Aktuality

23.03.2015
V Česku začalo přibývat aut, která mají výrazně více řidičů než běžná auta. A také lidí, kteří nepotřebují auto vlastnit, jen ho sdílet s jinými. Takzvaný carsharing žije v pěti městech, z roku na rok narostl dvojnásobným tempem.Carsharing by mohl přidat i letos, do sdílení aut se totiž chtějí pustit další firmy. Podle údajů Asociace českého carsharingu jezdí v tuzemsku už 108 sdílených aut v pěti městech.
09.03.2015
Čím dál více Čechů dává přednost půjčování auta před jeho vlastnictvím. Domácnosti si oblíbily operativní leasing. Jezdit autem dráž, zato bez starostí, přitahuje hlavně mladou generaci.
17.02.2015
Přes 15 tisíc řidičů do pěti let praxe v řízení zavinilo v minulém roce dopravní nehodu. Ministerstvo dopravy pracuje na novele zákona o autoškole, kde chce promítnout takzvaný řidičský průkaz na zkoušku. Řešení lze hledat ale i v dohledu nad začátečníkem, třeba někým z rodiny, nebo odhalováním agresivního chování budoucích řidičů.
09.02.2015
Největší škody způsobují v autopojištění mladí řidiči, kteří nemají zkušenosti, jezdí rychle a riskantně, takže jejich nehody často končí tragicky. Velké rozdíly mezi nehodovostí mužů a žen se pomalu stírají, Vyplývá to ze statistik pojišťoven Allianz a UNIQA.
06.02.2015
Ministr dopravy Dan Ťok varuje před falešnými dálničními známkami. Mají chybu v čárovém kódu. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda objevili známky policisté na Plzeňsku u některých prodejců, na Královéhradecku byla zaznamenána auta, na nichž byla falešná dálniční známka nalepena.
04.02.2015
Od října dostanou policisté pravomoc odebrat na silnici osvědčení o registraci vozidla, už teď vás mohou poslat do stanice technické kontroly. Jejich provozovatelům se ale lednové novinky vůbec nelíbí.
04.02.2015
Chcete-li se vyvarovat problémů, nepředávejte vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude vůz v registru přepsán. Hrozí vám totiž padesátitisícová pokuta.
21.01.2015
Stát by mohl v blízké době začít vyplácet majitelům autovraků příspěvek za jejich trvalé vyřazení z provozu. Jeho výše by se mohla pohybovat kolem 3000 až 5000 korun za auto. Uvedl to ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu ještě musí projít meziresortním připomínkovým řízením.
12.01.2015
Z návštěvy STK si nově odnesete pouze červenou známku na zadní poznávací značce. Kontroly emisí vás to však nezbaví.
06.01.2015
S příchodem zimy začaly na řidiče číhat na silnicích nové nástrahy. Ne všichni jsou ale na ně připraveni. Mnohým trvá nějaký čas, než si na nové podmínky zvyknou. Někteří motoristé navíc jezdí stejně, jako jezdili v létě, jako by se nechumelilo.
06.01.2015
Před čtyřmi lety si miliony řidičů koupily nové autolékárničky. Na sklonku loňského roku však vypršela doba použitelnosti některých věcí, které v nich řidiči dostali. Pokud je motorista nevymění, může dostat dvoutisícovou pokutu. Kupovat celé nové lékárničky ovšem není potřeba.
19.12.2014
Řidiči osobních aut budou od roku 2016 platit za užívání německých dálnic. Roční známka bude stát nejvýš 130 eur, tedy 3600 korun, pro ekologicky šetrnější auta bude cena nižší. Návrh příslušného zákona schválila německá vláda, ještě ho musí projednat parlament.
08.12.2014
Obal na CD, malý techničák, platební karta. Do povinné výbavy nepatří, ale někteří řidiči je dnes ráno použili na škrábání ledu z namrzlého čelního okna. Na první benzince pak sháněli plastovou škrabku. Výbava proti zamrznutí oken může být ale mnohem bohatší.
08.12.2014
Led a sníh letos vtrhly na české silnice docela nečekaně. V tomto článku si zopakujete nejdůležitější rady, jak jezdit v zimních podmínkách. Univerzální a za všech okolností platné řešení, jak nenabourat sice neexistuje, následující rady ale výrazně zvyšují pravděpodobnost, že neskončíte v příkopě u silnice, ale dojedete do cíle své cesty.
01.12.2014
Ode dneška budou v prodeji roční dálniční kupony na příští rok. Cena poplatků za použití dálnic a rychlostních silnic pro osobní vozidla se proti letošnímu roku měnit nebude.
25.11.2014
Povinné ručení, havarijní pojištění... Jak a z čeho se bude likvidovat škody při nehodě, s ohledem na pachatele a co na to pojišťovna? Judr. Beran vysvětluje a radí, jak na věc.
25.11.2014
Od 1.1.2015 vstupuje v platnost novela zákona 56/2001 sb. přinášející řadu důležitých změn. Pojďme se podívat na jednu z nich, a to převod ojetého vozidla při změně majitele.
04.11.2014
Ministerstvo dopravy chce přinutit řidiče, aby odstraňovali ze svých aut sníh a námrazu. V připravené novele zákona o provozu na pozemních komunikacích proto bude výslovně zmíněná povinnost si vozidla v zimě čistit, uvedl šéf BESIP Martin Farář.
23.10.2014
Nová povinnost má zvýšit bezpečnost aut. Pomoci má také se snížením spotřeby paliva.
20.10.2014
Po zdražování povinného ručení v posledních letech o to víc platí, že vhodným výběrem pojistky lze ušetřit až tisíce korun ročně. Už zhruba dva roky si připlácejí i řidiči, kteří jezdí bez nehod. Letos povinné ručení zdražilo v průměru o více než deset procent.
20.10.2014
Zájem o zimní pneumatiky by letos mohl proti loňsku růst dvouciferným tempem. Ceny jsou přitom v průměru až o deset procent vyšší. Vyplývá to z údajů prodejců a distributorů pneumatik.
07.10.2014
Ojetá auta mají podle Evropské unie v devadesáti procentech stočené kilometry. Máme se bát nové centrální databáze vozidel na celoevropské úrovni?
26.09.2014
Řada českých řidičů tankuje u čerpacích stanic nádrž až nadoraz, tedy po automatickém zastavení tankovací pistole ještě ručně dotáčí palivo až do chvíle, kdy již skoro vytéká z auta. Spousta motoristů totiž neví, že přeplněním nádrže může dojít k jejímu roztržení a následně i k požáru vozidla.
23.09.2014
Zimní pneumatiky pro osobní vozy a dodávky letos u výrobců meziročně zdražily v průměru o tři procenta. Za zvýšením, které se promítne do koncových cen pro motoristy, zřejmě stojí hlavně oslabení české koruny.
18.09.2014
Silničáři testují nový mobilní radar, který má zkrotit neposlušné řidiče a snížit nehodovost především na opravovaných dálnicích. Na velké digitální tabuli se vedle výzvy Zpomal! a naměřené rychlosti objeví i registrační značka auta. Všechny informace si může provozovatel ukládat a předat policii.
09.09.2014
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil zrušit příspěvek vyměřovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) za auta, která nemají povinné pojištění odpovědnosti za škodu.
03.09.2014
Pokud jste si koupili nové auto, nebo potřebujete z jiného důvodu koupit novou dálniční známku, tak roční už si nepořizujte. Nevyplatí se to.
03.09.2014
Většině Čechů nečiní žádný problém dolít vodu do ostřikovačů. Na doplnění motorového oleje si však troufne jen polovina dotázaných, víceméně podobně jsou na tom tuzemští motoristi také v otázce výměny žárovek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Seznam.cz.
01.09.2014
Lidí, kteří svůj vůz opakovaně používají přes zákaz řízení, přibývá. Takže přitvrdíme a auta jim zabavíme, říkají politici. Bude to mít ale kýžený efekt? A kolik to bude stát?
18.08.2014
I když o sobě Češi tvrdí, že v zahraničí řídí podstatně opatrněji než doma, dopravním nehodám v cizině se samozřejmě vyhnout nedokážou.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.