Aktuality

Povinná výbava aut podle EU? Upozornění na rychlost a alkoholtester
28.02.2019
Během příštích několika let by mohlo začít platit nařízení, že nová auta v Evropské unii musí být vybavena pokročilými asistenčními prvky. Mimo jiné je v plánu upozornění na překročení rychlostního limitu anebo příprava pro instalaci alkoholtesteru.
Nákup ojetiny na ulici je riziko. Přibývá podvodů s vozy v exekuci
27.02.2019
Nákup ojetiny na ulici znamená vždy riziko. Proces převodu se za poslední roky zjednodušil, servisy už dnes nabízejí službu prohlídky ojetiny před nákupem. Obrovským problémem ovšem je, jak auto prověřit po právní stránce. Kromě toho, že to stojí dost času a peněz, se k některým údajům téměř nedá dostat.
Klimatizaci v autě zapínejte i přes zimu. První jarní sepnutí jinak může být drahé
26.02.2019
Automobilové klimatizace jsou skvělým vynálezem, ovšem nejsou zdaleka tak bezúdržbové, jak se můžou zdát. Systém velebíme v parném létu, čas od času bychom si ale na symbol vločky měli vzpomenout i přes zimu.
Jak obce rýžují na pokutách: Radar měřil nezákonně a motorista spor vyhrál
25.02.2019
Z měření rychlosti se stal vítaný přivýdělek obcí. Někde si na to v minulosti najali soukromé společnosti a dělili se o zisk. Soudy to zakázaly, důkazy jsou získané nezákonně a nelze je v řízení o přestupku použít.
Pitný režim - proč je důležitý i v zimě?
23.02.2019
Pitný režim se obvykle notně přetřásá v souvislosti s parným létem, ale jeho dodržování je nutné po celý rok, dokonce i teď v zimě, i když se třeba daleko méně potíte a málokdy pociťujete žízeň. Víte proč?
Věk, pohlaví a mnoho dalšího. Auta si brzy podrobně přečtou celou posádku
19.02.2019
Vývoj v automobilovém průmyslu jde jasným směrem. K alternativním pohonům či postupně čím dál tím větší chytrosti vozů. Nejen k bezpečnosti či lepšímu ovládání k tomu ale počítače uvnitř potřebují data. Podle jedné technologické společnosti tak budou rozpoznávat kompletní posádku. Prototyp už je na světě.
Každý třetí majitel psa jej nechává v autě na volno. Ohrožuje sebe i ostatní účastníky provozu
18.02.2019
Pro řadu lidí je pes členem rodiny. Skoro nikoho by přitom nenapadlo nechat děti v autě nepřipoutané, ale při zacházení s domácími mazlíčky to zjevně neplatí.
Zimní vs. letní pneumatiky v zimě: Vyvracíme mýtus jménem 7 °C! Když jsou zimáky i v zimě horší
18.02.2019
Z nezávislých testů vyplývá, že zejména na suchu fungují letní pneu lépe i v zimě. Kde je tedy pravda?
Třetina úmrtí na silnicích se odehraje v noci. Překvapivě rizikové jsou hlavně dálnice
15.02.2019
Jezdíte raději v noci, nebo za dne? Takové téma nejspíš řešila většina motoristů. Obě fáze silničního provozu mají svá pro a proti a hodně by o tom mohli vyprávět především řidiči-profesionálové. I přes méně hustý provoz je však podle aktuálního výzkumu v mnoha situacích a pro několik skupin účastníků provozu noční cestování podstatně nebezpečnější.
Novinka pro řidiče: Víte, kolik máte bodů? Zjistit to je teď jednodušší!
14.02.2019
Stav svého bodového konta si mohou nově řidiči zjistit přes internet. Do služby Portál občana, který je součástí tzv. eObčanky, se v úterý nově připojil také registr řidičů. Lidé si mohou také zjistit, kdy jim končí platnost řidičáku nebo další detaily k řidičskému oprávnění. Novinkou je i napojení živnostenského rejstříku.
Smluvní vs. zákonná záruka: Musím jezdit na prohlídky jenom do autorizovaného servisu?
13.02.2019
Otázka záruky automobilu je v mnohém nejasná. Musíte pravidelně navštěvovat autorizovaný servis, aby vám prodejce uznal záruku na vaše auto? Radí právní expert.
Sníh a náledí aneb Jak bezpečně dojet do cíle
12.02.2019
Ačkoli se zimou máme spojenu spoustu radovánek, pro řidiče znamená toto roční období řadu možných komplikací. Silnice se z hodiny na hodinu mohou stát kvůli sněhu či ledu neprůjezdné, některé oblasti mohou zůstat prakticky odříznuté od světa. Na jaké situace je dobré se před cestou připravit a co přibalit do auta?
Jaké byly nejčastější přestupky českých řidičů v roce 2018?
11.02.2019
Aktuálně je v registru řidičů 6,8 milionů lidí, z toho alespoň nějaký bod má zhruba každý čtrnáctý.
Nejčastějším prohřeškem českých řidičů je podle průzkumu nepozornost
07.02.2019
Necelá pětina řidičů si myslí, že nejnebezpečnější chybou v provozu je nedostatečná pozornost věnovaná řízení. Právě to je však nejčastější hřích, ke kterému se ti samí lidé přiznali.
Jezdíme rychle, ale vadí to jen 13 % řidičů. Tak proč se měří rychlost?
06.02.2019
Průzkum automobilky Kia a Autodromu Most ukazuje, že čeští řidiči jezdí rychle, zároveň ale rychlou jízdu ostatním tolerují. Ukazuje se tak, že po měření rychlosti neexistuje společenská poptávka. Tak proč se stále měří?
Dálniční známka bude elektronická a za stejnou cenu, schválila vláda
05.02.2019
Vláda v pondělí schválila zavedení elektronických dálničních známek od roku 2021. Zároveň ponechala její cenu na 1500 korunách pro osobní automobily. Dálniční poplatky by nově měly být placeny i snímány elektronicky, papírové kupony pak úplně skončí.
Vysoké pokuty a strasti pro mladé řidiče. Co přinesou chystané novinky ministerstva dopravy?
04.02.2019
Velké změny nejen v oblasti systému trestů pro řidiče připravilo v novele zákona ministerstvo dopravy. Co přesně to pro motoristy znamená v praxi.
Za neplatnou dálniční známku na skle hrozí vysoká pokuta
01.02.2019
Máte-li ještě na skle dálniční známku z roku 2018, vystavujete se hrozbě vysoké pokuty. Platnost roční dálniční známky z loňska totiž skončila 31. lednem 2019 a ponechání neplatné známky je přestupkem.
Nezávislé topení v autě: Ani dodatečná montáž nestojí majlant
31.01.2019
Představa, která vás doslova zahřeje. Tedy přijít v pošmourné chladné ráno do vytopeného vozu. Tento komfort má několik podob a variant, zároveň se ale nejedná o žádnou novotu. A co víc, v prvovýrobě je čím dál tím dostupnější, na což musí reagovat i společnosti zabývající se dodatečnou montáží.
Máte bezklíčový přístup do vozu? Mějte se na pozoru, zabezpečení je stále tristní
30.01.2019
Ani několik případů odcizení vozu prostřednictvím nedostatečně zabezpečeného bezklíčového přístupu do auta nic nezměnilo. Z 237 modelů odolaly útokům při testu jen tři.
Nehod se zvěří strmě přibývá, i smrtelných. Nejnebezpečnější je divočák
29.01.2019
Přes dvanáct tisíc srážek se zvěří nahlásili řidiči za loňský rok. 120 lidí se při nich zranilo, dva dokonce zemřeli. Proč počet těchto nehod stoupá, není zcela jasné. Nejvíc havárií zaregistrovali policisté ve středních Čechách.
Škola pro chodce: Zapomeňte na to, že máte přednost a buďte vidět
28.01.2019
Coby chodci jsme těmi největšími otloukánky silničního provozu – při střetu s autem nemáme šanci. Dělejme vše proto, abychom se mu vyhnuli. Přinášíme užitečný manuál, který mapuje největší úskalí chodců na silnicích a v ulicích.
Chůvička zajišťující bezpečnost při řízení
27.01.2019
Dosah až 250 metrů, 3 a půl palcový LCD barevný displej, a především bezpečnost při řízení. Těmito specifikacemi se pyšní digitální video chůvička do auta BBM 7030 od Bayby, která umožňuje řidiči plnou pozornost na silnicích. Výrobce zároveň zvolil decentní design s přísavkami na sklo i nábytek, které umožňují perfektní upevnění jak v automobilu, tak v domácnosti.
Dálniční známky budou za dva roky elektronické. Se zavedením pomůže Rakousko
25.01.2019
Státní fond dopravní infrastruktury plánuje zavést elektronické dálniční známky, tzv. videotolling, od roku 2021. Chce tak ušetřit zhruba 100 milionů korun ročně. Se zavedením elektronických vinět Česku poradí rakouská státní firma Asfinag, spravující tamní dálnice.
Další povinnost z EU. Auta musí přijímat i digitální rozhlas
24.01.2019
Poslech digitálně šířeného rozhlasu DAB je pro většinu Čechů vymoženost, kterou ze svých automobilů většinou neznají. Pokud už poslouchají rádio, vystačí si s analogovým FM vysíláním. Evropská komise ovšem prosadila návrh, podle kterého musí mít všechna nově prodávaná auta možnost přijímat digitální vysílání.
Nenechte se rozptylovat hudbou, hlasitost a rychlé tempo jsou nebezpečné
22.01.2019
Řidiči, kteří si pouští oblíbené hity za volantem, by měli zpozornět. Ne všechny písně jsou bezpečné. Britská studie dokázala, že rychlé a skladby zvyšují řidičům tep a snižují soustředění. Nejnebezpečnější je American Idiot od kapely Green Day, naopak nejvhodnější je Starway to Heaven od Led Zeppelin.
Čtyři méně známé jedy v jídle a pití, které škodí zdraví
22.01.2019
Denně je konzumujete a možná ani netušíte, že škodíte svému zdraví. Ve vašich oblíbených pochoutkách se totiž mohou skrývat zákeřní zabijáci. O tom, jaké jedy se nacházejí v jídle, píše páteční magazín Rodina DNES.
Když auto přestane startovat: Jak správně vybrat a zapojit startovací kabely?
21.01.2019
Aby některá studená zimní rána nebyla před cestou do práce ještě mrazivější, je třeba mít v záloze opravdu kvalitního pomocníka v případě nouze. A jak vlastně startovací kabely vybírat?
Poškozené dopravní značky: V jakých případech si jimi nemusíme řídit?
20.01.2019
Ne všechny dopravní značky jsou celoročně v plné kondici. Musejí se motoristé řídit značením, které je nejasné, poškozené, nečitelné, nebo zakryté? A komu si stěžovat?
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech
19.01.2019
Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.