Aktuality

Jaký řidičák potřebujete v zahraničí? Liší se i dle mezinárodních úmluv
20.05.2019
Když řídíte auto v České republice, máte k tomu český řidičský průkaz. V Evropské unii, do které od roku 2013 patří i Chorvatsko, také nepotřebujete nic jiného. Jenže překročte hranice dál a může být třeba některý z typů tzv. mezinárodního řidičského průkazu.
Bodový systém je tvrdý a nefér, řidičáky jsou zabavovány neprávem, říká právník
18.05.2019
Český právní systém rozhodně není bezchybný. O tom, jaké situace občas mohou nastat ve vztahu k dopravě, si redakce serveru INFO.CZ povídala s expertem na dopravní právo Tomášem Maxou.
Řidiči nechtějí sdílet data se státem. Obávají se možného šmírování
17.05.2019
Ochota připlatit si za služby související s připojením vozu na internet v průměru meziročně nepatrně klesla. Při připojení vozidla na internet by čeští respondenti využili hlavně informace související s dopravní situací a upozornění v případě jejího zhoršení (92 %).
Jak jezdit v pruzích? Pusťte rychlejší a jezděte vpravo
15.05.2019
Každý den se setkáváme s poněkud nepochopitelnými manévry řidičů, kterým dělá zřejmě obtíže pochopit výklad některých pravidel provozu. Zdá se, že celkově nejobtížněji pochopitelnou disciplínou je jízda v pruzích. Tak si to pojďme raději ještě jednou vysvětlit, ukázat si konkrétní zákony, ale i jejich formulaci do řeči, které rozumí každý.
Finanční poradna: Jak reklamovat vyúčtování služeb či energií
14.05.2019
Mnoho služeb spojených s bydlením se platí zálohově. V případě, že nejste spokojeni s vyúčtováním zálohových úhrad, můžete požadovat vysvětlení či je reklamovat. Jak v takovém případě postupovat a jak řešit situaci, když se roční vyúčtování opozdí?
Nepozornost v okolí nehod se nevyplácí. Umírají kvůli ní desítky lidí
13.05.2019
Na silnicích nečekají na řidiče jen nástrahy „klasických“ havárií. Desítky lidí ročně umírají také v následku tzv. sekundárních nehod. Jejich příčinou je často nepozornost lidí, kteří se pohybují kolem již proběhlých havárií. Často jim přitom jde snadno zabránit – stačí nezmatkovat a dávat pozor.
AdBlue: K čemu slouží a jaká přináší servisní rizika
10.05.2019
Močovina AUS 32 je důležitá látka pro provoz moderních vznětových vozidel. Řekneme vám vše, co o AdBlue musíte vědět.
Měření odhalilo, že v autě se před zplodinami z výfuků neschováte
08.05.2019
Praha je po Ostravě druhým nejznečištěnějším městem v zemi, přičemž až 85 procent znečištění produkuje doprava. Zdraví nejškodlivější jsou mikroskopické částice, které jsou okem neviditelné. Že se zavřete v autě, vás před nimi neochrání, zjistilo měření v ulicích hlavního města.
Češi vodou nešetří, denně spotřebují 90 litrů
07.05.2019
I přes problémy se suchem Češi vodou moc nešetří, spotřeba naopak roste. Každý loni v průměru spotřeboval 89,2 litru vody na den, o 0,5 litru více než v předchozím roce, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Pokud chcete nové auto, nakupujte rychle, nová pravidla EU znovu očešou nabídku
06.05.2019
Máte pocit, že tohle už jste jednou slyšeli? Nejde o déjà-vu, Evropská unie dál topí pod kotlem regulací a automobilkám z toho dobře není, znovu budou muset ořezat své nabídky.
Naučte se správně v autě sedět! Budete pak lépe řídit
03.05.2019
Všimli jste si, jak se lidé v autech nemožně válí a špatně drží volant? Špatná poloha řidiče za volantem nejen, že má velký podíl na vzniku naprosto zbytečných nehod, kdy řidič ztratí kontrolu nad vozem, ale je také nevhodná pro vaše zdraví a můžete si i při malé bouračce ublížit.
Blokuje vaše auto dobíjení elektromobilů? Nově už můžete dostat pokutu
02.05.2019
Nejen v USA, kde je už o něco rozšířenější elektrický vozový park, se setkávají řidiči s novým fenoménem. Auta se spalovacím motorem stojí na místech s nabíjecími stanicemi a blokují tak možnost dobití. Teď to bude přestupek.
Přísnější bodový systém, vyšší pokuty a tvrdší správní řízení. Stát mění pravidla pro řidiče
30.04.2019
Ministerstvo dopravy přichystalo zásadní změny v bodovém systému. Návrh už je připraven na projednání vládou a obsahuje razantně vyšší pokuty za přestupky i přísnější bodové hodnocení. Posvítí si hlavně na překračování rychlosti nebo mladé řidiče. Přináší také zvýšení maximální povolené rychlosti na dálnici. Co dalšího?
Kolik Čechů jezdí do práce autem? Statistika překvapí
30.04.2019
Za dopravu do práce pravidelně platí 84 % pracujících Čechů. V průměru za tuto položku vydají každý měsíc 1 027 Kč.
Co dělat, když cyklista zaviní dopravní nehodu?
29.04.2019
Se slunečným a teplým počasím přichází také období intenzivních cyklistických radovánek. Na kolo se vydáváme jak po Česku, tak do zahraničí. I když jsme vybaveni všemi bezpečnostními prvky a jezdíme opatrně, může se stát, že na kole zaviníme nehodu. Jak postupovat, abychom kvůli škodě na majetku nebo na zdraví poškozeného neplatili astronomické částky?
Bezpečnostní pásy prochází stálým vývojem. Ale ne ty zadní
26.04.2019
Moderní auta jsou technicky výrazně odlišná od těch, která byla na trh uvedena třeba před 10 nebo 20 lety. Obrovský pokrok zaznamenala právě bezpečnost, na kterou kladou velký důraz zákazníci, automobilky i úřady. Na jeden bezpečnostní prvek se však při vylepšování zapomíná – na zadní bezpečnostní pásy.
Poškození auta dírou nebo výmolem. Jak na náhradu škody?
25.04.2019
Všichni to asi známe, jen co stoupnou teploty nad nulu, naše silnice začínají opět vypadat jako měsíční krajina. Často se nám tak může stát, že se do nějaké té díry trefíme kolem, což může mít za následek poškození pneumatiky, nebo třeba i zavěšení a nápravy. Co v takovém případě udělat, abyste nemuseli platit celou opravu ze svého? To si řekneme právě v tomto článku.
Seznam potravin, které přirozeně čistí tepny a chrání zdraví vašeho srdce
24.04.2019
Ucpané tepny jsou jednou z nejčastějších příčin mrtvice a srdečních infarktů, ucpané tepny ve skutečnosti přerušují náš průtok krve, takže krev nemůže proudit celým tělem. Existuje také mnoho dalších faktorů, které mohou zvýšit riziko infarktu nebo mrtvice, jako je nezdravá strava, stres a nedostatek pohybu. V dnešním příspěvku vám představíme potraviny, které čistí tepny. Proto se vyplatí zařadit je do své každodenní stravy.
V kvalitě autoškol jsou velké rozdíly. Jak vybrat správně?
23.04.2019
Možná se to nezdá, ale správný výběr autoškoly je pro každého řidiče klíčový. Je sice pravda, že pořádně se každý vyjezdí až v běžném provozu, jenže špatné návyky a chyby si může přinést už z autoškoly a pak se jich jen velmi těžko zbavuje. Jak vybrat správnou autoškolu, kde nebudete jen dalším zdrojem příjmu, ale zákazníkem, který si také něco důležitého odnáší?
Na Velikonoce vyjíždí sváteční jezdci a policie kontrolující alkohol
18.04.2019
O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod, varuje BESIP. Na negativní bilanci se podle policie více podepisuje alkohol. Až do Velikonočního pondělí se zaměří na jeho kontrolu u řidičů.
Je čas sundat zimní obutí. Autu dopřejte i myčku a kontrolu kapalin
17.04.2019
Na konci března českým motoristům vypršela povinnost mít přezuto na zimní pneumatiky v případě zhoršených povětrnostních podmínek. To znamená, by se měli objednat do servisu na přezutí. Auto si však po zimě zaslouží i další péči. Na co byste neměli zapomenout?
Stát chce výrazně omezit kamionovou dopravu
16.04.2019
Kamiony neleží v žaludku jen mnohým řidičům osobních aut, ale zdá se, že také úřadům. Před časem jsme zaznamenali pokusy o celoplošný zákaz jejich vzájemného předjíždění. Ten sice utichl, ale úřady přišly s další novinkou. Chtějí omezit jízdu kamionů v některé předem vybrané dny.
Čeští řidiči stárnou. Existuje i typická seniorská nehoda
11.04.2019
Špatně vidí, špatně slyší, jedou pomalu, zdržují. A nejhorší jsou ti s kloboukem. Řidiči senioři jsou často terčem posměšků, až nenávisti. Jenže lidí, kteří řídí auto ve vysokém věku, přibývá a bude přibývat. A nechtějí si urážky nechat líbit.
Jarní servis auta není dobré podcenit. 5 věcí, které je po tuhé zimě třeba zkontrolovat
10.04.2019
Nejnáročnějším obdobím pro moderní automobil je nepochybně zima. Poté, co tuto několikaměsíční zkoušku se svým čtyřkolovým miláčkem přežijete, vyplatí se nejen přezout na letní pneumatiky, ale také zkontrolovat několik oblastí, které přes zimu trpěly nejvíce.
Jezdit na zimních v létě je horší než na letních v zimě
09.04.2019
Tzv. „povinné zimní pneumatiky“, kterými nás počastovali volení zástupci, mají jeden vedlejší efekt. Plno lidí jezdí celý rok na zimních, ale ty kdykoli jindy než na sněhu a ledu fungují výrazně hůř než kvalitní letní pneumatiky.
Ukliďme svět, ukliďme Česko!
07.04.2019
A my jsme uklidili, tedy pouze jen jedno místo, ale i to se počítá. Letos jsem zavítali do obce Moravany u Brna.
Jak dostat adekvátní odškodné po autonehodě? Vyvracíme mýty, které mezi řidič panují
03.04.2019
Dopravní nehoda s sebou automaticky nese stres a vypořádávání se s následky. Lidé stále nevědí, na co přesně mají nárok, ať už byli sami zraněni, nebo jsou bohužel v pozici pozůstalých. Často se tak spokojí s odškodněním, které je pouze symbolické ve srovnání s částkou, kterou si skutečně mohli nárokovat. Zásadní roli v tom hrají rozšířené mýty, které o odškodnění stále panují.
Ministerstvo nás bude upozorňovat na končící technickou
02.04.2019
Ministerstvo dopravy se rozhodlo, že řidičům trochu usnadní život. Od 1. dubna 2019 tedy bude řidičům připomínat, že jim končí platnost technické kontroly. Kromě toho také zavádí nové registrační značky určené výhradně pro elektromobily. Jejich použití ale nebude povinné.
Polovina řidičů nemá přezuto na letní pláště, 21 % dojíždí „zimáky“ v létě. Proč je to špatně?
01.04.2019
Povinnost použití zimních pneumatik za určitých klimatických podmínek končí už 31. března. Průzkumy společnosti Continental však ukazují, že řidiči na letní pláště nepřezouvají automaticky hned po tomto datu, ale čekají na dobré počasí. Pětina řidičů na letní pneumatiky nepřezouvá vůbec, a to i z důvodu „dojíždění“ zimních plášťů, které však odborníci nedoporučují.
Už za tři roky nám budou auta aktivně hlídat rychlost
28.03.2019
Evropská unie, respektive její zastupitelé rozhodli, že od roku 2022 budou mít všechna nová auta povinně několik nových bezpečnostních prvků navíc. Tím, který rozpoutal asi nejvášnivější diskuze, je automatický omezovač rychlosti, jenž dohlédne na to, abychom striktně dodržovali zákonem nařízenou maximální rychlost.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.