Aktuality

Bodový systém: Objektivní odpovědnost provozovatele a její využití v praxi
09.08.2019
Dne 1. října 2015 vstoupila v platnost novela zákona, která měla za úkol zamést s „osobou blízkou“ a umožnit tak postih hříšníků, kteří se do té doby na osobu blízkou vymlouvali. Vyhýbali se tak trestům v podobě pokut například za překročení rychlosti na úsekových měřeních nebo za špatné parkování. Takto spatřila světlo světa tzv. objektivní odpovědnost provozovatele.
Na co si dát pozor při zabezpečení vozidla
08.08.2019
Není třeba polemizovat o tom, že je potřeba si své vozidlo chránit. Možností máme v daném ohledu spoustu, ne všechny jsou ale doopravdy tak bezpečné, jak se na první pohled tváří. Připravili jsme pro vás malý přehled toho, na co si dát při zabezpečení vozidla pozor.
Lékařská prohlídka řidičů – zdravotní stav seniorů za volantem
07.08.2019
S novým zákonem tady máme změnu ohledně povinných lékařských kontrol. Oddalují se o několik let. Znamená to vyšší riziko nehodovosti?
Jak jezdit s dieselem: Předejděte chybám, kterými si zničíte motor
06.08.2019
Lámete si hlavu nad tím, proč váš dieselový motor nevydržel a proč jste museli tak brzy absolvovat příliš složitý a drahý servis? Možná je to vaše chyba.
„Mokrý“ řidičský průkaz: Co dělat po dokončení autoškoly?
05.08.2019
Autoškola je pouhým začátkem. Pokud vám někdo tvrdí, že hned po obdržení řidičského průkazu uměl řídit, tak vám lže. Je pravda, že základy ovládání auta má po autoškole skoro každý, ale kvalitně a bezpečně řídit vozidlo se naučíte až po najetí mnoha tisíc kilometrů. S radami, jak se při začátcích za volantem chovat, přichází projekt Ty to zvládneš, který realizuje Asociace Záchranný kruh.
Odtah porouchaného auta z ciziny je drahý. Předražení se braňte
05.08.2019
Porouchané nebo nabourané auto musí do servisu většinou odvézt odtahová služba. Když se to stane v zahraničí, umí to být pořádná finanční pohroma. Těm největším zabrání pojistka a příplatek za vyšší tarify asistenčních služeb.
Chorvati zdražili pokuty a přitvrdili, za jízdu na červenou 80 tisíc a vězení
02.08.2019
Nový zákon o bezpečnosti silničního provozu zavedli Chorvati v expresním tempu. Byl přijat 12. července a vstoupil v platnost 1. srpna.
V autě můžete mít během chvíle horko jako v peci. Poradíme, jak jej ochladit
01.08.2019
Za pouhou hodinu se může volant ohřát na více než 50 stupňů a přístrojová deska dokonce na 70 °C. Letní slunce se rozhodně nevyplatí podceňovat, lze se mu ale bránit.
Jak postupovat při nehodě v zahraničí: volejte asistenci a foťte
31.07.2019
Zachovejte klid, zabezpečte místo nehody, poskytněte první pomoc a hlavně volejte svou asistenční službu. Poradí vám, jak postupovat, a pomohou i s překladem v případě, že si s místními nerozumíte.
Propadlá technická a auto nezpůsobilé provozu: Co vám hrozí?
31.07.2019
Propadlá technická je jedna věc, provozování auta v nevyhovujícím technickém stavu druhá. Souviset spolu mohou, ale nejedná se o jednu a tu samou věc. Podívejme se na rozdíly a jaké za to hrozí sankce. Problematika je to poměrně obsáhlá.
Jak správně umýt auto: Čištění karoserie má svá specifika. Na co si dát pozor?
30.07.2019
I při tak jednoduché věci, jakou mytí auta je, musíme dodržovat určitá pravidla, abychom lak nepoškodili. Připomeňte si je před příštím drhnutím vašeho čtyřkolového miláčka.
Pravidlo zipu: Víte, jak se správně střídavě řadit?
29.07.2019
Pravidlo zipu, někdy také označované jako střídavé řazení, platí na českých silnicích již od přelomu tisíciletí, přesto mu ale stále mnoho řidičů ještě plně neporozumělo. Většině přitom ani nedochází, že jeho ignorováním škodí sobě i okolí.
Tento víkend to bude na silnicích masakr. Pokud vyrážíte na dovolenou, obrňte se trpělivostí
26.07.2019
Začátek dovolených v lidnatých spolkových státech Německa vždy znamená přecpané evropské dálnice. Nejinak tomu bude i letos.
Jak používat klimatizaci s ohledem na zdraví a spotřebu?
25.07.2019
Léto je definitivně tady, v MHD to občas trošku smrdí, a pokud nepoužijeme klimatizaci, může to trochu smrdět i v našem autě. Naštěstí je dnes tohle zařízení velmi běžným prvkem už i v levnějších vozech a my si s ním můžeme ohromně zpříjemnit cestování. Jenže použití má svoje pravidla.
Cestovní pojištění volte i podle aktivity během zahraniční dovolené
24.07.2019
Pojistit se na cesty do zahraničí bere většina lidí jako samozřejmost. Ovšem i při uzavírání pojistky je třeba zvážit, jakou vybrat. Měli byste ji totiž přizpůsobit typu aktivit, které budete během dovolené podnikat.
Uniknout z auta oknem nemusí být snadné. Víte, jaké sklo máte rozbít?
23.07.2019
Situace, ve kterých je potřeba opustit auto rozbitým bočním oknem, zná většina z nás jen z akčních filmů. Věděli byste ale, jaké okno rozbít u svého vozu?
Bodový systém: Přišel jsem o řidičák. Co teď?
22.07.2019
Přijít v dnešní době o řidičské oprávnění jde kvůli aktivitě policie poměrně snadno, a ještě snadněji, pokud jste aktivní řidič nebo vás „kulatá lopata“ rovnou živí. Bodový systém zlověstně visí nad hlavou každého šoféra jako kyvadlo z hororové povídky, co ji napsal Edgar Allan Poe. Mnoho níže popsaného jsme už rozebrali v našem seriálu „Bodový systém“. Jaký je však přesný postup k tomu, abyste získali řidičák zpět? A čeho se dočkáte u „psychotestů“?
Pneumatiky: Kolik toho vydrží a jak prodloužit jejich životnost?
19.07.2019
Společnost Continental do svého testování životnosti pneumatik zapojila deset neprofesionálních řidičů z České republiky a Slovenska. Výsledky testu z běžného provozu potvrdily prohlášení koncernu Continental, že má model pneumatik PremiumContact 6 nejen delší životnost než jeho předchůdci, ale i výborné jízdní vlastnosti.
Autorádia: Jaký musí platit rozhlasový poplatek osoby a firmy?
18.07.2019
Zákon mluví jasně. Pokud jezdíte autem a posloucháte při tom rádio, je jen velmi malá šance, že spadáte do skupiny lidí, kteří rozhlasový poplatek platit nemusí. A nehrozí vám za porušení pokuta. Kdo tedy musí a kdo nemusí platit rozhlasový poplatek?
Povinná výbava auta 2019: Co mít s sebou? A co už není potřeba?
17.07.2019
Z povinné výbavy aut v roce 2018 vypadly žárovky a pojistky. Stejně tak se zjednodušilo složení autolékárničky.
Řidičský průkaz: Jízda bez něj a jeho zadržení
16.07.2019
Jízda bez řidičského průkazu je přestupek. Tedy, bez oprávnění jezdit nesmíte, bez řidičského průkazu vyjet můžete, ale (možná) vás to bude stát něco na pokutách. Vyznáte se v dané problematice?
Přednárazové bezpečnostní systémy: Chytré, drahé a brzy povinné!
15.07.2019
Pokud brzdnou vzdálenost neudržíte sami, měly by vám pomoci systémy prevence střetu, které budou v EU brzy povinné.
Bezpečná vzdálenost: Za nedodržení nově čtyři body a vysoká pokuta!
13.07.2019
Policie má dostat do ruky přesný návod, jak pokutovat nedodržování bezpečné vzdálenosti. Ani odborníci se ale neshodují v metodě, jak ji může každý změřit.
Autem do Itálie 2019: Kudy jet? Kde výhodně natankovat? A jakým termínům se vyhnout?
12.07.2019
Itálie patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů, kteří k tamějším přímořským letoviskům jako Bibione navíc často vyrážejí automobilem. Máme několik tipů, jak cestu autem do Itálie zvládnout.
Volat odtah, nebo pokračovat? Závady, se kterými lze jet dál
11.07.2019
Jeden z Murphyho zákonů říká, že pokud se něco může rozbít, tak se to také rozbije. Auta jsou jen stroje, které podléhají běžnému opotřebení. Někdy ale i v případě pečlivých majitelů, kteří poskytují svým autům náležitý servis a péči, technika selže.
Záchranářská ulička: Pravidla, která se sluší připomenout. A jeden odstrašující případ k tomu
10.07.2019
V průběhu letních prázdnin plánujeme v autech ty nejdelší cesty, ať už na chalupu či dovolenou k moři. Nyní je tedy ideální čas si připomenout, jaká pravidla se pojí s tvorbou záchranářské uličky.
Jak správně používat klimatizaci? Zodpovídáme otázky, na které se bojíte zeptat
09.07.2019
Ať už máte ve svém voze manuální nebo automatickou klimatizaci, anebo pokud zvažujete koupi nového modelu, měli byste o klimatizaci vědět některé podstatné informace. Využijete tak naplno možnosti doplňku, který sice již dnes tvoří samozřejmou součást prakticky každého nového vozu.
Nástrahy po cestě do Chorvatska: kdy vás mohou i zavřít?
08.07.2019
V tomto článku se nebudeme věnovat samotné cestě na dovolenou do Chorvatska, ale podíváme se na nejčastější přestupky, které čeští řidiči páchají doma, a co jim za takové přestupky hrozí v Rakousku, Slovinsku a samotném Chorvatsku. Budeme se tedy točit kolem překročení rychlosti, jízdy bez bezpečnostních pásů a používání telefonu za jízdy. Zároveň se okrajově podíváme i na toleranci alkoholu u řidičů ve výše uvedených destinacích.
Víte, kdo má nárok na příspěvek na auto? A jaké výše může dosáhnout?
07.07.2019
Zdravotně postižení mohou zažádat o tzv. příspěvek na mobilitu, v rámci něhož je možné dostat příspěvek i na nákup vozidla. Kdo o něj může žádat a jaké podmínky musí splnit?
Jaký má být správný tlak v pneumatikách? Ušetří vám starosti i peníze
03.07.2019
Řada řidičů už si naštěstí uvědomuje, že správný výběr pneumatik může zásadním způsobem ovlivnit chování jejich vozu. Stále poměrně vysoké procento řidičů však zapomíná, že i pneumatiky vyžadují ke svému správnému fungování určitou péči a pozornost.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.