Aktuality

„Antiradary“: Které jsou legální, a které ne?
12.09.2019
Častým tématem mnoha hospodských a internetových diskuzí se běžně stává (ne)legálnost zařízení nazývaných „antiradary“, kdy jedni tvrdí, že tato zařízení jsou zakázána zákonem, zatímco druzí tvrdí přesný opak. Proto se v následujícím textu zaměříme na to, jak tomu ve skutečnosti je podle platné legislativy, a kdo má vlastně pravdu.
Dětské autosedačky: Jak správně převážet děti v autě?
11.09.2019
Dvě třetiny dětí cestují automobilem nesprávně! Mezi časté chyby patří použití nevhodné dětské sedačky nebo uvolněného bezpečnostního pásu. Dojde-li ke kolizi v rychlosti 50 km/h, utrpí nezajištěné dítě o hmotnosti 8 kg podobná zranění, jako by vypadlo z okna ve třetím podlaží. Správné používání zádržných systémů snižuje riziko smrtelných nehod o 75 % a poranění o 90 %.
Jak se chovat k tramvaji? Přednost nemá vždy!
10.09.2019
Řidiči kolem tramvají zmatkují a vytvářejí zbytečně krizové situace, když šlapou na brzdu v momentě, kdy se ostatní rozjíždějí. Tramvaj nemá vždy a všude přednost a někdy se řídí stejnými značkami jako auto. Jak se tedy na ulicích s tramvajovým provozem chovat?
Slováci si došlápnou na mladé řidiče! Změny budou i u nás
09.09.2019
Slovenské policii a úřadům došla trpělivost s velkým množstvím vážných nehod na silnicích, a tak přistoupili ke zpřísnění pravidel. Vedle přísnějších postihů za telefonování za jízdy se změny dotknou také mladých řidičů do 24 let věku, kteří podle statistik způsobují velkou část nehod s fatálními následky.
Nový mýtný systém se blíží. Kdy bude potřeba nová palubní jednotka?
09.09.2019
Vítězem tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020 se již v loňském roce stalo konsorcium firem CzechToll a SkyToll. Nový systém bude spuštěn 1. prosince 2019 a novou smlouvy budou moci dopravci uzavírat od 22. září 2019.
Konec odlepování! Elektronické dálniční známky se blíží.
06.09.2019
O tom, že klasickým nalepovacím kupónům brzy odzvoní, se již nějaký čas ví. Elektronické dálniční známky jsou budoucnost a Ministerstvo dopravy už ladí jen poslední detaily. My jsme se dnes mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak nový systém bude vypadat.
Jak nastavit úrazovou pojistku? Zaměřte se na trvalé následky
05.09.2019
Vypořádat se s finančními následky zranění pomůže kvalitní úrazová pojistka. Ovšem jak ji správně nastavit i jaká rizika zohlednit, není vůbec jednoduché. Odborníci doporučují zaměřit se především na úrazy s trvalými následky.
Kamery do auta: Důkazní materiál při dopravní nehodě
04.09.2019
Asi neexistuje lepší důkazní materiál, než kvalitní záznam z videokamery. Pořídit si takové zařízení do auta není složité ani nákladné, je ale třeba znát určitá pravidla.
Jak jezdit ve zúžení na dálnici?
03.09.2019
Silničáři nám, vedle statické expozice pracovních strojů, připravili v opravovaných úsecích dálnic ještě jedno „milé“ překvapení, a to svedení provozu do dvou zúžených pruhů. Ono by se nedělo nic hrozného, kdyby se v tom zúžení uměli řidiči chovat.
Stát chce přitvrdit vůči řidičům seniorům
02.09.2019
Řidiči senioři jsou vedle začínajících motoristů z hlediska nehodovosti nejrizikovější skupinou. Zatímco ty mladé má přimět k bezpečnější jízdě řidičský průkaz na zkoušku, u seniorů ministerstvo dopravy (MD) se snížením bodové hranice pro odnětí řidičáku nepočítá. Přitvrdit však stát chce pokutami za neabsolvování povinné zdravotní prohlídky a chystá se zavést i některá další opatření.
Neplaťte zbytečně za nepojištěné auto. Na co si dát při prodeji pozor?
01.09.2019
Přestože prodáváte auto o víkendu na ulici, vždycky zajistěte vlastními silami převod na nového majitele. Důvěra v solidnost kupujícího vás jinak může dostat do potíží.
AdBlue: Na co je modré víčko nádrže u naftových motorů a jak ušetřit peníze?
29.08.2019
Využití AdBlue představuje pro dieselové motory způsob, jak plnit stále přísnější ekologické normy. Dříve se tato technologie používala u nákladních automobilů, dnes se však stále častěji objevuje také u osobních vozů. Podle odborníků spotřeba AdBlue roste a ročně přibývá asi 20 čerpacích stanic, kde je možné AdBlue tankovat přímo ze stojanu. Zatímco litr AdBlue v kanystru stojí i více než 50 Kč, cena na výdejním stojanu může být i necelých 10 Kč.
Přehledně: S jakou kvalitou zdravotní péče se lze setkat v oblíbených destinacích
28.08.2019
Úroveň zdravotní péče v zahraničí je často jiná než ta, na kterou jsme zvyklí u nás v České republice. V oblíbených, nejčastěji navštěvovaných destinacích se můžete setkat se snahou místních zdravotnických zařízení vydělat na potížích turistů.
Jak funguje autozastavárna: Pozor, ať nenaletíte!
27.08.2019
Jedním ze způsobů, jak v nečekaných potížích rychle získat hotovost, je nechat svůj vůz v autozastavárně. Jak taková transakce vlastně probíhá? Kde mohou být úskalí a na co si dát pozor?
Jak předejít problémům v myčce a kdo hradí případné škody?
26.08.2019
Čisté auto chce mít snad každý. Někdo na tom skutečně lpí a svému plechovému miláčkovi dopřává důkladnou očistu takřka obden, jiní do myčky s autem nezajedou, jak je rok dlouhý. Alespoň jednou za čas ale auto v automatické myčce myje skoro každý. A asi každého už někdy napadlo, co by se tak asi stalo, kdyby do ní například špatně najel…
Nejvýraznější rozdíly mezi střešními nosiči?
22.08.2019
Nabídka střešních nosičů je natolik široká, že je snadné se v sortimentu snadno ztratit. Podle čeho při koupi vybírat?
Roztržitost za volantem je příčinou až čtvrtiny nehod. Vedle telefonu je nebezpečné i nastavování navigace a rádia
21.08.2019
Tři čtvrtiny řidičů se těsně před nehodou věnují okolnostem, které snižují jejich koncentraci na dění na silnici. Mezi nejčastější příčiny, jež narušují řidičovu pozornost, patří mobilní telefony, rozhovory se spolujezdci, denní snění nebo billboardy a jiné reklamy v okolí vozovky.
Jak dojet bezpečně do cíle? Nechte ruce na volantu
20.08.2019
Nejvíce nehod vzniká nepozorností řidičů. Díky chytrému držáku YENKEE YSM 610 zvládnete manipulaci s telefonem hravě jednou rukou.
Jak prodat auto? Zjistěte, jak připravit ojeté auto před prodejem
19.08.2019
Kdo chce dobře prodat ojetý automobil, měl by obchod důkladně připravit - nabízet vůz v rozumném stavu a určitě nic nezatajovat.
5 nejčastějších chyb při jízdě s automatem: Jak si ho ničíte
19.08.2019
Samočinné řazení se dostává do módy a v některých autech si dokonce už ani nemůžete vybrat. Výrobce vám prostě manuál ke zvolené motorizaci neprodá. Pro zkušené řidiče budou následující rady zřejmě triviální, ale začínající šofér možná slyšel některé zavádějící mýty a pak si může automat zbytečně ničit, případně nebude využívat všech jeho funkcí.
Servisní šmejdi v Chorvatsku: Předražené opravy, které pak pojišťovna neproplatí
17.08.2019
Do Chorvatska se automobilem rok co rok vydávají statisíce Čechů. Spousta z nich se však během cesty dostane do potíží a skončí v servisech, kde je oškubou. Od pojišťoven pak nemusí dostat nic.
Cestovní pojištění až těsně před odjezdem, nejlépe z mobilu
15.08.2019
Na sjednání cestovního pojištění Češi nepospíchají, pojistky ve valné většině případů uzavírají tzv. za pět minut dvanáct, tedy těsně před odjezdem na dovolenou. V posledních letech navíc výrazně roste počet pojistek sjednaných přes mobilní telefon. Aktuálně se touto cestou uzavře každá třetí smlouva.
Praktické vychytávky, které možná ani neznáte
14.08.2019
Škodovka nazývá praktické vychytávky slovy „simply clever“, ale rozhodně nejde o jedinou automobilku, která zastavěla do svých modelů šikovné věcičky usnadňující každodenní život. Co vše se dá ještě v autech najít a k čemu tyto motoristické „gadgety“ slouží?
Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného
13.08.2019
Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu. Jen si musíte zvolit správně, každá se totiž hodí na něco trochu jiného.
Některá moderní auta se stále dají ukrást za 10 sekund
12.08.2019
O zranitelnosti systému bezklíčového odemykání a startování se mluví již roky, přesto některé moderní vozy stále vykazují znepokojivé výsledky.
Bodový systém: Objektivní odpovědnost provozovatele a její využití v praxi
09.08.2019
Dne 1. října 2015 vstoupila v platnost novela zákona, která měla za úkol zamést s „osobou blízkou“ a umožnit tak postih hříšníků, kteří se do té doby na osobu blízkou vymlouvali. Vyhýbali se tak trestům v podobě pokut například za překročení rychlosti na úsekových měřeních nebo za špatné parkování. Takto spatřila světlo světa tzv. objektivní odpovědnost provozovatele.
Na co si dát pozor při zabezpečení vozidla
08.08.2019
Není třeba polemizovat o tom, že je potřeba si své vozidlo chránit. Možností máme v daném ohledu spoustu, ne všechny jsou ale doopravdy tak bezpečné, jak se na první pohled tváří. Připravili jsme pro vás malý přehled toho, na co si dát při zabezpečení vozidla pozor.
Lékařská prohlídka řidičů – zdravotní stav seniorů za volantem
07.08.2019
S novým zákonem tady máme změnu ohledně povinných lékařských kontrol. Oddalují se o několik let. Znamená to vyšší riziko nehodovosti?
Jak jezdit s dieselem: Předejděte chybám, kterými si zničíte motor
06.08.2019
Lámete si hlavu nad tím, proč váš dieselový motor nevydržel a proč jste museli tak brzy absolvovat příliš složitý a drahý servis? Možná je to vaše chyba.
„Mokrý“ řidičský průkaz: Co dělat po dokončení autoškoly?
05.08.2019
Autoškola je pouhým začátkem. Pokud vám někdo tvrdí, že hned po obdržení řidičského průkazu uměl řídit, tak vám lže. Je pravda, že základy ovládání auta má po autoškole skoro každý, ale kvalitně a bezpečně řídit vozidlo se naučíte až po najetí mnoha tisíc kilometrů. S radami, jak se při začátcích za volantem chovat, přichází projekt Ty to zvládneš, který realizuje Asociace Záchranný kruh.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.