Aktuality

Střídáte v zácpách pruhy? Jen je zhoršujete
27.09.2017
Řada řidičů doufá, že si změnou jízdního pruhu pomůže a ušetří čas. Dopravní odborníci zažitému zvyku ale odporují. Riziko za to prý nestojí.
Praha začne měřit, zda nemají naftová auta vymontované filtry
25.09.2017
Praha chce kvůli zlepšení ovzduší zjistit, kolik jezdí ve městě naftových aut bez filtru pevných částí ve výfuku. Zároveň chce společně s policií kontrolovat stanice technické kontroly (STK), zda při kontrolách nepodvádí.
Vozíky za osobní auta z hlediska technických požadavků na spojitelnost
25.09.2017
Problematika vozíků tažených za osobními auty pokračuje dalším dílem. Společenské konvence o tom, kolik kdo váží, jdou stranou, hmotnost je zásadním parametrem.
České řidiče dohánějí přestupky z ciziny, házet pokuty do koše se nevyplatí
22.09.2017
Českým motoristům začaly podle zjištění Práva mnohem více chodit ze zemí EU pokuty za dopravní přestupky, jichž se v cizině dopustili. Jsou v eurech, text dopisu je často přeložen do perfektní češtiny. Obvykle jde o radarem naměřené překročení povolené rychlosti. Čím později se pokuty uhradí, tím víc to stojí. Dělat mrtvého brouka se nevyplatí.
Duel o billboardech: Kdo má pravdu? Reklamky, nebo neziskovka?
19.09.2017
Vyzpovídali jsme zástupce billboardářů i oponenta z neziskové společnosti, která se o jejich zánik zasloužila. A ptali jsme se třeba na jejich názor na miliardovou arbitráž se státem kvůli odstraněným poutačům.
Řidiči od ledna zaplatí „pokutu“ za každý den bez povinného ručení
18.09.2017
Na nepojištěné řidiče se od ledna znovu chystá bič. Česká kancelář pojistitelů od nich bude vymáhat příspěvek za každý den bez povinného ručení. Poslanci toto vybírání „pokut“ v roce 2015 zastavili, hlavně kvůli častým přehmatům. Výzvy k zaplacení tehdy dostali třeba i lidé bez auta.
Vozíky za osobní auta, víte co můžete s vaším řidičským oprávněním táhnout?
14.09.2017
Modelová situace - máte řidičský průkaz skupiny B a chcete za osobním autem plném lidí táhnout vozík a na něm dva dvousetlitrové sudy se zeminou. Můžete?
Dobrý výhled z auta je základ. Víte, jak pečovat o čelní sklo?
14.09.2017
Čelní sklo musí být v pořádku, jednak z logiky věci, řidič musí mít přehled a vědět, kam jede. A také je zde zákonná povinnost, co smí a nesmí být na předním skle umístěno a v jakém stavu musí sklo být.
Noční můry z krádeže auta? Od dnes můžete spát klidně
12.09.2017
Koupili jste si nové či ojeté auto. Máte za sebou dlouho měsíční hledání, zvažování všech dostupných nabídek, abyste zvolili pro vás vyhovující velikost auta, výbavu i typ motoru v jednom. Nyní, když už jste jeho vlastníkem, byste o něj jen velmi neradi přišli.
Na dalších úsecích dálnice nebude potřeba známka. Kde to bude?
12.09.2017
Od 1. ledna 2018 ministerstvo dopravy vyjme ze zpoplatnění dalších pět úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd.
Přechody pro chodce: Absolutní přednost není, ale…
12.09.2017
Nešťastně vyložený mýtus o absolutní přednosti si i po letech vybírá oběti z řad chodců. Bohužel s ní ale jako řidiči musíme počítat!
V autě s vykuchaným částicovým filtrem otravujete i sami sebe
08.09.2017
Policie odmítá měřit a chytat dieselová auta bez filtrů. Filtr pevných částic je problematická součástka moderních motorů, mnoho majitelů starších aut si ho nechalo vymontovat. Nyní zamořují ovzduší, otravují nejen okolí, ale i sebe, ukázalo měření.
Myčky aut: Lesk jak blesk, nebo poškrábané auto?
07.09.2017
Bojíte se zajet do myčky, aby se vašemu autu nestalo něco nemilého? Nebo se bojíte, že byste takový manévr řidičsky nezvládli? Připravíme vás na to, co vás v autolázních čeká.
Školní rok je opět tady. Řidiči, dávejte pozor na děti v ulicích!
05.09.2017
Prořídlé poklidné prázdninové dopravě je konec. Školní rok je opět tady a s nimi i více dětí v ulicích. Jak se na silnici chovat by měli vědět nejen řidiči, ale i školáci.
Mnoho aut je v mlze neviditelných
04.09.2017
Na krajinu padla mlha. V tu chvíli se mnohá auta stala neviditelnými. Spousta řidičů si totiž vůbec neuvědomuje, že jejich auto není osvětlené. Mnohé vozy jsou vybavené automatickým spínačem na denní svícení.
Začíná škola, projděte si s dětmi trasu a vyhledejte nebezpečná místa
04.09.2017
Děti se po prázdninách vracejí do školních lavic, řidiči by tak měli být zejména v okolí škol mnohem opatrnější než během letních prázdnin. Zcela bezpečný pohyb po rušných ulicích podle expertů děti zvládnou až ve svých 12 letech.
Pozor na policisty s metrem: správně parkuje na sídlišti jen málokdo
31.08.2017
Parkujete mimo zákaz zastavení u obrubníku? Dejte si pozor, protože i vám hrozí pokuta za špatné parkování.
Guma, která se sama zalepí, by se mohla uplatnit u pneumatik
30.08.2017
Výzkumníci z Harvardu přicházejí s pryží, která se umí sama opravit. Přestaneme s sebou konečně vozit rezervy?
Dobrá pojistka proti krádeži ojetého auta se nehledá snadno
28.08.2017
Průměrné stáří osobních aut v Česku je 15 let. Mnoha motoristům se tak vzhledem k pořizovací ceně jejich vozidla už nevyplatí sjednat si havarijní pojištění. Někteří z nich si však chtějí auto pojistit jen proti krádeži. Jak ale vyplývá z analýzy online srovnávače cen Porovnej24.cz, tuzemský trh s pojištěním ojetých vozů proti krádeži řidičům příliš možností nenabízí.
Za nepojištěná auta se bude znovu platit
28.08.2017
Lidé, kteří vlastní auto, ale nemají uzavřené povinné ručení, by za to opět měli platit poplatek. Senát totiž v srpnu schválil úhradovou povinnost nepojištěných motoristů přispívat do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Nákupem auta placení teprve začíná a peníze se kutálí, i když nejezdíte
23.08.2017
Kolik vlastně ten komfort mít před domem nebo v garáži auto stojí? Leasingové firmy na to mají celá oddělení. I vy si to můžete zkusit aspoň přibližně spočítat. Bylo by hloupé schrastit peníze na honosné auto snů a v zimě nejezdit, protože nezbude na nové gumy.
Auto může zachránit život, samo přivolá pomoc
22.08.2017
Vůz jede po silnici, dostane smyk a narazí do stromu. Řidič je v bezvědomí a nemůže si přivolat pomoc. Je odkázaný na lidi kolem. Od 1. října by ale jeho vůz sám mohl přivolat pomoc prostřednictvím eCallu, a to nejen v Česku, ale všude v EU.
Na dovolenou do zahraničí. Jak je to v Itálii s kruhovými objezdy?
21.08.2017
Itálie je oblíbenou dovolenkovou destinací českých turistů. Co je na tamějších silnicích může překvapit?
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte
21.08.2017
Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat číslo 192. O pokuty se nehádejte. Odmítnutí zaplatit může skončit i vězením, varují odborníci z ÚAMK.
Pokuta za neplacené povinné ručení je zpátky, novela jde na Hrad
17.08.2017
Motoristé patrně budou opět platit poplatek České kanceláři pojistitelů za vozidla bez takzvaného povinného ručení. Přijetí novely zákona o pojištění odpovědnosti, která ho znovu zavede, umožnil Senát. Senátoři nepřijali k předloze žádné usnesení, a ta tak bude moci příští týden zamířit k podpisu prezidentovi.
Auta lze pořád ukrást za pár sekund. Díky signálu z bezklíčového odemykání
16.08.2017
Německý autoklub už loni zjišťoval, jak si auta poradí s hrozbou krádeže prostřednictvím bezklíčového odemykání. Letos test zopakoval s více modely. A jejich výsledky byly opět tristní!
Toto je budoucnost radarů: Rozpozná obličej i každý škrábanec na autě
14.08.2017
Nová technologie čínských vědců prý umožní kamerám rozpoznat auto, aniž by potřebovala vidět poznávací značku.
Na dovolenou autem s kvalitním pojištěním
10.08.2017
Mnoho lidí stále preferuje cestování autem. Při cestách po Evropě postačí české povinné ručení, jehož platnost se obvykle dokládá zelenou kartou.
Za odmítnutí testu na alkohol hrozí v zahraničí až statisíce pokuty
08.08.2017
Neodmítejte testy alkoholu v zahraničí, pokuta může dosáhnout až čtvrt milionu korun a 3 roky vězení,“ varuje prezident Ústředního automotoklubu Oldřich Vaníček. Stejně jako v Česku musí v zahraničí na výzvu policisty řidič projít testem na alkohol.
Jak bojovat s vedrem v autě: Vychlaďte saunu!
07.08.2017
Auto odstavené na nekrytém parkovišti třeba u pláže se dokáže pořádně rozpálit. Testovali jsme, jak z něj co nejefektivněji učinit opět místo pro život.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.