Aktuality

Kouření významně ovlivňuje zdraví zubů
19.07.2018
Kouření negativně ovlivňuje celou řadu procesů v lidském těle. Pod nátlakem cigaretového kouře tak trpí nejen plíce, ale i další orgány a části těla, včetně zubů. Málokdo si uvědomuje, že kouř zasáhne v první řadě dutinu ústní, dopady na její zdraví tak mohou být zásadní.
Jak přežít cestu s dětmi? Mimina chytře oblečte, puberťákům dovolte mobil
19.07.2018
Jako by nestačilo, že vám trasu na dovolenou kříží silničáři a méně zdatní šoféři, vy si vyslance pekla vezete i na zadních sedačkách. Jak to zvládnout s dětmi v autě? Přinášíme několik tipů, které vám cestu na prázdniny usnadní.
Nadýcháte po nealko pivu? Žádejte o odklad testu, radí slovenská policie
18.07.2018
Řidiči nemusejí krátce po použití ústní vody či vypití jedné ze značek nealkoholického piva obstát v dechové zkoušce, ukázal test slovenské policie. Tamní policejní prezidium proto doporučilo motoristům, aby v takovém případě požádali hlídku o krátké odložení kontroly.
Systémy v autech moc odvádějí pozornost. Nejlepší jsou Apple s Googlem
17.07.2018
Moderní technologie zaplavují auta - konektivita a nabídka aplikací na palubě vozů začíná být pro některé důležitější než to, co má auto po kapotou. Potíž je v tom, že vývojáři jako by občas nepočítali s tím, že šofér má na starosti hlavně řízení. Americký test ukázal, že Apple a Google poráží automobilky.
Vedro, větráky, klimoška - riziko pro zdraví!
17.07.2018
Extrémní horka budou stále běžnější ? o tom, že se s nimi budeme potýkat také v naší zemi, potvrzuje třeba studie Katedry fyziky atmosféry MFF UK: podle ní stoupne průměrná teplota v Česku do roku 2040 pravděpodobně minimálně o 1 °C, do roku 2060 až o 2,5 °C, to v případě, že emise skleníkových plynů dále porostou.
Dovolená autem. Víte, jak se připravit a co si vzít s sebou?
16.07.2018
Důsledná kontrola auta před vyjetím nebo pečlivé upevnění zavazadel, tak by měla vypadat příprava řidiče před nadcházející dovolenou.
Zásadní chyby při používání klimatizace: Neděláte je také?
15.07.2018
Jednou z nejčastějších chyb je zapnutí klimatizace na nejvyšší výkon bez předchozího vyvětrání interiéru. Výdechy ventilační soustavy by měly směřovat ke stropu, nikoli na cestující, aby se podpořilo optimální proudění vzduchu.
O víkendu budou ucpané silnice po celé Evropě
13.07.2018
Evropské dálnice budou o nadcházejícím víkendu ucpané, varovaly autokluby Německa (ADAC) a Rakouska (ÖAMTC) i český BESIP. Kolony se budou tvořit zejména na trasách na jih, protože začínají prázdniny v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a v části Nizozemska. Zácpy však budou i v opačném směru, protože se budou od moře vracet první turnusy.
Pravidlo zipu řidiči stále nechápou. Existují ale situace, kdy zipování skutečně neplatí
11.07.2018
Jakkoli jsem o zipování psal už několik článků, dotazy v Právní poradně ukazují, že ohledně některých situací stále vznikají určité nejasnosti, tj. zejména není vždy řidičům jasné, kdy toto pravidlo platí a kdy už ne.
Léčivé minerálky: Které mají opravdu blahodárný vliv na zdraví?
10.07.2018
Kupujete balenou, protože vám ta z kohoutku nechutná? Existuje ale mnohem levnější řešení: domácí filtrace vody. Když pak zkombinujete filtrovanou vodu s těmi správnými minerálkami, máte vyhráno.
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak správně postupovat a dostat odškodnění?
10.07.2018
S příchodem letních prázdnin mnoho z nás vyráží autem do zahraničí, ať už do Chorvatska, Francie, Španělska či Itálie. Avšak na úzkých horských silnicích Itálie nebo na ucpané dálnici v Chorvatsku není o nehody nouze. Je proto vhodné, aby každý kdo takovou jízdu podstupuje věděl, jak postupovat v případě dopravní nehody v zahraničí.
Půjčujete mobil svým dětem? Ohrožujete jejich zdraví
09.07.2018
Které dítě současnosti by neznalo mobilní telefon? Také jej půjčujete svým ratolestem a jste rádi za chvíli klidu? Pak musíte vědět, jak moc je to nebezpečné! Co všechno se může stát?
Pohromy na dovolené: jak řešit ukradené auto nebo osamocené děti
09.07.2018
Murphyho zákony fungují. Když se má něco pokazit, pokazí se to v tu nejnevhodnější chvíli. Třeba těsně před odjezdem na dovolenou, nebo přímo na ní.
Alkoholový zámek má zabránit opilému nastartovat auto
08.07.2018
Pod vlivem alkoholu došlo v Česku za letošních prvních pět měsíců k 1682 dopravním nehodám, při nichž zahynulo třináct lidí, o dva více než za stejné loňské období. I v ČR se proto začíná uvažovat o zavedení tzv. alkoholového zámku, který by obviněnému řidiči zabránil nastartovat auto.
Červenec a srpen jsou hrozbou nejen pro zdraví dětí
03.07.2018
Úrazy dětí (někdy i velmi vážné), které mají na svědomí přecenění schopností a podcenění rizika, ale také nedostatečný dohled dospělých. To zdravotničtí záchranáři podle zkušeností z minulých let označují za jeden z velkých prázdninových problémů. A podle Petry Effenbergerové z centrály středočeské záchranné služby jsou to důvody, proč je právě nyní na místě varovně zvednout prst.
Nepodceňujte údržbu klimatizace, riskujete životnost celého systému
03.07.2018
Stejně jako ostatní systémy v autě, vyžaduje i klimatizace pravidelnou péči. Vyčištění klimatizace včetně výměny kabinového filtru doporučujeme provádět pravidelně každého půl roku, kontrolu oleje a chladiva nejméně jednou za rok. Prodloužíte tak životnost celého systému, snížíte riziko poruchy, zbavíte se nepříjemného zápachu a ochráníte zdraví všech cestujících před škodlivými mikroorganismy nebo plísněmi.
Dětem a těhotným zubaři nebudou dávat amalgamové plomby
02.07.2018
Dětem do 16 let, těhotným a kojícím ženám nebudou zubaři dávat po ošetření zubního kazu amalgamové plomby. Ode dneška totiž začínají platit nové předpisy omezující používání rtuti, která postihuje životní prostředí i lidské zdraví. Evropský parlament je schválil již loni v březnu. Ročně zubaři udělají v Česku přes pět milionů všech typů zubních výplní, ze zdravotního pojištění se na ně ročně vydá asi 1,5 miliardy korun.
Jak se vyhnout kolonám: Přinášíme tipy na objízdné trasy!
02.07.2018
Kamkoliv se teď vydáte po České republice, budete čekat v kolonách. Kromě hlavních tahů se staví i na objízdných trasách. Vyzkoušeli jsme, jak se uzavírkám vyhnout.
Kdy na dovolenou bez kolon? V pátek do 14:30 a pak od sobotního večera
29.06.2018
Nejvíce Čechů vyráží do zahraničí v sobotu. Kolonám se však vyhnete v pátek do 14:30 nebo v sobotu pozdě odpoledne. Zjistil to T-Mobile z dat o pohybech telefonů v mobilní síti.
Jak moc mají čeští řidiči sjeté pneumatiky? Výsledky průzkumu překvapí
29.06.2018
Během průzkumu, který byl součástí kampaně Continental Vision Zero, jejímž dlouhodobým cílem je snížit nehodovost na silnicích na nulu, byla v dubnu sesbírána data z 1 635 vozidel v 15 městech České a Slovenské republiky.
Léto v kanceláři aneb jak předejít letnímu nachlazení
28.06.2018
Posledních několik týdnů u nás panují vedra, která s grácií zvládneme na dovolené u moře. Ve městě na ně ale nejsme zvyklí. Navíc mnozí pracují v klimatizovaných kancelářích a prudké střídání teplot s námi dokáže pořádně „zacvičit“ a můžeme se snáze nachladit.
Co jste nevěděli o tachometru
28.06.2018
Všimne si toho i dítě: tachometry u automobilů jsou ocejchovány do výrazně vyšších rychlostí, než jakých je auto schopno reálně dosáhnout. Důvody jsou tři: psychologický, marketingový a zejména ekonomický.
Lidé využívají asistenční služby stále častěji
28.06.2018
Češi využívají asistenční služby čím dál častěji. Meziročně totiž počet poskytnutých asistenčních zásahů vzrostl téměř o třetinu. Češi nejčastěji využívají odbornou pomoc své pojišťovny při problémech s nepojízdnými auty, ale i při zdravotních obtížích na dovolené v zahraničí a při haváriích v domácnosti.
Aby jízda autem nebolela, dělejte přestávky, cvičte a správně seďte
27.06.2018
Dlouhodobé sezení podle odborníků škodí našemu zdraví podobně jako kouření. Vsedě na židli trávíme během celého roku většinu pracovního dne, první den dovolené se pak téměř polovina z nás přesune na sedadlo auta, kde tráví v neměnné poloze další dlouhé hodiny. Jak cestu zvládnout, aby záda co nejméně trpěla?
Na dovolenou levně. Zopakujte si pravidla, jak jezdit úsporně
26.06.2018
Na cestách do zahraničí čeká české dovolenkáře nepříjemné překvapení u benzinek. V Rakousku a Chorvatsku je draho, v Itálii ještě dráž. Zopakujte si pravidla, jak šetřit palivo a jezdit úsporně.
Chystáte se na dovolenou? Pouze s perfektně připraveným autem
26.06.2018
Léto je tady a dovolená se blíží. Přípravy však nekončí jen u nákupu potřebných věcí v supermarketu.
Boj proti stáčečům sílí, řešení přijde možná za rok
25.06.2018
Evropský parlament si před několika dny posvítil na manipulaci s tachometry. Přibližně za rok bychom se tak mohli dočkat legislativy, která uloží státům zavádět překážky zamezující stáčení tachometrů u ojetých vozů. Na základě ní mají být státy schopny vytvořit spolehlivé mechanismy sběru údajů o počtu ujetých kilometrů od okamžiku první registrace vozidla a také umožnit jejich mezinárodní výměnu.
Co dělat, když natankujete naftu do benzínového auta
25.06.2018
Slyšeli jste už spoustu historek o tom, jak někdo natankoval benzín do naftového auta? A že si myslíte, že to nejde? Omyl, stává se to a je to naprosto běžná věc!
Děti trpí v autech jako v peci, nenechávejte je v sedačkách ani minutu
22.06.2018
Nejprve tříletá holčička v Brně, poté o půl roku mladší dítě na Slovensku. Zapomenuté v autě a upoutané do sedačky bojovaly děti s vysokými teplotami v autech. I když jsou venku teploty kolem dvaceti stupňů, uvnitř vozu rychle stoupají. Co se děje s dětským tělem v kabině vozu?
Auto s klíči uvnitř se samo nezavře, není-li vadný mikrospínač
21.06.2018
Odemykání automobilu je celkem banální věc - přijdete k autu, dnes už často ani nemusíte mít klíče v ruce, nastartujete a odjete. Někdy si ale technika postaví hlavu a auto se zamkne, třeba když jdete na houby a široko daleko nikdo není.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.