Aktuality

Jak rychle se může jezdit bez obav z fotek z radarů? Ani za rychlost 150 km/h pokuta nepřijde
07.06.2022
Rychlostní omezení mají zvýšit bezpečnost v dopravním provozu. Měření je ale zatíženo chybami, řidič mohou jezdit rychleji.
Aspoň něco nezdražilo! Přehled cen dálničních známek a mýtného v Evropě
06.06.2022
Doba dovolených už klepe na dveře a stejně jako každý rok vyrazí spousta našinců objevovat svět z pohodlí svého vlastního auta. Proto se vám určitě bude hodit přehled cen dálničních známek a mýta v celé Evropě.
Motoristé by si mohli předem rezervovat registrační značku na auta
03.06.2022
Kdo potřebuje k novému autu nějaké povolení, díky rezervaci registrační značky by v budoucnu nemusel čekat, až úřad vůz zaregistruje. Součástí novely zákona 56/2001 Sb., kterou ve čtvrtek v prvním kole podpořila Sněmovna, je také úprava postupu při přepisu vozidla na nového majitele.
SPZ jako samolepka místo plechové registrační značky. V platnost vstoupila nová pravidla
02.06.2022
Pokud máte auto s aerodynamicky tvarovanou přídí, asi nám dáte za pravdu, že plechová RZ se na ní zrovna nevyjímá. Samolepky jsou řešením.
Jízda s modrými majáky: Kdo pod nimi může jezdit a jaká má práva
01.06.2022
Když se řekne modré majáky, většina lidí si vybaví nějaké vozidlo policie, hasičů nebo záchranné služby. Jenže vozů, které mohou být legálně vybaveny výstražným světlem modré barvy, je daleko víc. Víte tedy, o jaké případy jde?
Nenechávejte doklady v autě, varují řidiče pojišťovny. Zkrátí odškodné
31.05.2022
Peněženku, mobilní telefon či jiné cennosti řidiči v zaparkovaném autě většinou nenechávají. U dokladů od vozidla to ale bývá jinak. Takzvanou "zelenou" kartu, malý techničák a někdy dokonce i velký technický průkaz ukládají ledabyle třeba za stínítkem či v přihrádce u spolujezdce. To se ovšem nemusí vyplatit. 
Řidiči si připlatí za pojištění aut. A to i proto, že jsou už příliš moderní
30.05.2022
Majitelé aut by se měli připravit na to, že si za jeho pojištění v následujících měsících připlatí. Na vině je nedostatek náhradních dílů, vysoká inflace, ale především neustálý technologický pokrok. Odborníci navíc předpokládají, že by pojištění mělo růst i v příštím roce.
Jak vidí řidiči aut motorkáře a naopak? Jsou věci, které o motorkách za volantem nikdy nemůžete pochopit
27.05.2022
Zpoza volantu vypadá doprava úplně jinak, než jak ji vnímají motorkáři. Auto odpouští chyby, dává pocit bezpečí a pocit jistoty.
Střešní boxy, tažná zařízení, nosiče kol a další doplňky: Pozor na kopie, neodbornou montáž a vrtání
26.05.2022
Že není auto z výroby perfektní a je potřeba ho nějak upravit, aby vyhovovalo požadovaným vlastnostem? Koupit jde plno příslušenství, od lapačů nečistot přes nosiče jízdních kol až po tažné zařízení. Na co si ale dát pozor?
Řidiči se dočkají vyšší rychlosti na některých dálnicích i změn bodového systému
25.05.2022
Až „stopadesátkou“ po dálnici? Za půldruhého roku možná realita. Se změnou maximálního rychlostního limitu se počítá v novele zákona o silničním provozu.
Chladí málo či vůbec, nebo smrdí: Proč (a jak) se starat o klimatizaci
24.05.2022
Klimatizaci si spojujeme především s ochlazováním vzduchu v kabině, a tím pádem i s vyšším komfortem cestování autem v letních vysokých teplotách. Nicméně její přínosy jsou mnohem širší a nejde jen o chládek na palubě.
Až třetina kontrolovaných STK má závažná pochybení
23.05.2022
Dodržování stanovených předpisů na stanicích technické kontroly se zlepšuje, ale v činnosti techniků na STK jsou stále pochybení. Neohlášené inspekce STK během roku 2021 odhalily, že až třetina STK má závažná pochybení.
Nová auta pořád nejsou. Na některá se čeká až rok a čtvrt
20.05.2022
Čekací lhůty na nová auta se stále prodlužují. Na některé modely si čeští zákazníci počkají dokonce až rok a čtvrt. Automobilky navíc kvůli nedostatku některých dílů, především čipů a kabelových svazků, opět pozastavují výrobu.
Jak střešní box ovlivňuje jízdu? S rakví na střeše se auto chová úplně jinak, než jste zvyklí
19.05.2022
Ne každé auto je dostatečně prostorné, aby se do něj vešlo vše, co potřebujete. Transportní kapacitu je možné rozšířit střešním nosičem.
Zmatení řidiči i cyklisté. Pletou si cyklopruh a koridor, zjistil průzkum
18.05.2022
Na silnicích i na sociálních sítích to chvílemi připomíná válku. Motoristé obviňují cyklisty z nedodržování zákona, v tom samém duchu jim to milovníci pedálů oplácejí. Dva nesmiřitelné tábory mají ale jeden zásadní problém – rezervy ve znalostech zákonů a dopravního značení.
Díky opravám a repasování akumulátorů se očekává významné snížení nákladů i emisí
17.05.2022
Univerzita RWTH v Aachenu a společnost LKQ zkoumaly v rámci společné studie nakládání s poškozenými a vyřazenými trakčními bateriemi z elektromobilů a ukazují možná řešení spojená s opakovaným použitím, repasemi, opravami a recyklací baterií.
Víte, proč auto při couvání vydává kvílivý zvuk? Jde vlastně o úsporu peněz
16.05.2022
Většina aut vydává při couvání zvuk, který někdo označuje za kvílení, jiný za kňučení. Víte ale, proč auto tento zvuk vydává? Vysvětlení je jednoduché.
LPG pohon zažívá velký boom: Ceny benzínu ho vyhnaly o 300 % výše
13.05.2022
LPG pohon zažívá opět zlaté časy. Přestože se ještě před pár lety zdálo, že je jen otázka času, kdy úplně skončí, dnešní ceny ropy a z nich vyplývající ceny benzinu a nafty na čerpacích stanicích jej opět dostávají na výsluní.
„Je to kampaň proti řidičům!“ EU potvrdila povinné omezovače rychlosti do všech automobilů
12.05.2022
Jakkoli je pro většinu z nás nejvyšší rychlost jen teoretický údaj, těšil nás fakt, že „kdybychom chtěli, tak můžeme“. Pokud EU omezí i tohle, zůstaneme jenom u chtění.
Jezdíte na časované bombě, varují pojišťovny e-koloběžkaře. Nehod přibývá .
11.05.2022
eši čím dál více při pohybu po městě volí přesun pomocí elektrokoloběžky. Oceňují na nich výhodu rychlého přesunu i šetření peněz za drahé pohonné hmoty. Jen v Praze je těchto malých vozidel v provozu přes dva tisíce a lze očekávat, že jich ještě přibude.
Většina škod z parkování se nevyřeší, někdy pomůže kamera
10.05.2022
Pád ze střechy parkovacího domu nebo převrácení auta na bok jsou extrémy. S drobným poškozením auta se však setkalo až devět z deseti řidičů. Většinou jde o škrábance, kde zjistit pachatele je většinou nemožné. V Česku se zatím jen velmi málo používají kamery instalované na parkovištích.
Mrtvý úhel vs. motorkáři. Z potenciálně nebezpečné situace znají cestu řidiči aut i motorek
09.05.2022
Motorkáři po zimě vytáhli své stroje a tím nám, řidičům aut, připomněli poněkud nepříjemný nešvar, kterého se někteří z nich dopouštějí - dokážou se schovat do mrtvého úhlu auta tak šikovně, že o nich nemáme šanci vědět. Nejen o tom debatujeme s Anisem Stitou v nejnovějším díle podcastu Po asfaltu.
Dejte si pozor, kde a jak nabíjíte. Může vás to vyjít draho!
06.05.2022
Elektromobily slibují nižší provozní náklady – nejen v oblasti jednodušší údržby a méně náročného servisu, ale především úspory na „palivu“. Elektřina sice podražila, ale pořád ve výsledku vychází levněji než neustále zdražující benzin a nafta. Jenže hodně záleží na tom, kde svůj elektromobil „tankujete“, protože i na tom můžete prodělat kalhoty!
Autem do Chorvatska v roce 2022: Konečně návrat do starých časů?
05.05.2022
Zatímco v minulosti se řidiči trápili s různými protipandemickými opatřeními, tento rok by měl přinést návrat k běžné rutině.
Co zkontrolovat v autě před dlouhou cestou? Prevencí předejdete potížím a vysokým výdajům nejen v zahraničí
04.05.2022
Řada řidičů se začne po zimní pauze vydávat na delší cesty, zejména spojené s dovolenými. Zanedbané auto může způsobit řadu nepříjemností, příprava je nutností.
Poradíme, jak bezpečně jezdit se psem v autě
03.05.2022
Pokud vašemu čtyřnohému příteli dáte jen měkkou deku na zadní sedadlo vozu, neděláte pro jeho i vaši bezpečnost maximum. Když do auta zezadu někdo lehce narazí, psa to vymrští ze sedadla a může to kromě něj ohrozit i všechny cestující v autě.
Vestavěné tovární navigace pomalu dohání ty v mobilech, v lecčem je dokonce předčí
02.05.2022
V dnešním světě je takřka nutné kvůli dopravě a uzavírkám jezdit takzvaně on-line, nicméně ani to není zárukou, že se trasa obejde bez komplikací.
Převážíme děti v autě: Jak oblékat děti do autosedačky?
29.04.2022
Víte, jak správně obléknout dítě do auta?
Výhoda CNG se vytrácí. Někde stojí kilogram i stovku
28.04.2022
Kromě benzínu a nafty zdražují v poslední době i další pohonné hmoty. V Česku zejména u firem oblíbený zemní plyn CNG v posledním půlroce zdražil téměř na dvojnásobek
Navzdory zdražení aut roste poptávka po luxusnějších mladých ojetinách
27.04.2022
I přes nedostatek ojetin roste zájem o mladší a luxusnější vozy.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.