Aktuality

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech
19.01.2019
Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Jak pokročilé asistenční systémy škodí: Že vás štvou, je ten menší problém
17.01.2019
Moderní bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují bezpečnost a pohodlí řidiče. Jenže i v případě jen malé nehody mohou zvýšit náklady na opravu vozu. A to klidně dvojnásobně.
Bezpečné řízení v zimě: Zjistěte, jak nejrychleji odmlžit okna, co si obléknout a jakou nastavit teplotu
16.01.2019
Teploty kolem bodu mrazu, metr sněhu, zledovatělé silnice a poryvy severního větru. Chladné počasí, které je pro toto roční období nad velkou částí Evropy typické, může motoristům způsobovat i další nepříjemnosti. Například zamlžení oken. S následujícími radami a doporučeními bude cestování automobilem v chladném počasí ještě komfortnější a bezpečnější.
Jak postupovat po autonehodě, abyste dostali spravedlivé odškodné?
15.01.2019
Za jedenáct měsíců loňského roku došlo v Česku k více než 96 tisícům dopravních nehod, při kterých se zranilo 25 tisíc osob. Vyžádaly si také 514 obětí na životech. Lidé často vůbec netuší, co mají v dané situaci dělat, na jaká opatření mají právo a jak se jich domoci.
Víte, jak nasadit sněhové řetězy?
14.01.2019
Zimní sezona je tady a s ním i častý sníh na silnicích. Víte, jak si případně poradit v podmínkách, při nichž je nutné nandat sněhové řetězy?
Proč nesmím být u opravy svého auta? Za určitých podmínek to možné je
13.01.2019
Na přítomnost u opravy svého vozu sice máte ze zákona právo, ovšem za určitých podmínek. Vyplácí se servisům spíše omezení, nebo naopak naprostá otevřenost? A co z toho preferuje zvídavý majitel vozu?
Specifika zimního parkování: Jak bezpečně zaparkovat auto, když je sníh?
11.01.2019
Řada motoristů se vydá na zimní dovolenou do hor. Tam mnohdy panují drsné zimní podmínky. Často se hovoří o tom, jak na sněhu či náledí bezpečně jezdit. Jak je to ale s bezpečným parkováním?
Nový bodový systém vůči řidičům přitvrdí
09.01.2019
Při dopravních nehodách loni v Česku zemřelo 571 lidí, o 69 více než v roce 2017. Přibylo i těžce zraněných, jichž si nehody v loňském roce vyžádaly 2339. I to je důvodem, proč má chystaný nový bodový systém zpřísnit ještě víc, než ministerstvo dopravy (MD) původně zamýšlelo.
Jaká je ideální teplota v autě? Přetopený interiér působí jako půl promile v krvi
08.01.2019
Každé ráno, když odjíždíme coby motoristé do práce, se s tím nejen v zimních měsících setkáváme. Teplo chceme ihned, odmrazit okno okamžitě. Jenže i tento proces má svá jednoduchá pravidla.
Cukrovkáři za volantem: Nemoc vás může připravit i o řidičák!
07.01.2019
Cukrovka nebolí, léta o ní nevíte, a pak se zničehonic přihlásí o slovo. Velmi výrazně ovšem ovlivňuje kondici řidiče, může vás i připravit o řidičák. V čem se skrývá její nebezpečí a jak se mu bránit?
„Dobrý den, silniční kontrola.“ Co opravdu nedělat, když vás zastaví policie?
04.01.2019
Pokud jste něco provedli, raději se nespoléhejte na své charisma, výmluvnost, tučnou peněženku či dokonce řidičské umění. Mohlo by vás to stát víc, než čekáte.
Chumelenice zaskočila Česko. Omeťte si auto a registrační značku
03.01.2019
Jakmile hustě sněží, začne se sníh lepit i na registrační značky aut. Stávají se tak nečitelnými. Jenže podle zákona hrozí za zakrytou, upravenou nebo nečitelnou značku pokuta. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové ovšem řidiči nemusí co pět minut vystupovat z auta a písmena s čísly ometat.
Na dálnicích v Německu se bude platit od října 2020, uvedl tamní ministr
02.01.2019
Dálniční poplatky pro osobní automobily začnou v Německu platit až od října 2020, oznámil německý ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU). Původně se počítalo s tím, že se poplatky zavedou v průběhu roku 2018 nebo 2019.
Obnova řidičáku sebraného za alkohol může stát i desítky tisíc
31.12.2018
Zavinění nehody pod vlivem alkoholu nebo řízení s promile v krvi znamená zabavení řidičského průkazu. Jeho opětovné získání může trvat měsíce i roky a hříšníka bude stát i desítky tisíc korun. Kdy stačí zajít k psychologovi a kdy už je třeba zasednout zpátky do autoškoly?
Zničí absurdní evropská legislativa celý autoprůmysl? Proč to v Bruselu vlastně dělají?
29.12.2018
Evropská unie navrhuje zakázat benzinová auta, aniž bychom za ně měli náhradu.
Proč jsou pneumatiky černé? Může za to jedna součást směsi
27.12.2018
Bereme jako samozřejmost, že pneumatiky automobilů mají černou barvu. Nebylo tomu tak ale vždy; přírodní barva gumy je úplně jiná. Černou barvu pneumatikám dodává součást směsi, která navíc výrazně zlepšuje jejich vlastnosti.
Jak vyhnat kuny z motorového prostoru? Jsou lepší plašičky, nebo pachové odpuzovače?
24.12.2018
S příchodem zimy a chladného počasí se pro kunu stává teplý motor auta neodolatelným místem k zahřátí a zpravidla přibíhají k autu těsně po vašem příjezdu. Tito hlodavci dokáží způsobit poměrně závažné a nákladné škody. Naštěstí se lze bránit a své auto proti tomuto nechtěnému hostu zabezpečit.
Zkontrolujte si řidičský průkaz, do konce roku jich propadne sto tisíc
22.12.2018
Do konce letošního roku si motoristé musí stále ještě vyměnit přes sto tisíc řidičských průkazů, u kterých letos vyprší platnost. V příštím roce pak podle odhadů propadne doklad dalším osmi set tisícům motoristů. Letos úřady zatím vyměnily zhruba pět set padesát tisíc řidičských průkazů.
Stěrače jsou nejdůležitější bezpečnostní prvek vozu, servis zvládnete sami
18.12.2018
Můžete mít zrak jako ostříž, ty nejlepší zimní pneumatiky vítězící ve všech testech i celou armádu elektronických pomocníků a stejně vám to nebude nic platné. Nejzásadnější v pošmourném, špinavém zimním provozu je z auta dobře vidět. A kvalitní výhled vám zajistí jenom funkční stěrače.
Vánoční stromek vezte špičkou dozadu, dárky pořádně připevněte
16.12.2018
Radostná cesta domů s vánočním stromečkem na střeše auta se může v okamžiku stát noční můrou. Crash test pojišťovny Allianz ukázal, jak snadno se symbol Vánoc změní na nebezpečný projektil. A dárky převážené na roletce mohou být dokonce smrtícím nástrojem, varuje automobilka Škoda.
Zimní pneumatiky pouze na předních kolech? Snaha ušetřit se rozhodně nevyplatí
14.12.2018
S každou zimou se můžeme setkat s mnoha nepravdami týkajícími se správného obutí. Přestože byly již mnohokrát vyvráceny, k některým řidičům se tyto informace pravděpodobně stále ještě nedostaly.
Zimní dovolená v zahraničí: Jaká platí silniční pravidla v oblíbených lyžařských destinacích?
13.12.2018
Před cestou do zahraničích lyžařských středisek je důležité nejen zkontrolovat vůz po technické stránce, ale také seznámit se s předpisy, týkajícími se výbavy vozu. Požadavky na další vybavení vozu se různí, neboť co v jedné zemi doporučují, patří v druhé do povinné výbavy.
Jezdíte na LPG? Doplňte si zimní směs, ať můžete v mrazech jezdit bez potíží
12.12.2018
I když jezdíte na LPG, na zimu se musíte připravit stejně jako ostatní řidiči. Podobně jako existuje nafta pro letní a zimní období, je k dostání i zimní směs propan-butanu. Ta obsahuje více propanu, který se na rozdíl od butanu dobře odpařuje i při teplotách pod bodem mrazu. S příchodem zimy si proto ohlídejte, ať vám v nádrži nezůstane letní směs.
Jak vybrat správnou žárovku do světlometů?
11.12.2018
Den se s přicházející zimní sezónou prodlužuje. Lidé tráví v autě stejný čas, ale řídí mnohem více bez denního světla. Takže osvětlení auta se stává mnohem důležitější. Jsou na trhu nějaké vylepšené prémiové produkty?
I jízda na dálnici má svá pravidla. Znáte je?
10.12.2018
S příchodem zimy je potřeba na českých dálnicích, které jsou z velké míry rozkopané a v rekonstrukci, dávat o něco větší pozor. K tomu, abychom se stali účastníky dopravní nehody, stačí opravdu jen málo. Málo ale stačí i k tomu, abychom v pohodě dorazili do cíle. Nejdůležitější je být v klidu a dodržovat konstantní rychlost.
Tuhne nejen nafta, i s LPG může být v mrazu problém
10.12.2018
Skutečně tuhé mrazy na většině České republiky zatím neudeřily, ale pokud na ně člověk své auto nepřipraví včas, může pak už být pozdě. A není řeč jen o kapalině do ostřikovačů, i letní směsi by měly teplotám lehce pod nulou odolávat.
Staré kotle ohrožují zdraví ještě více, než se předpokládalo
06.12.2018
Kotle na pevná paliva jsou jednoznačně nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší ve městech a obcích. Místy je tento podíl na znečištění až 90 procentní, především v důsledku používání starých neekologických kotlů.
Sněhové řetězy u nás a v zahraničí: Mějte je v zimě s sebou, ušetříte si problémy
05.12.2018
S rozmachem aut s pohonem 4x4 a zimních pneumatik si čím dál více řidičů myslí, že sněhové řetězy v zimě nepotřebují. Chyba lávky. Například v Rakousku vám pomohou se vyhnout více než stotisícové pokutě.
Dálniční známky 2019 vstupují v platnost. Ceny zůstávají, na dalších dálnicích n
04.12.2018
Ministerstvo dopravy plánovalo, že v příštím roce nahradí české dálniční známky elektronický systém. Změna se ale posouvá.
Kupujeme použité náhradní díly: Jsou o hodně levnější, ale víme, na co si dát pozor
03.12.2018
S prvním sněhem jsou autovrakoviště v permanenci kvůli drobným ťukancům. Motoristé zde nejčastěji hledají světla, nárazníky a blatníky. Občas ale dělají chyby, nad nimiž obchodníci s díly kroutí hlavou
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.