Aktuality

Za volant v sedmnácti, řidičák na zkoušku. Mladé šoféry čekají změny
19.07.2022
Ve výuce mladých začínajících řidičů se chystá revoluce. Za volant osobního automobilu budou moci usednout už sedmnáctiletí absolventi autoškol, ovšem za doprovodu zkušeného šoféra, nejčastěji rodiče.
Konec překračování rychlostních limitů: Nová auta musí povinně pískat, vibrovat nebo rovnou zpomalí
18.07.2022
Fakta jsou jasná: Všechny vozy uvedené na trh letos po 22. červenci budou muset být vybaveny asistenčním systémem pro omezení rychlosti. Od července 2024 pak bude tento systém muset mít povinně každé auto, které se v Evropě prodá. Co to pro řidiče bude znamenat?
Pětina řidičů nemá v pořádku autolékárničku. Riskují pokutu
15.07.2022
Kdo si na ni vzpomene? Autolékárnička je zpravidla někde v kufru auta a usedá na ni prach. Přesto patří do povinné výbavy a když není zcela v pořádku, policie za ni může udělit pokutu. Ta přitom v současné době hrozí asi pětině řidičů.
Zrádná tolerance alkoholu i jiné pasti: Co číhá v zahraničí na řidiče?
14.07.2022
Půllitr piva vás může stát i stovky tisíc korun, kvůli jazykové bariéře můžete dokonce sami platit, ačkoliv jste dopravní nehodu nezavinili. Jak je to možné? V zahraničí platí na silnicích i v oblasti odškodnění po nehodě zcela jiná pravidla, která se vyplatí dobře nastudovat. Shrnuli jsme čtyři pasti, s nimiž se v zahraničí setkávají tuzemští řidiči.
Jak mohou rodiče udělat ze svého potomka dobrého řidiče? Autoškola je jen první krok
13.07.2022
Každý rok se na českých silnicích objeví osmdesát až sto tisíc čerstvých řidičů. A okamžitě se z nich stává ta nejrizikovější skupina, lidé ve věku 18 až 24 let totiž bourají 2,5krát častěji než zbytek řidičské populace. Jenže jestli z vašeho dítěte bude dobrý šofér, to zdaleka nezáleží jen na něm.
Máte celoroční pneumatiky a plánujete cestu Evropou? Zkontrolujte si parametry, hrozí drahé problémy s legislativou
12.07.2022
Celoroční pneumatiky mají řadu předností, poradí si se sněhem i suchou vozovkou. Jejich užití však skrývá i některé nevýhody, které vás speciálně v létě mohou přijít hodně draho.
Odstup řidičů při předjíždění cyklistů: Pravidla se zřejmě znovu změní
11.07.2022
Od ledna platící pravidlo minimálního odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklistů auty by mohlo projít změnou. Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že u pomalého předjíždění by mohlo nově platit pravidlo bezpečného předjíždění bez stanovené vzdálenosti. 
Prázdniny bývají smrtící. 10 tipů, jak za volantem výrazně snížíte riziko
08.07.2022
Dlouhodobé statistiky potvrzují, že během letních prázdnin na silnicích umírá nejvíce lidí. Za posledních 10 let v červenci a srpnu každý rok zemřelo při nehodách v průměru 122  lidí, dva lidé denně. Na co si dát za volantem pozor?
Cyklista je křehký tvor. Dopravní expert radí, jak s nimi ve městě vyjít
07.07.2022
Cestování na kole městem je stále populárnější, v hustém provozu však také nebezpečnější. Podívejme se na cyklistiku z pohledu řidiče, který si na zranitelné spoluúčastníky silničního provozu musí dávat opravdu velký pozor. V betonové džungli městských ulic nám poradí dopravní expert Roman Budský.
Povolená obuv do auta: Za žabky můžete dostat pokutu
06.07.2022
Zákon o silničním provozu přímo nestanoví, jakou konkrétní obuv by měli zvolit řidiči automobilu či motocyklu. Řidiči by však v každém případě měli zvolit takové obutí, které zajistí bezpečné ovládání jejich vozidla a současně se v něm budou cítit příjemně.
Smutná pravda o autech na LPG. Budou se muset příznivci vzdát stlačeného zemního plynu?
05.07.2022
Koupit si automobil na LPG už za pár let nebude možné. Jde sice o alternativní typ paliva, elektřina bude ale násilím prosazena.
Co dělat při nehodě v zahraničí? Někde je nutné vždy volat policii
04.07.2022
Řešení dopravní nehody v zahraničí může být problematické kvůli jazykové bariéře i drobným odlišnostem v předpisech. Někde je policie potřeba vždy, jinde zase můžete dostat pokutu, pokud ji zavoláte zbytečně. Obecně platí, že je nutné vše dokumentovat a záznamy uchovat.
Vyrážíte na dovolenou autem? Dopravní experti radí, kterému dni se vyhnout .
01.07.2022
Se začátkem letních prázdnin se na silnicích a dálnicích, a to především na těch, které lidé nejčastěji používají k cestám na dovolené, očekává mimořádně silný provoz. Nejméně vhodný pro odjezd je podle dopravních expertů jednoznačně páteční podvečer. Půjde o cestu v hustém provozu, bez náležitého odpočinku a po únavě z horka.
Už za týden v EU nepůjde koupit úplně nové auto bez povinného omezovače rychlosti, za 2 roky bude ještě hůř
30.06.2022
Nástup povinných omezovačů do aut přichází ke slovu zrovna ve chvíli, kdy se řeší vzdáleně působící zákaz použití spalovacích motorů osobních autech. I tato direktiva se kdysi zdála být vzdálenou, za týden už bude téměř nevyhnutelnou realitou.
V karavanu nebo na motorce: Na dovolenou přibalte i dobrý zámek
29.06.2022
Dovolená v karavanu je hitem posledních let a stále více z nás tak vyráží nejen po naší vlasti, ale i do ciziny. Jen do Chorvatska letos zamíří více než 800 000 Čechů a většina z nich právě vlastním autem nebo obytným vozem.
Prázdniny se blíží aneb jak přežít dlouhé cesty s dětmi
28.06.2022
Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Mnoho rodin se na ně každoročně vydává autem. Zatímco děti už se často nemohou dočkat, pro rodiče je představa dlouhé cesty autem stejně stresující jako noční můra.
Při cestách do zahraničí je autopojištění opomíjené
27.06.2022
Češi, kteří jedou na dovolenou autem, podceňují připojištění formou asistenčních služeb. Neuvědomují si, že například za odtah vozidla zaplatí desítky tisíc navíc. Řešení se přitom nabízí za několik stokorun.
Píšete někomu za jízdy? Pak si píšete s policií. Nové kamery detekují držení telefonu v ruce
24.06.2022
Pro dnešní kamery není těžké rozeznat, kde přesně leží v autě váš mobil. Stejně tak poznají, jestli vaše ruce neleží náhodou na něm. A podělí se o tuhle informaci s policií.
Jak správně nastavit klimatizaci v těchto vedrech, aby člověk neskončil s bolestí v krku? Všichni chybují
23.06.2022
Že i jarní měsíce dokáží být opravdu horké, zjišťujeme právě v těchto dnech. Přinášíme několik rad, jak si poradit s teplotou v autě a čeho se určitě vyvarovat.
Cena benzinu a nafty po cestě k moři: Víme, kde natankovat na dovolenou
22.06.2022
Na rozdíl od předchozích let nejsou pohonné hmoty v oblíbených destinacích českých turistů – Chorvatsku či Itálii – výrazně dražší. Na palivu lze však ušetřit, pokud doplníte nádrž v některých tranzitních zemích. Netýká se to ale Maďarska, které uplatňuje dvojí ceny.
Dobře nahuštěné pneumatiky pomohou snížit spotřebu
21.06.2022
Snížit citelně spotřebu paliva může řadě motoristům jen to, že si na správný tlak nahustí pneumatiky. Za měsíc tak mohou ušetřit litry pohonných hmot.
Jak zaparkovat kdekoli bez rizika pokuty? To je sen většiny řidičů, používají k tomu různé cedulky
20.06.2022
Řidiči si za stěrače dávají cedulku „Zásobování“ a připadají si imunitní vůči pokutám. Opak je ale pravdou. Kousek papíru nic neřeší, naopak může při sporu se strážníkem přitížit.
Rostoucí ceny benzinu a nafty způsobují nový problém, je z něj jasně patrné, jak moc lidi trápí
17.06.2022
Kdo by byl rád za to, že dnes musí platit o polovinu víc za úplně stejnou věc, která se dala ještě před pár měsíci zásadně levněji? Asi nikdo. Lidé se s tím vypořádávají lecjak a statistiky ukazují, že v „řešeních” zachází do stále větší krajnosti.
Může průjezd kaluží poškodit brzdové kotouče i destičky? O kolik zkrátí životnost dalších dílů?
16.06.2022
Vjet automobilem do kaluže se nevyplácí. Nejde o to, že by nevydržely brzdy, jsou tady jiná, mnohem větší rizika poškození a nákladů na servis.
Jak poznáte, že máte na autě špatné pneumatiky? Počkejte, až zaprší
15.06.2022
Ne nadarmo patří hodnocení vlastností pneumatik na mokru mezi ty nejdůležitější parametry v jakýchkoli testech. A i rozdílné instituce dochází pravidelně ke stejnému výsledku: laciné a hodně ojeté pneumatiky stojí za pendrek.
Apple CarPlay nové generace: Co si pro nás Apple chystá?
14.06.2022
Společnost Apple masivně pracuje na aplikaci CarPlay nové generace, které přinese spoustu zajímavých novinek.
Jak do Chorvatska 2022: Na co se připravit a kolik vás po cestě budou stát pohonné hmoty a dálnice
13.06.2022
Chorvatsko je nejoblíbenější dovolenkovou destinací, kam každý rok vyrážejí stovky tisíc Čechů za relaxací. Než se však vydáte na cestu svým vozem, přečtěte si nejprve, kudy se tam nejlépe dostat, kolik vás to bude stát a na co byste si měli dát pozor, aby se vaše zasloužená dovolená nezměnila v noční můru.
Co dělat, když srazíte cyklistu? Zapamatujte si pravidlo 4×5! Rozhodující jsou první vteřiny, jde v nich o život
10.06.2022
Jsou důležitější věci než zrychlení BMW nebo spotřeba motoru u Škody. I když o vteřiny (života) a litry (krve) tady jde taky. Přinášíme návod jak někomu zachránit život.
Nealkoholická piva ve skutečnosti obsahují alkohol. Dechová zkouška vyjde pozitivní, pozor na past pro řidiče
09.06.2022
Dát si před jízdou nealkoholické pivo a hned sednou za volant je riskantní. Pár minut po konzumaci nadýcháte při zkoušce alkohol.
Iluze o výhodném provozu elektromobilů dostala poslední smrtící ránu, nic jiného nešlo čekat
08.06.2022
Zanechme na chvíli debat o smyslu elektrických aut a jejich schopnostech vyhovět právě vašim potřebám, o jedné jejich výhodě donedávna nemohlo být sporu - jejich provoz byl díky elektřině nezatížené spotřební daní levnější. Iluze, že tomu tak bude dál, ale definitivně mizí.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.