Dálnice v Norsku

Dálnice v Norsku

Dálniční poplatky v Norsku.

V Norsku jsou zpoplatněny nejen dálnice, ale i některé silnice nižší třídy, mosty a tunely. Povinnost zaplatit mýtné za průjezd zpoplatněných komunikací platí pro osobní, nákladní automobily a autobusy, motocykly mají kromě tunelu Atlanterhavs a trajektů průjezd Norskem zdarma. Platba mýtného za zahraniční vozidla do 3,5t probíhá prostřednictvím společnosti Euro Parking Collection plc a faktury zaslané na adresu majitele vozidla. Pro kompletní přehled o vaši cestě přes zpoplatněné úseky je doporučeno provést registraci na portálu EPC ještě před cestou, přes který obdržíte fakturu pro platbu za mýtné bez nutnosti čekat až přijde poštou. Pro vozidla nad 3,5t je povinnost pro platbu mýtného použít elektronické mýtné jednotky.

Jak funguje mýtné v Norsku?

Systém norského mýta je od roku 2022 plně elektronický. Neexistují mýtné brány a při průjezdu placeným úsekem nikde nezastavujete.

Mýto na všech státních silnicích se vybírá prostřednictvím systému AutoPASS. Vjezd do placeného úseku je vždy označen modrou cedulí s logem AutoPASS a piktogramem kamery.

Při průjezdu vám bude vždy vyfocena SPZ a dle vámi zvolené možnosti následně zaplatíte mýtné. Cestujete-li do Norska vlastním autem registrovaným jinde než v Norsku, je vhodné se ještě před cestou registrovat následujícím způsobem.

1. AutoPass tag + smlouva

Objednejte si u některého z oficiálních partnerů systému AutoPass malý transpondér, tzv. "AutoPass tag".

Jaké výhody má registrace v systému AutoPass s transpondérem?

  • 20% sleva na silničním mýtném
  • 10% sleva na trajektech

Jednorázová částka za transpondér ("tag" činí 200 NOK. Někteří poskytovatelé tuto částku vrátí, pokud ukončíte smlouvu a transpondér pošlete poštou zpět.

Při registraci je nutné vyplnit všechny osobní údaje a kompletní údaje o vašem autě. Vše je nutné doložit dokumentací, kterou jednoduše formou přílohy elektronicky přidáte během registrace.

Celkově registrace zabere zhruba 10 minut.

Transpondér vám bude zaslán fyzicky na vámi zadanou adresu. Dodací lhůty se po Evropě počítají zhruba v rámci 4 týdnů. Cena poštovného se pohybuje kolem 100 NOK.

Zaslání transpondéru do zahraničí poskytují tyto firmy:

Detailní oficiální informace o mýtném v Norsku najdete na webu autopass.no/en/toll-scheme.

2. Registrace v systému Epass24

Nechcete-li čekat týdny na zaslání transpondéru a platit zálohu 200 NOK, ideální se registrujte do systému Epass24.

V tomto případě sice nebudete mít slevu při průjezdu mýtnými branami nebo při jízdě po trajektech, ale registrace zabere 3 minuty a budete mít přehled o tom, kolikrát jste projeli přes mýtné brány.

Mýtné zaplatíte na konci kalendářního měsíce jednoduše kartou. Odkaz na platbu budete mít v systému Epass24.

3. Bez registrace

Oficiálně jsou registrace na portálech AutoPass nebo Epass24 dobrovolné, ale rozhodně je doporučujeme provést.

Faktura za projeté mýto následně přijde na adresu majitele vozidla a zasílá se i do zahraničí. Zaslání faktury do zahraničí je navíc zpoplatněno částkami kolem 100 NOK.

Mýto následně zaplatíte převodem na účet vyznačeným na faktuře.

 

Často hledané informace a odkazy

  • Motocykly kromě Atlanterhavstunnel a trajektů průjezd zdarma
  • Pro pravidelné uživatele určen systém AutoPASS
  • Pro vozidla nad 3,5t povinná elektronická mýtná jednotka
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.