Dálnice ve Švýcarsku

Dálnice ve Švýcarsku

 

Ve Švýcarsku je průjezd dálnic zpoplatněn prostřednictvím klasické dálniční nálepky, která je však prodáváno pouze s roční platností a to za cenu CHF 40. Povinnost mít na dálnici motorové vozidlo s hmotností do 3,5t označené dálniční známkou platí pro všechny kategorie vozidel, tedy i pro motocykly. Dálniční známku je možno zakoupit na běžných prodejních místech jako benzínové pumpy a směnárny. Pokud známku nechcete shánět v okolí hraničních přechodů, je možno využít služeb některého ze zahraničních distributorů. Za průjezd vozidel s povolenou hmotností nad 3,5t je vybírán jednorázový mýtný poplatek.

Cena a délka platnosti dálniční známky 2024

Švýcarskou dálniční známku lze zakoupit pouze s platností 1 rok (aktuální platí od 1. 12. 2023 do 31. 1. 2025) za cenu CHF 40 (zhruba 1 040 Kč). 

Povinnost nákupu dálniční známky platí pro všechna vozidla o hmotnosti do 3,5 tun včetně motocyklů. Svou vlastní dálniční známku musí mít i přívěsy, návěsy či obytné přívěsy. Povinnost se také vztahuje na klasická vozidla (veterány).

Přenosnost dálniční známky

Dálniční známka je nepřenosná! Nelze ji využít pro žádné jiné vozidlo. 

Roční dálniční známka je platná od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. následujícího roku. Podrobné informace na ezv.admin.ch

Často hledané informace a odkazy

 

Tunely s výběrem mýtného

tunel / vozidlo
motocykly
osobní automobil
prezentace
Great St. Bernard Tunnel (IT/CH)
€ 18,50
€ 31,00
Tunnel Munt la Schera (IT/CH)
CHF 20,00
CHF 35,00

Tunely včetně cen mýtného jsou zakresleny v mapě ve spodní části stránky.

 

Na švýcarské dálnice pouze s roční známkou

Pokud plánujete návštěvu Švýcarska s automobilem, pak při průjezdu rychlostních komunikací jste povinni vozidlo s hmotností do 3,5t označit platnou dálniční známkou, která je v této zemi prodávána pouze s roční platností a to za cenu CHF 40. Chystáte-li se pouze do příhraničních oblastí a chcete náklady omezit jen na nutné minimum, pak doporučuji před plánováním cesty prostudovat mapu zpoplatněných silnic, případně informace uvedené v FAQ na stránkách ezv.admin.ch.

Zavedení elektronické známky v plánu na rok 2023

Švýcarsko na rok 2023 plánuje zavedení elektronické dálniční známky, kterou bude možné koupit přes internet. Stejně jako v Rakousku bude kromě elektronické v nabídce i známka v podobě klasické nálepky.

 
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.