Aktuality

Elektronická dálniční známka 2021 v kostce
30.11.2020
Není novinkou, že od 1. ledna 2021 začnou platit elektronické dálniční známky. Prvním prosincovým dnem bude oficiálně spuštěn jejich prodej například přes webové stránky edalnice.cz, dále na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích Čepro, nebo v samoobslužných kioscích.
Brzdové asistenční systémy snižují pravděpodobnost srážky zezadu o 45 %
27.11.2020
Studie zkoumala účinnost automatizovaných nouzových brzdových systémů (AEB; Autonomous Emergency Braking) v oblasti prevence nárazu zezadu.
Pozor na přimrzlé stěrače a ostřikovače, které mohou napáchat škody
26.11.2020
Příchod prvních nočních mrazů s sebou přináší nejen riziko námrazy na ranních cestách, ale i nepříjemně přimrzlé stěrače na oknech a často i nefunkční ostřikovače.
Jak jezdit v podzimních plískanicích? 7 základních pravidel
25.11.2020
Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A podobné je to i s řízením v podzimních plískanicích. Déšť. Mokré listí. Mlha. Vytahané bláto na silnici. To všechno jsou naprosto běžné věci, součást všedních dní.
Motorový olej s dlouhou životností se nemusí vždy vyplatit
24.11.2020
Mazací olej, jak víme, je viskózní kapalina, která zachovává tření v motoru mezi pohyblivými částmi. Lidé mají krevní oběh, agregáty zase potřebují k životu mazivo.
Nepusťte koronu do auta. Obnošené roušky vyhoďte a vypněte vnitřní cirkulaci
23.11.2020
Na pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy – si Češi během druhé vlny pandemie už zvykli. Za volantem v kabině vozu je to však s prevencí proti koronaviru složitější. V malém uzavřeném prostoru může klimatizací virus dobře cirkulovat. Odborníci z Autoklubu ČR připravili pro řidiče pár rad, jak jezdit s ohledem na virus covid-19 bezpečně.
Při jaké rychlosti se nejméně opotřebovává motor auta
20.11.2020
Každý řidič, který se setkal s významnými opravami motoru, nebo pouze chce být opatrný na své auto, určitě vymýšlel různé vychytávky, aby motor vydržel co nejdéle. Jednou z nich je také způsob jízdy.
Kvůli Covidu přibývá nekalých praktik při prodeji ojetin do bazarů
19.11.2020
Kvůli pandemii Covid 19 a s tím souvisejícím poklesem ekonomiky na sekundárním trhu aut rapidně přibývá aut, která se opravdu nevyplatí koupit. Nejčastější jsou právní vady, stočené tachometry nebo technický stav vylučující další provozování takového vozu bez finančně velmi náročných oprav.
Při předjíždění pozor na přehlédnuté značky. S výmluvou v Česku neuspějete
18.11.2020
Celkem častá situace: předjíždíte nákladní auto nebo kamion, nevidíte značku, kterou návěs zastíní, a dopustíte se kvůli tomu přestupku. U policistů takovou výmluvu v případě kontroly ani nezkoušejte.
Vidět a být viděn: Pro pohyb na silnici klíčové pravidlo
17.11.2020
Ve dne snižuje správné osvětlení pravděpodobnost, že nehoda skončí jako smrtelná, o čtvrtinu. V noci je ale nebezpečí, že nehoda skončí smrtí některého z jejích účastníků, více než dvakrát větší než za dne. A správné osvětlení a respektování pravidla „vidět a být viděn“ je tu proto naprosto zásadní.
Rok 2020 v autopojištění: Co všechno změnil virus?
16.11.2020
Mnohem více digitalizace, i to je důsledek koronavirového roku 2020. Co dalšího přinesl a co přidá rok 2021?
Co je třeba udělat v případě, že vám odcizí auto
13.11.2020
Už jste někdy zažili ten pocit, že přijdete na místo, kde mělo stát vaše auto a ono tam není? V okamžiku, kdy vám dojde, co se stalo, se vás zmocní vztek, panika a hysterie. Co teď? Připravte se na tuto nemilou událost předem, ať pak nejste zaskočeni.
Nejčastější příčiny, proč autobaterie nevydrží nabitá
12.11.2020
Slábne vám autobaterie a nevíte proč? Příčin, proč baterie v autě nevydrží nabitá, může být hned několik. Může to být poškozený okruh alternátoru nebo zkrat, na který sami nepřijdete. Přesto je možné zjistit, co se vám s autobaterií.
Kolik stojí zimní údržba silnic? Za jeden kilometr byste měli ojeté auto
11.11.2020
V Královéhradeckém kraji je připravený plán, který zajistí zimní údržbu komunikací na území kraje.
Místa v autě, která je nutno před zimou promazat. Většina řidičů o nich neví
10.11.2020
Vyměňte pneumatiky, zkontrolujte stěrače, naplňte nádržku ostřikovače zimní směsí, zkontrolujte baterii a další součásti automobilu – zkušení řidiči vědí, jak připravit auto na zimu. I oni však zapomínají, že auto potřebuje sezónní promazání, a to nejen zevnitř. Přinášíme informace kde a co promazat, abyste mohli odvážně čelit zimě.
Mlhovky mohou i oslňovat. Správné použití není věda
09.11.2020
Rudá záře nad silnicí a unavené oči řidičů - to potkáte na silnicích vždy, když padne lehký opar. Původcem obojího jsou zadní mlhová světla aut, jejichž šoféři nejsou ohleduplní k těm za sebou.
S automatem do neutrálu: Je to vůbec bezpečné?
07.11.2020
Některé automatické převodovky dnes umí kvůli jízdě setrvačností vyřadit do neutrálu bez pokynu řidiče, ale co když chcete tenhle úkon obstarávat sami nebo funkcí takzvaného plachtění váš vůz nedisponuje? Je tedy bezpečné přesunout řadicí páku do polohy N během jízdy? Oslovili jsme zástupce vybraných automobilek a tenhle oříšek pro vás rozlouskli.
Neničte si svůj vůz řidičskými zlozvyky
06.11.2020
Pozor na chyby při řízení, které nás v konečném důsledku mohou vyjít pěkně draze. Zná to asi každý, myslíme si, že něco děláme správně, anebo ani vůbec nepřemýšlíme nad tím, jak by to mělo být.
Plíseň dokáže během pár dní zničit celý interiér auta. Poradíme, jak se jí levně zbavit
05.11.2020
Plíseň je druh houby, která roste ve vlhkých podmínkách a může se šířit opravdu rychle. Když své auto necháte v tomto prostředí několik měsíců, je pravděpodobné, že v něm plíseň bude. Víme, jak plíseň z automobilu vystrnadit, abyste zabránili dalšímu poškození. Nevyjde to draze.
Odborníci radí, jak poznat, že už jsou pneumatiky na vyhození a nebezpečné pro další sezónu
04.11.2020
O vhodnosti pneumatik pro automobily rozhoduje několik faktorů. Kdy nastal čas pneumatiky vyhodit? Zjistěte, zda stále můžete nazout použité pneumatiky! Řidiči zpravidla pamatují na jízdu na pneumatikách přizpůsobených aktuální sezóně.
Podzimní déšť a tma prověří pozornost řidičů. Trable jsou s mlhovkami
03.11.2020
S koncem letního času se na dlouhých pět měsíců skokem začalo stmívat o hodinu dříve. Do toho podzimní déšť a stále častější mlhy, řidičům zkrátka začínají na silnicích náročné časy. Zkontrolujte si nastavení světlometů a připomeňte si správné používání mlhovek.
Za měsíc si budeme moci koupit elektronickou dálniční známku
02.11.2020
Pamatujete, jak loni v září s velkou slávou tehdejší ministr dopravy Kremlík představoval elektronické dálniční známky? A od té doby o nich nebylo ani vidu ani slechu, tedy když pomineme humbuk okolo předraženého e-shopu?
Od zítra jsou povinné zimní pneumatiky. Ne však bezvýhradně
31.10.2020
Povinnost přezout auto na zimní pneumatiky platí od 1. listopadu do 31. března plošně v celé ČR. Platí pouze za specifických podmínek, ale chcete-li mít skutečnou jistotu, přezujte.
Repasované díly: Máme se jich bát a vyplatí se vůbec?
30.10.2020
Hlavně majitelé starších aut musí často řešit údržbu a opravy. Když je pak potřeba nějaký větší celek vyměnit, vyvstává často otázka, jestli bude stačit repasovaný díl, nebo raději koupit úplně nový. Takže co s tím?
Zjistili jsme, kdy se vyplatí tankovat prémiové palivo
29.10.2020
Sezóna začala, vy jste vytáhli svého nadupaného čtyřkolového miláčka z garáže a plánujete společné trasy? Nebo máte konstrukčně náročnější motor, který když mu nedáte napít po chuti, dá to hned pocítit svým hrubým chodem? Možná se ptáte, zda tankovat prémiové palivo? Právě pro vás jsou určeny.
Připravte auto na zimu, přezout pneumatiky mnohdy nestačí
28.10.2020
Během přípravy auta na zimu je sice nejdůležitější přezout, nad rámec toho však rozhodně není od věci věnovat se i dalším částem vozu. Před nejnáročnějším obdobím pro provoz auta jde o bezpečnost, ale i ušetření pozdějších výdajů.
Tři místa, kde nejspíše srazíte srnu nebo divočáka
27.10.2020
Za období od dubna do září 2020 došlo v Česku k méně nehodám se zvěří než za stejné období loňského roku. Uvádí to statistika Centra dopravního výzkumu. Přináší také tři místa, kde je riziko srážky největší.
Co s hluboce vybitým akumulátorem: Nevyhazujte, regenerujte!
26.10.2020
Nechali jste vybít akumulátor pod limit a významně mu poklesla kapacita? Domácí nabití ho obvykle oživí jen na chvilku. Odborníci ho ale dokážou obnovit téměř do stavu nového.
Konec letního času s sebou nese nebezpečí pro řadu řidičů
24.10.2020
Ze soboty na neděli končí letní čas. Přispíme si sice o hodinu déle, ale na dlouhých pět měsíců se budeme muset smířit s tím, že se skokem bude stmívat o hodinu dříve. S tím by měli počítat i řidiči.
Automechanici vyvracejí „zimní mýty“ řidičů
23.10.2020
Před jízdou je lepší zahřát motor, místo kapaliny do ostřikovačů použijte domácí směs nebo při výměně pneumatik dejte méně sjeté na hnací nápravu. To je příklad originálních nápadů řidičů, jak se v zimě starat o auto. Jsou tyto metody efektivní? Automechanici ověřili nejrozšířenější zimní mýty, které kolují mezi řidiči.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.