Aktuality

Nepodceňujte únavu a stres za volantem
31.10.2019
V našem seriálu o nejčastějších chybách řidičů jsme už probrali ledacos – od rychlosti přes předjíždění a nevěnování se řízení až po přeceňování schopností. Je tu ale ještě jedna častá chyba, které se dopouští většina řidičů. A sice, že za volant usedají neodpočatí a ve stresu. Zdánlivá banalita, která má ale na schopnosti řidiče výrazný vliv.
Pneumatiky nejsou všechno aneb Co s autem před zimou
28.10.2019
Obutí zimních pneumatik je základním, ale nikoliv jediným úkonem, který je třeba před zimou udělat. K těm dalším patří kontrola stavu chladicí kapaliny, doplnění výbavy auta nebo třeba výměna stěračů dle hesla „kdo je připraven, není překvapen”.
(Ne)povinnost zimního obutí se blíží
27.10.2019
Se začátkem listopadu začíná pro české řidiče období zimních pneumatik. Ačkoliv je podle vyhlášky nemusíte mít povinně nazuté za všech okolností, odborníci každoročně radí na to nespoléhat a své auto ještě před 1. listopadem přezout na zimní. Víme proč!
Jak jezdit v mlze? Máme pro vás několik pravidel!
25.10.2019
Jízda v mlze má podobně jako ve tmě nebo na mokru či sněhu svá specifika. Řidič by kvůli mlze měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme jak.
Jak na světla do mlhy? Můžou nejen pomoci, ale i uškodit
23.10.2019
Světla do mlhy jsou užitečným pomocníkem, ale vyžadují, aby se u jejich použití trochu přemýšlelo. Podzim nebývá na mlhy chudý, a tak se i letos objevuje řada řidičů, kteří mlhovkami spíše škodí, než aby něčemu pomáhali.
Průvodce servisy: Co můžete od kterého čekat?
22.10.2019
Kdy se vyplatí jet s autem do značkového servisu? Nebo je snad lepší hledat nezávislého opraváře? A co třeba zkusit triviální věci opravit svépomocí? Všechno má svá pro a proti.
Chystáte se na výměnu kol? Banalita je to jen zdánlivě
21.10.2019
Podzimní přezouvání je vždy více stresující než to jarní. Datum 1. listopadu je jasný termín, pneuservisy mají narváno, a kdo se o půlhodinu opozdí, je nemilosrdně vykázán. Pokud se chystáte montáž kol vyřešit svépomocí, čtěte rozhodně dále!
Převozní značky: K čemu slouží? Jakou mají platnost? A jaká jsou další pravidla?
19.10.2019
Převozní registrační značky jsou pro část řidičů velkou neznámou. Shrňme si tak nejdůležitější informace o nich.
Nepodceňujte nebezpečné bakterie ve vašem autě
17.10.2019
V interiéru běžně používaného osobního auta je množství bakterií a mikrobů, které mohou velmi nepříznivě ovlivnit zdraví posádky. Velká část se tam dostane na podrážkách bot, část si tam přineseme neumytýma rukama a další část si tam sami vypěstujeme tím, že v autě konzumujeme rozličná jídla a nápoje. Drobky, zbytky potravin a rozlité nápoje vytváří doslova živnou půdu pro bakterie a různé druhy plísní. Nesmíme zapomínat ani na to, že stav a čistota auta výrazně ovlivňují i cenu při jeho dalším prodeji.
Jak poznáte, co vám (pravděpodobně) teče z auta?
15.10.2019
Jestli jste pod svým autem našli loužičku něčeho, je to samozřejmě špatně. Jenže zatímco s něčím se dá přežít až do příštího naplánovaného servisu (tedy když je únik jen minimální), někde existuje i možnost fatálního problému, a to byste neměli vůbec vyjíždět. Nu a barva unikající kapaliny vám bude základním vodítkem!
Tyhle signály vám dává tělo, když je příliš ve stresu. Máte je také?
14.10.2019
Jak vypadá akutní stres, víme všichni: Někdo se potí, někomu buší srdce, někomu se sevře žaludek nebo začne špatně dýchat. Obří stres zažívá člověk v ohrožení života nebo třeba při ztrátě blízké osoby. Pak je tu ale takový ten každodenní, plíživý stres.
Na silnicích začíná podzim. Připravit byste měli nejen auto, ale také sebe
14.10.2019
Chladné dny se pomalu hlásí a s tím souvisí i nutnost připravit nejen svoje auto, ale také řidičské návyky podzimnímu počasí.
Jak postupovat při nehodě s cizincem? Buďte důslední!
13.10.2019
Česká republika se jako tranzitní země jen hemží auty se zahraniční poznávací značkou. S rostoucím počtem takových vozidel stoupá i riziko nehody. Co dělat, když vás někdo takový nabourá?
Pět podzimních nástrah, které zkouší řidiče aut
10.10.2019
Dny se zkracují, počasí je mlhavé, mnohem deštivější a silnice i pneumatiky studenější. Podzim zkouší řidiče více, než si možná dokážeme přiznat. Pamatovat se vyplatí alespoň na následující specifika třetího ročního období.
Tipy a rady: Olej v autě? Nesmí ho být málo ani moc
09.10.2019
Žere váš motor litr oleje na každých tisíc kilometrů? Podle automobilek je to v normě, u nových aut je to dokonce častější jev než kdykoliv dříve. Co se stane, pokud je oleje málo? A co když je ho naopak moc? Můžete dolít olej jiného výrobce, nebo dokonce jiné specifikace? A k čemu dojde, jestliže olej nedolijete?
Dálniční známky 2020 v České republice: Všechny podstatné informace
08.10.2019
České dálniční známky budou také v roce 2020 v papírové podobě. Jejich cena se nemění. Co dalšího je o nich potřeba vědět?
Co koupit na zimu? Přinášíme test zimních pneumatik!
07.10.2019
Německé autokluby ADAC a rakouský ÖAMTC si letos posvítily na šestnáct osobních pneumatik pro malá městská auta a patnáct pro dodávky kategorie multivan nebo viano.
Zimní pneumatiky budou zanedlouho opět povinné. Co všechno musíte vědět?
03.10.2019
Zima pomalu ale jistě klepe na dveře, a ačkoliv se může zdát, že na mráz ještě nenarazíte, opak je pravdou. Nepodceňujte včasnou výměnu pneumatik, která zaručí bezpečnost na cestách.
Poškodili vám auto na parkovišti? Obchodní centra nově umějí na počkání dohledat záznam
02.10.2019
Dvě obchodní centra v Praze už instalovala chytrý kamerový systém, který nepřetržitě sleduje všechna auta v parkovacích zónách, včetně identifikace jejich SPZ. Tato v Česku dosud neznámá služba umožňuje nejen efektivnější ochranu zaparkovaných vozů, ale také značně ulehčuje zákazníkům řešení pojistných událostí.
Používejte blinkr! Je to základ komunikace na silnici
01.10.2019
Každý se chce včas a bezpečně dostat do cíle své cesty, ale řidiči spolu neumí na silnici spolupracovat. Tím často vznikají naprosto zbytečné nebezpečné situace a nedorozumění. Přitom se stačí chovat na silnici tak, aby ostatní s jistotou věděli, jaké jsou vaše úmysly. Jednou z pomůcek vzájemné komunikace mezi řidiči je například zařízení, kterému se lidově říká blinkr.
Riziko střetu se zvěří rapidně roste. Víte, že se můžete připojistit?
30.09.2019
Přibližně každou desátou dopravní nehodu zaviní lesní zvěř. Od roku 2012 vzrostl počet nahlášených dopravních nehod se zvěří o více než 100 %. Ze statistiky portálu ePojisteni.cz vyplývá, že riziko střetu se zvěří si nejčastěji připojišťují řidiči z menších měst či vesnic, naopak nejméně obyvatelé Prahy a Brna. Možné srážky se zvěří se mnohem častěji obávají řidiči do 29 let.
Podzimní déšť zvyšuje riziko aquaplaningu. Jak předcházet nepříjemné situaci za volantem?
26.09.2019
Dešťové přeháňky kladou na pneumatiky zvýšené nároky. Podle odborníků nepředstavuje samotná vysoká třída přilnavosti pneumatiky na mokru dostatečnou záruku proti riziku aquaplaningu.
Umíte správně najet na dálnici?
25.09.2019
Řidič vjíždí na dálnici a místo toho, aby pro zrychlování využil celou délku připojovacího pruhu, cpe se hned do pruhu s plným provozem. A řidič v pravém pruhu? Reaguje tím že přejíždí doleva, kde musí auta za ním zpomalit. Ano, dámy a pánové, tohle je běžná situace. Jenže všechno je v ní naprosto špatně!
Vše o mýtu pro osobní auta: Připravte se na třetinové slevy i desetitisícové sankce
23.09.2019
Nový systém výběru dálničních poplatků od pro vozovatelů osobních aut přináší řadu. změn Zmapovali jsme zásadní novinky.
Nepodceňujte výměnu stěračů, podzim už klepe na dveře
19.09.2019
Podzim klepe na dveře a je na čase zkontrolovat stav stěračů. Léto jim dalo jistě zabrat a na blížící se déšť, vítr, mráz nebo bláto nemusí být připravené. To, jestli jsou v dobrém, nebo dokonce výborném stavu, rozhoduje nejen o dobré viditelnosti za špatného počasí, ale zároveň také o bezpečné jízdě.
Tříproudá dálnice a chyba, kterou na ní řidiči dělají
18.09.2019
Je to jedna z věcí, kterou vás učí v autoškole, přesto spousta řidičů neví, jak se zachovat. Situaci, kdy se na tříproudé silnici sjíždí auta z levého a pravého pruhu do toho středního, pak řeší spíše intuitivně. Vy víte, kdo má přednost a kdo je v právu?
Přehledně: Co dělat v případě srážky se zvěří
17.09.2019
Jednou z častých příčin havárií auta, zvlášť v podzimních měsících, je střet vozidla se zvěří. Rok od roku navíc počet těchto nehod roste. Srážka se zvěří často skončí zraněním nebo usmrcením zvířete a také poničením vašeho vozidla. Rozhodně se proto vyplatí si toto riziko pojistit. Rady, jak se zachovat, pokud se podobná nehoda stane i vám, přinášíme v následujícím přehledu.
5 věcí, na které je potřeba nezapomínat při pravidelné údržbě automobilu
16.09.2019
Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a jednou za čas provést i důkladnější údržbu. Tato péče se vám vrátí v delší životnosti a bezproblémovém provozu vašeho vozidla. Co konkrétně je potřeba a jak často, záleží na stáří vozu a konkrétním typu.
Kamioňáci varují: Úsekový zákaz předjíždění nemůže fungovat
13.09.2019
Toužíte po bezpečných a klidných dálnicích, kde se jezdí ohleduplně, plynule a bezpečně? Zapomeňte na to! A dost možná bude hůř, tedy jestli začnou platit úsekové zákazy předjíždění kamionů. Varují před tím samotní profesionální řidiči!.
„Antiradary“: Které jsou legální, a které ne?
12.09.2019
Častým tématem mnoha hospodských a internetových diskuzí se běžně stává (ne)legálnost zařízení nazývaných „antiradary“, kdy jedni tvrdí, že tato zařízení jsou zakázána zákonem, zatímco druzí tvrdí přesný opak. Proto se v následujícím textu zaměříme na to, jak tomu ve skutečnosti je podle platné legislativy, a kdo má vlastně pravdu.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.