Aktuality

Na pneumatikách se nešetří. A kam se posunul vývoj?
10.01.2020
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jsou pneumatiky pro automobilový průmysl tak zásadní a kde končí jejich možnosti? Tato vulkanizovaná pryž, spolu s dalšími komponenty, zajišťuje přímý kontakt s vozovkou, a tak je jedním z nejdůležitějších prvků při samotné jízdě.
Prší a venku se setmělo. Nevěřte čidlům, myslete a pozor na černý led
09.01.2020
Sněhu na silnici aby řidič v tuto zimu pohledal. Velké nebezpečí však na něj číhá i v deštivé zimě a teplotách nad nulou. Chladno a vlhko vozovku mění v kluziště. Dejte si pozor na černý led, tedy neviditelnou ledovku, na kterou čidla aut nemusí upozornit. Při smyku zůstaňte v klidu.
Jak bezpečně převážet psa v autě?
08.01.2020
Pes je nejlepší přítel člověka, vlastně se v mnoha případech stává přímo členem rodiny. A často také nadšeným spolucestovatelem. Měli byste však vědět, že nesprávným převozem ohrožujete život nejen jeho, ale i váš! Proto pro vás máme pár tipů, jak svého čtyřnohého miláčka můžete převážet bezpečně.
Emisní zóny, tvrdší pokuty. Co hlídat, pokud se letos chystáte autem do zahraničí
07.01.2020
V roce 2020 čeká řidiče cestující do zahraničí řada změn. Spousta z nich není zrovna k lepšímu, a to zejména jezdíte-li starým autem. Barcelona a Gent zavádějí nízkoemisní zóny, Berlín už zavedl zákazy vjezdu starým dieselům.
Kalkulačka povinného ručení pro nejlevnější pojistku
06.01.2020
Také vás rok od roku štvou rostoucí ceny všeho možného? Nejinak je tomu u povinného ručení. Není však důvod platit více.
V letošním roce se musí vyměnit 860 tisíc řidičáků. Nepropadne i ten váš?
04.01.2020
V letošním roce si bude muset vyměnit řidičský průkaz kvůli vypršení jeho platnosti více než 859 000 motoristů.
Bílý kouř z výfuku je v zimě normální, jindy může upozornit na problém
03.01.2020
Podle barvy kouře či páry z výfuku se dá poznat leckterá závada. Minimálně může toto nestandardní chování leccos napovědět. Mlhu za sebou ale v nízkých teplotách zanechává každé spalovací auto, když není zcela zahřáté.
Novinky pro motoristy v zahraničí: dražší pokuty, města zavřená pro diesely
02.01.2020
Pro každého, kdo chce cestovat autem do ciziny, je důležité vědět o nově zavedených změnách. Přinášíme přehled nejdůležitějších z nich.
 Strašák zbytkový alkohol. Existuje vůbec?
31.12.2019
Přestože nic nenadýcháte, stejně můžete být ohrožením bezpečnosti provozu. Kdy smíte za volant a neriskujete řidičák ani zdraví? Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži!
10 dopravních značek, které jste od autoškoly zapomněli
29.12.2019
Dopravní značky omezující rychlost nebo varující před zatáčkami známe všichni, na silnicích je jich spousta. Zbytek z doslova stovek různých značek se ale mnozí z nás naposledy učili před desítkami let v autoškole a od té doby si jich nevšimli.
Jak zlepšit české autoškoly? Změnit se musí učitelé i žáci
28.12.2019
Úroveň tuzemské výuky řidičů není zrovna valná. Chyby se ale najdou na obou stranách, jak v kvalitě autoškol, tak v přístupu žáků.
Co bychom přáli všem řidičům v roce 2020
26.12.2019
Vánoce jsou časem splněných přání, a protože jsme si už Ježíškovi napsali o Ferrari v garáži, nekonečnou tankovací kartu a kamion nových pneumatik, zkusíme to tentokrát pojmout méně sobecky – sepsali jsme, co bychom přáli v příštím roce všem řidičům. Teď už nezbývá než si držet palce, ať se to splní…
Kamery detekující používání mobilu za volantem nachytaly za první týden přes 3.300 řidičů
19.12.2019
První systém schopný detekovat řidiče používající mobilní telefony za volantem si během prvního týdne provozu připsal hned 3.300 ulovených hříšníků.
5 věcí, které v zimě nesmí chybět v autě žádného motoristy
18.12.2019
Astronomická zima sice ještě nenastala, ale nízké teploty dávají tušit, že nejchladnější období roku už je opravdu za dveřmi. Zimní přípravu vozu včetně výměny pneumatik už má každý spořádaný motorista dávno za sebou, žádný šofér by ale neměl zapomenout ani na doporučenou výbavu, která v zimě může nejen pomoci od zbytečných problémů, ale někdy doslova zachránit život.
Jak nastartovat auto přes kabely, když vám klekne baterka?
17.12.2019
Letos si opravdu tuhá zima dává na čas a nemůžeme říci, že by nám to nějak vadilo. Ale ranní teploty kolem nuly jsou už běžné a auta dostávají více zabrat. Zpravidla teprve s prvním pořádným mrazem se ukáže, v jakém stavu máte akumulátor svého auta. Může se stát, že místo autem pojedete ráno autobusem.
Ty nejotravnější systémy v moderních autech. Bez těchto pomocníků se obejdeme!
16.12.2019
Elektronických asistentů je v moderních automobilech stále více. Ne všechny však fungují tak, jak by měly. Jiné zase považujeme za zcela zbytečné.
Jaké jsou největší chyby u nehod? Smrt hrozí těm nejtišším
15.12.2019
Dopravní nehoda často platí za extrémní situaci, při níž se schopnost správně reagovat radikálně snižuje. Se záchranáři jsme probrali největší přešlapy, kterých se řidiči při karambolech dopouštějí.
Řada aut nemusí mít od ledna dálniční známku
13.12.2019
Od ledna roku 2020 mohou majitelé elektromobilů a většiny plug-in hybridů zapomenout na lepení dálniční známky. Má to však svá pravidla a je potřeba zdůraznit, že jde skutečně o lednový termín spuštění této výhody.
Jak bezpečně převážet vánoční stromek?
12.12.2019
A je to tady, Vánoce se blíží plnou rychlostí. Ale než sníte kapra s bramborovým salátem, zajíte ho kupou cukroví a vrhnete se na rozbalování dárků pod ozdobeným stromkem, musíte udělat jednu důležitou věc – bezpečně dovézt stromek od prodejce až domů. Což není tak snadné, jak to vypadá.
Jak vyzrát na zamrzlé auto?
11.12.2019
Zima je pro většinu aut velkým zkouškovým obdobím, které prověřuje jejich technický stav i kondici akumulátorů. Víte sami, že nejeden nešťastný řidič běhá ráno po parkovišti se startovacími kabely a prosí o pomoc. Samotná námraza sice občas na sklech vytvoří doslova umělecká díla, nicméně o ně zrovna nikdo nestojí. Máme pro vás pár tipů, jak se zbavit nechtěného mlžení a námrazy.
Víte, jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě?
10.12.2019
Vzorový záznam o nehodě by měl v autě vozit každý řidič. Povinný sice není, usnadní ale záznam o okolnostech havárie. Víte však, jak jej správně vyplnit?
Nesouhlasíte s dopravním přestupkem? Poradíme, jaké jsou možnosti obrany
09.12.2019
Někdo nad pokutou mávne rukou a zaplatí ji, protože má pocit, že se snad jistým způsobem vykoupí ze svého hříchu. Pokud ovšem s nařčením z dopravního přestupku nesouhlasíte, je na místě se bránit.
(Ne)přesnost automobilových tachometrů: Jsou přesnější, než byste čekali!
07.12.2019
Také jezdíte lehce nad povolené rychlostní limity s útěchou, že tachometr v automobilu přeměřuje a radary mají toleranci? Pak určitě zbystřete! Tachometry moderních aut už totiž ukazují celkem přesně. Někde úplně!
Klasifikační štítky pneumatik prošly změnou. Co na nich najdete nového?
05.12.2019
Aktualizace evropských klasifikačních štítků je obzvlášť užitečná pro uživatele zimních pneumatik, protože klasifikační štítek bude nyní obsahovat také informaci o přilnavosti na sněhu a ledu. Až doposud tyto vlastnosti nezbytné v náročném zimním počasí nebyly uváděny. Cílem klasifikačních štítků je vést spotřebitele k výběru pneumatik, které jsou palivově účinnější, bezpečnější a tišší. Nový klasifikační systém vstoupí v platnost v květnu 2021.
5 nejlepších řidičských rad, které jste v životě dostali
04.12.2019
Pro některé řidiče je to naprostá samozřejmost, neboť jsou to věci, které dělají každý den a ani si je neuvědomují. Jiní se nad nimi možná zamyslí a začnou je dělat taky.
Venku začíná přituhovat. Máte už auto připravené na zimu?
03.12.2019
Zima a mrazy dávají autům pořádně zabrat. Pokud se příprava podcení, můžete mít problém s bezpečným provozem vozidla nebo může zbytečně chátrat a ztrácet na své hodnotě.
Dálniční známky 2020: Ode dneška je možné koupit kupóny na příští rok. Ceny se nemění
01.12.2019
Za české dálnice se v roce 2020 bude u osobních aut naposledy platit pomocí papírových kupónů. V roce 2021 bude zavedeno elektronické mýtné.
Češi řídí pod vlivem nejméně z celé Evropy
29.11.2019
Dopravní nehodovost je globální problém, který nelze řešit jen na lokální úrovni. Z toho plyne potřeba srovnatelných dat o chování i postojích účastníků silničního provozu.
 Povinná výbava podle EU: Všechny vozy musí mít to, co známe z těch dražších
28.11.2019
Nejenom emise, ale i bezpečnost na silnicích je věc, kterou EU dlouhodobě řeší. A našla si k tomu jednoduchý způsob.
Seřídit LED světla je věda, i garážista s nimi pojede do značkového servisu
27.11.2019
Servis moderních aut vyžaduje stále odbornější znalosti a nářadí. Šikovný strejda od vedle má možná zlaté ruce, ale určitě mu chybí třeba aktuální diagnostika. I seřízení dnes stále rozšířenějších LED světel je věda. A nastavení adaptivního tempomatu jsou i pro fachmany z autorizovaného servisu s přesným návodem klidně dvě hodiny práce.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.