Aktuality

Dlouhodobé zabránění mlžení autoskel v zimě a chladném počasí. Boj je velice snadný
04.01.2021
Zamlžování čelního skla v autě znamená více než jen pouhé nepohodlí. Mnohem důležitější je, že neustále zamlžená skla odvádějí pozornost řidiče a postupně snižují viditelnost. To je při řízení vozidla nepřijatelný hazard, proti zamlžování by se tedy mělo bojovat.
Pravidla výběru ojetého vozu s omezeným rozpočtem
01.01.2021
Chvíle, kdy si vybíráte ojetý automobil, je důležitým momentem. Měli byste v klidu zhodnotit priority a zvážit všechna pro a proti. Čím se řídit, abyste se vyhnuli základním chybám a vybrali si ten správný vůz? Naučte se šetřit na správných místech, nic neuspěchejte a vybírejte s rozvahou.
Zipování je povinné i bez dopravní značky
30.12.2020
Pokud se i vám stalo, že jste měli právo na zařazení do jízdního pruhu upravené dopravní značkou jako střídavé řazení (zipování) a i tak vás někdo nepustil, nebyli jste v tom jediní.
Proč může v zimě najednou přestat fungovat topení auta
29.12.2020
Jakmile teploměr klesne pod nulu, je zima nejen vám, ale i vašemu vozidlu. Někdy se ale stane, že A někdy se může stát, že zatímco motor vozidla si chvíli po nastartování lebedí v optimální teplotě, vy v kabině klepete zuby a nadáváte na studené topení, které ještě včera hřálo jako o život.
Jak vybrat správnou autobaterii? Pozor dávejte na rozměry, kapacitu nebo uchycení
28.12.2020
Autobaterie je nedílnou součástí auta. Jenže víte, jak ji správně vybrat? Může to být oříšek, kvůli široké nabídce se ne každá hodí na každé auto.
Mýty o snížení spotřeby, kterým není radno věřit
27.12.2020
Spotřeba je pro většinu uživatelů automobilu zásadní veličina a podřizují ji svůj jízdní styl, výběr vozidla a také doplňků. Okolo snížení spotřeby koluje spoustu mýtů a velké množství řidičů tak vlastně vůbec palivo nešetří. Zde je několik zažitých mýtů, které je radno přestat uplatňovat.
Časté chyby při startování vozu na kabely, kterými spolehlivě spálíte auto
26.12.2020
Smutnou realitou je, že významná část motoristů v naší době zcela zapomíná na nutnost sledovat stav baterie svého ocelového oře. Výsledkem je, že se řidiči občas potýkají s problémem neschopnosti nastartovat auto bez pomoci kolegy na čtyřech kolech.
Vážné problémy, které může autu i řidiči způsobit spadané listí
22.12.2020
Spadané listí může majitelům automobilů způsobit značné škody. A nejde o drobné potíže, ale o vážné problémy, které lze vyřešit pouze v autoservisu. Pod sklem se často hromadí spadané listí a ucpává odtoky vozu. A v některých případech se může stát, že bude potřeba nákladná oprava automobilu.
Jak zpomalit opotřebení zimních pneumatik? Experti poradí, co rozhodně nedělat
21.12.2020
Je třeba věnovat pozornost opotřebení vašich pneumatik, protože nerovnoměrně opotřebené pneumatiky jsou méně bezpečné a mohou vést ke zbytečným nákladům navíc.
Přehled změn v placení mýtného od 1. ledna 2021
18.12.2020
Od 1. ledna 2021 vstoupí na základě novelizace nařízení vlády č. 240/2014 Sb. a vyhlášky č. 470/2012 Sb. v účinnost několik důležitých změn v systému elektronického mýtného pro vozidla nad 3,5 tuny. Mimo jiné se změní sazby mýtného, výše slev i několik dalších parametrů. Síť zpoplatněných komunikací se rozšíří o dva nově otevřené dálniční úseky.
Zdražování benzínu nekončí: Za pohonné látky si zaplatíme více
17.12.2020
Pandemie koronaviru a následné omezení mobility způsobily výrazný pokles poptávky po ropě. Tím nastal prudký propad cen ropy na světovém trhu.
Výběr sněhových řetězů a jejich použití
16.12.2020
Zatímco v nížinách není po sněhu vidno ani slechu, na horách je situace poněkud jiná, stačí se vydat třeba jen na Sněžku. Vhodné sněhové řetězy vás mohou zachránit od nejednoho zoufalého pokusu se vydrápat na kopec, navíc hodit se budou i když vyrazíte v zimě do zahraničí, například v některých regionech Itálie jsou přímo nutností a povinností.
Nejčastější příčiny nehod v zimě jsou jasné. Nebo snad ne?
15.12.2020
Zimní počasí umí překvapit i zkušeného řidiče, ti nevyježdění pak mohou mít skutečný problém. Hrozba nehody je při jízdě na sněhu a ledu 15krát větší než v létě, podle policie se stává i více havárií s tragickými následky. Přitom stačí používat zimní pneumatiky a rozum.
Jízda s podchlazeným motorem má svá pravidla
14.12.2020
Jízda s podchlazeným motorem má i dnes svá pravidla. Ty se sice s vývojem motorů částečně mění a automobilky je už v návodech k obsluze příliš neřeší, uživatel auta má však stále výrazný vliv na to, jak dlouho si auto udrží v dobré kondici. Právě první kilometry jízdy s podchlazeným autem přitom určují jeho pozdější osud.
Chyby při alkoholové zkoušce, které mohou řidiče stát řidičský průkaz
12.12.2020
Smutná praxe naznačuje, že mnoho tuzemských motoristů občas dělá různé chyby při dechové zkoušce na alkohol. Výsledkem je, že určité množství nepříjemných situací dopadne že dokonce, že dokonce i naprostí abstinenti přicházejí o řidičské oprávnění.
Sníh na autě a nečitelná značka mohou znamenat i vysokou pokutu
11.12.2020
Očistit pečlivě auto od sněhu a ledu a také utřít nečitelnou značku je znakem dobrého motoristy a ty, kteří to nedělají, mohou čekat nepříjemnosti ve formě pokuty či zákazu řízení.
Řidičské zlozvyky aneb Co děláme v autě špatně?
10.12.2020
Můžete mít za volantem najeto klidně milion kilometrů, odcouvat s vlekem Nürburgring na čas, a ještě u toho luštit osmisměrky, nicméně pokud máte špatné řidičské návyky, mohou vás nakonec fatálně zradit takové banality, jakými jsou třeba špatně uložený deštník nebo boty na lyže.
Experti radí, jak pečovat o stěrače. Tyhle vychytávky jste určitě neznali
09.12.2020
Stěrače a ostřikovače patří v autě k těm nejdůležitějším bezpečnostním prvkům. Proto zvlášť s nastupujícími chladnými měsíci platí víc než jindy, že není radno podceňovat jejich stav a kondici. V dešti nebo vánici byste bez stěračů neviděli na krok. Umíte o ně ale správně pečovat?
Jak vybrat alkohol tester?
08.12.2020
Kdo si umí představit narozeniny, svátek nebo Silvestr bez piva nebo panáka? Když víme, že budeme muset řídit, obvykle jsme obezřetní a nepijeme jako duha… Jenže, co jestli i přes to nadýcháme během policejní kontroly? Řešením může být spolehlivý alkohol tester.
Jak přepravit vánoční stromek? Podívejte se na pár jednoduchých pravidel
07.12.2020
Převoz vánočního stromku se sice většinou týká krátké vzdálenosti, ale i tak je nutné ho správně upevnit. Ať už ho vezete na střeše či v autě, je dobré si ho nechat zabalit. A dbát dalších několika pravidel.
Kupujete nové auto?  Nezapomeňte vyřídit tyto věci
04.12.2020
S pořízením nového auta souvisí i řada povinností. Povinné ručení, registrace vozidla či evidenční kontrola – to je jen část z toho, co vás čeká. Kde všechno vyřídit a proč byste neměli žádnou z těchto povinností odkládat? Přinášíme vám pět zásadních věcí, na které nezapomenout.
Jak pečovat o stěrače v zimě
03.12.2020
Jak správně a efektivně pečovat o stěrače, nenápadnou součást vozidla, bez které si ale jízdu v autě lze představit jen těžko? Zvláště v zimním období jsou správná údržba a zacházení se stěrači klíčové.
Zima bez nehod aneb Desatero bezpečné jízdy
02.12.2020
Zimní motoristická sezona je v plném proudu. Pro mnoho řidičů je to ale také obdobím, kdy radši nesedají za volant, protože nechtějí z důvodu sněhové pokrývky nebo námrazy způsobit, anebo se stát účastníkem, dopravní nehody.
Co vše musíte na autě zkontrolovat, než přijdou první mrazy?
01.12.2020
Možná jsou to stále ty samé a dokola se opakující poučky, ale dokud nepřijdou první mrazy, tak tyhle věci stejně nikdo u svého auta řešit nebude. A pak se budou všichni divit, že nenastartují a místo autem pojedou ráno do práce autobusem.
Elektronická dálniční známka 2021 v kostce
30.11.2020
Není novinkou, že od 1. ledna 2021 začnou platit elektronické dálniční známky. Prvním prosincovým dnem bude oficiálně spuštěn jejich prodej například přes webové stránky edalnice.cz, dále na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích Čepro, nebo v samoobslužných kioscích.
Brzdové asistenční systémy snižují pravděpodobnost srážky zezadu o 45 %
27.11.2020
Studie zkoumala účinnost automatizovaných nouzových brzdových systémů (AEB; Autonomous Emergency Braking) v oblasti prevence nárazu zezadu.
Pozor na přimrzlé stěrače a ostřikovače, které mohou napáchat škody
26.11.2020
Příchod prvních nočních mrazů s sebou přináší nejen riziko námrazy na ranních cestách, ale i nepříjemně přimrzlé stěrače na oknech a často i nefunkční ostřikovače.
Jak jezdit v podzimních plískanicích? 7 základních pravidel
25.11.2020
Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A podobné je to i s řízením v podzimních plískanicích. Déšť. Mokré listí. Mlha. Vytahané bláto na silnici. To všechno jsou naprosto běžné věci, součást všedních dní.
Motorový olej s dlouhou životností se nemusí vždy vyplatit
24.11.2020
Mazací olej, jak víme, je viskózní kapalina, která zachovává tření v motoru mezi pohyblivými částmi. Lidé mají krevní oběh, agregáty zase potřebují k životu mazivo.
Nepusťte koronu do auta. Obnošené roušky vyhoďte a vypněte vnitřní cirkulaci
23.11.2020
Na pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy – si Češi během druhé vlny pandemie už zvykli. Za volantem v kabině vozu je to však s prevencí proti koronaviru složitější. V malém uzavřeném prostoru může klimatizací virus dobře cirkulovat. Odborníci z Autoklubu ČR připravili pro řidiče pár rad, jak jezdit s ohledem na virus covid-19 bezpečně.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.