Aktuality

Nejčastější příčiny nehod v zimě jsou jasné. Nebo snad ne?
15.12.2020
Zimní počasí umí překvapit i zkušeného řidiče, ti nevyježdění pak mohou mít skutečný problém. Hrozba nehody je při jízdě na sněhu a ledu 15krát větší než v létě, podle policie se stává i více havárií s tragickými následky. Přitom stačí používat zimní pneumatiky a rozum.
Jízda s podchlazeným motorem má svá pravidla
14.12.2020
Jízda s podchlazeným motorem má i dnes svá pravidla. Ty se sice s vývojem motorů částečně mění a automobilky je už v návodech k obsluze příliš neřeší, uživatel auta má však stále výrazný vliv na to, jak dlouho si auto udrží v dobré kondici. Právě první kilometry jízdy s podchlazeným autem přitom určují jeho pozdější osud.
Chyby při alkoholové zkoušce, které mohou řidiče stát řidičský průkaz
12.12.2020
Smutná praxe naznačuje, že mnoho tuzemských motoristů občas dělá různé chyby při dechové zkoušce na alkohol. Výsledkem je, že určité množství nepříjemných situací dopadne že dokonce, že dokonce i naprostí abstinenti přicházejí o řidičské oprávnění.
Sníh na autě a nečitelná značka mohou znamenat i vysokou pokutu
11.12.2020
Očistit pečlivě auto od sněhu a ledu a také utřít nečitelnou značku je znakem dobrého motoristy a ty, kteří to nedělají, mohou čekat nepříjemnosti ve formě pokuty či zákazu řízení.
Řidičské zlozvyky aneb Co děláme v autě špatně?
10.12.2020
Můžete mít za volantem najeto klidně milion kilometrů, odcouvat s vlekem Nürburgring na čas, a ještě u toho luštit osmisměrky, nicméně pokud máte špatné řidičské návyky, mohou vás nakonec fatálně zradit takové banality, jakými jsou třeba špatně uložený deštník nebo boty na lyže.
Experti radí, jak pečovat o stěrače. Tyhle vychytávky jste určitě neznali
09.12.2020
Stěrače a ostřikovače patří v autě k těm nejdůležitějším bezpečnostním prvkům. Proto zvlášť s nastupujícími chladnými měsíci platí víc než jindy, že není radno podceňovat jejich stav a kondici. V dešti nebo vánici byste bez stěračů neviděli na krok. Umíte o ně ale správně pečovat?
Jak vybrat alkohol tester?
08.12.2020
Kdo si umí představit narozeniny, svátek nebo Silvestr bez piva nebo panáka? Když víme, že budeme muset řídit, obvykle jsme obezřetní a nepijeme jako duha… Jenže, co jestli i přes to nadýcháme během policejní kontroly? Řešením může být spolehlivý alkohol tester.
Jak přepravit vánoční stromek? Podívejte se na pár jednoduchých pravidel
07.12.2020
Převoz vánočního stromku se sice většinou týká krátké vzdálenosti, ale i tak je nutné ho správně upevnit. Ať už ho vezete na střeše či v autě, je dobré si ho nechat zabalit. A dbát dalších několika pravidel.
Kupujete nové auto?  Nezapomeňte vyřídit tyto věci
04.12.2020
S pořízením nového auta souvisí i řada povinností. Povinné ručení, registrace vozidla či evidenční kontrola – to je jen část z toho, co vás čeká. Kde všechno vyřídit a proč byste neměli žádnou z těchto povinností odkládat? Přinášíme vám pět zásadních věcí, na které nezapomenout.
Jak pečovat o stěrače v zimě
03.12.2020
Jak správně a efektivně pečovat o stěrače, nenápadnou součást vozidla, bez které si ale jízdu v autě lze představit jen těžko? Zvláště v zimním období jsou správná údržba a zacházení se stěrači klíčové.
Zima bez nehod aneb Desatero bezpečné jízdy
02.12.2020
Zimní motoristická sezona je v plném proudu. Pro mnoho řidičů je to ale také obdobím, kdy radši nesedají za volant, protože nechtějí z důvodu sněhové pokrývky nebo námrazy způsobit, anebo se stát účastníkem, dopravní nehody.
Co vše musíte na autě zkontrolovat, než přijdou první mrazy?
01.12.2020
Možná jsou to stále ty samé a dokola se opakující poučky, ale dokud nepřijdou první mrazy, tak tyhle věci stejně nikdo u svého auta řešit nebude. A pak se budou všichni divit, že nenastartují a místo autem pojedou ráno do práce autobusem.
Elektronická dálniční známka 2021 v kostce
30.11.2020
Není novinkou, že od 1. ledna 2021 začnou platit elektronické dálniční známky. Prvním prosincovým dnem bude oficiálně spuštěn jejich prodej například přes webové stránky edalnice.cz, dále na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích Čepro, nebo v samoobslužných kioscích.
Brzdové asistenční systémy snižují pravděpodobnost srážky zezadu o 45 %
27.11.2020
Studie zkoumala účinnost automatizovaných nouzových brzdových systémů (AEB; Autonomous Emergency Braking) v oblasti prevence nárazu zezadu.
Pozor na přimrzlé stěrače a ostřikovače, které mohou napáchat škody
26.11.2020
Příchod prvních nočních mrazů s sebou přináší nejen riziko námrazy na ranních cestách, ale i nepříjemně přimrzlé stěrače na oknech a často i nefunkční ostřikovače.
Jak jezdit v podzimních plískanicích? 7 základních pravidel
25.11.2020
Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A podobné je to i s řízením v podzimních plískanicích. Déšť. Mokré listí. Mlha. Vytahané bláto na silnici. To všechno jsou naprosto běžné věci, součást všedních dní.
Motorový olej s dlouhou životností se nemusí vždy vyplatit
24.11.2020
Mazací olej, jak víme, je viskózní kapalina, která zachovává tření v motoru mezi pohyblivými částmi. Lidé mají krevní oběh, agregáty zase potřebují k životu mazivo.
Nepusťte koronu do auta. Obnošené roušky vyhoďte a vypněte vnitřní cirkulaci
23.11.2020
Na pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy – si Češi během druhé vlny pandemie už zvykli. Za volantem v kabině vozu je to však s prevencí proti koronaviru složitější. V malém uzavřeném prostoru může klimatizací virus dobře cirkulovat. Odborníci z Autoklubu ČR připravili pro řidiče pár rad, jak jezdit s ohledem na virus covid-19 bezpečně.
Při jaké rychlosti se nejméně opotřebovává motor auta
20.11.2020
Každý řidič, který se setkal s významnými opravami motoru, nebo pouze chce být opatrný na své auto, určitě vymýšlel různé vychytávky, aby motor vydržel co nejdéle. Jednou z nich je také způsob jízdy.
Kvůli Covidu přibývá nekalých praktik při prodeji ojetin do bazarů
19.11.2020
Kvůli pandemii Covid 19 a s tím souvisejícím poklesem ekonomiky na sekundárním trhu aut rapidně přibývá aut, která se opravdu nevyplatí koupit. Nejčastější jsou právní vady, stočené tachometry nebo technický stav vylučující další provozování takového vozu bez finančně velmi náročných oprav.
Při předjíždění pozor na přehlédnuté značky. S výmluvou v Česku neuspějete
18.11.2020
Celkem častá situace: předjíždíte nákladní auto nebo kamion, nevidíte značku, kterou návěs zastíní, a dopustíte se kvůli tomu přestupku. U policistů takovou výmluvu v případě kontroly ani nezkoušejte.
Vidět a být viděn: Pro pohyb na silnici klíčové pravidlo
17.11.2020
Ve dne snižuje správné osvětlení pravděpodobnost, že nehoda skončí jako smrtelná, o čtvrtinu. V noci je ale nebezpečí, že nehoda skončí smrtí některého z jejích účastníků, více než dvakrát větší než za dne. A správné osvětlení a respektování pravidla „vidět a být viděn“ je tu proto naprosto zásadní.
Rok 2020 v autopojištění: Co všechno změnil virus?
16.11.2020
Mnohem více digitalizace, i to je důsledek koronavirového roku 2020. Co dalšího přinesl a co přidá rok 2021?
Co je třeba udělat v případě, že vám odcizí auto
13.11.2020
Už jste někdy zažili ten pocit, že přijdete na místo, kde mělo stát vaše auto a ono tam není? V okamžiku, kdy vám dojde, co se stalo, se vás zmocní vztek, panika a hysterie. Co teď? Připravte se na tuto nemilou událost předem, ať pak nejste zaskočeni.
Nejčastější příčiny, proč autobaterie nevydrží nabitá
12.11.2020
Slábne vám autobaterie a nevíte proč? Příčin, proč baterie v autě nevydrží nabitá, může být hned několik. Může to být poškozený okruh alternátoru nebo zkrat, na který sami nepřijdete. Přesto je možné zjistit, co se vám s autobaterií.
Kolik stojí zimní údržba silnic? Za jeden kilometr byste měli ojeté auto
11.11.2020
V Královéhradeckém kraji je připravený plán, který zajistí zimní údržbu komunikací na území kraje.
Místa v autě, která je nutno před zimou promazat. Většina řidičů o nich neví
10.11.2020
Vyměňte pneumatiky, zkontrolujte stěrače, naplňte nádržku ostřikovače zimní směsí, zkontrolujte baterii a další součásti automobilu – zkušení řidiči vědí, jak připravit auto na zimu. I oni však zapomínají, že auto potřebuje sezónní promazání, a to nejen zevnitř. Přinášíme informace kde a co promazat, abyste mohli odvážně čelit zimě.
Mlhovky mohou i oslňovat. Správné použití není věda
09.11.2020
Rudá záře nad silnicí a unavené oči řidičů - to potkáte na silnicích vždy, když padne lehký opar. Původcem obojího jsou zadní mlhová světla aut, jejichž šoféři nejsou ohleduplní k těm za sebou.
S automatem do neutrálu: Je to vůbec bezpečné?
07.11.2020
Některé automatické převodovky dnes umí kvůli jízdě setrvačností vyřadit do neutrálu bez pokynu řidiče, ale co když chcete tenhle úkon obstarávat sami nebo funkcí takzvaného plachtění váš vůz nedisponuje? Je tedy bezpečné přesunout řadicí páku do polohy N během jízdy? Oslovili jsme zástupce vybraných automobilek a tenhle oříšek pro vás rozlouskli.
Neničte si svůj vůz řidičskými zlozvyky
06.11.2020
Pozor na chyby při řízení, které nás v konečném důsledku mohou vyjít pěkně draze. Zná to asi každý, myslíme si, že něco děláme správně, anebo ani vůbec nepřemýšlíme nad tím, jak by to mělo být.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.