Aktuality

Nepříjemná pravda o dotykových obrazovkách v automobilech
24.09.2020
Dotykové displeje najdeme v mnoha moderních automobilech. Už jsou brány jako určitý standard, i když řada lidí má proti nim odpor.
Je nosič kol na tažné zařízení tou správnou volbou?
23.09.2020
O nás Češích lze rozhodně prohlásit, že jsme národem nadšených cyklistů. Pokud se ale chceme vyřádit jinde než na městských cyklostezkách, je zpravidla potřeba sbalit vybavení a vyrazit za pořádnými cyklovýlety
Prověřeno na vlastní sklo: na čelní okno povinné ručení nestačí
22.09.2020
Loni kolem toho byl skandál mezi pojišťovnami na českém trhu. Jeden z menších hráčů na trhu prohlásil, že pojištění na čelní sklo nemá smysl. Na vlastní okno to ověřil čtenář iDNES.cz.
AdBlue v naftových ojetinách: Máme se toho bát?
21.09.2020
S termínem AdBlue jste se v souvislosti s auty určitě už setkali. Navíc pokud si kupujete nový nebo ojetý diesel, který plní normu Euro 6, zřejmě už se bez AdBlue, až na pár posledních výjimek, neobejdete. Co to tedy je a co se od vás očekává?
Co s autem, které vezlo pasažéra nakaženého koronavirem
18.09.2020
Interiér automobilu může být přenašečem koronaviru. Pokud vůz převážel pozitivně otestovaného člověka, měl by tomu motorista přizpůsobit následnou údržbu.
Více než polovina řidičů nakupuje „levné“ pneumatiky
17.09.2020
Čeští řidiči jsou, co se přezouvání na zimní pneumatiky týká, velmi disciplinovaní. Před prvním listopadem mění své pláště celkem 70 procent motoristů a další čtvrtina dotázaných přezouvá dle aktuálního počasí.
Neničte si svůj vůz řidičskými zlozvyky
16.09.2020
Pozor na chyby při řízení, které nás v konečném důsledku mohou vyjít pěkně draze.
Automobilky mohou čelit ještě přísnějším emisním limitům, než očekávaly
15.09.2020
Evropská komise má navrhnout další zpřísnění emisních limitů pro automobily. Vyplývá to z uniklého dokumentu, který v pátek citovala agentura Reuters.
Jedny gumy na léto i zimu. Test celoročních pneu potvrdil, že ideál to není
14.09.2020
Celoroční pneumatiky sice šetří peníze, čas a prostor, ale jsou opravdu tou správnou volbou pro bezpečnou jízdu v létě a zimě? Na to se podívali odborníci z německého autoklubu ADAC a jejich partneři.
Podzim se blíží, řidiči by se měli řádně připravit
11.09.2020
I když se stále můžeme těšit ze slunného a teplého počasí, léto pomalu končí. V noci a ráno už teploty citelně klesají. Podzim se zanedlouho projeví i na silnicích. Je třeba, aby řidiči včas zareagovali a připravili na nové podmínky sebe i svůj.
Co dělat, když na vás jde za volantem spánek?
10.09.2020
Usínání za volantem je nebezpečná věc, která může skončit velkým průšvihem. Kterak mikrospánku předcházet, co opravdu pomáhá, čemu se vyhnout, proč šálek kávy nemusí zafungovat a jak může zasáhnout samotný automobil?
Seriál o LPG, díl II.: Typy přestaveb na plyn
09.09.2020
Dnes navážeme na úvod do problematiky alternativního paliva LPG a už se podíváme na konkrétní typy přestaveb a na to, jak vlastně v principu fungují. Řekneme si o přestavbách, které se používaly v minulosti, i o těch, které se teprve dostávají na trh.
Řidič ve stresu neumí pomoct. Do dvou milionů českých schránek dorazí návod
08.09.2020
Je to užitečná karta, kterou si žádný řidič nepřeje použít. Přesto by měl znát, co na ní stojí a v případě nouze se jí řídit. Kartu řidiče pošle do téměř dvou milionů poštovních schránek Česká kancelář pojistitelů v rámci kampaně Vědět znamená přežít.
Autoškola na C v praxi: Náklaďák není přerostlá dodávka
07.09.2020
Čas od času se ve veřejném éteru objevuje názor, že řídit plnohodnotný náklaďák je stejné jako šoférovat dodávku. Zašli jsme proto do zavedené autoškoly, abychom zjistili, jak to dnes při získávání řidičského oprávnění skupiny C chodí a jestli se dají běžná nákladní vozidla nad 3,5 tuny považovat za přerostlé dodávky.
Volba brzd: Jsou lepší děrované, nebo drážkované kotouče?
04.09.2020
Brzdy jsou součástka, bez které si auto vůbec nedokážeme představit. Vždy nám hlídá záda, ať už jen poskakujeme v koloně napříč městem, nebo drtivě zpomalujeme v krizové situaci.
Nejčastější chyby, které děláme při údržbě našich automobilů
02.09.2020
Ruku na srdce, pravděpodobně ani vy nedodržujete všechna doporučení výrobců i automechaniků, pokud jde o údržbu vašeho vozu. Některé rady ani dodržovat nelze, nechcete-li svému autu obětovat desítky hodin měsíčně.
Řízení křižovatky policistou: Proč u toho lidi zmatkují?
01.09.2020
Řidiči se neumí řídit pokyny policistů na křižovatkách. Přitom jsme se to učili v autoškole a znalost těchto pokynů patří k naprostým základům. Tak si pojďme osvěžit, co které signály a pokyny znamenají a co (ne)máte dělat.
Zpráva o havarijním stavu mostů v ČR – Proč nám padají na hlavu?
31.08.2020
Janovský dálniční most spadl před dvěma lety a dnes už stojí nový, zatímco Češi potřebují tři roky na pěší lávku v Troji. Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že stát ani neví, v jakém stavu vlastně mosty u nás jsou. Hrozí v Česku jejich pády?
Rozvod jako řemen. To je servis, který nesmíte zanedbat
28.08.2020
Rozvodový řemen motoru zřejmě nikdy neuvidíte, přesto byste o něm měli hodně dobře vědět. Hlavně to, jestli byl ve vašem autě včas vyměněný.
Vyplatí se zvolit raději větší nebo menší autobazar?
27.08.2020
Známe to všichni a nikdy se tomu nevyhneme – dilema při koupi ojetého auta nespočívá jen v tom, který vůz si vybrat. V tom je většinou jasno. Jenže pak přijde to zásadní – kde auto koupit?
Nová povinná výbava podle Evropské unie
26.08.2020
Aby toho nařizování nebylo dost, Evropská unie se rozhodla už od roku 2022 zařadit nové bezpečností prvky do povinné výbavy.
Mezi řidiči koluje řada absurdních rad, jak se dá snížit spotřeba paliva
25.08.2020
Jsou rady, jak se dá spotřeba auta snížit skutečně efektivně. A potom jsou rady, které působí spíše absurdně.
Jak se legalizují kola nezapsaná do technického průkazu?
24.08.2020
Aut provozovaných na neschválených nebo dodatečně nezapsaných ráfcích v technickém průkazu odhalí prohlídky na STK ročně tisíce. Dá se takové kolo dodatečně zapsat? A vyjde to vždycky?
Proč není průměrné stáří aut taková katastrofa
21.08.2020
Stářím aut na českých silnicích se straší už dlouhá léta. Je ale opravdu špatně, že je průměrné auto staré patnáct let? A podílí se vůbec stará auta na dopravním výkonu stejně jako auta novější?
Proč nejezdit autem po zaplavené silnici? Zničení motoru není jediná hrozba
20.08.2020
Průjezd auta vodou vyžaduje extrémní opatrnost, ba co víc, zjednodušeně lze říci, že pokud zaplavenou silnici můžete objet, měli byste to udělat.
Polovina českých řidičů netuší, jak se chovat k ojetému autu po jeho koupi
19.08.2020
Základní přehled o tom, jak správně vybírat ojeté auto, má většina motoristů. Jak vyplynulo z průzkumu, celých 50 % českých řidičů však netuší, jak se k nově koupené ojetině správně chovat.
Více než polovina prodaných ojetin má skryté vady
18.08.2020
Přes dvě třetiny kupujících se nezajímá o servisní historii, přičemž záruku na ojetý vůz poskytuje jen pětina prodejců.
Pes v autě patří do boxu v kufru. Bez jištění je v nebezpečí on i vy
17.08.2020
Psi, kteří nejsou řádně přepravováni v autě, představují velké riziko pro celou posádku auta, ale i pro sebe. Nejen to ukázal nedávný průzkum německého autoklubu ADAC, kde odborníci zkoumali, jak správně přepravovat zvířata a čím je bezpečně připoutat.
Zapáchá vám klimatizace v autě? Zbavit se odéru je relativně snadné
17.08.2020
Zápach z klimatizace auta je nejen nepříjemný, ale může být i nebezpečný. Nejlepší je mu předcházet pravidelným servisem, ale i když se objeví, odstranění není příliš náročné.
Odborníci objasnili problémy, které hrozí u aut na LPG
14.08.2020
Nejenom benzín, nafta nebo elektřina, ale také na plyn může jezdit auto. Některé modely v úpravě na LPG nabízí i samotné automobilky, ale je jich málo. Proto se řada lidí rozhodne poptat přestavbu, hlavně s cílem ušetřit na provozních nákladech.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.