Aktuality

08.12.2014
Obal na CD, malý techničák, platební karta. Do povinné výbavy nepatří, ale někteří řidiči je dnes ráno použili na škrábání ledu z namrzlého čelního okna. Na první benzince pak sháněli plastovou škrabku. Výbava proti zamrznutí oken může být ale mnohem bohatší.
08.12.2014
Led a sníh letos vtrhly na české silnice docela nečekaně. V tomto článku si zopakujete nejdůležitější rady, jak jezdit v zimních podmínkách. Univerzální a za všech okolností platné řešení, jak nenabourat sice neexistuje, následující rady ale výrazně zvyšují pravděpodobnost, že neskončíte v příkopě u silnice, ale dojedete do cíle své cesty.
01.12.2014
Ode dneška budou v prodeji roční dálniční kupony na příští rok. Cena poplatků za použití dálnic a rychlostních silnic pro osobní vozidla se proti letošnímu roku měnit nebude.
25.11.2014
Povinné ručení, havarijní pojištění... Jak a z čeho se bude likvidovat škody při nehodě, s ohledem na pachatele a co na to pojišťovna? Judr. Beran vysvětluje a radí, jak na věc.
25.11.2014
Od 1.1.2015 vstupuje v platnost novela zákona 56/2001 sb. přinášející řadu důležitých změn. Pojďme se podívat na jednu z nich, a to převod ojetého vozidla při změně majitele.
04.11.2014
Ministerstvo dopravy chce přinutit řidiče, aby odstraňovali ze svých aut sníh a námrazu. V připravené novele zákona o provozu na pozemních komunikacích proto bude výslovně zmíněná povinnost si vozidla v zimě čistit, uvedl šéf BESIP Martin Farář.
23.10.2014
Nová povinnost má zvýšit bezpečnost aut. Pomoci má také se snížením spotřeby paliva.
20.10.2014
Po zdražování povinného ručení v posledních letech o to víc platí, že vhodným výběrem pojistky lze ušetřit až tisíce korun ročně. Už zhruba dva roky si připlácejí i řidiči, kteří jezdí bez nehod. Letos povinné ručení zdražilo v průměru o více než deset procent.
20.10.2014
Zájem o zimní pneumatiky by letos mohl proti loňsku růst dvouciferným tempem. Ceny jsou přitom v průměru až o deset procent vyšší. Vyplývá to z údajů prodejců a distributorů pneumatik.
07.10.2014
Ojetá auta mají podle Evropské unie v devadesáti procentech stočené kilometry. Máme se bát nové centrální databáze vozidel na celoevropské úrovni?
26.09.2014
Řada českých řidičů tankuje u čerpacích stanic nádrž až nadoraz, tedy po automatickém zastavení tankovací pistole ještě ručně dotáčí palivo až do chvíle, kdy již skoro vytéká z auta. Spousta motoristů totiž neví, že přeplněním nádrže může dojít k jejímu roztržení a následně i k požáru vozidla.
23.09.2014
Zimní pneumatiky pro osobní vozy a dodávky letos u výrobců meziročně zdražily v průměru o tři procenta. Za zvýšením, které se promítne do koncových cen pro motoristy, zřejmě stojí hlavně oslabení české koruny.
18.09.2014
Silničáři testují nový mobilní radar, který má zkrotit neposlušné řidiče a snížit nehodovost především na opravovaných dálnicích. Na velké digitální tabuli se vedle výzvy Zpomal! a naměřené rychlosti objeví i registrační značka auta. Všechny informace si může provozovatel ukládat a předat policii.
09.09.2014
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil zrušit příspěvek vyměřovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) za auta, která nemají povinné pojištění odpovědnosti za škodu.
03.09.2014
Pokud jste si koupili nové auto, nebo potřebujete z jiného důvodu koupit novou dálniční známku, tak roční už si nepořizujte. Nevyplatí se to.
03.09.2014
Většině Čechů nečiní žádný problém dolít vodu do ostřikovačů. Na doplnění motorového oleje si však troufne jen polovina dotázaných, víceméně podobně jsou na tom tuzemští motoristi také v otázce výměny žárovek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Seznam.cz.
01.09.2014
Lidí, kteří svůj vůz opakovaně používají přes zákaz řízení, přibývá. Takže přitvrdíme a auta jim zabavíme, říkají politici. Bude to mít ale kýžený efekt? A kolik to bude stát?
18.08.2014
I když o sobě Češi tvrdí, že v zahraničí řídí podstatně opatrněji než doma, dopravním nehodám v cizině se samozřejmě vyhnout nedokážou.
12.08.2014
Podle České kanceláře pojistitelů nemusí platit povinné ručení jen ten vlastník vozidla, který auto neprovozuje ani neparkuje na veřejné komunikaci a zároveň odevzdá značky do depozitu. Sama se ale podle toho vždy neřídí.
08.08.2014
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) v předchozích letech posílala desítkám tisíc motoristů neoprávněné výzvy k úhradě dlužného povinného ručení. S tím, jak ČKP častěji dostává data z registru vozidel a dělá si pořádek v databázích, se však ukazuje, že tisíce řidičů se placení vyhýbají a vymýšlejí si za tím účelem nejrůznější finty.
04.08.2014
I přesto, že pro převážnou většinu Čechů, kteří tráví dovolenou v zahraničí, je sjednání pojištění nezbytným krokem, jsou i tací, kteří se pojistí jen při cestě do určitých destinací. A sjednat si pojistku například na Slovensko či do Německa jim přijde zbytečné.
28.07.2014
Vyrazit k moři vlastním automobilem se chystají tisíce Čechů. Ti přitom kvůli špatnému zraku za volantem zbytečně riskují. Někteří šoféři o své oční vadě ani nevědí, jiní jí nepřikládají význam. Pětina řidičů, kteří by si za volant měli brát dioptrické brýle, přiznává, že řídí bez nich.
21.07.2014
Teplota v uzavřených vozech se v létě může během hodiny zvýšit až na dvojnásobek. Při 30 stupních Celsia vydrží člověk ve stojícím autě maximálně 20 minut, zjistil v testu Ústřední automotoklub.
15.07.2014
V zahraničí někdy panují přísné mravyPravidla silničního provozu se v zahraničí mohou od těch našich výrazně lišit. Abyste věděli, s čím se na cestách můžete setkat a neměli jste zbytečně zkaženou dovolenou, připravil pro vás ÚAMK přehled těch nejdůležitějších informací.
14.07.2014
Veletrhy Brno se příští rok pokusí obnovit brněnský Autosalon. Snížily proto ceny za pronájem a rozšířily nabídku. Jasno o potenciálních vystavovatelích chtějí mít do listopadu.
14.07.2014
Dopravní nehoda zaměstnance při výkonu práce přináší firmě spoustu potíží. Přečtěte si praktický návod, jak ideálně v případě nehody postupovat. Z hlediska práva je důležité, zda zaměstnanec řídil firemní, nebo vlastní automobil i to zda se nehoda stala při výkonu práce, nebo v souvislosti s jejím výkonem.
14.07.2014
Nová databáze by měla zabránit prodeji vozů se stočenými kilometry. Skutečný stav ujetých kilometrů by měl být veřejně dostupný.
08.07.2014
Význam osmistranné červené značky s bílým okrajem a nápisem STOP je (doufejme) zřejmě jasný. Musíme zastavit, to je jasné, ale víme kde přesně? JUDr. Beran nám poradí.
02.07.2014
Plno lidí nevěnuje pozornost přípravě auta před dlouhou cestou na dovolenou. Všímejte si i zdánlivých detailů a předejděte tak nepříjemným problémům.
25.06.2014
Řidič, jemuž po nezaviněné nehodě proplatila pojišťovna jen část oprav, nalezl zastání u Ústavního soudu. Ten odmítl výklad obecného soudu, že úplná úhrada nákladů by vůz zhodnotila oproti stavu před nehodou. Tato argumentace je podle ústavních soudců zjednodušující, neboť havarovaná vozidla mají na trhu obecně nižší cenu. O rozhodnutí informovala mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.