Aktuality

Na Velikonoce vyjíždí sváteční jezdci a policie kontrolující alkohol
18.04.2019
O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod, varuje BESIP. Na negativní bilanci se podle policie více podepisuje alkohol. Až do Velikonočního pondělí se zaměří na jeho kontrolu u řidičů.
Je čas sundat zimní obutí. Autu dopřejte i myčku a kontrolu kapalin
17.04.2019
Na konci března českým motoristům vypršela povinnost mít přezuto na zimní pneumatiky v případě zhoršených povětrnostních podmínek. To znamená, by se měli objednat do servisu na přezutí. Auto si však po zimě zaslouží i další péči. Na co byste neměli zapomenout?
Stát chce výrazně omezit kamionovou dopravu
16.04.2019
Kamiony neleží v žaludku jen mnohým řidičům osobních aut, ale zdá se, že také úřadům. Před časem jsme zaznamenali pokusy o celoplošný zákaz jejich vzájemného předjíždění. Ten sice utichl, ale úřady přišly s další novinkou. Chtějí omezit jízdu kamionů v některé předem vybrané dny.
Čeští řidiči stárnou. Existuje i typická seniorská nehoda
11.04.2019
Špatně vidí, špatně slyší, jedou pomalu, zdržují. A nejhorší jsou ti s kloboukem. Řidiči senioři jsou často terčem posměšků, až nenávisti. Jenže lidí, kteří řídí auto ve vysokém věku, přibývá a bude přibývat. A nechtějí si urážky nechat líbit.
Jarní servis auta není dobré podcenit. 5 věcí, které je po tuhé zimě třeba zkontrolovat
10.04.2019
Nejnáročnějším obdobím pro moderní automobil je nepochybně zima. Poté, co tuto několikaměsíční zkoušku se svým čtyřkolovým miláčkem přežijete, vyplatí se nejen přezout na letní pneumatiky, ale také zkontrolovat několik oblastí, které přes zimu trpěly nejvíce.
Jezdit na zimních v létě je horší než na letních v zimě
09.04.2019
Tzv. „povinné zimní pneumatiky“, kterými nás počastovali volení zástupci, mají jeden vedlejší efekt. Plno lidí jezdí celý rok na zimních, ale ty kdykoli jindy než na sněhu a ledu fungují výrazně hůř než kvalitní letní pneumatiky.
Ukliďme svět, ukliďme Česko!
07.04.2019
A my jsme uklidili, tedy pouze jen jedno místo, ale i to se počítá. Letos jsem zavítali do obce Moravany u Brna.
Jak dostat adekvátní odškodné po autonehodě? Vyvracíme mýty, které mezi řidič panují
03.04.2019
Dopravní nehoda s sebou automaticky nese stres a vypořádávání se s následky. Lidé stále nevědí, na co přesně mají nárok, ať už byli sami zraněni, nebo jsou bohužel v pozici pozůstalých. Často se tak spokojí s odškodněním, které je pouze symbolické ve srovnání s částkou, kterou si skutečně mohli nárokovat. Zásadní roli v tom hrají rozšířené mýty, které o odškodnění stále panují.
Ministerstvo nás bude upozorňovat na končící technickou
02.04.2019
Ministerstvo dopravy se rozhodlo, že řidičům trochu usnadní život. Od 1. dubna 2019 tedy bude řidičům připomínat, že jim končí platnost technické kontroly. Kromě toho také zavádí nové registrační značky určené výhradně pro elektromobily. Jejich použití ale nebude povinné.
Polovina řidičů nemá přezuto na letní pláště, 21 % dojíždí „zimáky“ v létě. Proč je to špatně?
01.04.2019
Povinnost použití zimních pneumatik za určitých klimatických podmínek končí už 31. března. Průzkumy společnosti Continental však ukazují, že řidiči na letní pláště nepřezouvají automaticky hned po tomto datu, ale čekají na dobré počasí. Pětina řidičů na letní pneumatiky nepřezouvá vůbec, a to i z důvodu „dojíždění“ zimních plášťů, které však odborníci nedoporučují.
Už za tři roky nám budou auta aktivně hlídat rychlost
28.03.2019
Evropská unie, respektive její zastupitelé rozhodli, že od roku 2022 budou mít všechna nová auta povinně několik nových bezpečnostních prvků navíc. Tím, který rozpoutal asi nejvášnivější diskuze, je automatický omezovač rychlosti, jenž dohlédne na to, abychom striktně dodržovali zákonem nařízenou maximální rychlost.
Stěrače bývají po zimě opotřebené. Výměna není složitá
27.03.2019
Výměnu stěračů řada lidí nechává na servisu, ale protože je to jeden z nejsnazších úkonů údržby auta, většina motoristů to zvládne sama. Tápete, jak na to? Zásad, kterých je třeba se držet, je jen hrstka.
Důvody, pro které vám česká policie může „sebrat řidičák”. Je jich méně, než se říká
26.03.2019
Česká policie má pravomocí obecně hodně, v případě zadržení řidičského průkazu se ale musí pohybovat v přesně stanovených mezích, které nejsou zase tak široké.
Přezutí na letní pneu s posledním březnovým dnem? Někdy je lepší nespěchat
26.03.2019
Povinnost mít vozidla obutá za sněhu a ledu do zimních pneumatik skončí v ČR motoristům s posledním březnovým dnem. Přezutí na ty letní však při současném nestálém počasí, kdy se má po nynějším výrazném oteplení v příštím týdnu zase ochladit, však není podle odborníků dobré uspěchat.
Jak snížit spotřebu paliva v reálném provozu
25.03.2019
Nemusíte se ploužit třicítkou, štvát extrémně pomalou akcelerací všechny okolo sebe a na neutrál z kopce vypínat motor. Stačí dodržovat těchto několik zásad a uvidíte, že budete mít ve výsledku výrazně nižší spotřebu v reálném provozu než doposud.
Ministerstvo chystá vyšší sankce pro řidiče seniory bez prohlídky
25.03.2019
Řidiči senioři jsou vedle začínajících řidičů z hlediska nehodovosti nejrizikovější skupinou. Nemalou roli v tom hraje jejich zdravotní stav. V novém bodovém systému chce proto ministerstvo dopravy (MD) pokuty těm seniorům, kteří řídí bez dokladu o pravidelné lékařské prohlídce, notně zvýšit.
Jak ovlivňuje nachlazení či chřipka schopnost řízení?
21.03.2019
Období chřipek a nachlazení je v plném proudu a všichni moc dobře víme, že tato onemocnění našemu tělu i mysli na soustředění a vitalitě příliš nepřidávají. Přesto i v takových stavech usedáme často za volant. Je to ale dobrý nápad?
Jak brzdit z kopce? Především pořád nestůjte na brzdě
20.03.2019
Pro někoho budou možná následující rady triviální, ale určitě není na škodu si jednu ze základních řidičských technik osvěžit. Plno řidičů totiž neumí správně brzdit, respektive si zbytečně snižují účinnost brzd a zvyšují jejich opotřebení.
Je pojištění skla zbytečnost nebo ne? Pojišťovny se přou
19.03.2019
Pojištění čelního skla se vyplatí, jen pokud objíždíte rovník, tvrdí První klubová pojišťovna. Prý je lepší si pojistné za čelní sklo ukládat. Velké pojišťovací ústavy však nesouhlasí.
Na čem lze při servisu auta šetřit (a na čem rozhodně ne)
18.03.2019
Řada lidí bere auto jen jako spotřební materiál, o který se moc nestará. Každému ale musí být jasné, že auto potřebuje alespoň základní údržbu, která však stojí dost peněz. Lze na ní vůbec nějak šetřit? Na něčem vážně jde uspořit nějakou tu korunu, ale na některých částech prostě šetřit nesmíte.
Bolí vás po nehodě záda? Okamžitě jdete k lékaři
14.03.2019
Jednou z častějších příčin dopravních nehod v České republice je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Podle aktuálního návrhu na změnu bodového systému za to má hrozit pokuta. Při nárazu zezadu hrozí takzvaný opěrkový syndrom, whiplash. Zranění nemusí lidé po autonehodě ani poznat, příznaky přicházejí později a mohou být velmi závažné.
Jízda tunelem má svoje pravidla. Co dělat při koloně, nehodě nebo požáru?
13.03.2019
Obecné pravidlo, které snad není třeba připomínat, je, že v tunelu nikdy bezdůvodně nezastavujeme, necouváme, neotáčíme se, a to ani v případě, že mineme potřebný výjezd, a neděláme žádné prudké, nečekané manévry.
Jak se zachovat při aquaplaningu? Podle experta hlavně nezatáčet
12.03.2019
Aquaplaning, tedy situace, kdy pneumatika přestane stíhat odvádět vodu a začne na vozovce plavat, může být nebezpečný, pokud zazmatkujete. Řešení je veskrze pasivní, efektivnější je prevence.
Koupená ojetina nedojela ani domů: Jak je to se zárukami u bazarovek?
11.03.2019
Novému majiteli se motorka rozbila ještě dřív, než stihl dojet domů. Peníze dostal zpátky až s pomocí advokáta, který připomněl prodávajícímu záruky na skryté vady. Ta totiž platí i při obchodování mezi čtyřma očima!
Tažné zařízení nových automobilů: Proč už někde s koulí nepochodíte
07.03.2019
Myslíte si, že spojovací zařízení – takzvanou kouli – doplníte na jakékoliv auto? Pak hodně zpozorněte. Přibývá modelů, které když jej nemají z výroby, mohou mít třeba tři sta koní, ale neodtáhnou ani ten vozík, co tahával dědeček za Škodou 100.
Začne modernizace posledních 71 kilometrů D1, pracovat se bude na sedmi úsecích
05.03.2019
V letošním roce by měly být rozestavěny všechny zbývající úseky modernizované D1, dohromady je to sedm úseků v souhrnné délce 71 kilometrů. Nejvíc nových kilometrů má přibýt na jihočeské D3, uvedlo v pondělí ministerstvo dopravy.
7 sedm tipů a rad pro řidiče, kteří mají auto na plyn
03.03.2019
Jezdíte na plyn? Má to své výhody, svý specifika, která ovšem je nutné brát v úvahu, pokud patříte mezi provozovatele vozu na LPG: Několik základních rad a doporučení, jak by se měli majitelé osobních automobilů na LPG starat o svoje vozidlo shrnuje je Lukáš Czuderna, poradce pro rozvoj autoservisů ProfiAuto v České republice a na Slovensku.
Jak správně umýt auto? Zásady vhodné jarní očisty
01.03.2019
Pod pojmem „mytí auta” se skrývá mnohem víc než prostá návštěva automatické mycí linky. Pokud si chcete auto umýt sami, vstupujete do světa striktních zásad. A většinu pouček spojuje jediný cíl - nepoškrábat lak.
Povinná výbava aut podle EU? Upozornění na rychlost a alkoholtester
28.02.2019
Během příštích několika let by mohlo začít platit nařízení, že nová auta v Evropské unii musí být vybavena pokročilými asistenčními prvky. Mimo jiné je v plánu upozornění na překročení rychlostního limitu anebo příprava pro instalaci alkoholtesteru.
Nákup ojetiny na ulici je riziko. Přibývá podvodů s vozy v exekuci
27.02.2019
Nákup ojetiny na ulici znamená vždy riziko. Proces převodu se za poslední roky zjednodušil, servisy už dnes nabízejí službu prohlídky ojetiny před nákupem. Obrovským problémem ovšem je, jak auto prověřit po právní stránce. Kromě toho, že to stojí dost času a peněz, se k některým údajům téměř nedá dostat.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.