Aktuality

Škrabka, teplá voda nebo deka: Jak rychle a pohodlně odmrazit skla na autě
23.01.2023
Zima je pro provoz auta nejméně příjemné období, zejména pokud neparkujete pod přístřeškem, ale venku. Každé ráno to otravné škrábání a odmetání auta od sněhu. Jak rychle odmrazit sklo, aby to stálo co nejméně práce?
Loňský trh ojetých automobilů byl silně poznamenán vysokou inflací a zdražováním
20.01.2023
Loňský trh ojetých automobilů byl silně poznamenán vysokou inflací a zdražováním základních potřeb. Ve druhé polovině roku začalo docházet k výraznému poklesu poptávky po ojetých autech, důsledkem čehož došlo k meziročnímu propadu počtu prodaných aut o 10,4 %.
Před nastartováním motoru je vhodné krátké rozsvícení světlometů na 10 až 30 sekund
19.01.2023
Jak posílit autobaterii pro startování v zimě a chladném počasí s lehkými mrazy? Jednoduše, stačí na krátký čas zapnout přední světla.
Zima je pro řízení specifická, prověří auto i řidiče
18.01.2023
Jedním z hlavních, a dokonce povinných úkonů přípravy vozu pro provoz v zimě je obutí zimních pneumatik. Jen tím to ale nekončí, vhodné je také zkontrolovat provozní kapaliny a doplnit výbavu o stěrku a škrabku na okna. Skutečně svědomití řidiči ale nepodceňují ani fakt, že nevlídné zimní počasí plně odhalí případné vady zraku, a na řízení v zimě připraví i svoje oči.
Co se děje s cenami v autobazarech: Ojetiny se poprvé dostaly nad 200 tisíc korun
17.01.2023
Historicky rekordní ceny paliv a vysoká inflace přiměly kupce ojetin přemýšlet více o spotřebě a provozních nákladech, takže bazary zaznamenaly vyšší zájem o menší vozy s nižší spotřebou. Začíná se ale dařit i elektrickým vozům.
Zabavování SPZ funguje. Hříšníci za rok zaplatili dluhy za 16 milionů
16.01.2023
Funguje to, hlásí celníci a policisté. Průměrně čtrnáct registračních značek (lidově SPZ z dřívějšího označení státní poznávací značka) měsíčně odebrali v loňském roce příslušníci obou sborů řidičům, kteří měli resty na nezaplacených pokutách.
Správné sezení za volantem je základ
13.01.2023
Správná poloha za volantem není dána zákonem, ale zdravým rozumem. Pokud chcete mít nad autem stoprocentní kontrolu a správně a pohotově reagovat, je potřeba se správně posadit.
Pozor na platnost dálniční známky. Ideální je nastavit si chytré upozornění
12.01.2023
Už dva roky si řidiči pořizují elektronické dálniční známky. Tím, že je nemají nalepené na okně, a tedy na očích, ale řada z nich může snadno zapomenout na to, že jim dálniční známka už neplatí. Vyřešit to přitom může nastavení upozornění o konci platnosti přímo při nákupu známky.
Častý a nebezpečný zlozvyk, který spolehlivě zničí manuální převodovku v každém autě
11.01.2023
Místo, kam odkládáme pravou ruku má vliv nejen na převodovku, ale především na naši bezpečnost. Nevymýtíme konečně tento zlozvyk v roce 2023?
Jak se chovat k vozidlu v zimě?
10.01.2023
V zimě je potřeba se k vozidlu chovat jinak než v létě. Logicky. Ale co to znamená v praxi?
Neustálé zvyšování hmotnosti nových aut nemá konce. Budeme potřebovat řidičák na náklaďák?
09.01.2023
Rostoucí automobily začínají dosahovat limitu klasického řidičského oprávnění. Těžké kolosy mají vliv i na jízdní vlastnosti a bezpečnost provozu.
Jak se chovat na železničním přejezdu? Dodržovat dané povinnosti pro přejezd kolejí.
06.01.2023
Víte, jak se (ne)chovat na železničním přejezdu? Tragické události posledních let ukazují, že je zapotřebí povinnosti řidičů v blízkosti železničních přejezdů opakovat.
Ztratil se jediný klíč od auta: Jak zapeklitý problém vyřešit v závislosti na typu klíče.
05.01.2023
Mít jediný klíč ke svému autu je opravdu sázka do loterie s velmi mrzkou nadějí na výhru. Pokud jej ztratíte, celkem zbytečně si zkomplikujete život.
Nový bodový systém přehledně: Pokuty až 75 tisíc a jen tři pásma trestů
04.01.2023
Přísnější, srozumitelnější a jednodušší. Takový by měl být podle ministerstva dopravy nový, respektive aktualizovaný bodový systém. Přinést má celou řadu novinek, především ale mnohem tvrdí postihy pro piráty silnic.
Časté způsoby sezení za volantem – a proč jsou špatně
03.01.2023
Každý aspoň trochu věci znalý instruktor vám potvrdí, že správné sezení a držení volantu je základem pro bezpečné a pohodlné ovládání auta. A přesto mnoho řidičů v této zcela zásadní věci notoricky chybuje...
Nezapomeňte na dálniční e-známky. Ceny zůstávají stejné
02.01.2023
Ačkoliv se dá elektronická dálniční známka zakoupit kdykoliv v průběhu roku, mnozí řidiči tak činí v lednových termínech. Nastala tak ideální doba nejen pro kontrolu její platnosti, ale i pro připomenutí cen i sankcí, které vám v případě jízdy bez ní hrozí.
Povinná výbava 2023: Jaké jsou změny a co je povinné mít v autě po novém roce
30.12.2022
Jak se změní povinná výbava do auta pro rok 2023? Kdo nezná legislativní úpravy, má smůlu.
Kontrolky vašeho vozidla: Které znamenají okamžité zastavení?
29.12.2022
Kontrolky jsou vlastně jako semafor. Červené kontrolky znamenají: zastavte, nejeďte, vypněte motor. Nemusí nutně jít o konec vaší dnešní jízdy, jelikož někdy stačí dolít olej či brzdovou kapalinu. Oranžová nebo žlutá znamenají pozor. Tedy zatím můžete jet. Červená barva pak znamená okamžité zastavení a odstavení vozidla. Zelené kontrolky jsou pak vždy informativní. Nejčastěji nám chtějí říci, že systém, který jsme zapnuli, skutečně pracuje správně.
Jak správně svítit dálkovými světly? Řidiči dělají často zásadní chybu
28.12.2022
Dálková světla jsou během nočního cestování skvělým pomocníkem a zvyšují bezpečnost, ale může tomu být i naopak. Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty vysvětluje, kdy můžete dálková světla použít, a kdy byste naopak neměli.
Největším nepřítelem řidiče v zimě není sníh, led ani sůl. Voda je to, na co si dávat skutečný pozor
27.12.2022
Co dělat, aby auto v zimě zbytečně netrpělo? Základní poučkou je nemýt zbytečně a za každou cenu, jde o počasí.
Naléhavě potřebujeme trh ojetých elektromobilů: Jinak to nepůjde, říká EU
26.12.2022
Evropa potřebuje postupně vybudovat trh ojetých elektromobilů z druhé, třetí a jak tvrdí eurokomisař Frans Timmermans, bude-li to nezbytné, i ze čtvrté ruky. I takovým tvrzením Timmermans komentoval aktuální transformaci automobilové Evropy z fosilních paliv na elektromobilitu. EU se nesmí dívat do minulosti, jinak ji svět údajně převálcuje. Naopak z ní má být exportér nových technologií.
RADY PRO POHODU ZA VOLANTEM
23.12.2022
Svátky „klidu a míru“ patří na českých silnicích k nejhorším obdobím – roste stres řidičů i počet nehod. Na vině jsou spěch, vyšší výskyt svátečních řidičů, hrozba špatného počasí a také častější jízda pod vlivem alkoholu. Přinášíme proto několik tipů, jak se v období Vánoc vyhnout na silnicích nepříjemnostem.
Jízda po kruhovém objezdu: Co možná nevíte o pravidlech?
22.12.2022
Není objezd jako objezd. Existuje více druhů kruhových objezdů a každý má svá pravidla, jak se na nich chovat, a hlavně kdy používat blinkr. Řidiči tato pravidla často neznají a neblikají vůbec. To je samozřejmě to nejhorší řešení. Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty připomene, jak správně kruhový objezd používat.
Ne každá odtahovka po nehodě pomůže. Supy zažeňte, jinak vás oškubou
21.12.2022
Zimní měsíce jsou sezonou nehod, na ledu a v závějích to klouže a víc se bourá. Jen o prvním zasněženém víkendu v Česku vyjížděly odtahovky asistenčních služeb k víc než dvěma tisícům případů.
Zbytkový alkohol za volantem: Problém není opilost, ale její následky
20.12.2022
Pokud ráno po alkoholem prolité noci sednete za volant, je dost možné, že budete mít ještě takzvaně „pod kůží“. Pokud se s touto hladinkou přece jen vydáte do provozu, musíte počítat s tím, že vaše řidičské schopnosti budou ovlivněny. Primárně ne alkoholem samotným, nýbrž těmi škodami, jaké stihl na vašem těle napáchat.
Srážka se zvěří: Kterých chyb se vyvarovat?
19.12.2022
Zimní slunovrat je za dveřmi, což znamená jediné: dny jsou nejkratší za celý rok. S brzkou tmou se prodlužuje doba, kdy se potkávají aktivity lidí a divokých zvířat – bohužel i na silnici.
Dálniční známky v roce 2023: Na řidiče čekají staré ceny a nové úseky
16.12.2022
Ceny dálničních známek se pro rok 2023 měnit nebudou. Ale i když v Česku funguje výhradně systém elektronických vinět, připomínáme, jak to s platbou za používání je. Pokud totiž máte systém nastavený jako my, tak každý rok v lednu saháte do peněženky pro peníze za roční kupon.
Dopravní nehody: Jaká zranění si z nich nejčastěji odnášíme?
15.12.2022
Začněme několika čísly, jen za prvních devět měsíců letošního roku se podle statistik Policie České republiky na našem území stalo 73 471 nehod, během nichž bylo 347 osob usmrceno, 1 331 osob těžce zraněno a 17 156 osob zraněno lehce.
Strašák jménem autobaterie: Nesvádějte to jen na auto, za problémy si často může řidič sám
14.12.2022
Ačkoli se spolehlivost elektronické výstroje aut obrovsky zlepšila, u moderních vozů se stále potýkáme s problémy se startováním vinou vybitého akumulátoru. Je snadné to svádět na vadu auta, ale máslo na hlavě má často také řidič.
Slovensko chystá omezení rychlosti pro auta se spalovacím motorem
13.12.2022
Slovensko elektromobilitu fakticky ignoruje. Podpora státu je mizivá a výhody pro majitele zelených značek jsou směšné. Co se v takových případech po procitnutí běžně stává, je doslova šoková terapie.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.