Dálnice v České Republice

Dálnice v České Republice

Dálniční známka Česko 2024

Pro průjezd dálnic a rychlostních komunikací je v České republice s vozidlem s nejméně 4 koly a hmotností do 3,5t je třeba mít zakoupenou elektronickou dálniční známku. Motocykly a tříkolky mohou rychlostní komunikace využívat bez dálniční známky. Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5t musí být pro průjezd zpoplatněných komunikací opatřeny elektronickým zařízením pro platbu mýtného. Dálniční známky jsou od roku 2021 v prodeji pouze v elektronickém provedení a s platností 10 dní, 30 dní a rok je lze zakoupit přes internet, v samoobslužných kioscích nebo na prodejních místech.

 

 

 

 

Ceny platné do 29. 2. 2024

  1 rok 30 dní 10 dní
Standardní cena 1 500 Kč 440 Kč 310 Kč
Eko cena* 750 Kč 220 Kč 155 Kč


*Eko cena je snížená sazba dálničního poplatku pro vozidla poháněné stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem (i kombinovavná s jiným palivem). 

 • Od platby dálniční známky jsou osvobozena vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL. Vozy s touto speciální SPZ jsou od poplatků osvobozeny automaticky a jejich majitel nemusí o osvobození žádat. 
 • Majitelé vozů s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem (s hodnotou emisí CO2 do 50g/km), které nemají přidělenou speciální registrační značku začínající písmeny EL, musí o osvobození od poplatku požádat. Jak žádost podat se dozvíte zde
 • Stejně tak jsou od poplatků automaticky osvobozena historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 

Ceny platné od 1. 3. 2024

Palivo 1 rok 30 dní 10 dní 1 den
Standardní palivo (benzín, diesel, LPG) 2 300 Kč 430 Kč 270 Kč 200 Kč
Zemní plyn (CNG) a biometan (BioCNG) 1 150 Kč 210 Kč 130 Kč 100 Kč
Plug-in hybrid (CO₂ do 50 g/km) 570 Kč 100 Kč 60 Kč 50 Kč
Bateriový / vodíkový elektromobil (CO₂ = 0 g/km) 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč

 

 • Vozidla na bateriový / vodíkový elektropohon (s hodnotou CO₂ = 0 g/km) registrovaná v České republice budou automaticky osvobozena od dálničních poplatků, majitelům tedy odpadne povinnost podávat oznámení. 
 • Stejně tak jsou od poplatků automaticky osvobozena historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 
 • Registrační značka začínající písmeny EL už nově nebude automaticky znamenat osvobození od placení dálničních poplatků, rozhodující bude hodnota produkovaných emisí CO₂ (jak je uvedeno v tabulce výše). 


Často hledané informace a odkazyElektronické dálniční známky si můžete koupit od 1. 12. 2020 v e-shopu prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu. K dispozici je také síť fyzických obchodních míst a samoobslužných kiosků. V platnost vstupují elektronické dálniční známky na území ČR od 1. 1. 2021 spolu s novým Zákonem č. 13/1997 Sb. – o pozemních komunikacích.

Platnost elektronické dálniční známky 

 • Roční dálniční známka platí 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. 
 • Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc. Stejně jako u roční známky ji můžete zakoupit kdykoliv během měsíce. 
 • Desetidenní dálniční známka platí 10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky. 
 • Jednodenní dálniční známka platí 1 kalendářní den (do půlnoci dne, na který byla zakoupena). 

Začátek platnosti si můžete při nákupu známky sami zvolit.

Dálniční známka je nepřenosná

Elektronická dálniční známka je nepřenosná. To znamená, že je pevně svázána s vozidlem, pro který byla zakoupena a nelze ji používat pro jiný vůz. 

Při koupi nebo prodeji vozidla tak známka vždy zůstává s vozidlem.

 

 

Aktuální přehled zpoplatněných komunikací naleznete na sfdi.cz 

Mapa zpoplatněných úseků   (s platností od 1.1. do 31.12.2023)

Řidiči by neměli zapomenout na dálniční známku. Nově jsou zpoplatněné všechny úseky dálnic v kraji | Zprávy | Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.