Aktuality

Bezklíčový přístup lze snadno zneužít. Víme, jak zabránit krádeži vašeho auta
12.11.2019
Dnes má většina nových modelů vozidel bezklíčový přístup a startování tlačítkem. Jedná se o velmi příjemný prvek výbavy, díky kterému nemusíme hledat klíče od auta, ale můžeme je nechat v klidu v kapse nebo v kabelce. Tímto prvkem se však neusnadnil život pouze nám, ale také zlodějům. Bezklíčové otevírání auta jde totiž poměrně snadno zneužít.
Zodpovědný řidič se bez handsfree na cestu nevydává
11.11.2019
Většina z nás si život bez automobilu už ani nedokáže přestavit. Pokud nebydlíme zrovna v centru velkoměsta, využíváme ho každodenně.
Kdy nepotřebujete řidičský průkaz: I jako cyklista jste šofér!
09.11.2019
Sázíte na přesvědčení, že když přesednete od volantu za řídítka elektrokola či koloběžky, nemůžete přijít o řidičák? Víte, že v cizině to tak neplatí? A že i v Česku hrozí pokuta až 50.000 Kč?
Vyzkoušeli jsme si jeden den v autorizovaném servisu
08.11.2019
Dnešní servis moderních aut už není jen hever a šroubovák. Vlastně je to pěkná věda. Automobilky jdou s dobou, a tak i servisní služby jsou čím dál víc automatizované a digitalizované. Zní to moderně, ale málokdo si dokáže představit, co to v praxi znamená. Tak jsme se vydali do autorizovaného servisu nejprodávanější značky automobilů u nás a vyzkoušeli si takový servis doslova na vlastní kůži.
Dejte pozor na alkohol za volantem: Jak probíhá dechová zkouška? Jaké tresty hrozí? A k čemu slouží alkulačka?
06.11.2019
Každý řidič už někdy řešil, zda po konzumaci alkoholu může už řídit. Proto je tu alkulačka Auto.cz, která s tímto dilematem pomůže. A když už na policejní kontrolu dojde, víte, jak dechová zkouška probíhá? A jaké sankce vám za řízení v opilosti hrozí?
A zase ty mlhovky... Kdy je zapnout a hlavně kdy je vypnout?
05.11.2019
Vážně musíte svítit v koloně aut mlhovkami? Nebo je snad používáte k tomu, abyste si zvýšili společenskou prestiž? Proboha, mlhovky patří do mlhy a hustého deště a ne do města do kolony, kdy se všichni vidí.
Měl by být řidičák na auto odstupňovaný jako u motorek?
04.11.2019
Pokud v 18 letech úspěšně složíte řidičské zkoušky pro skupinu B, můžete bez problémů skočit třeba do dvanáctiválcového Ferrari a vyrazit do provozu. U motocyklů tohle možné není, neb zde platí určitá pravidla a předpisy. Co myslíte, měly by být řidičáky na auta podobně odstupňované, tedy podle výkonu vozu, zkušeností nebo věku?
6 rad, jak ideálně zazimovat svůj vůz či motocykl
02.11.2019
Konec motoristické sezóny je definitivně tady a je nejvyšší čas uložit svoje hračky do garáže. Pro někoho proces, někdo prostě jen zhasne motor a případné problémy začne řešit až ve chvíli, když opravdu vzniknou. Co všechno byste tedy měli udělat, abyste svému automobilu či motocyklu dopřáli jen to nejlepší? Jak dosáhnout toho, aby byl na jaře váš stroj hned ve formě?
Podzim přináší více střetů se zvěří. Známe riziková místa!
01.11.2019
Podzimní období patří k těm nejrizikovějším v roce z hlediska střetů aut se zvěří. Proto je dobré vědět, kde takové riziko hrozí nejvíce a také, jak se zachovat, když už k takovému střetu dojde. Pracovníci Centra dopravního výzkumu ve spolupráci s pojišťovnou Generali proto spustili projekt s názvem „Index Srna”, který tuto problematiku mapuje.
Povinné ručení: Jak fungují bonusy a malusy?
01.11.2019
Pojišťovny při výpočtu ceny povinného ručení neměří všem řidičům stejným metrem. Do ceny pojištění se nejvýrazněji promítá věk řidiče, dosavadní historie nehodovosti a také místo bydliště. Nejrizikovější skupinou jsou pro pojišťovny mladí řidiči do 25 let s trvalým pobytem v Praze, kteří již mají za sebou dopravní nehodu.
Nepodceňujte únavu a stres za volantem
31.10.2019
V našem seriálu o nejčastějších chybách řidičů jsme už probrali ledacos – od rychlosti přes předjíždění a nevěnování se řízení až po přeceňování schopností. Je tu ale ještě jedna častá chyba, které se dopouští většina řidičů. A sice, že za volant usedají neodpočatí a ve stresu. Zdánlivá banalita, která má ale na schopnosti řidiče výrazný vliv.
Pneumatiky nejsou všechno aneb Co s autem před zimou
28.10.2019
Obutí zimních pneumatik je základním, ale nikoliv jediným úkonem, který je třeba před zimou udělat. K těm dalším patří kontrola stavu chladicí kapaliny, doplnění výbavy auta nebo třeba výměna stěračů dle hesla „kdo je připraven, není překvapen”.
(Ne)povinnost zimního obutí se blíží
27.10.2019
Se začátkem listopadu začíná pro české řidiče období zimních pneumatik. Ačkoliv je podle vyhlášky nemusíte mít povinně nazuté za všech okolností, odborníci každoročně radí na to nespoléhat a své auto ještě před 1. listopadem přezout na zimní. Víme proč!
Jak jezdit v mlze? Máme pro vás několik pravidel!
25.10.2019
Jízda v mlze má podobně jako ve tmě nebo na mokru či sněhu svá specifika. Řidič by kvůli mlze měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme jak.
Jak na světla do mlhy? Můžou nejen pomoci, ale i uškodit
23.10.2019
Světla do mlhy jsou užitečným pomocníkem, ale vyžadují, aby se u jejich použití trochu přemýšlelo. Podzim nebývá na mlhy chudý, a tak se i letos objevuje řada řidičů, kteří mlhovkami spíše škodí, než aby něčemu pomáhali.
Průvodce servisy: Co můžete od kterého čekat?
22.10.2019
Kdy se vyplatí jet s autem do značkového servisu? Nebo je snad lepší hledat nezávislého opraváře? A co třeba zkusit triviální věci opravit svépomocí? Všechno má svá pro a proti.
Chystáte se na výměnu kol? Banalita je to jen zdánlivě
21.10.2019
Podzimní přezouvání je vždy více stresující než to jarní. Datum 1. listopadu je jasný termín, pneuservisy mají narváno, a kdo se o půlhodinu opozdí, je nemilosrdně vykázán. Pokud se chystáte montáž kol vyřešit svépomocí, čtěte rozhodně dále!
Převozní značky: K čemu slouží? Jakou mají platnost? A jaká jsou další pravidla?
19.10.2019
Převozní registrační značky jsou pro část řidičů velkou neznámou. Shrňme si tak nejdůležitější informace o nich.
Nepodceňujte nebezpečné bakterie ve vašem autě
17.10.2019
V interiéru běžně používaného osobního auta je množství bakterií a mikrobů, které mohou velmi nepříznivě ovlivnit zdraví posádky. Velká část se tam dostane na podrážkách bot, část si tam přineseme neumytýma rukama a další část si tam sami vypěstujeme tím, že v autě konzumujeme rozličná jídla a nápoje. Drobky, zbytky potravin a rozlité nápoje vytváří doslova živnou půdu pro bakterie a různé druhy plísní. Nesmíme zapomínat ani na to, že stav a čistota auta výrazně ovlivňují i cenu při jeho dalším prodeji.
Jak poznáte, co vám (pravděpodobně) teče z auta?
15.10.2019
Jestli jste pod svým autem našli loužičku něčeho, je to samozřejmě špatně. Jenže zatímco s něčím se dá přežít až do příštího naplánovaného servisu (tedy když je únik jen minimální), někde existuje i možnost fatálního problému, a to byste neměli vůbec vyjíždět. Nu a barva unikající kapaliny vám bude základním vodítkem!
Tyhle signály vám dává tělo, když je příliš ve stresu. Máte je také?
14.10.2019
Jak vypadá akutní stres, víme všichni: Někdo se potí, někomu buší srdce, někomu se sevře žaludek nebo začne špatně dýchat. Obří stres zažívá člověk v ohrožení života nebo třeba při ztrátě blízké osoby. Pak je tu ale takový ten každodenní, plíživý stres.
Na silnicích začíná podzim. Připravit byste měli nejen auto, ale také sebe
14.10.2019
Chladné dny se pomalu hlásí a s tím souvisí i nutnost připravit nejen svoje auto, ale také řidičské návyky podzimnímu počasí.
Jak postupovat při nehodě s cizincem? Buďte důslední!
13.10.2019
Česká republika se jako tranzitní země jen hemží auty se zahraniční poznávací značkou. S rostoucím počtem takových vozidel stoupá i riziko nehody. Co dělat, když vás někdo takový nabourá?
Pět podzimních nástrah, které zkouší řidiče aut
10.10.2019
Dny se zkracují, počasí je mlhavé, mnohem deštivější a silnice i pneumatiky studenější. Podzim zkouší řidiče více, než si možná dokážeme přiznat. Pamatovat se vyplatí alespoň na následující specifika třetího ročního období.
Tipy a rady: Olej v autě? Nesmí ho být málo ani moc
09.10.2019
Žere váš motor litr oleje na každých tisíc kilometrů? Podle automobilek je to v normě, u nových aut je to dokonce častější jev než kdykoliv dříve. Co se stane, pokud je oleje málo? A co když je ho naopak moc? Můžete dolít olej jiného výrobce, nebo dokonce jiné specifikace? A k čemu dojde, jestliže olej nedolijete?
Dálniční známky 2020 v České republice: Všechny podstatné informace
08.10.2019
České dálniční známky budou také v roce 2020 v papírové podobě. Jejich cena se nemění. Co dalšího je o nich potřeba vědět?
Co koupit na zimu? Přinášíme test zimních pneumatik!
07.10.2019
Německé autokluby ADAC a rakouský ÖAMTC si letos posvítily na šestnáct osobních pneumatik pro malá městská auta a patnáct pro dodávky kategorie multivan nebo viano.
Zimní pneumatiky budou zanedlouho opět povinné. Co všechno musíte vědět?
03.10.2019
Zima pomalu ale jistě klepe na dveře, a ačkoliv se může zdát, že na mráz ještě nenarazíte, opak je pravdou. Nepodceňujte včasnou výměnu pneumatik, která zaručí bezpečnost na cestách.
Poškodili vám auto na parkovišti? Obchodní centra nově umějí na počkání dohledat záznam
02.10.2019
Dvě obchodní centra v Praze už instalovala chytrý kamerový systém, který nepřetržitě sleduje všechna auta v parkovacích zónách, včetně identifikace jejich SPZ. Tato v Česku dosud neznámá služba umožňuje nejen efektivnější ochranu zaparkovaných vozů, ale také značně ulehčuje zákazníkům řešení pojistných událostí.
Používejte blinkr! Je to základ komunikace na silnici
01.10.2019
Každý se chce včas a bezpečně dostat do cíle své cesty, ale řidiči spolu neumí na silnici spolupracovat. Tím často vznikají naprosto zbytečné nebezpečné situace a nedorozumění. Přitom se stačí chovat na silnici tak, aby ostatní s jistotou věděli, jaké jsou vaše úmysly. Jednou z pomůcek vzájemné komunikace mezi řidiči je například zařízení, kterému se lidově říká blinkr.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.