Aktuality

Víte, jak vybrat dětskou autosedačku?
30.03.2021
Děti patří mezi ohrožené účastníky silničního provozu. I proto je vhodné je co nejlépe chránit. Víte, jak vybrat tu správnou dětskou autosedačku?
S přezouváním na letní pneumatiky zbytečně neotálejte, jde o bezpečnost
29.03.2021
Počasí sice v posledních týdnech předvádělo různé vrtochy, teplé dny se však nezadržitelně blíží a s nimi přijde i nová vlna přezouvání. Tedy alespoň by měla.
Předpisy, které řidiči nechápou a omezují i ohrožují ostatní
24.03.2021
V džungli dopravních předpisů, značek, nařízení, vyhlášek a kdo ví čeho ještě, už se mnohdy nevyznají ani právníci, natož pak řidiči. I některé zavedené předpisy však mnozí řidiči chápou špatně, případně je dodržují tak úzkostně, až je to vlastně na škodu, a spíše tím vyvolávají nebezpečné situace.
Nepodceňujte kontrolu auta po zimní sezoně
23.03.2021
Zima nešetřila mrazivými teplotami ani vydatnou sněhovou nadílkou. Silničáři měli proto napilno a k zajištění sjízdnosti komunikací museli sáhnout hluboko do zásob inertních materiálů, zejména soli. Je jasné, že agresivní směsi vozidlům nesvědčí, utrpět v náročné zimní sezoně mohla i nesčetně dalších šrámů. Důležité je proto nepodcenit kontrolu.
Co ovlivňuje cenu povinného ručení a havarijního pojištění?
22.03.2021
Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je povinně smluvní, zákonem nařízené. Bez této jistoty nelze auto dostat na naše značky, natož s ním legálně jezdit po veřejných komunikacích.
Téměř 90 % Čechů chce vlastnit auto: Nejde o prestiž, ale hlavně o pohodlí
18.03.2021
Mít v osobním či rodinném vlastnictví automobil je důležité pro 86 % Čechů. Půjčování či sdílení vozu naproti tomu preferují jen pouhá 3 % lidí.
Češi se naučili nakupovat ojetá auta on-line
17.03.2021
Včera tomu byl rok, co se poprvé uzavřely prodejny ojetých vozů z důvodu protipandemických opatření. Prodejci museli urychleně najít nový způsob prodeje a zákazníci se učili nakupovat on-line.
Proč pneu z prvovýroby v obchodě nekoupíte
16.03.2021
Vývoj nového auta je komplexní záležitost, při které přicházejí ke slovu také odborníci na pneumatiky. Povídali jsme si s Janem Ševčíkem, který má tuto oblast na starosti ve Škodě Auto.
Za volantem bez řidičáku i občanky? Do Senátu míří zákon o digitalizaci
15.03.2021
Řidiči s sebou nebudou muset vozit řidičský průkaz, vystačí si s občankou. Policisté si šoféra na základě identifikačních údajů najdou sami v centrálním registru, kde už nyní ověřují údaje na řidičském průkazu. Umožnit to má takzvaný digitalizační balíček, který schválila Poslanecká sněmovna a nyní putuje do Senátu.
Jak na škody z výmolů na silnici: Nic nepodcenit! A policii volejte vždy!
14.03.2021
Rána mající za následek prasklou pneumatiku, zdeformovaný disk, nebo rovnou ulomené kolo znamená velký útok na peněženku. Když ale není výmol řádně označen, máte šanci na odškodnění. Jak na to?
Autoservisy zejí prázdnotou. Nově lákají na akce, můžete ušetřit
12.03.2021
Ačkoli prodej nových vozů je nyní možný pouze online, servisy můžou být otevřené. Přesto do nich jezdí málo lidí. Někteří nevědí, že mají otevřeno, jiní se bojí překračovat hranice mezi okresy. Situace je horší v menších městech než v Praze.
Přezutí na letní pneumatiky v době epidemických opatření? Jde to i z domova
10.03.2021
Se stoupajícími teplotami se jako každý rok do popředí dostává nutnost připravit své auto na jaro, a to včetně výměny zimních pneumatik za letní.
Formulář pro opuštění okresu: Kde ho stáhnout? Jaké informace musí obsahovat?
08.03.2021
Jízda mezi jednotlivými okresy je kvůli snaze o omezení styku mezi lidmi komplikovaná. Pokud však musíte do jiného okresu na úřad nebo do práce, musíte důvod cesty doložit.
Pozor! Dálniční známky nabízejí i neoficiální prodejci
05.03.2021
Zatímco papírové dálniční známky jste mohli koupit skoro všude, distribuce těch elektronických byla oficiálně svěřena jen několika málo subjektům. Přesto se objevují další prodejci, kteří vám nákup dálniční známky nabízejí. Před takovým nákupem ale varuje společnost CENDIS, která má provoz elektronických dálničních známek na starosti.
Platnost STK a řidičských průkazů se automaticky prodlužuje
04.03.2021
Ministerstvo dopravy obeslalo všechny stanice technické kontroly a informovalo policii o tom, že se prodlužuje platnost STK o deset měsíců. Stejné je to i s platností řidičských průkazů. Toto nařízení platí i v ostatních zemích Evropské unie.
Nákup auta během tvrdého lockdownu? Jedině online
03.03.2021
Od 1. března začala platit zpřísněná vládní opatření, během kterých byste měli trávit co nejvíce času doma. Co když si ale nutně potřebujete pořídit auto? Jedinou možností je nákup přes internet. U některých služeb si nový vůz dokonce můžete nechat přivézt až domů.
Odškodnění pro oběti nehod je širší, než se zdá: Mají nárok na náhradu výdělku i propadlých vstupenek
02.03.2021
Oběti dopravních nehod mají nárok na víc než jen proplacenou opravu auta. Po viníkovi mohou chtít zaplatit i poškození věcí nebo propadlé lístky na představení do divadla, které kvůli nehodě nestihli.
Prodejní metody na hraně: Pozor na nepoctivé praktiky!
01.03.2021
Pneumatiky zdarma, tankovací karta nebo jindy příplatková výbava za nulu. To jsou jen některé bonusy, které můžete dostat k novému autu. Přesto se pak můžete cítit být podvedeni.
Fatální chyby ve snaze snížit spotřebu paliva. Dělá je spousta řidičů
28.02.2021
Provozovat auto s co možná nejmenšími náklady chce snad každý motorista. Jenže někteří až v přehnané honbě za úsporou paliva dělají chyby, které vedou k opaku.
Co vám ve skutečnosti opravdu hrozí za překročení povolené rychlosti. Každý řidič by měl znát své možnosti
26.02.2021
Vůbec nejčastějším prohřeškem řidičů je, že překročí maximální povolenou rychlost. A policie za to může udělit pokutu na místě, nebo případ předat dále.
Odškodnění po nehodě: Auto nevybavené na zimu vás může připravit o miliony
25.02.2021
Zima klade na řidiče pořádné nároky. Ke klasickému sledování dopravy se přidávají ještě i náledí, sníh, mráz a další komplikace. Je tedy třeba pořádně se na cestování připravit – a přizpůsobit tomu i výbavu auta.
Zatajování havárií při prodeji ojetin stále roste
24.02.2021
Trh s ojetými auty zažil v loňském roce řadu turbulencí. Kvůli koronavirovým opatřením byly na jaře a na podzim po několik týdnů zavřené provozovny autobazarů a prodej vozidel se v těchto obdobích přesunul pouze do online prostředí, což bylo pro české zákazníky něco zcela nového.
Jak vybrat přívěsný vozík za auto?
23.02.2021
Přívěsný vozík za auto umožňuje převážet stavební materiál, dřevo na zátop nebo třeba zahradní traktor. Vyplatí se investovat do profesionálního vozíku, nebo si vystačíte s levnějším hobby modelem? A které řidičské oprávnění k jízdě s přívěsem potřebujete?
Jaké nanoroušky si vybrat: Za volantem v nano? Rozhodně ano!
22.02.2021
Vzývání respirátorů proniklo i do motoristického světa. V autoškolách v nich musí od konce ledna jezdit instruktoři i žáci. Trochu v pozadí stále stojí nanovlákenné masky. Jak se s nimi řídí? Ochrání? A proč je zkusit?
Pozor! Jsou tady nové doklady k řízení! Co už nenajdete v techničáku?
20.02.2021
K motoristům se dostávají novoty, které někdy nepotěší. Víte, že zelená karta je dnes bílá a z technického průkazu vozidla se nedočtete, kolik vlastníků vystřídalo?
O víkendu se vrátí dělníci na D1. Snad už naposledy
19.02.2021
Již tento víkend končí zimní stavební přestávka na dálnici D1, která je už od roku 2013 v rekonstrukci. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by se jednat o poslední stavební sezónu této rozsáhlé rekonstrukce.
Chystá se vítaná legislativní novinka při přepisu auta, ušetří čas i peníze
18.02.2021
Chystá se návrh na prodloužení lhůty platnosti evidenční kontroly na 2 roky.
Start v mrazech za pomoci kabelů
17.02.2021
Mohli bychom je přirovnat k životadárným tepnám, které nás, respektive náš zamrzlý automobil s „vyhaslým“ akumulátorem, opět vrátí do života. Vskutku nepřeháníme.
Jak jezdit po kruhovém objezdu
16.02.2021
Ačkoli mají z principu kruhové objezdy zvýšit bezpečnost a plynulost provozu, někteří řidiči na nich stále zcela záhadně zmatkují, špatně používají blinkry, nebo je z lenosti nepoužívají vůbec. Takže tedy znovu: jak se na kruháči chovat?
Jak na zamrzlá okna u auta? Pokud dodržíte určitá pravidla, usnadníte si práci
15.02.2021
Velmi mrazivé počasí, které v těchto vládne svírá Českou republiku, je noční můrou většiny řidičů. Zejména těch, kteří nevlastní garáž. Ranní rozcvička se škrabkou v omrzlých rukách nepotěší nikoho, existuje ale několik tipů, jak se tomu nejhoršímu vyhnout.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.