnicích, řidičák od 17 let a jednodušší bodový systém
07.09.2023
Ačkoli do konce roku 2023 zbývá ještě pár měsíců, už nyní víme, že od 1. ledna 2024 nastanou velké změny, které ovlivní životy všech motoristů v Česku, a to i těch budoucích. Připravili jsme pro vás přehledný seznam toho, co nás čeká a nemine.
Tohle jsou nejtěžší otázky z autoškoly. Pouze polovina lidí na ně odpoví správně
06.09.2023
V závěrečném teoretickém testu autoškoly je už přes 1000 otázek a stále přibývají. My jsme pro vás našli ty nejnáročnější v jednotlivých oblastech. Zodpovíte je správně?
Od září nové předpisy pro řidiče: Změny jsou zásadní, teď můžete přijít o řidičák, hned jak sednete za volant
05.09.2023
Kdo nyní udělá autoškolu, nemá řidičák jistý. Dva roky o něj může velice snadno přijít, respektive ho čekají potupné zkoušky.
Řidiči musí neprodleně odeslat žádost, jinak přijdou o řidičský průkaz. Koho se nepříjemná povinnost týká?
04.09.2023
Úřady zrušily povinnost platit poplatek, přesto bez jeho uhrazení řidiči nedostanou zpět své řidičské průkazy.
Děti je potřeba na cestu do školy připravit, číhají nebezpečí. Pomůže i aplikace
01.09.2023
Návrat dětí do škol po letních prázdninách patří k nejrizikovějším obdobím na silnicích. Ratolesti se totiž vracejí nejen do učeben, ale také do ulic. Jenže za tu dobu si na řidiče odvykli. Školáci jsou navíc natěšení na kamarády, a silnice tak často přehlížejí, reagují nepředvídatelně. Šoféři by proto měli být obzvláště opatrní.
Autolékárničky 2023: Deset léků a přípravků, které musí mít v autě každý řidič. Co hrozí v případě chybějícího léku?
31.08.2023
Co nesmí chybět v žádné autolékárničce? Deset léků, bez kterých by nikdo neměl vyjíždět, jen je třeba sledovat expiraci.
Řidičský průkaz pro mladistvé: Kdo a za jakých podmínek může mít řidičák už od 16 let?
30.08.2023
Sen mladých se začne plnit už za dva roky, budou moct řídit v šestnácti letech. Tedy u nás vlastně v sedmnácti, ale o to nejde.
Jak fungují asistenty v autě? Kurz předvádí základy, vysvětluje i to nejmodernější
29.08.2023
Víte, jak funguje moderní bezpečnostní elektronika ve vašem autě? Spousta lidí nikoliv, a tak si bezplatný kurz, kterého jsem se zúčastnil, dává za cíl fungování různých asistentů a hlídačů vysvětlit. Přínosem ale bude každému, neboť v bezpečném prostředí výukového polygonu si osahat chování svého auta v extrémních situacích není nikdy na škodu.
Evidenční kontrola vozidla 2023: Vše o ní. Platnost, cena, kdy a kde
28.08.2023
Proč je třeba absolvovat evidenční kontroly? A bez čeho se rozhodně neobejdete?
6 základních kontrol před dlouhou cestou, které řada motoristů zanedbává
25.08.2023
Nejen předtím, než se vydáte na dovolenou, se vyplatí kontrolovat stav svého auta. Podle britského výzkumu to však řada řidičů nedělá ani před tou dlouhou cestou, natož pravidelně. Tady je šest bodů, kterým se vyplatí věnovat pozornost.
5 chyb, které řidiči dělají s klimatizací. Víte, jak ji používat lépe?
24.08.2023
Vyhýbáte se používání klimatizace ze zdravotních důvodů či kvůli spotřebě? Zbytečně se ochuzujete o komfort a riskujete zhoršenou bezpečnost své jízdy. Tady je pár tipů, jak dosáhnout přijatelného kompromisu.
Rozbíjení oken nechte na konec: Policie radí, jak na záchranu osob a zvířat zavřených v rozpáleném autě
23.08.2023
V panujících tropických parnech opět začíná být aktuální téma krizového vyproštění osob nebo zvířat zavřených v rozpáleném automobilu. Na internetu najdete mnoho návodů, které se tváří jako stoprocentně správné, avšak zároveň se oproti jiným v lecčem liší. Oslovili jsme proto přímo zástupce policie, abychom v této problematice udělali jasný pořádek.
Kdy se projedeme po Pražském okruhu? Ještě si počkáme
22.08.2023
Dokončení Pražského okruhu je pro stát jednou z klíčových priorit. Během příštího roku chce začít stavět nový úsek, termín otevření celého okruhu se však stále odsouvá.
Nejnebezpečnější silnice světa najdete i na jihu Evropy. Naopak ty nejbezpečnější jsou na severu
21.08.2023
Společnost FINN zveřejnila výsledky své studie zaměřené na bezpečnost silničního provozu ve vybraných zemích světa. Na špičce se pohybují severské státy, za nejnebezpečnější provoz byl označen ten argentinský nebo americký. Špatně z tohoto hodnocení ale vyšlo i Řecko. Česká republika bohužel v žebříčku zcela chybí.
Tři pokusy na získání řidičáku musí stačit. S pravidlem souhlasí většina českých řidičů
18.08.2023
Doba, kdy mladí řidiči měli neomezené množství pokusů na úspěšné zvládnutí zkoušek v autoškole, je dávno pryč. Z autoškol tak odchází mnohem připravenější řidiči.
Změny v bodovém systému 2024: Čtyři pásma pokut, vyšší tresty a další novinky pro řidiče jsou zde
17.08.2023
Nový bodový systém pro rok 2024 přináší kromě vyšších pokut i důslednější oddělení bagatelních a závažných přestupků, stejně jako omezení pro tzv. prvořidiče.
Nejčastější závady na STK: Miliony osobních aut jsou zasaženy korozí, ovšem průšvihem jsou brzdy
16.08.2023
Pokud žijete v přesvědčení, že se na českých stanicích technické kontroly vyhazuje jen za blbosti, mýlíte se. Dostal se nám do rukou oficiální materiál hlásající nejčastější závady na TK a počty vozidel s lehkou, vážnou či nebezpečnou závadou. Výsledky jsou alarmující, na českých silnicích jezdí prorezlé vraky, které často ani nebrzdí.
Nucený přepis: Prodali jste, nebo koupili vozidlo, ale protistrana se nemá k přepisu? Řešení existuje!
15.08.2023
Přestože povinnost přepsat motorové vozidlo při jeho prodeji leží na straně prodejce, občas se stane, že se strany dohodnou jinak a kupující přislíbí převod zajistit. Jenže co když tak neučiní? A co dělat tehdy, pokud vůz řádně koupíte, ale k přepisu se nemá zase prodávající? Řešení naštěstí existuje!
Řidičský průkaz: Kvůli kterým nemocem ho nedostanete?
14.08.2023
O řidičský průkaz přijdete, pokud pravidelně nedodržujete předpisy nebo způsobíte závažnou dopravní nehodu. Připravit vás o něj může i závažná nemoc. S jakou diagnózou vás lékař nenechá řídit?
Jak být lepším řidičem: Brzdění a přenos váhy
11.08.2023
Rozjet auto na rovince na plný plyn umí každý, ale jakmile přijde čas na brzdy, začnou se poznávat rozdíly mezi dobrým a špatným řidičem.
Proč lidé bourají? Nejhorší omyly a mýty o řízení, které mezi lidmi kolují
10.08.2023
Během let vzniklo mezi řidiči mnoho zajímavých mýtů a omylů o řízení, které mají často úplně opačný efekt.
Nástraha v povinném ručení. Nabourat někomu veteránské auto může přijít hodně draho, bez znalců se odhad škody neobejde
09.08.2023
Na denní bázi se setkáváme s případy, kdy někdo řeší povinné ručení, havarijní pojištění nebo třeba nehodu samotnou. Obvykle takovou věc vyřeší europrotokol a pár telefonátů, v horším případě policie.
Jak poznat bouranou ojetinu? Napovědět mohou i najeté kilometry
08.08.2023
Kupovat ojetinu s sebou nese řadu rizik. Mezi největší patří zjišťování informací o předchozích nehodách a poškozeních. Existují společnosti, které se škodní historií auta zabývají, ale jejich pomoc je placená.
Tři pravidla, která musí řidiči znát, ale často je ignorují
07.08.2023
Zipování, záchranářská ulička a pravidlo dvou sekund. To jsou tři zásadní věci, které by měl znát každý řidič. Jejich dodržováním se vyhne zbytečným nehodám a přispěje k plynulosti dopravy.
Jak je to s unijním pruhem na značce? Za značku pro „vlastence“ hrozí pokuta
04.08.2023
Přijít o řidičák může řidič, který dává najevo svůj odpor k EU přeškrtnutím symbolu hvězdiček na registrační značce. Ta se totiž pozměňovat nesmí. Třeba v Dánsku ale mají řidiči při registraci vozu na výběr, jestli chtějí mít na značce symbol Unie, nebo ne.
Jak správně pojistit obytný vůz, přívěs nebo karavan. Pozor na připojištění jízdních kol! Nemusí stačit ani speciální havarijko
03.08.2023
Léto je v plném proudu a mnoho motoristů vyráží za odpočinkem v obytném voze nebo se zapřaženým mini přívěsem či karavanem. Častokrát si s sebou lidé berou také jízdní kola nebo střešní box, a to kvůli komfortu a lepším zážitkům. Nicméně, jak je to s pojištěním, na které byste neměli zapomínat?
Spadl vám na auto strom? Bez pojistky jste nahraní a povinné ručení nepomůže
02.08.2023
V posledních dnech vystřídal horké počasí poměrně silný vítr, který sice přinesl ochlazení, ale zároveň také hrozbu škod. Ať už vám na auto spadne sousedův nebo obecní strom nebo třeba popelnice, škodu budete řešit ze své pojistky nebo ze svých peněz.
Krádeží aut ubylo, zloděje-amatéry ale vystřídali profíci. Rozdíly mezi kraji jsou obrovské, nejkradenější značka nepřekvapí
01.08.2023
V Česku za poslední dekádu sice krádeží aut podstatně ubylo, nicméně důvod k oslavám to není. Amatérské zločince jen převálcovali „profíci“, kteří mají nejen perfektní organizaci, ale také sofistikované náčiní. Kde se tedy vozy ztrácí nejčastěji, kam míří a jaké značky jsou mezi zloději nejpopulárnější?
Povinná lékařská prohlídka pro řidiče: Kdo jí musí projít a kdy?
31.07.2023
Řízení auta vyžaduje perfektní znalost silničních předpisů, ale také uspokojivý zdravotní stav samotného řidiče. Kdo musí lékařskou prohlídku ze zákona podstoupit, jak často se opakuje a jak přesně probíhá?
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.