Aktuality

Cenu povinného ručení určuje i lokalita. Nejvíc platí lidé v Praze, nejmíň v Jihlavě
30.05.2018
Pokud vlastníte auto, je vaší povinností platit povinné ručení. Na výpočet jeho ceny, která je pro každého majitele individuální, mají vliv různé faktory. Jedním z nich je i lokalita. V jednotlivých krajích jsou tak ceny zcela jiné, liší se až o tisíce korun.
Čím víc airbagů, tím bezpečnější? Důležitější jsou jiné věci…
29.05.2018
Čím více má auto airbagů, tím by mělo být bezpečnější při nárazu. V praxi je totiž důležitější dobře navržená struktura karoserie. Jak se s léty změnila a co obnáší u moderních automobilů?
Jak zpátky získáte řidičák? Je to úřednická tortura!
28.05.2018
Když vás potká nemilá povinnost odnést řidičák do „čistírny“, tedy zákaz řízení, je dobré vědět, na co se připravit. Že odevzdáte na úřadě kartičku a v dohodnutý den si ji vyzvednete? Ani náhodou! Musíte se starat, vyplňovat, několikrát vystát frontu.
Za co všechno vám seberou řidičák. Přestupky, o nichž nevíte!
28.05.2018
Existuje hned několik cest, jak se stát z motoristy povinně chodcem. Vůbec přitom nemusíte nasbírat dvanáct trestných bodů. Ve všech případech se připravte na úřední peripetii a další náklady, když budete chtít zase řídit.
Slováci jdou tvrdě proti stáčení kilometrů, budou hlídat i autodíly
25.05.2018
Na Slovensku mají nový silniční zákon, který stanoví dlouhou řadu opatření proti stáčení kilometrů. „Česko se tak stává v našem regionu jedinou zemí, která neklasifikuje stáčení najetých kilometrů jako trestný čin,“ komentuje Igor Sirota z ÚAMK.
Velký test si posvítil na dětské autosedačky. Tyto tři jsou životu nebezpečné!
24.05.2018
Sledujte Auto.cz na Instagramu Mobilní aplikaci Instagram si stáhněte zde Německá spotřebitelská organizace se ve spolupráci s ADACem pustila do dětských autosedaček. Drtivá většina dopadla dobře, na některé si ale dávejte velký pozor.
Ústavní soud dává naději autům pohřbeným polopřevodem
23.05.2018
Majitelé aut, kterým vůz „uvázl“ v takzvaném polopřevodu, což znamenalo, že nemůže od 1. července 2015 na silnici, mají naději. Vláda se totiž bude zabývat tím, zda a s jakým názorem přistoupí k řízení před Ústavním soudem, které se týká důsledků včasného nezapsání změn do registru silničních vozidel.
Zákon má řidiče přimět k návštěvě očního lékaře
23.05.2018
Dvě třetiny řidičů nemají v pořádku zrak. Ukázala to osvětová kampaň Autoklubu ČR Slepí vrazi, která odstartovala loni a při níž byl zrak kontrolován tisícům řidičů. Poslanec Jan Birke (ČSSD) chce proto předložit novelu silničního zákona, která by všem řidičům uložila povinně navštívit očního lékaře.
Jak správně umýt auto? Na tuhle drobnost určitě také zapomínáte
22.05.2018
Mytí auta svépomocí nemusí být složité, je zásadní ale nepodcenit přípravu a vyvarovat se několika drobných chyb.
Nejdůležitější na ovládání klimatizace je včas ji vypnout
22.05.2018
Klimatizace se dnes běžnou výbavou aut, ale ovládat ji správně, abyste nebyli nastydlí, vyžaduje dodržovat pár pravidel. Také klimatizace vyžaduje servis. „Doporučujeme zkontrolovat klimatizaci alespoň jednou ročně,“ radí Karel Starý, vedoucí servisních služeb Škoda Auto Česká republika.
Pravidelné lékařské prohlídky řidičů: Kdy musíte na kontrolu?
21.05.2018
V poslední době se mne často ptáte na problematiku pravidelných lékařských prohlídek pro řízení motorových vozidel. Podrobně se tedy dnes podívám na tuto problematiku.
Stáčení tachometrů zabrání jen celounijní řešení
21.05.2018
Výbor pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu vydal zprávu, ve které upozorňuje na alarmující stav obchodu se stočenými tachometry automobilů. Vybudování národních registrů stavu tachometrů, který například v České republice stále chybí, je podle něho základním prvkem, který je potřeba dále rozšířit na celou Evropskou unii a vytvořit tak mezinárodní databázi. Tímto opatřením však europoslanci z výboru nekončí.
Pravidelný servis auta vypadá lehce, i snadné úkony ovšem vyžadují správný postup
18.05.2018
I zcela základní servisní úkony, které si spousta z nás dělá doma sama nebo požaduje po svém autoservisu, vyžadují správný postup a technickou znalost problematiky. Pokud někde, byť jen minimálně, dojde k pochybení, může to ovlivnit funkčnost nebo rovnou poškodit dané komponenty. Jak tedy na to a na co si dát konkrétně pozor?
Kouření cigaret za jízdy: Pozor, klidně můžete dostanete pokutu!
18.05.2018
Počet zemí, které zakazují kouření i v soukromém vozidle, když v něm veze řidič děti a mladistvé do věku 18 let, neustále přibývá. Původních „sedm statečných“ států Evropy se nyní rozšířil na osm. Od 1. května vešel v platnost zákaz kouření v automobilu v přítomnosti mladých do 18 let také v Rakousku.
Počet aut na silnicích se v budoucnu výrazně sníží, říká eurokomisařka pro dopravu
17.05.2018
Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová představila vizi, která má do roku 2050 výrazně snížit počet mrtvých na silnicích Evropské unie, emise z dopravy a také byrokratické obstrukce. Říká také, že čím dál víc lidí bude využívat „robo-taxi” místo vlastních aut, čímž se celkový počet aut na silnicích sníží.
Moderní auta mají záchrannou brzdu. Možná o ní ani nevíte
16.05.2018
Elektromechanické ruční brzdy stále častěji vytlačují klasické parkovací (někdy také ruční) brzdy. Kromě toho, že v autě zaberou méně prostoru, mají také jednu velkou výhodu - v nouzové situaci poslouží jako záchranná brzda.
Kamera za čelním sklem pomůže při nehodě. Video na sítě nedávejte
16.05.2018
Kamery za čelním sklem mohou řidičům pomoci u soudu. Vozí ji stále více řidičů a záznamy jsou často jediným a jasným důkazem při nehodě, kde je potřeba obhájit svou nevinu. Odborníci je schvalují: jako důkaz jde o legální materiál. Vystavovat chyby jiných řidičů na sociálních sítí je však nezákonné.
Proč jezdíme starými auty? Průměrný věk vozového parku je už 14,62 roku...
14.05.2018
Prodeje nových aut trhají v Česku rekordy, přesto vozový park stárne a stárne. Letos už se v průměru vyšplhal na 14,62 roku. Před patnácti lety to nebylo ani 13,50. Proč?
Za přeškrtnutí znaku EU na registrační značce hrozí zákaz řízení
11.05.2018
Přeškrtnutí symbolu EU na registrační značce může skončit i zákazem řízení, varuje ministerstvo dopravy.
Filtry pevných částic by mohly regenerovat výpary z nádrže
10.05.2018
Filtry pevných částic byly doménou naftových motorů, v rámci plnění nových emisních norem se nově stávají i součástí benzínových agregátů. Problematické je vždy jejich čištění (regenerace). Společnost Continental proto zkouší neotřelé řešení - k tomuto účelu by využila výpary z nádrže.
Čeští řidiči s přezutím na letní pneumatiky váhají a nezřídka dojíždějí zimní pláště
09.05.2018
Unikátní průzkum Continental Vision Zero Roadshow zná své výsledky. Probíhal v deseti největších českých městech na čerpacích stanicích Shell. Od 3. do 16. dubna byl ve spolupráci se Samostatným oddělením BESIP zmapován stav plášťů u 912 aut!
Čachry s plnou mocí. Jak rychle a snadno přepsat auto a nenapálit se?
09.05.2018
Většina lidí, kteří prodávají auto, se snaží jít nejjednodušší cestou a přepis auta řeší rychle s plnou mocí. Jenže ne vždy jsou obě strany poctivé a auto zůstane viset "ve vzduchu". Na co si dát pozor? Redakce iDNES.cz přináší vzor plné moci a recept, jak auto jednoduše prodat a nenapálit se.
Jak odstranit hmyz z čelního skla a kapoty? Udělejte to co nejrychleji
07.05.2018
Proč je obtížné dostat zbytky některého hmyzu z auta? Obsahují kyseliny, které se zažírají do laku. Právě proto je nutné hmyz umýt co nejrychleji. Chemické odstraňovače z benzinky nejsou tím jediným, co lze použít.
Má řidič povinnost zajistit, aby se spolujezdec připoutal?
04.05.2018
Řidič běžného osobního auta podle Ústavního soudu (ÚS) nemá povinnost zajistit, aby se dospělý spolujezdec připoutal bezpečnostním pásem.
Na co má poškozený nárok při dopravní nehodě? Díl 1.: Odškodnění bolesti
03.05.2018
Při dopravních nehodách nezřídka dochází ke zraněním, a to jak na straně viníka, který svým protiprávním jednáním nehodu způsobil, tak i na straně poškozeného, který následkem dopravní nehody trpí. Je to však pouze poškozený, jemuž při dopravní nehodě vzniká, mimo ostatní zákonem stanovené nároky, i nárok na odškodnění vytrpěné bolesti neboli bolestné.
Pro auto do ciziny se vydejte osobně, ale s odborníkem v patách
02.05.2018
Koupě dovezeného auta je riziková hlavně kvůli možnosti manipulace s kilometry ze strany překupníků. Poměrně dost lidí proto volí jiný postup: v zahraničí si auto sami vyberou a pak se pro ně – nejčastěji do Německa – vydají osobně.
Auto je špinavější než záchodové prkénko aneb Jak připravit auto po zimě
02.05.2018
Příprava automobilu na jarní a letní provoz si žádá mnohem víc, než jenom výměnu zimních pneumatik. Proč? Už proto, že podle průzkumů je interiér vozů, který se denně mění v kancelář, na tom svojí nečistotou a například množstvím bakterií, plísní a roztočů hůře než záchodové prkénko.
Mezinárodní řidičský průkaz: Kdy je potřeba? Kde platí? A jak se liší jeho dva druhy?
30.04.2018
Pro cesty po silnicích EU našinci stačí platný český řidičák, ovšem v řadě zemí mimo Evropu musíte k němu mít i mezi národní oprávnění. Kde platí a co si k jeho získání připravit?
Filtr pevných částic obvykle není rozbitý, říká expert.
30.04.2018
Problematiku stáčení tachometrů, měření emisí a především nefunkční filtry pevných částic, které se objevují na trhu s náhradními díly z druhovýroby, komentovali odborníci na tiskové konferenci.
Co kromě paliva kupují čeští řidiči na čerpacích stanicích? Nejčastěji nápoje a pečivo
27.04.2018
Otevřením 64. čerpací stanice s prodejním konceptem BILLA stop & shop se rozšířila možnost rychlého nákupu zejména základních potravin na více než třetinu sítě čerpacích stanic Shell v České republice. Nejčastěji zákazníci nakupují pečivo (kaiserky), vybírat ale mohou z více než 1 000 různých položek zboží nejvyšší jakosti.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.