Aktuality

Proč jezdíme starými auty? Průměrný věk vozového parku je už 14,62 roku...
13.05.2018
Prodeje nových aut trhají v Česku rekordy, přesto vozový park stárne a stárne. Letos už se v průměru vyšplhal na 14,62 roku. Před patnácti lety to nebylo ani 13,50. Proč?
Za přeškrtnutí znaku EU na registrační značce hrozí zákaz řízení
10.05.2018
Přeškrtnutí symbolu EU na registrační značce může skončit i zákazem řízení, varuje ministerstvo dopravy.
Filtry pevných částic by mohly regenerovat výpary z nádrže
09.05.2018
Filtry pevných částic byly doménou naftových motorů, v rámci plnění nových emisních norem se nově stávají i součástí benzínových agregátů. Problematické je vždy jejich čištění (regenerace). Společnost Continental proto zkouší neotřelé řešení - k tomuto účelu by využila výpary z nádrže.
Čeští řidiči s přezutím na letní pneumatiky váhají a nezřídka dojíždějí zimní pláště
08.05.2018
Unikátní průzkum Continental Vision Zero Roadshow zná své výsledky. Probíhal v deseti největších českých městech na čerpacích stanicích Shell. Od 3. do 16. dubna byl ve spolupráci se Samostatným oddělením BESIP zmapován stav plášťů u 912 aut!
Čachry s plnou mocí. Jak rychle a snadno přepsat auto a nenapálit se?
08.05.2018
Většina lidí, kteří prodávají auto, se snaží jít nejjednodušší cestou a přepis auta řeší rychle s plnou mocí. Jenže ne vždy jsou obě strany poctivé a auto zůstane viset "ve vzduchu". Na co si dát pozor? Redakce iDNES.cz přináší vzor plné moci a recept, jak auto jednoduše prodat a nenapálit se.
Jak odstranit hmyz z čelního skla a kapoty? Udělejte to co nejrychleji
06.05.2018
Proč je obtížné dostat zbytky některého hmyzu z auta? Obsahují kyseliny, které se zažírají do laku. Právě proto je nutné hmyz umýt co nejrychleji. Chemické odstraňovače z benzinky nejsou tím jediným, co lze použít.
Má řidič povinnost zajistit, aby se spolujezdec připoutal?
03.05.2018
Řidič běžného osobního auta podle Ústavního soudu (ÚS) nemá povinnost zajistit, aby se dospělý spolujezdec připoutal bezpečnostním pásem.
Na co má poškozený nárok při dopravní nehodě? Díl 1.: Odškodnění bolesti
02.05.2018
Při dopravních nehodách nezřídka dochází ke zraněním, a to jak na straně viníka, který svým protiprávním jednáním nehodu způsobil, tak i na straně poškozeného, který následkem dopravní nehody trpí. Je to však pouze poškozený, jemuž při dopravní nehodě vzniká, mimo ostatní zákonem stanovené nároky, i nárok na odškodnění vytrpěné bolesti neboli bolestné.
Pro auto do ciziny se vydejte osobně, ale s odborníkem v patách
01.05.2018
Koupě dovezeného auta je riziková hlavně kvůli možnosti manipulace s kilometry ze strany překupníků. Poměrně dost lidí proto volí jiný postup: v zahraničí si auto sami vyberou a pak se pro ně – nejčastěji do Německa – vydají osobně.
Auto je špinavější než záchodové prkénko aneb Jak připravit auto po zimě
01.05.2018
Příprava automobilu na jarní a letní provoz si žádá mnohem víc, než jenom výměnu zimních pneumatik. Proč? Už proto, že podle průzkumů je interiér vozů, který se denně mění v kancelář, na tom svojí nečistotou a například množstvím bakterií, plísní a roztočů hůře než záchodové prkénko.
Mezinárodní řidičský průkaz: Kdy je potřeba? Kde platí? A jak se liší jeho dva druhy?
29.04.2018
Pro cesty po silnicích EU našinci stačí platný český řidičák, ovšem v řadě zemí mimo Evropu musíte k němu mít i mezi národní oprávnění. Kde platí a co si k jeho získání připravit?
Filtr pevných částic obvykle není rozbitý, říká expert.
29.04.2018
Problematiku stáčení tachometrů, měření emisí a především nefunkční filtry pevných částic, které se objevují na trhu s náhradními díly z druhovýroby, komentovali odborníci na tiskové konferenci.
Co kromě paliva kupují čeští řidiči na čerpacích stanicích? Nejčastěji nápoje a pečivo
26.04.2018
Otevřením 64. čerpací stanice s prodejním konceptem BILLA stop & shop se rozšířila možnost rychlého nákupu zejména základních potravin na více než třetinu sítě čerpacích stanic Shell v České republice. Nejčastěji zákazníci nakupují pečivo (kaiserky), vybírat ale mohou z více než 1 000 různých položek zboží nejvyšší jakosti.
Na co si dát pozor při koupi ojetiny? Varováním je vycíděný motor i exekuce
25.04.2018
Při koupi staršího auta si musíte dávat pozor nejen na jeho technický stav. Stále častějším problémem jsou vozy, jejichž majitel se ocitl v exekuci. Na co dalšího byste se měli zaměřit?
Jak vybrat nosiče na kola a střešní boxy
23.04.2018
Čas jarních výletů a dovolených je konečně tady. Patří vaše rodina k těm aktivním, které nejraději tráví volný čas na kolech? Pak je nejvyšší čas připravit se na letošní sezónu a pořídit si vhodný nosič kol na auto. Jak ho vybrat?
Rozjíždění vozidla „na dvojku“: Škodí autu i vašim nervům!
22.04.2018
K rozjíždění vozidla s manuální převodovkou z klidu slouží první převodový stupeň. Tak se to učí v autoškole. Co když ale při rozjezdu použijete „dvojku“? Co při tom hrozí? A proč je takový rozjezd pomalý a neplynulý?
Pokuty za kamery v autech: Nečernobílý svět
22.04.2018
Záběry kamer z předního skla auta mohou představovat důležitý důkaz při hledání viníka nehody. Umístění záznamového zařízení ale musí splňovat přísné regule, jinak hrozí sankce. A v cizině jsou mnohdy ještě přísnější.
Mýtné pro osobní auta v Německu by mohlo být až v polovině 2020
19.04.2018
Mýtné pro osobní auta v Německu by mohlo být zavedeno nejdříve v první polovině roku 2020. Teprve v této době bude reálné bezporuchové spuštění jeho provozu. Informovala o tom média ze skupiny Funke s odvoláním na vládní kruhy.
Předjíždění zprava pohledem právníka: Hrozí za podjíždění zákaz řízení?
18.04.2018
V médiích se objevila informace, že za tzv. podjíždění, tedy předjíždění zprava, hrozí zákaz řízení. Právní expert vysvětluje, co je na tom pravdy.
Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce
17.04.2018
tále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické správy komunikací vyplývá, že meziročně počet odstraněných vozidel v rámci blokového čištění narostl o více než třetinu.
Pozor na rychlost, policie bude ve středu měřit na tisícovce míst
16.04.2018
Policisté si ve středu 18. dubna počíhají na neukázněné řidiče. V rámci celoevropské akce Speed Marathon se stejně jako loni zaměří na místa, která policii v anketě nahlásili sami lidé. A podobně jako před rokem bude kontrolovaných míst asi tisícovka, nejvíce ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
V Česku je historicky nejvíce benzinek. Dříve se palivo prodávalo v lékárně
16.04.2018
Ministerstvo průmyslu a obchodu ke konci roku 2017 evidovalo v Česku 3940 veřejných čerpacích stanic. Od roku 2016 jich přibylo 34, především těch na stlačený zemní plyn. Česká republika se řadí ke státům s nejhustší sítí benzinek v Evropě. Tankování má u nás dlouholetou a poutavou tradici.
Výběr autoservisu je jako hledání jehly v kupce sena
15.04.2018
Hledáte servis pro svého plechového miláčka? A víte, na co si dát pozor a na co máte nárok? Nenechte se oklamat, správný výběr vám ušetří nervy i peníze.
Jak správně zacházet s přeplňovaným motorem a šetřit turbo?
11.04.2018
Vytáčení motoru do maximálních otáček se nemusí řidičům automobilů vybavených „turbem“ vyplatit. Další „past“ se může skrývat v systému Start-Stop, zejména při zastavení po rychlé jízdě. Je tak potřeba dodržovat základní provozní pokyny.
Koupě ojetého auta má svá rizika. Lze je snížit vhodnou přípravou
10.04.2018
Kupujete-li ojeté auto, jistě víte o podvodech se stáčením tachometrů. Je to ale jen jedno riziko z mnoha. Existují cesty, jak rizika minimalizovat, a většinou nejsou náročné. Nebo můžete koupit někde, kde na vůz dostanete záruku.
Kdo a jak může vlastně využívat vyhrazené pruhy?
09.04.2018
Nejen v hlavním městě jsou desítky pruhů preferujících veřejnou dopravu. Kdo v nich ale může jezdit?
Zaplatíte na místě, pokuta bude třetinová. Slovensko zavádí nový systém pokutování
08.04.2018
Slovenský parlament v nedávných dnech přijal novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Kromě jiného se v ní hovoří o pokutách, přesněji i snížení pokuty za jízdu s neplatnou technickou nebo emisní kontrolou.
Pouštění sanitky v koloně jinak: do Sněmovny jde návrh na změnu
05.04.2018
Už na podzim by si měli čeští řidiči zopakovat pravidla silničního provozu. Ministerstvo dopravy posílá do Sněmovny pozměňovací návrh k záchranářské uličce, kterou tvoří auta v koloně na víceproudých silnicích. Česko je v tomto ohledu výjimkou, auta se u nás řadí doleva. Nově se však budou řadit na druhou stranu jako v okolních zemích.
Zimní gumy v létě nedojíždějte a pozor na nízký vzorek, auto hůře brzdí.
04.04.2018
Na jaře dosluhující zimní gumy dojezdím. Tak uvažuje spousta motoristů, kteří chtějí ušetřit. Obzvlášť na českých silnicích často nebývají vozidla se zimními pneumatikami žádnou výjimkou. Taková guma ovšem mnohem hůře funguje. Řada motoristů také ojíždí pneumatiky za bezpečnou mez.
Dobrá zpráva pro české řidiče: Dálniční známky nezdraží. Kvůli velkým opravám...
04.04.2018
Přestože ministerstvo dopravy nepočítá se zdražením dálničních kupónů, v připravované novele zákona zvýšilo horní cenový limit na roční kupon na 2.000 Kč.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.