Aktuality

Můžete na dálnici předjíždět i zprava?
15.12.2017
Co kdyby, čistě hypoteticky, bylo možné předjíždět zprava i mimo obec? JUDr. Beran se zamýšlí na nápadem jednoho čtenáře, a nápad je to vlastně vcelku zajímavý a logický.
Přednost zprava: Kde všude platí? A co parkoviště nebo podzemní garáže?
13.12.2017
V dnešní uspěchané době řidiči často zapomínají na základní pravidlo v silničním provozu na pozemních komunikacích, jímž je pravidlo pravé ruky, resp. přednost zprava.
Víte, jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě?
13.12.2017
Vzorový záznam o nehodě by měl v autě vozit každý řidič. Povinný sice není, usnadní ale záznam o okolnostech havárie. Víte však, jak jej správně vyplnit?
Jak postupovat při dopravní nehodě: Připomeňte si důležité zásady! I to, kdy volat policii
12.12.2017
Sledujte Auto.cz na Instagramu Mobilní aplikaci Instagram si stáhněte zde Kvůli zhoršujícím se podmínkám na silnicích patří zima pravidelně k obdobím s vyšší frekvencí dopravních nehod. Osvěžte si paměť a připomeňte si, co všechno je potřeba řešit a jak po kolizi postupovat.
Ekologická daň za převod ojetého vozidla: Víte, kolik v současnosti zaplatíte?
12.12.2017
Koupě starého levného auta se může při jeho přeregistrování prodražit. Důvodem je tzv. ekologická daň. Kolik v současné době zaplatíte a v jakých případech ji platit nebudete? A lze ji vůbec nějak obejít?
Deset důležitých skutečností, bez kterých se vy (a vaše auto) neobejdete v opravdové zimě
11.12.2017
Každá zima je prověrkou stavu našich automobilů. Pokud vás zastihne problém na horském parkovišti bez dosahu technické pomoci, pravděpodobně budete přemýšlet, co jste zanedbali, než začalo mrznout. Ve spolupráci s OMV přinášíme deset rad, které vám pomůžou předcházet nepříjemným situacím.
Vánoční shon znamená i chaos na parkovišti. A „ťukanců“ přibývá
11.12.2017
Dlouhé minuty čekání, pak ještě delší hledání parkovacího místa a k tomu vystresovaní řidiči, kteří si navzájem překážejí a nedávají přednost. V předvánočním chaosu popojíždějících a vyparkovávajících aut není i přes malé rychlosti na parkovištích u obchodních center nouze o krizové situace.
Poctivost zdraží kontroly aut. Konec švindlů s měřením emisí
08.12.2017
Od Nového roku začnou platit přísnější pravidla pro emisní kontroly. Každé auto bude mít fotku. Ale jsou s tím opět potíže.
Glosa: Hledáš body? Pomoz si sám
07.12.2017
Český internet skrývá jeden docela velký paradox. Chce-li si precizní motorista najít, kolik mu hrozí bodů za ten který přestupek, je odkázán na komerční weby, které přinášejí kompletní přehled bodových sankcí i pokut.
Co zkontrolovat u auta před jízdou na hory
05.12.2017
Zima přichází a mnoho českých rodin se stejně jako každý rok chystá vyrazit autem do zahraničí na hory. Před dlouhou jízdou by vůz měl být vždy důkladně zkontrolován, řada lidí však podle odborníků přípravu auta stále podceňuje.
Výměna řidičáku se značně usnadní. Prošlé papíry má čtvrt milionu řidičů
04.12.2017
Celkem 248 tisíc lidí si podle nejaktuálnějších čísel, které získala MF DNES, ještě nepožádalo o nový řidičský průkaz, přestože jim letos vypršela platnost toho starého. Z toho 40 procent propadlých dokladů patří seniorům. Pro nový řidičák musí lidé na úřad svého trvalého bydliště a to je leckdy problém. Ministerstvo dopravy už však chystá změnu.
Zima je pro řízení specifická, prověří auto i řidiče
04.12.2017
Jedním z hlavních, a dokonce povinných úkonů přípravy vozu pro provoz v zimě je obutí zimních pneumatik. Jen tím to ale nekončí, vhodné je také zkontrolovat provozní kapaliny a doplnit výbavu o stěrku a škrabku na okna. Skutečně svědomití řidiči ale nepodceňují ani fakt, že nevlídné zimní počasí plně odhalí případné vady zraku, a na řízení v zimě připraví i svoje oči.
Třetinu nehod zaviní silnice, říká expert, který sestavuje mapu smrti
01.12.2017
Nejnebezpečnější silnicí v Česku zůstává úsek silnice I/11 mezi Žamberkem a Jablonným nad Orlicí a dále k Červené Vodě. Vyplývá to z rizikové mapy, kterou vytvořilo sdružení EuroRAP. Ta přepočítává závažné dopravní nehody na množství projíždějících vozidel.
Pořiďte si dálniční známku na rok 2018. Roční žlutá ode dneška platí
01.12.2017
Od prvního prosincového dne jsou v prodeji i v platnosti roční dálniční známky pro rok 2018. Kupóny na příští rok jsou žluto zlaté a mají nové prvky proti zfalšování. Z peněženky vytáhnete 1500 korun jako vloni. Nově přibylo 5 dálničních úseků, kde je potřebovat nebudete.
Kupní smlouva na auto: Stáhněte si vzor pilovaný právníky a připomeňte si důležité zásady
28.11.2017
Kupní smlouva je při koupi ojetého vozu klíčovým dokumentem. Máme pro vás neprůstřelný vzor vypilovaný právníky.
Novela vyhlášky zmírní omezení pro řidiče s cukrovkou
27.11.2017
Připravovaná novela vyhlášky o způsobilosti k řízení motorových vozidel by od roku 2018 měla zmírnit podmínky pro řidiče s cukrovkou. Budou ale muset častěji na kontroly.
Pojistit auto levně na dědu? Pro mladé řidiče žádný problém
23.11.2017
Prakticky všechny pojišťovny pohlížejí na mladé řidiče podstatně kritičtěji než na starší a zkušenější klienty. Statisticky totiž způsobují podstatně více škod, a proto jsou sazby jejich povinného ručení mnohdy výrazně vyšší. Řidiči - junioři to ale řeší po svém, své auto si pojistí na někoho jiného, nejčastěji na rodiče, ale i prarodiče.
Sedm z deseti řidičů potřebuje brýle. Na pravidelné kontroly zraku ale nechodí
22.11.2017
Kampaň „Slepí vrazi” upozorňuje na to, že spousta řidičů vidí hůře, než si myslí, a potřebuje korekci zraku. Správnou korekci či perfektní zrak má jen 25 % lidí, kteří se účastnili průzkumu. Dokonce sedm z deseti řidičů potřebuje brýle. I přes zavádějící název nese tento projekt zajímavou myšlenku.
Výměna motorového oleje: Čím se musíte při výběru oleje řídit?
21.11.2017
Sledujte Auto.cz na Instagramu Mobilní aplikaci Instagram si stáhněte zde I přes stále složitější proceduru si dodnes někteří motoristé mění olej v motoru svého auta svépomocí. Ovšem i ti, kteří tak nečiní, jsou občas nuceni si olej koupit. Který vybrat?
Skryté nástrahy zimních silnic: led na autě a nečitelná značka
21.11.2017
Jízda pouze s „tankovým průzorem” v čelním skle a ledovými krami na střeše může být pokutována. Stejně tak, a s mnohem přísnějším trestem, nečitelná značka. Nevědomky nasbírat na přední značku spoustu břečky je snadné. Trestat za to řidiče však nikoliv.
Hon na pevné částice pokračuje. Brzdy dostanou vysavače
16.11.2017
Bojovníci proti škodlivým pevným částicím mají nového nepřítele – brzdy. Podle vědeckých prací se totiž z brzdového obložení auta uvolňuje víc škodlivých látek než z výfuku auta s moderním motorem splňujícím normu Euro 6. Řešení? Vysavač nebo filtr.
Evropská unie navrhuje další povinné asistenční systémy aut
15.11.2017
Bezpečnost automobilů je problematika, kterou bere Evropská unie velmi vážně. Už dávno je tomu, co zavedla povinné protiblokovací zařízení brzd kol, stabilizační systémy apod. Nová úvaha ale sahá mnohem dál.
Sežeňte sprej a kočičí chlupy. Do aut se v chladnu stahují kuny
14.11.2017
Vsunout klíček do zapalování, otočit a... nic. S ochlazením přichází podzimní nepříjemnost: auta, která se ráno nerozjedou. Na vině jsou kuny - hbité šelmy se chodí zahřívat na motory aut, překousávají kabeláž a cupují termoizolační tkaninu. Zbavíte se jich jen těžko.
Povinné ručení konkrétních řidičů v čase: O kolik zaplatí zkušený řidič míň?
13.11.2017
Zatímco muž vlevo dá na podzim 2017 za roční pojistné klidně jen 1452 Kč, dívka vpravo musí sáhnout do peněženky pro desetitisíce. Může za to takzvaná segmentace.
Pijte v autě vodu: dehydratace za volantem je nebezpečná jako alkohol
10.11.2017
Dehydratovaní řidiči dělají za volantem dvojnásobné množství chyb. Mají tendenci ke stejnému chování jako po požití alkoholu: pozdní reakce, pomalé brždění nebo kličkování v rámci jízdního pruhu. Automobilka Nissan přišla s chytrými potahy, které dehydrataci odhalí.
Sůl umí sežrat i nové auto. Postřik za pár tisíc podvozek ochrání
09.11.2017
Zdálo se, že moru v podobě rzi se automobilky zbavily. Ale auta reznou stále, jen to není tolik vidět. Největším problémem zimních silnic je břečka z posoleného sněhu, ničící hlavně podvozky. Jeho dodatečné ošetření pořídíte asi za osm tisíc korun.
Za jízdu v zimě na letních gumách hrozí pokuta i nižší pojistné plnění
08.11.2017
Od začátku listopadu do konce března musí motoristé na souvislé vrstvě sněhu či ledu jezdit vždy jen se zimním obutím. Pokud řidiči tuto povinnost nerespektují a dál jezdí na letních pneumatikách, hrozí jim pokuta až 2500 korun, v případě nehody pak i krácení, nebo dokonce zamítnutí pojistného plnění z havarijního pojištění.
Letní pneumatiky skladujte při stálé teplotě, jinak je zničíte
07.11.2017
Většina dospělých vnímá listopad jako „měsíc přezouvání“. Začínáte panikařit, protože jste si právě uvědomili, že vaše zimní pneumatiky jsou sjeté a už jízdu s nimi nechcete riskovat? Přinášíme pár tipů, jak se při rychlé koupi vyhnout potížím.
Celoroční pneumatiky: Jaká mají pravidla? A komu se sázka na kompromis vyplatí?
07.11.2017
Celoroční pneumatiky jsou stále populárnější alternativou, motoristé nemusí myslet na přezouvání a uskladňování druhé sady. Jenže tento typ obutí má i svá negativa. Komu se sázka na něj (ne)vyplatí?
Americký crashtest potvrdil, že na straně řidiče jsou auta pevnější
06.11.2017
Americký institut pro bezpečnost silniční dopravy IIHS vyzkoušel svůj náročný test čelního nárazu s malým přesahem na stranu spolujezdce. Volkswagen Passat pro severní Ameriku propadl.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.