Aktuality

Nejčastějším prohřeškem českých řidičů je podle průzkumu nepozornost
07.02.2019
Necelá pětina řidičů si myslí, že nejnebezpečnější chybou v provozu je nedostatečná pozornost věnovaná řízení. Právě to je však nejčastější hřích, ke kterému se ti samí lidé přiznali.
Jezdíme rychle, ale vadí to jen 13 % řidičů. Tak proč se měří rychlost?
06.02.2019
Průzkum automobilky Kia a Autodromu Most ukazuje, že čeští řidiči jezdí rychle, zároveň ale rychlou jízdu ostatním tolerují. Ukazuje se tak, že po měření rychlosti neexistuje společenská poptávka. Tak proč se stále měří?
Dálniční známka bude elektronická a za stejnou cenu, schválila vláda
05.02.2019
Vláda v pondělí schválila zavedení elektronických dálničních známek od roku 2021. Zároveň ponechala její cenu na 1500 korunách pro osobní automobily. Dálniční poplatky by nově měly být placeny i snímány elektronicky, papírové kupony pak úplně skončí.
Vysoké pokuty a strasti pro mladé řidiče. Co přinesou chystané novinky ministerstva dopravy?
04.02.2019
Velké změny nejen v oblasti systému trestů pro řidiče připravilo v novele zákona ministerstvo dopravy. Co přesně to pro motoristy znamená v praxi.
Za neplatnou dálniční známku na skle hrozí vysoká pokuta
01.02.2019
Máte-li ještě na skle dálniční známku z roku 2018, vystavujete se hrozbě vysoké pokuty. Platnost roční dálniční známky z loňska totiž skončila 31. lednem 2019 a ponechání neplatné známky je přestupkem.
Nezávislé topení v autě: Ani dodatečná montáž nestojí majlant
31.01.2019
Představa, která vás doslova zahřeje. Tedy přijít v pošmourné chladné ráno do vytopeného vozu. Tento komfort má několik podob a variant, zároveň se ale nejedná o žádnou novotu. A co víc, v prvovýrobě je čím dál tím dostupnější, na což musí reagovat i společnosti zabývající se dodatečnou montáží.
Máte bezklíčový přístup do vozu? Mějte se na pozoru, zabezpečení je stále tristní
30.01.2019
Ani několik případů odcizení vozu prostřednictvím nedostatečně zabezpečeného bezklíčového přístupu do auta nic nezměnilo. Z 237 modelů odolaly útokům při testu jen tři.
Nehod se zvěří strmě přibývá, i smrtelných. Nejnebezpečnější je divočák
29.01.2019
Přes dvanáct tisíc srážek se zvěří nahlásili řidiči za loňský rok. 120 lidí se při nich zranilo, dva dokonce zemřeli. Proč počet těchto nehod stoupá, není zcela jasné. Nejvíc havárií zaregistrovali policisté ve středních Čechách.
Škola pro chodce: Zapomeňte na to, že máte přednost a buďte vidět
28.01.2019
Coby chodci jsme těmi největšími otloukánky silničního provozu – při střetu s autem nemáme šanci. Dělejme vše proto, abychom se mu vyhnuli. Přinášíme užitečný manuál, který mapuje největší úskalí chodců na silnicích a v ulicích.
Chůvička zajišťující bezpečnost při řízení
27.01.2019
Dosah až 250 metrů, 3 a půl palcový LCD barevný displej, a především bezpečnost při řízení. Těmito specifikacemi se pyšní digitální video chůvička do auta BBM 7030 od Bayby, která umožňuje řidiči plnou pozornost na silnicích. Výrobce zároveň zvolil decentní design s přísavkami na sklo i nábytek, které umožňují perfektní upevnění jak v automobilu, tak v domácnosti.
Dálniční známky budou za dva roky elektronické. Se zavedením pomůže Rakousko
25.01.2019
Státní fond dopravní infrastruktury plánuje zavést elektronické dálniční známky, tzv. videotolling, od roku 2021. Chce tak ušetřit zhruba 100 milionů korun ročně. Se zavedením elektronických vinět Česku poradí rakouská státní firma Asfinag, spravující tamní dálnice.
Další povinnost z EU. Auta musí přijímat i digitální rozhlas
24.01.2019
Poslech digitálně šířeného rozhlasu DAB je pro většinu Čechů vymoženost, kterou ze svých automobilů většinou neznají. Pokud už poslouchají rádio, vystačí si s analogovým FM vysíláním. Evropská komise ovšem prosadila návrh, podle kterého musí mít všechna nově prodávaná auta možnost přijímat digitální vysílání.
Nenechte se rozptylovat hudbou, hlasitost a rychlé tempo jsou nebezpečné
22.01.2019
Řidiči, kteří si pouští oblíbené hity za volantem, by měli zpozornět. Ne všechny písně jsou bezpečné. Britská studie dokázala, že rychlé a skladby zvyšují řidičům tep a snižují soustředění. Nejnebezpečnější je American Idiot od kapely Green Day, naopak nejvhodnější je Starway to Heaven od Led Zeppelin.
Čtyři méně známé jedy v jídle a pití, které škodí zdraví
22.01.2019
Denně je konzumujete a možná ani netušíte, že škodíte svému zdraví. Ve vašich oblíbených pochoutkách se totiž mohou skrývat zákeřní zabijáci. O tom, jaké jedy se nacházejí v jídle, píše páteční magazín Rodina DNES.
Když auto přestane startovat: Jak správně vybrat a zapojit startovací kabely?
21.01.2019
Aby některá studená zimní rána nebyla před cestou do práce ještě mrazivější, je třeba mít v záloze opravdu kvalitního pomocníka v případě nouze. A jak vlastně startovací kabely vybírat?
Poškozené dopravní značky: V jakých případech si jimi nemusíme řídit?
20.01.2019
Ne všechny dopravní značky jsou celoročně v plné kondici. Musejí se motoristé řídit značením, které je nejasné, poškozené, nečitelné, nebo zakryté? A komu si stěžovat?
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech
19.01.2019
Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Jak pokročilé asistenční systémy škodí: Že vás štvou, je ten menší problém
17.01.2019
Moderní bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují bezpečnost a pohodlí řidiče. Jenže i v případě jen malé nehody mohou zvýšit náklady na opravu vozu. A to klidně dvojnásobně.
Bezpečné řízení v zimě: Zjistěte, jak nejrychleji odmlžit okna, co si obléknout a jakou nastavit teplotu
16.01.2019
Teploty kolem bodu mrazu, metr sněhu, zledovatělé silnice a poryvy severního větru. Chladné počasí, které je pro toto roční období nad velkou částí Evropy typické, může motoristům způsobovat i další nepříjemnosti. Například zamlžení oken. S následujícími radami a doporučeními bude cestování automobilem v chladném počasí ještě komfortnější a bezpečnější.
Jak postupovat po autonehodě, abyste dostali spravedlivé odškodné?
15.01.2019
Za jedenáct měsíců loňského roku došlo v Česku k více než 96 tisícům dopravních nehod, při kterých se zranilo 25 tisíc osob. Vyžádaly si také 514 obětí na životech. Lidé často vůbec netuší, co mají v dané situaci dělat, na jaká opatření mají právo a jak se jich domoci.
Víte, jak nasadit sněhové řetězy?
14.01.2019
Zimní sezona je tady a s ním i častý sníh na silnicích. Víte, jak si případně poradit v podmínkách, při nichž je nutné nandat sněhové řetězy?
Proč nesmím být u opravy svého auta? Za určitých podmínek to možné je
13.01.2019
Na přítomnost u opravy svého vozu sice máte ze zákona právo, ovšem za určitých podmínek. Vyplácí se servisům spíše omezení, nebo naopak naprostá otevřenost? A co z toho preferuje zvídavý majitel vozu?
Specifika zimního parkování: Jak bezpečně zaparkovat auto, když je sníh?
11.01.2019
Řada motoristů se vydá na zimní dovolenou do hor. Tam mnohdy panují drsné zimní podmínky. Často se hovoří o tom, jak na sněhu či náledí bezpečně jezdit. Jak je to ale s bezpečným parkováním?
Nový bodový systém vůči řidičům přitvrdí
09.01.2019
Při dopravních nehodách loni v Česku zemřelo 571 lidí, o 69 více než v roce 2017. Přibylo i těžce zraněných, jichž si nehody v loňském roce vyžádaly 2339. I to je důvodem, proč má chystaný nový bodový systém zpřísnit ještě víc, než ministerstvo dopravy (MD) původně zamýšlelo.
Jaká je ideální teplota v autě? Přetopený interiér působí jako půl promile v krvi
08.01.2019
Každé ráno, když odjíždíme coby motoristé do práce, se s tím nejen v zimních měsících setkáváme. Teplo chceme ihned, odmrazit okno okamžitě. Jenže i tento proces má svá jednoduchá pravidla.
Cukrovkáři za volantem: Nemoc vás může připravit i o řidičák!
07.01.2019
Cukrovka nebolí, léta o ní nevíte, a pak se zničehonic přihlásí o slovo. Velmi výrazně ovšem ovlivňuje kondici řidiče, může vás i připravit o řidičák. V čem se skrývá její nebezpečí a jak se mu bránit?
„Dobrý den, silniční kontrola.“ Co opravdu nedělat, když vás zastaví policie?
04.01.2019
Pokud jste něco provedli, raději se nespoléhejte na své charisma, výmluvnost, tučnou peněženku či dokonce řidičské umění. Mohlo by vás to stát víc, než čekáte.
Chumelenice zaskočila Česko. Omeťte si auto a registrační značku
03.01.2019
Jakmile hustě sněží, začne se sníh lepit i na registrační značky aut. Stávají se tak nečitelnými. Jenže podle zákona hrozí za zakrytou, upravenou nebo nečitelnou značku pokuta. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové ovšem řidiči nemusí co pět minut vystupovat z auta a písmena s čísly ometat.
Na dálnicích v Německu se bude platit od října 2020, uvedl tamní ministr
02.01.2019
Dálniční poplatky pro osobní automobily začnou v Německu platit až od října 2020, oznámil německý ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU). Původně se počítalo s tím, že se poplatky zavedou v průběhu roku 2018 nebo 2019.
Obnova řidičáku sebraného za alkohol může stát i desítky tisíc
31.12.2018
Zavinění nehody pod vlivem alkoholu nebo řízení s promile v krvi znamená zabavení řidičského průkazu. Jeho opětovné získání může trvat měsíce i roky a hříšníka bude stát i desítky tisíc korun. Kdy stačí zajít k psychologovi a kdy už je třeba zasednout zpátky do autoškoly?
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.