Aktuality

Nadměrný kouř z výfuku: Poznáte závadu motoru podle jeho barvy?
26.02.2018
Pokud motor auta nadměrně kouří, určitě se nejedná o normální stav. Příčin může být celá řada, přičemž leccos může napovědět už pouhá barva dýmu. Ta může být od černé, přes modrou až po bílou. Víte co může signalizovat?
Nezávislá topení: Jak funguje? A co obnáší jeho instalace?
26.02.2018
Zima to zatím v České kotlině nevzdává. Možnost, jak nemrznout v autě, neškrábat skla, a ještě prospět motoru, představuje instalace nezávislého topení. Co to obnáší? Zjistili jsme to pro vás.
Čistíte své auto od sněhu a ledu? Pokud ne, hrozí vám pokuta! A jak je to v zahraničí?
26.02.2018
Za neočištěné auto od sněhu a námrazy hrozí vysoké pokuty nejen u nás, ale také v zahraničí. V Rakousku vás vůz pokrytý sněhem může přijít až na 127.000 korun!
Zamlžené světlomety: Známka poruchy, nebo něco běžného?
23.02.2018
Vodní páru pod difuzorem světlometu si okamžitě spojujeme s výrazně ojetými vozy – přičemž k tomuto jevu může dojít i u nového automobilu. Specialistka z Valeo vysvětluje, jak to funguje a kdy je nutné světlomet vyměnit.
Řidičský průkaz – odebrání můžete zabránit nově odmazáním bodů v Brně
22.02.2018
Odmazat si tři trestné body nasbírané za dopravní přestupky a vyhnout se tak hrozbě roční ztráty řidičského průkazu. Takovou možnost dostávají nejen jihomoravští řidiči. Součástí nabídky kurzů Polygonu Brno je nově i certifikované školení pro odpočet trestných bodů. Úvodní termíny už si zájemci mohou rezervovat.
Jaký olej do auta? Zjistěte, jak správně vybrat a vyměnit motorový olej
21.02.2018
Mazání motoru je důležité, o tom není pochyb. Jenže není olej jako olej. Poradíme, co znamenají jednotlivá označení a podle čeho se při výběru oleje řídit.
Konkurenční boj nutí pojišťovny nabízet něco navíc
20.02.2018
Bez povinného ručení se nevyplácí vůbec vyjet do provozu, který panuje na našich silnicích. Výhodou je, že si pojišťovny na trhu navzájem konkurují, a tak se snaží svým klientům nabízet často exkluzivní služby nad rámec klasického povinného ručení. Může se jednat o asistenční služby s rozšířenějším krytím, různé slevy, nebo přiznání dopředných bezeškodních bonusů atd.
Svítí vám na palubní desce Aladinova lampa? Okamžitě zastavte
19.02.2018
Vyznáte se ve všech kontrolkách, které na vás blikají na palubní desce vašeho vozu? Že ne? Nejste jediní. Pokud vám ale na přístrojové desce bliká Aladinova lampa, raději v jízdě nepokračujte.
Změní se otázky autoškoly? Budou se je žáci učit nazpaměť?
19.02.2018
Noví adepti autoškol se od letoška musí připravit i na doplněné testy s pozměněnými otázkami. Nejen mezi odbornými kruhy se ale šušká, že navrhované úpravy nejsou ku prospěchu věci.
Víte, jak správně táhnout nepojízdné vozidlo?
16.02.2018
Potřebujete nepojízdné vozidlo dopravit do servisu? Pak máte dvě možnosti. Buď si zavoláte odtah a auto necháte odvézt na „podvalníku“, nebo můžete zkusit vozidlo odtáhnout jiným vozidlem „po ose“.
Zanesené vstřikovače paliva: Můžou zničit motor! Jak je vyčistit?
15.02.2018
Moderní spalovací motory trpí na zanášení nečistotami více než starší agregáty. Důvodů je pro to celá řada. Kromě mechaniky motoru se nečistoty tvoří také v sání a rovněž v palivové soustavě. Jak s tím bojovat?
Přišla vám pokuta omylem? Co dělat s „odpustky“ na špatné adrese?
14.02.2018
Přišla vám pokuta, ovšem byla určená někomu úplně jinému? Jak řešit tento zapeklitý problém, který způsobil omyl na pražském magistrátu? A hrozí vám vůbec nějaké sankce?
Vozíky za osobní auta: Víte co můžete s vaším řidičským oprávněním táhnout?
14.02.2018
Modelová situace - máte řidičský průkaz skupiny B a chcete za osobním autem plném lidí táhnout vozík a na něm dva dvousetlitrové sudy se zeminou. Můžete?
Za každou desátou nehodou stojí ospalost řidiče, říká studie
12.02.2018
Že máte za volant usedat odpočatí, to není žádná novinka. Rozsáhlá studie však nyní odhalila, jak moc může být ospalost za volantem nebezpečná.
Řidičské skupiny a oprávnění: Jaký průkaz na motorku? A jak je to se čtyřkolkami?
12.02.2018
Na menší motocykly nebo skútry vám stačí běžný řidičák skupiny B na osobní auto. U velkých dodávek s více než osmi místy je však už potřeba řidičák skupiny D na autobus.
Jak to bude dál se zpoplatněním silnic: Kdy přestaneme nalepovat známky?
12.02.2018
V Česku se drží dálniční kupony na skle už více než dvacet let, čím dál hlasitěji jim ale zvoní hrana. Co je nahradí a odkdy?
Lidé využívají asistenční služby stále častěji
09.02.2018
Češi využívají asistenční služby čím dál častěji. Meziročně totiž počet poskytnutých asistenčních zásahů vzrostl téměř o třetinu. Češi nejčastěji využívají odbornou pomoc své pojišťovny při problémech s nepojízdnými auty, ale i při zdravotních obtížích na dovolené v zahraničí a při haváriích v domácnosti.
Jak zapojit startovací kabely? Tady je správný postup!
07.02.2018
Nemůžete po mrazivé noci nastartovat auto? Můžou pomoct startovací kabely. Jak se ale správně používají?
Za jak dlouho vyprchá jedno pivo? Poradíme, kdy můžete usednout za volant
05.02.2018
Zatímco ve vybraných evropských zemích je možné řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi, u nás je tolerance nulová. Jak však dlouho trvá, než alkohol z těla vyprchá?
Ceny povinného ručení dosáhly dna. Proč ceny porostou?
02.02.2018
Cena povinného ručení dosáhla dna a klesat může pouze na úkor dalšího prohlubování ztrát pojišťoven. Od roku 2010 průměrné pojistné kleslo v dnešních cenách o 24 procent, zatímco průměrná škoda stoupla o 47 procent.
Na poslední chvíli: Sloupněte starou dálniční známku, zítra bude pozdě
31.01.2018
Posledním lednovým dnem končí platnost ročních dálničních kuponů pro rok 2017. Nezapomeňte je odstranit z čelního skla, jinak vám hrozí pokuta. Nová celoroční viněta stojí stejně jako před rokem 1 500 korun.
Voda letos rodinné rozpočty nezruinuje
30.01.2018
Průměrná výše vodného a stočného včetně daně z přidané hodnoty (DPH) v letošním roce vzroste v ČR na 86 až 88 korun za metr krychlový. Proti loňsku tak zvýšení plateb za pitnou a odpadní vodu činí, opět v průměru, méně než tři procenta. Rozpočty běžných domácností by tento výdaj neměl příliš zatížit, zdražení může být nanejvýš v řádu stokorun za rok.
Jak se chovat při hromadné dopravní nehodě? Kde zastavit? A lze z auta vystoupit?
29.01.2018
Hromadné dopravní nehody mají svá specifika. Zničených aut bývá hodně, doprava v daném místě je zcela zablokována.
Budou se měnit pravidla o technické způsobilosti vozidel?
26.01.2018
Evropská komise opět upozornila Českou republiku a pět dalších zemí, aby do svého národního práva plně převzaly unijní předpisy o technické způsobilosti vozidel.
Na STK přituhuje. Kdo si není jistý, nechá vyřízení na servisu
25.01.2018
Na STK přituhuje, není to jen zpřísňováním jednotlivých předpisů, stále častěji se také stává, že technici, kteří si nejsou jisti, raději majitele vozu z technické kontroly vyhodí, „aby nebyly potíže“. Motoristé stále častěji nechávají vyřízení kontroly na servisu.
Většina lidí netuší, co s autolékárnou a jak se chovat při nehodě
24.01.2018
Ani sebelépe vybavená autolékárnička nezajistí správnou první pomoc. Z evropského průzkumu ze čtrnácti zemí světa vyplývá, že lidé zmatkaří nebo se neumí při nehodě správně zachovat: volají nejprve rodinám, vystavují se nebezpečí a neumí zastavit smrtící krvácení.
Autem na hory. Víte, jaká platí v evropských státech pravidla?
23.01.2018
Víte, kde potřebujete sněhové řetězy, jaký je povinný vzorek pneumatik co do hloubky a za se zapotřebí nějaká speciální zimní výbava?
Bez pomoci zahraniční nehodu nevyřešíte: Nabourali vás v cizině? Bez advokáta nepochodíte!
22.01.2018
Celý půlrok trvalo, než se náš čtenář domohl náhrady za své poškozené auto z chorvatské dovolené. Bez právní pomoci by ničeho nedosáhl a smířil se s opravou z vlastní kapsy. Na co si dát pozor při cestách do ciziny?
Blíží se sanitka, hasiči nebo policie: Víte, jak se správně zachovat?
22.01.2018
Plno lidí se neumí před blížícím se autem s právem přednostní jízdy chovat. Svými neuváženými a nepředvídatelnými manévry pak způsobí mnohem víc problémů.
Nehoda na úzké silnici, víte, jak ji správně objet?
18.01.2018
V dnešním článku se krátce zastavím u jednoho typu dopravních nehod, na které se mne nedávno ptal jeden čtenář. Skutkově jde o situaci, kdy se dvě vozidla, zpravidla jde o rozměrnější vozidla jako nákladní auta nebo autobusy (jakkoli u osobních aut to také není vyloučeno), potkají na úzké silnici a musí se vzájemně vyhnout.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.