Aktuality

Při jízdě myslete daleko dopředu. Dokážete se tak vyhnout kritickým situacím.
04.04.2023
Jízda není jen o správném sezení či držení volantu. Záleží i na vedení pohledu, které může významně pomoci nejen při řešení krizových situacích.
Autoservisy, na které je spolehnutí: Vodítkem může být postoj pojišťoven
03.04.2023
První pojišťovna začala systematicky hodnotit spokojenost zákazníků, ale i využívání digitalizace při řešení škody.
Kdy přezout na letní pneumatiky: Nedejte na kalendář, řiďte se předpovědí počasí
31.03.2023
Dnešním dnem, tedy 31. března, končí zákonná povinnost zimního obutí. Jenže počasí na to má svůj vlastní názor, takže než přezujete na letní, měli byste nejdřív bedlivě sledovat předpověď na další dny a týdny.
Jak vyčistit sedačky v autě. Textilní, kožené i autosedačky
30.03.2023
Sedačky si zaslouží pravidelnou péči. A to nejen z estetického hlediska, ale i ze zdravotních důvodů – jistě si nechcete představovat tu spoustu bakterií, které se postupně usazují na vašich sedačkách v autě.
Tráva tam neroste, přesto je to trávník. Za parkování na zeleni hrozí pokuta až 75 000 Kč
29.03.2023
Parkovat na zeleni se nevyplácí, hrozí za to vysoká pokuta. Lepší je parkovat tam, kde je to povolené.
Jak číst DOT a rozměry pneu: Datum výroby, rychlostní a hmotnostní index
28.03.2023
Rozluštěte DOT kód na pneumatikách a zjistěte, co všechno vám tato značka může prozradit. V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše identifikovat výrobce, továrnu, velikost pneumatiky, datum výroby a další specifikace.
Klíčem k rychlé a plynulé jízdě je uvolněnost
27.03.2023
Myslíte si, že dokud se vám nekouří od gum a nezůstávají po vás na silnici černé šmouhy, nejedete dost rychle? Tak to je právě chyba. Naučte se jezdit plynule.
Litr benzinu stojí o 7 korun méně než před rokem. Nafta o 11. Ceny budou dál klesat, říká analytik
24.03.2023
Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují. Průměrná cena Naturalu 95 se od minulého týdne snížila o 25 haléřů na 37,04 koruny za litr. Cena nafty se za stejnou dobu v průměru snížila o 59 haléřů na 35,27 Kč za litr a je nejlevnější od loňského února.
Rizika domácího přezouvání: Co nemáme, na co zapomínáme a co děláme špatně
23.03.2023
Už je to tady zase: každoroční hromadné přezouvání po konci zimní sezony zpět na letní pneumatiky. Ti, co přezouvají pneumatiky na stejnou sadu kol, musí do servisu. Ale pokud jen měníte sadu kol se zimními gumami za sadu s letními, máte na výběr.
Škoda láká soukromé zákazníky: protáhla záruku, přidá servis zdarma
22.03.2023
Značku Kia „udělala“ na českém trh nadstandardní sedmiletá záruka, řada automobilek nabízí běžně záruku pětiletou. Teď v rámci masivní akce na podporu prodeje lze při troše šikovnosti získat pětiletou záruku zdarma i u tuzemské Škody Auto. Má to ovšem háček.
Na silnici divočák! Jak přežít srážku se zvěří, jak na policii a pojišťovnu
21.03.2023
Zvířata jsou hodně nevypočitatelní a zcela náhodní účastníci silničního provozu, mohou vyběhnout z lesa nebo vyskočit z mlází na vozovku prakticky kdykoliv. Lidským instinktem sice je uhýbat se a chránit život i plechy, někdy je však lepší trefit je přímo, místo riskování vlastního života.
Rok 2023 přinese velké změny, mechanici už si mnou ruce. A řidiči jsou nešťastní, nezasloužili si je
20.03.2023
Pokud se máme pokusit o ekologii, musíme mít nejdřív na chleba. Tato jednoduchá poučka se v poslední době ukazuje jako čím dál více platná. Rok 2023 nebude výjimkou.
Auta z Německa mívají na skle zelenou nálepku. Nemá smysl si ji tam nechat, i když bez ní hrozí pokuta 2 200 Kč
17.03.2023
Ojetina koupená v autobazaru může mít německou povolenku pro vjezd do emisní zóny. Pro nového majitele neplatí, jde o registrační značku.
Přechody pohlídají roboti: Odborníci chtějí zvýšit bezpečnost chodců, děti přišly s vlastními nápady
16.03.2023
Na přechodu stojí maminka s kočárkem. Auto přijíždějící zprava začne zpomalovat, to vlevo však ne. Jeden z řidičů už trpělivě čeká, druhý na poslední chvíli prudce zabrzdí. Když nakonec oba stojí, maminka zrychleným krokem přejde a pokračuje ve vycházce. Lze zvýšit aktivní bezpečnost chodců při přecházení? Řada expertů už na tom pracuje!
Za špinavé auto hrozí pokuta. Míru nečistoty interiéru a exteriéru posuzuje český i zahraniční zákon
15.03.2023
Pořádek by měl v autě udržovat každý řidič. Někteří motoristé ale nejenom, že by měli, podle zákona dokonce musí dbát na čistotu.
Výmoly na silnici: Vyhnout se, nebo projet? A jak řešit poškození?
14.03.2023
Po zimní sezoně je to vždy na českých silnicích kličkovaná mezi dírami, výmoly a hrboly. Můžete tvrdit, že je to především kvůli vlivu teplotní roztažnosti vody, ale spíše to bude šlendriánem při údržbě nebo technologickou nekázní při stavbě. To však nemění nic na tom, že je to velká past na řidiče.
Schovaná tlačítka v autech s praktickými funkcemi
13.03.2023
Některé funkce automobilu jsou řidičům zapovězeny jen proto, že ovládací tlačítka nejsou viditelná na první pohled. Jde o bezpečnostní i komfortní funkce.
Partneři v úzké spolupráci: Služby pojišťovny a autoservisu fungují jako jeden celek
10.03.2023
Největší domácí pojišťovna spolupracuje s více než 1600 smluvními servisy, které řeší škody na autech klientů. Výhody to má pro všechny zúčastněné – pro klienty však zejména. Ti totiž mají jistotu, že u partnera pojišťovny se jejich škoda vyřeší rychle a bez komplikací.
Češi propadli motorkám a kupují je ve velkém. V bezpečnosti však patříme na chvost Evropy
09.03.2023
Za poslední dva roky na našich silnicích přibylo bezmála 48 tisíc nově registrovaných motocyklů, přičemž toto číslo zatím stále strmě stoupá, jelikož jsme jako Češi zkrátka propadli jednostopé svobodě.
759 tisíc řidičů si musí letos vyměnit řidičák. Nově zažádáte i online
08.03.2023
V roce 2023 si musí ještě více než 759 tisíc řidičů vyměnit řidičský průkaz. Převážně ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Žadatelé si mohou o nový řidičský průkaz nově zažádat i elektronicky.
I na dálnici platí přednost zprava! Jen to většina řidičů neví nebo nedodržuje
07.03.2023
Kdo má na dálnici přednost při přejíždění z pruhu do pruhu? Zákon na to pamatuje, ale řidiči v tom často chybují. Podle všeho je totiž mate přednost, kterou musejí dávat při najíždění na dálnici z takzvaného připojovacího pruhu.
Do servisu kamkoli. Nezávislí opraváři uhájili blokovou výjimku
06.03.2023
Můžu do nezávislého servisu, aby mi automobilka uznala záruku? Na tuto otázku si motoristé stále mohou odpovědět – ano. V květnu letošního roku měla skončit platnost takzvané blokové výjimky pro motorová vozidla. Bez ní by řidiči museli na záruční opravy jezdit jen do autorizovaných servisů. Výjimka ovšem bude prodloužena.
Co by zlepšilo české dálnice: Namísto zvýšení rychlosti raději pruh navíc a více policejních hlídek
03.03.2023
Větší počet policejních hlídek může pomoci plynulosti provozu na českých dáliích. Policie by ale musela dělat víc než jen vybírat pokuty za rychlost.
Pod víčkem nádrže je důležitá informační samolepka. Význam kódů B7, B10, XTL, E5, E10, E85 a oktanových čísel
02.03.2023
Chytré řešení na škrábání ledu se hodí, ale pod víčkem nádrže je toho ukryto víc. Informace, které se vyplatí respektovat.
Platnost evidenčních kontrol se prodlužuje na rok, velký techničák skončí
01.03.2023
Od začátku března začínají platit novinky v oblasti registrace vozidel a evidenčních kontrol. U nich dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na rok, a to bez omezení počtu úkonů. Prodloužení platí zpětně i pro již provedené evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí do ledna roku 2024.
Už žádné zírání do telefonu za jízdy. EU se od roku 2024 postará, aby na řidiče dohlíželo jeho vlastní auto
28.02.2023
Může samotný a soukromý automobil porušovat soukromí řidiče a kontrolovat ho? Ano, může, a za rok dokonce povinně bude.
Nechávat doklady v autě za stínítkem je chyba. Pojištění v ten moment přestává platit v plném rozsahu
27.02.2023
Nechávat doklady od vozidla v kabině se nevyplácí. Řidič sice techničák neztratí a nezapomene, riziko velkých nákladů je ale nemalé.
Proč nás 150 km/h nespasí: České dálnice potřebují něco jiného než povolit vyšší rychlost
24.02.2023
Kolik bychom měli jezdit po dálnici? Zatím je povolené maximum 130 km/h, ale po letech planých diskusí se začíná velmi hlasitě mluvit o zvýšení na 150 km/h. Jenže my si myslíme, že české dálnice potřebují něco docela jiného.
Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky
23.02.2023
Expert na dopravní problematiku, JUDr. Beran, reaguje na aktuální situaci na silnicích komplikovanou sněhem a ledem, nicméně zákon v tomto ohledu platí samozřejmě po celý rok.
Tankování plné nádrže až po hrdlo je řidičský přešlap. Vede ke snížení výkonu
22.02.2023
Hrozba koroze v nádrži a ředění paliva vodou je jedním z extrémů, zalití uhlíkového filtru je druhým opakem. Toto by řidiči neměli nikdy dělat.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.