Aktuality

Za jak dlouho vyprchá jedno pivo? Poradíme, kdy můžete usednout za volant
05.02.2018
Zatímco ve vybraných evropských zemích je možné řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi, u nás je tolerance nulová. Jak však dlouho trvá, než alkohol z těla vyprchá?
Ceny povinného ručení dosáhly dna. Proč ceny porostou?
02.02.2018
Cena povinného ručení dosáhla dna a klesat může pouze na úkor dalšího prohlubování ztrát pojišťoven. Od roku 2010 průměrné pojistné kleslo v dnešních cenách o 24 procent, zatímco průměrná škoda stoupla o 47 procent.
Na poslední chvíli: Sloupněte starou dálniční známku, zítra bude pozdě
31.01.2018
Posledním lednovým dnem končí platnost ročních dálničních kuponů pro rok 2017. Nezapomeňte je odstranit z čelního skla, jinak vám hrozí pokuta. Nová celoroční viněta stojí stejně jako před rokem 1 500 korun.
Voda letos rodinné rozpočty nezruinuje
30.01.2018
Průměrná výše vodného a stočného včetně daně z přidané hodnoty (DPH) v letošním roce vzroste v ČR na 86 až 88 korun za metr krychlový. Proti loňsku tak zvýšení plateb za pitnou a odpadní vodu činí, opět v průměru, méně než tři procenta. Rozpočty běžných domácností by tento výdaj neměl příliš zatížit, zdražení může být nanejvýš v řádu stokorun za rok.
Jak se chovat při hromadné dopravní nehodě? Kde zastavit? A lze z auta vystoupit?
29.01.2018
Hromadné dopravní nehody mají svá specifika. Zničených aut bývá hodně, doprava v daném místě je zcela zablokována.
Budou se měnit pravidla o technické způsobilosti vozidel?
26.01.2018
Evropská komise opět upozornila Českou republiku a pět dalších zemí, aby do svého národního práva plně převzaly unijní předpisy o technické způsobilosti vozidel.
Na STK přituhuje. Kdo si není jistý, nechá vyřízení na servisu
25.01.2018
Na STK přituhuje, není to jen zpřísňováním jednotlivých předpisů, stále častěji se také stává, že technici, kteří si nejsou jisti, raději majitele vozu z technické kontroly vyhodí, „aby nebyly potíže“. Motoristé stále častěji nechávají vyřízení kontroly na servisu.
Většina lidí netuší, co s autolékárnou a jak se chovat při nehodě
24.01.2018
Ani sebelépe vybavená autolékárnička nezajistí správnou první pomoc. Z evropského průzkumu ze čtrnácti zemí světa vyplývá, že lidé zmatkaří nebo se neumí při nehodě správně zachovat: volají nejprve rodinám, vystavují se nebezpečí a neumí zastavit smrtící krvácení.
Autem na hory. Víte, jaká platí v evropských státech pravidla?
23.01.2018
Víte, kde potřebujete sněhové řetězy, jaký je povinný vzorek pneumatik co do hloubky a za se zapotřebí nějaká speciální zimní výbava?
Bez pomoci zahraniční nehodu nevyřešíte: Nabourali vás v cizině? Bez advokáta nepochodíte!
22.01.2018
Celý půlrok trvalo, než se náš čtenář domohl náhrady za své poškozené auto z chorvatské dovolené. Bez právní pomoci by ničeho nedosáhl a smířil se s opravou z vlastní kapsy. Na co si dát pozor při cestách do ciziny?
Blíží se sanitka, hasiči nebo policie: Víte, jak se správně zachovat?
22.01.2018
Plno lidí se neumí před blížícím se autem s právem přednostní jízdy chovat. Svými neuváženými a nepředvídatelnými manévry pak způsobí mnohem víc problémů.
Nehoda na úzké silnici, víte, jak ji správně objet?
18.01.2018
V dnešním článku se krátce zastavím u jednoho typu dopravních nehod, na které se mne nedávno ptal jeden čtenář. Skutkově jde o situaci, kdy se dvě vozidla, zpravidla jde o rozměrnější vozidla jako nákladní auta nebo autobusy (jakkoli u osobních aut to také není vyloučeno), potkají na úzké silnici a musí se vzájemně vyhnout.
Každé desáté auto jezdí s poškozeným filtrem, tvrdí studie magistrátu
17.01.2018
Aut s poškozeným nebo odmontovaným filtrem, který při jízdě Prahou do okolí vypouští škodlivé prachové částice, je zhruba deset procent. Tvrdí to průběžné výsledky měření magistrátu. Nejproblematičtější skupinu řidičů bude metropole postihovat.
Doklady při řízení vozidla: Jaké u sebe mít „papíry“ a které může chtít městská policie?
16.01.2018
Řízení motorového vozidla na pozemních komunikacích není jen tak. Stejně jako je třeba znát pravidla a umět stroj ovládat, je nutné vozit u sebe i několik dokumentů, které prokazí jisté skutečnosti. Zda máte řidičské oprávnění, registrované vozidlo, uzavřenou pojistku odpovědnosti za škody nebo třeba lékařské osvědčení. Jaké dokumenty tedy u sebe musíte vozit?
Měření emisí v roce 2018: Kdo na emisích neprojde?
15.01.2018
Od počátku tohoto roku vám změří emise a umožní pokračovat na STK jen ta stanice měření emisí, která je on-line napojená na ministerstvo a odešle i fotky vašeho vozu. Zjišťovali jsme, co to v reálu znamená.
10 rad, jak nenaletět v autobazaru
15.01.2018
Kupujete ojetinu? Následující doporučení vám sice nedají stoprocentní jistotu, ale pokud se jimi budete řídit, můžete významně snížit riziko špatné koupě.
Za rychlost rok bez řidičáku. Tresty za dopravní přestupky mají notně přitvrdit
12.01.2018
Bodový systém postihu neukázněných motoristů, který je v ČR zaveden od července 2006, chce ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zásadně změnit. Zjednodušit a přitvrdit.
Máte čisté sklo? Poradíme, jak vybrat správnou zimní směs do ostřikovačů
11.01.2018
Funkce ostřikovačů v zimním období nabírá na důležitosti, ale je také potřeba vybrat vhodnou směs. Poradíme vám, na co se při jejím výběru zaměřit a na co nezapomenout.
Jízda po tramvajovém pásu a případná nehoda: Co říká zákon?
11.01.2018
Nehoda na tramvajovém pásu, mezi dvěma auty, přičemž jedno tam "nemá co dělat." Jak tuto zapeklitou situaci řešit, radí náš právní expert.
Jak přežít zimu na silnici? Držte se těchto několika zásad
10.01.2018
Jízda v zimě je mnohem náročnější na techniku, ale i na řidiče. Buďte proto na všechno připraveni a nenechte se zaskočit nečekanou změnou počasí.
Kupujete teď ojetinu? Co (ne)prozradí zima
09.01.2018
Nízké teploty mohou zásadním způsobem přispět k odhalení, nebo naopak zamaskování závady ojetého vozu. Čemu je třeba v zimě věnovat větší pozornost?
Je třeba nechat auto v zimě zahřát? Většinou je to zbytečné
09.01.2018
Jedete-li po rovině, stačí počkat, než klesnou otáčky. Pokud však vaše první metry vedou do kopce, nechte autu před vyjetím o minutku déle. Čekat deset minut je ale u motoru se vstřikováním paliva zbytečné, protože zahřívání na volnoběh trvá déle.
„Stůj, dej přednost v jízdě!“ Co přesně říká zákon?
08.01.2018
Zastavit nebo dát přednost v jízdě, osmistranná značka versus trojúhelník, podle všeho zcela jasná věc. Ehm, vážně jste si jistí, že znáte rozdíly mezi zastavením a předností?
Jak správně nastavit opěrku hlavy? Polovina řidičů to dělá špatně!
08.01.2018
Většina řidičů a cestujících se naučila před každou jízdou připoutat bezpečnostním pásem. Víte ale, že k „fádním“ a přesto z hlediska bezpečnosti důležitým krokům patří i správné nastavení opěrky hlavy, a to všech, kdo sedí v autě?
Žádný déšť ani vánice. Navigace vybere cestu s lepším počasím
08.01.2018
Informace o nehodách a dopravě v navigacích jsou dnes už prakticky standardem. Jenže teď už se do nich dostávají takové zajímavé věci, jako je počasí. Takže pokud někdo nechce jezdit skrz bouřku, může si naplánovat cestu tak, aby měl slunečno.
Auto jako dědictví, jaké přináší radosti a starosti?
03.01.2018
Automobil jako dědictví, přejdeme-li souvislost spojenou se ztrátou blízkého člověka a zaměříme-li se na právní aspekt, sebou nese možná radosti z nabyté věci, ale také povinnosti.
Motoristé musí od nového roku opět platit za nepojištěná vozidla
02.01.2018
Motoristé musí opět platit poplatek České kanceláři pojistitelů za vozidla bez takzvaného povinného ručení. Dnes nabývá účinnosti novela zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla.
Jak se správně starat o baterie automobilů a motocyklů
02.01.2018
Zima je období, kdy nejčastěji dochází k vybití baterie. Abyste nemuseli hledat startovací kabely, je dobré myslet na správnou údržbu. Jak se o baterii starat, když ji zrovna nepoužíváte, a jaké jsou nejčastěji mýty spojované s jejich vybitím?
Emise budou nadále moci měřit samostatné stanice, schválila vláda
02.01.2018
Měřit množství vypouštěných výfukových zplodin u vozidel budou moci i nadále samostatné stanice měření emisí.
Motor v zimním období: Nechat běžet na volnoběh, nebo se hned rozjet?
21.12.2017
Studený start motoru se nyní odehrává za mnohem nižších teplot než v letních měsících. Jak jej správně zahřívat, abychom mu co možná nejméně ubližovali?
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.