Aktuality

Vysoké ceny paliva lze kompenzovat hospodárnější jízdou. Jaká rychlost dokáže ušetřit až několik litrů na nádrž?
18.01.2022
V dnešní době, kdy cena paliva je vysoká, se hodí každý ušetřený litr. Každé vozidlo má svou nejhospodárnější rychlost, při které má nejnižší spotřebu paliva
Ohřev motoru na volnoběh ho může draze poškodit. Novější auta již vyžadují jiný postup studeného startu
17.01.2022
Ohřívat vozidlo na volnoběh, nebo naopak to motoru škodí? Na častý předmět sporů a diskusí existuje jedno obecné doporučení, které dělá v zimě velká část řidičů.
Převážíme děti v autě: Co říká zákon a jakou vybrat autosedačku?
14.01.2022
Děti v autě je nutné převážet ve vhodných autosedačkách. Podíváme se na to, co k problematice říká zákon, a jak správně vybrat vhodnou autosedačku.
Jak a kdy nasadit sněhové řetězy? Za nepoužití hrozí i pokuta
13.01.2022
Sněhové řetězy jsou pro řadu řidičů, kteří každoročně míří do hor, jakýmsi strašákem. Mnozí se stále bojí jejich nasazování a jiní je berou jako zbytečnou zátěž.
Dopravní nehody v roce 2021 očima policie
12.01.2022
Jak jsme si jako řidiči vedli v roce 2021? V něčem o poznání lépe než předloni. S dozvuky létajících korkových špuntů ohlašujících příchod Nového roku vydala česká dopravní policie statistiku nehodovosti za loňských 52 týdnů a také prozradila, jaké plány má letos.
Renovace světel není jen leštění krycích plastů
11.01.2022
Když se řekne renovace světlometů, mnozí z vás si jistě vybaví leštění zažloutlých krytů, které se dá teoreticky zvládnout klidně na parkovišti za pomoci cenově dostupné lešticí sady.
Dopravní policie má nová oddělení speciálního dohledu
10.01.2022
Vůbec poprvé se u české dopravní policie objevují regulérní celorepublikové útvary. Česká dopravní policie před pár dny oficiálně představila dvě zbrusu nová speciální oddělení, přičemž to první má působnost po celých Čechách, zatímco to druhé řeší zbytek republiky.
Proč auta mají TPMS? Nejde tolik o bezpečnost, nýbrž o emise
07.01.2022
Systém monitoringu tlaku v pneu je od roku 2014 pro většinu aut povinný. Víte ovšem proč?
Také letos se dočkáme rozšíření dálnic a nových obchvatů
06.01.2022
Na dálniční nadílku se letos mohou těšit zejména Východočeští motoristické a obyvatelé Frýdku-Místku
Nové otázky pro žadatele o řidičák 2022. Zvládli byste je dnes projít všechny i vy? Autoškoly zpřísnily pravidla
05.01.2022
Nové testové otázky a na jízdy pouze 3 pokusy. To jsou změny, se kterými se od roku 2022 musí vypořádat žadatelé o řidičské oprávnění. Nové otázky si můžete vyzkoušet i vy.
Novinka pro řidiče: Zelenou kartu nemusejí tisknout, stačí ji ukázat v mobilu
04.01.2022
Stačí mít potvrzení o povinném ručení k automobilu (takzvanou zelenou kartu) u sebe v elektronické podobě a ukázat ji policistům na vyžádání ve svém mobilu?
Změny v dopravě: tresty za parkování, povinné odstupy i konec „pivokol“
03.01.2022
Největšími změnami na silnicích v příštím roce budou vyšší pravomoci pro strážníky, povinnost udržovat výrazně větší odstup při předjíždění cyklistů a přísnější trestání stání na místech pro zdravotně postižené. V oblasti ekologie se očekává zákaz jednorázových plastů – brček a míchátek.
Agresivita řidičů roste. Psycholožka radí, jak t
02.01.2022
Útočný řidič se dá v dopravním provozu rozeznat. Vyhněte se těm, kteří se lepí na ostatní auta či zbytečně předjíždějí kolony. Jejich sebeprosazování by mohl být problém.
Jaké jsou druhy leasingu a financování aut? Ceny v reklamách nekale lákají zákazníky, skutečnost je mnohdy razantně odlišná
30.12.2021
Financování koupě nového automobilu s pomocí leasingu může vypadat v prospektu autosalonu výhodně. Je ale důležité si ověřit, zda tomu tak skutečně je.
Jen hrstka řidičů se vyzná v údajích o hmotnosti vozidla. V technickém průkazu jich nalezneme hned několik, ale každá má zcela jiný význam
29.12.2021
Hmotnosti udávané u vozidel jsou různé, každá z nich vám říká něco jiného a na každou z nich se ptá někdo jiný. Je dobré znát jejich význam.
Pouhé denní svícení v mlze opravdu nestačí. Auto se v takovém případě stává pro ostatní takřka neviditelným
28.12.2021
Řidiči by měli dobře znát použití jednotlivých typů světlometů. Vyhnou se tak nebezpečí oslnění nebo toho, že je zadní část automobilu téměř neviditelná.
Ministerstvo zpřístupnilo databázi protokolů z STK, prověřit ojetinu je tak snazší
27.12.2021
Jak se předchozí majitelé starali o auto, které chcete koupit, napoví větší šíře informací dostupná na webu kontrolatachometru.cz po zadání identifikačního čísla vozidla. Ministerstvo dopravy tam zpřístupnilo databázi protokolů ze stanic STK.
Se svátky roste riziko dopravních nehod pod vlivem alkoholu
23.12.2021
Vánoční svátky a vítání nového roku jsou každoročně spojeny s oslavami a alkoholem, který, ač jakkoli za volant nepatří, stále způsobuje řadu tragických dopravních nehod. Kde v Česku se nejčastěji bourá pod vlivem alkoholu a jaké jsou následky? Přinášíme vám aktuální statistiku.
Nejnovější bezpečnostní akce svolává… pneumatiky. Neobouváte je i vy?
22.12.2021
Takřka sedmdesát tisíc kusů pneumatik svolává preventivně společnost Continental. Důvodem jsou tři případy náhlého úniku vzduchu.
Ceny ojetin letí vzhůru. Aut je málo, bazarníci je syslí, až víc zdraží
21.12.2021
„Ceny ojetin porostou i v roce 2022. Máme poslední šanci koupit auto, které chceme, za cenu, na jakou jsme zvyklí,“ upozorňuje ty, kdo se nemohou rozhoupat k obnovení svého vozového parku, Jakub Šulta ze společnosti Carvago.
Nová úleva pro STK s dalším nouzovým stavem neplatí. Hlídejte si datum
20.12.2021
Řidiči, kteří spoléhají na prodlouženou platnost osvědčení o technické kontrole auta při předchozí koronavirové vlně, by měli zpozornět. S nouzovým stavem platnost STK neprodlužuje. Stanice technické kontroly jedou v běžném režimu a není důvod prohlídku odkládat, vzkazují úředníci.
Vybrat správnou autosedačku nebývá zcela snadné. Co vše zvážit?
17.12.2021
Naši rodiče a prarodiče měli v porovnání s dnešními čerstvými rodiči jednu velkou výhodu, nemuseli řešit, jakou autosedačku pro svého potomka koupit. Proč říkáme výhodu?
Koupě ojetého vozu v ČR i zahraničí s sebou nese nemalá rizika. Na co se před koupí nesmí zapomenout?
16.12.2021
Nákup nového automobilu začíná být pro mnoho lidí luxusem a zvyšuje se prodej ojetých vozů. Před vlastním nákupem nezapomeňte na důležité kroky.
Změní elektromobily bezpečnost a zdraží povinné ručení?
15.12.2021
Nástup elektromobility proměňuje celý automobilový průmysl a s ním i celou řadu sekundárních odvětví – mimo jiné také bezpečnost a s ní související pojištění. Obavy z vyšších cen elektromobilů a jejich havárií tak mohou například zavinit růst cen povinného ručení.
Počet svolávacích akcí aut rapidně roste. Důvodů je několik
14.12.2021
Svolávačky bereme jako nedílnou součást automobilového průmyslu. Jejich počet však za posledních deset let vzrostl, třeba v sousedním Německu šestinásobně.
Jak bezpečně přepravit vánoční stromek? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel
13.12.2021
Na vánoční stromeček se těší nejvíc děti, ale na dospělých je, aby ho přepravili z prodejny domů. Existuje několik zásad, jimiž je dobré se řídit, aby byla přeprava snazší a bezpečnější.
Jak bezpečně po silnicích po vydatnější sněhové nadílce?
10.12.2021
Na neošetřené silnici to bude nejnebezpečnější. Čekají na nás sněhové závěje či jazyky a případně i náledí. Velká opatrnost při řízení vozidla je tak namístě. Někdy se může stát, že na neprotažené silnici je velká vrstva sněhu.
Slovinsko zavádí elektronické dálniční známky, online se kupují v předstihu
09.12.2021
Slovinci zavádějí elektronické dálniční známky. Pro auta budou v platnosti sedmidenní, měsíční a roční kupony. Ceny zůstávají. Od prosince 2021 do konce ledna 2022 je přechodné období, kdy platí ve Slovinsku obě verze mýtného: tedy papírové dálniční známky i elektronická roční viněta.
Pozor na pravidla tónovaných autoskel. Při porušení mohou policisté odebrat řidičský průkaz a zakázat další jízdu
08.12.2021
Ztmavení bočních skel a okna zadního skla u vozidel je stále častější. Pozor si však dejte na daná pravidla, případná pokuta může být vysoká.
Máte systém start-stop? Zkontrolujte, jakou byste měli mít autobaterii. Při špatném typu hrozí nemalé problémy
07.12.2021
Akumulátory jsou jednou z nejdůležitějších částí moderních vozidel plných elektroniky. Jejich stav a typ tak hraje zásadní roli zejména v případě systému start-stop.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.