Aktuality

Podvody v ojetinách: Jak se zákazníci snaží ošálit autobazary?
20.06.2017
Nekorektní praktiky a snahy podvádět zákazníky jsou u některých autobazarů známou praxí. Na druhou stranu tady ale máme také pokusy z druhé strany, zákazníci se snaží "podfouknout" bazarníka.
Řidiče v létě potrápí uzavírky. Na D1 možná padne rekord v koloně
17.06.2017
„V Česku bude obecně nejhorší situace na D1, je víc modernizací než loni a předloni.”
Autem na dovolenou: Prodraží se dálnice i nezaplacené pokuty
16.06.2017
S příchodem sezony vyrazí statisíce Čechů na dovolenou, řada z nich autem. Letošní sezona bude dražší než ta minulá, platit se bude více hlavně za dálnice. Palivo je ale někde levnější. Řidiči by si měli dát pozor na dopravní přestupky, za které jim v Česku nehrozí postih. To se týká i kouření v autě za přítomnosti dětí.
Dovolená v Chorvatsku autem, lze ušetřit na benzínu správným tankováním?
15.06.2017
Je tady čas letních dovolených a prázdninových cest a s ním i otázka, jedete-li autem, kde a kdy tankovat, aby to bylo nejvýhodnější.
Zelené kuželky jsou ošklivé, ale na české řidiče nic jiného neplatí
14.06.2017
„Je to nejjednodušší, nejrychlejší, nejlevnější a nejefektivnější řešení,“ říká o takzvaných balisetách dopravní inženýr, který se o nich pro iDNES.cz rozpovídal pod podmínkou anonymity. „Je jich moc, ale na české řidiče nic jiného neplatí,“ dodává.
Auta se stále kradou a ne málo
12.06.2017
Podle dosavadních statistik se v noci každou hodinu ukradne jedno auto. To je děsivé, že? Této statistice příliš nepomáhají ani zlepšující se bezpečnostní systémy výrobců aut.
Co dělat při nehodě nebo odcizení auta v cizině
11.06.2017
Na dovolenou do zahraničí se každý rok vydávají stovky tisíc Čechů a mnozí z nich cestují i vlastním autem. Hlavním benefitem je pro ně možnost jet svobodně kdykoli kamkoli, měnit místa pobytu či jezdit na výlety. Horší situace pak nastane, když vás potká nějaká nepříjemná situace - nehoda či krádež.
Body, o kterých řidiči „neví“, že neplatí?
11.06.2017
Médii proběhla série místy až „hysterických“ článků, jejichž obsahem bylo závažné sdělení, podle kterého „body, o kterých řidiči neví, neplatí“, že „bodový systém končí“ apod., JUDr. Beran vše vysvětluje.
Vyrážíte autem do ciziny? Pozor na stotisícové pokuty! Nebo i vězení...
10.06.2017
Pokud jedete autem za hranice, měli byste mít zabalené nejen plavky a ručník, ale taky všechny ostatní náležitosti k vozu. A být vybaveni i dostatkem informací. Ne všechno, na co jsme zvyklí z Čech, je totiž stejné i za čárou.
Kdo má právo přednostní jízdy – musí sanitka, hasiči nebo policisté vždy houkat?
08.06.2017
Může, či dokonce musí použít vozidlo s blikajícími majáky i zvukovou výstrahu, tzv. houkání? Problematika je složitější, důležité je slovíčko "případně."
Kde lze všude jezdit autem a jaká pravidla tam platí?
07.06.2017
ak odlišit cestu od silnice? Mohu vjet na pole, když tam není závora? A co sjezd či nájezd z dálnice? Pokud nemáte v této problematice jasno, máme pro vás stručně vysvětlení.
Co s poškozeným autoklíčem? Oprava Vám ušetří peníze
06.06.2017
I při běžném používání klíče od Vašeho auta může dojít k jeho poškození. Nejčastějším problémem je promáčknutí plastové hlavy klíče s tlačítky. Hlava také může prasknout při pádu klíče, nebo se zlomí planžeta.
Zdražení mýta v Chorvatsku: Bude se týkat i vás?
05.06.2017
Chorvatské dálnice meziročně výrazně podražily. Víme, kolik zaplatíte.
Konec dálničních známek. Evropská komise chce mýto i pro osobáky
02.06.2017
Evropská komise předložila návrh na zavedení celoevropských pravidel pro mýtné systémy. Mýtné by se vybíralo na základě ujetých kilometrů a země, které mýto zavedly nebo zavedou, ho budou muset evidovat elektronicky. Odzvonilo by tak například dnešním paušálním dálničním známkám. Společná pravidla by měla platit od roku 2024.
Odborníci: Pozor na reflexní vesty z tržnic
01.06.2017
Nákup levné reflexní vesty, která je podle vyhlášky nedílnou součástí vybavení vozidla, na tržnici je hazardováním se životem. Reflexní prvky na některých z nich totiž nejsou za nočního osvětlení vidět a řidič s takovou vestou například při výměně kola vozu po setmění riskuje, že jej další motoristé přehlédnout. Vyplývá to výzkumu pracovníků Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) v Brně.
Nastavování navigace během řízení je horší než telefonování
31.05.2017
Jednoduchý test provedla britská společnost IAM RoadSmart. Ta nechala za simulátor závodního vozu usednout novináře a závodnici Formule 3 Jamie Chadwick. Ti zkoušeli na vlastní kůži, co nejvíc odvádí pozornost od řízení. Vyhrála navigace.
Pět situací, kdy je povinné ručení k ničemu
30.05.2017
Bez povinného ručení nesmíte vyjet na silnici. Co všechno ale (ne)pokrývá a v jakých situacích nedostanete z pojišťovny ani korunu?
Autem na dovolenou: místo v kufru přidá opravná sada, ale má to rizika
30.05.2017
Balíte na dovolenou, vyřazujete zbytečné svršky, pět kyblíčků Pepík rovněž nepotřebuje, ale místa je pořád málo. Na zvětšení místa v kufru máme fígl. Ale není to bez rizika.
Takto budeme svítit v budoucnosti: Opravdu jsou laser a diody nejlepší cesta?
29.05.2017
Budoucnost svícení v motorových vozidlech dnes patří laseru a diodám LED, jež dávají konstruktérům a designérům vozidel netušené možnosti. Máme ale dát vale klasice v podobě halogenů a xenonů?
Letní sezóna začíná, jste na ni připraveni?
29.05.2017
Připraveni tedy ani ne tak vy, jako vaše auto, které po zimním období potřebuje péči i v měsících, kdy klimatické podmínky nejsou zdánlivě tak náročné.
Od června začínají pokuty za úpravy aut, servis je musí majiteli hlásit
26.05.2017
Od června vstoupí v platnost novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Její součástí je povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost k provozu.
Jedete na dovolenou? Zkontrolujte pneumatiky!
25.05.2017
Při cestě (nejen) do zahraničí se vyplatí pečlivá kontrola. Hřebík na cestě předvídat nemůžete, odhalit stávají poškození obutí ano.
Co řidiči zanedbávají před cestou na dovolenou?
24.05.2017
Plno lidí nevěnuje pozornost přípravě auta před dlouhou cestou na dovolenou. Všímejte si i zdánlivých detailů a předejděte tak nepříjemným problémům.
Proč se nevyplatí ignorovat pokutu ze zahraničí: Přijde vás to draho!
23.05.2017
Doby, kdy se čeští řidiči postihům za dopravní delikty spáchané v zahraničí jen usmívali, jsou nenávratně pryč. Pokuty v řádech stovek až tisíců vás neminou.
Konec útrpných přepisů: auto od června přeregistrujete kdekoli
23.05.2017
Registrace nového či dovezeného auta, změna majitele nebo umístění vozu do depozitu. Doposud se daly veškeré změny v registru vozidel hlásit a provádět pouze na úřadě v místě trvalého bydliště nebo sídla firmy. Od června se zákon mění a řidičům se uleví: nově mohou změny hlásit na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností.
Autolékárnička: Víte, co všechno musí obsahovat? A co musíte kontrolovat?
22.05.2017
Lékárnička je součástí povinné výbavy automobilu. Řada řidičů ji moc neřeší, je ale spousta důvodů, pro které by se na ni nemělo zapomínat.
Na cestách řádí slepí vrazi. Každý pátý řidič špatně vidí a neví o tom.
19.05.2017
Řidič, který špatně vidí, může být podle odborníků stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy. Za varující přitom považují zjištění, že zhruba každý pátý řidič v Česku má vadu zraku, ale neví o tom a nepoužívá žádnou oční korekci.
Řidičům se zjednoduší jednání s úřady
19.05.2017
Změny v motoristické legislativě zjednoduší řidičům jednání s úřady. Už od června budou moci žádat o změny v registru vozidel na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Od poloviny příštího roku pak má totéž platit i pro vyřizování žádostí o vydání řidičského průkazu.
Parkování motorek na chodníku. Co je to vlastně chodník a jak je definována motorka?
18.05.2017
Jedna věc je, jestli lze vůbec stát s motorkou na chodníku, druhá pak co je to vlastně motorka a jak je ze zákona definovaný chodník.
Auta bez filtrů budou dál znečišťovat ovzduší, nová vyhláška je neřeší
17.05.2017
Ministerstvo dopravy slibuje několik měsíců přísnější boj proti majitelům aut s naftovým motorem, kteří jezdí bez filtru pevných částic. A u slibů zůstane i nadále. Přestože mělo v minulých týdnech jedinečnou šanci situaci změnit, ministerstvo kontrolu neekologických vozů nezpřísnilo.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.