Aktuality

03.02.2014
K autu patří technický průkaz, je to vlastně jeho rodný list. Bez něj nejde přihlásit, prodat nebo projít technickou kontrolou. Je tedy třeba ho mít uložený na bezpečném místě. Při nákupu auta si vyjasněte, jak bude předání dokladů probíhat
27.01.2014
Řidič musí podle nejvyššího soudu poznat, že vjel do obce, přestože nepotkal značku jejího začátku. Stejně tak nesmí překročit padesátku v případě, kdy za tabulí vidí jen pole.
27.01.2014
Zatímco ochránci přírody a ekologové stromy podél silnic obhajují, experti zabývající se bezpečností silničního provozu by nejraději všechny vykáceli. Řidiči se přiklánějí na obě strany.
27.01.2014
Zima tuto sezónu přichází do Čech, Moravy a Slezska nečekaně pozdě. Aktuální počasí naznačuje, že by se v nejbližších dnech měli konečně dočkat všichni milovníci bílých vloček. Není tak od věci připomenout pár základních rad, jak na sněhu či ledu řídit automobil.
21.01.2014
Nepočítá s tím zakázka na nový centralizovaný systém kontroly STK, která má na místo původně uvažovaného kamerového záznamu shromažďovat fotografický materiál.
20.01.2014
Muži častěji havarují v zatáčkách, za snížené viditelnosti a při předjíždění. Ženy sice méně porušují dopravní předpisy, ale nadprůměrně často havarují na křižovatkách.
20.01.2014
Povinné zavedení takzvaných inteligentních tachografů, které ve středu schválil Evropský parlament, poškodí podle tuzemského Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia spediční společnosti ze zemí EU.
13.01.2014
Policie zbrojí proti neukázněným řidičům. Všechny hlídkové vozy dostanou kamery, měřit se bude i v protisměru.
13.01.2014
Také jste si mysleli, že v době sdílených a snadno dostupných servisních databází se stáčení tachometrů týká nanejvýš patnáctiletých „vylítaných“ bavoráků? Bohužel můžete naletět i se zánovní octavií!
09.01.2014
Komisař Evropské unie pro dopravu Siim Kallas odmítl plány německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta na úlevy německým motoristům při chystaném zpoplatnění dálnic pro osobní auta. Deníku Bild eurokomisař řekl, že je nepřípustné, aby nárok na dálniční známky zdarma nebo slevy pro majitele ekologických vozů měli jen Němci.
06.01.2014
Možnost zaplatit mýtné i na kratší dobu, než je jeden rok, požaduje Evropská unie. Chce zabránit tomu, aby byli zahraniční řidiči znevýhodňováni, připomněla agentura DPA.
06.01.2014
Dopravní policie chce bezprostředně po vážných nehodách odebírat malé technické průkazy. Havarovaná vozidla by tak po opravě musela před návratem do provozu projít prohlídkou na stanicích technické kontroly (STK). V Událostech o tom informovala Česká televize.
27.12.2013
Na první pohled řidiči pocítí konec papírových servisních knížek jen málo. Ve skutečnosti je to však jedna z největších změn v automobilovém průmyslu za poslední roky. Automobilky chrání nejen kupce ojetin před falšováním, ale mohou také pomoci v době klesajících marží u nových aut vylepšit zisky sobě i servisům.
27.12.2013
Nový občanský zákoník začne platit od 1. ledna. Dotkne se i obchodování s auty. Přináší jednotné a spravedlivější řešení pro všechny strany.
26.12.2013
V centrálním registru je nyní vedeno přes 550 tisíc řidičů, kteří se dopustili přestupků v rámci bodového systému. Více než 37 tisícům z nich byl po dosažení 12 bodů odňat na rok řidičský průkaz. Přišli o něj rychle, zpět jej ale dostanou až po prokázání odborné a zdravotní způsobilosti, což se může nad rámec jednoho roku protáhnout i o měsíce, a navíc přijít na tisíce korun.
16.12.2013
esítky tisíc motoristů ročně šokuje neoprávněná výzva k úhradě údajně dlužného povinného ručení. Jak se následně ukáže, ve skutečnosti na povinném ručení žádný dluh neměli. Děje se to už léta, ale úřady s tím stále nic neudělaly.
10.12.2013
Ke standardní dvouleté záruce na automobil nemálo tuzemských importérů přidává bezplatně prodlouženou záruku – na tři, pět nebo dokonce sedm let. Na první pohled to vypadá lákavě, jak ovšem ukazuje studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika, ne vždy se to finančně vyplatí.
02.12.2013
Roční dálniční známka platí až čtrnáct měsíců. Kdo nalepí kupon na rok 2014 už teď, může na ní jezdit až do 31. ledna 2015. Ceny dálničních kuponů pro příští rok zůstávají stejné jako letos.
26.11.2013
Průměr ráfku, šířka a výrobní kód (datum) pneumatiky. To byly tři hodnoty, které měli respondenti identifikovat na pneumatice v průzkumu společnosti Continental Barum. Nejčastěji správně uvedli šířku (57 %), největší problémy naopak měli s datem výroby pneumatiky (43 %).
22.11.2013
Motoristé se dostávají do pozice rukojmích autoservisů v jejich zápase o tržby. Když lidé nehrají podle jejich not, nechají je servisy klidně na holičkách, a to i s novým autem, jež se pokazilo tak, že oprava přijde na desítky tisíc korun.
18.11.2013
Asi neexistuje lepší důkazní materiál, než kvalitní záznam z videokamery. Pořídit si takové zařízení do auta není složité ani nákladné, je ale třeba znát určitá pravidla.
18.11.2013
Zimní sezóna se pomalu rozjíždí a řada lidí plánuje cestu na sjezdovky v zahraničí. V oblíbených destinacích ale platí jiná pravidla silničního provozu - nemalé pokuty čekají řidiče v Itálii za telefonování, na Slovensku může zase peněženka pěkně prořídnout při nesprávném umístnění GPS navigace.
14.11.2013
Po letech, kdy cena povinného ručení díky konkurenci a uplatňování bonusů za jízdy bez nehod spíš klesala, nastává obrat. Všechny pojišťovny hlásí zdražení.
08.11.2013
Určitě to alespoň jednou zažil každý řidič. Plížíte se v dlouhé koloně a z levého pruhu se snaží rychleji jedoucí auto dostat nejlépe na začátek kolony a zařadit se do vašeho pruhu. Řidič, který si kolonu slušně vystojí, označí řidiče z levého pruhu za nezdvořáka, který předbíhá. Ale je tomu skutečně tak, nebo se jedná o pouhou metodu zipování?
04.11.2013
Od prvního listopadového dne by měli mít motoristé na autě přezuto na zimní pneumatiky, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
30.10.2013
Průzkum České pojišťovny mezi tuzemskými řidiči ukázal, že 42 procent Čechů řídilo auto před absolvováním autoškoly. Pětina dotázaných přiznala, že poprvé řídila auto ještě před dovršením patnácti let.
25.10.2013
Bílá už zhruba čtvrtým rokem paří k nejoblíbenější barvě, kterou si majitelé automobilů objednávají na své nové vozidlo. Uvedla to firma PPG Industries, která je hlavním dodavatelem automobilových laků na světě.
24.10.2013
Čas zimních pneumatik se blíží. Připomeňme si chyby, kterých se řidiči při výměně pneu dopouští.
24.10.2013
Zima dá autu zabrat. Aby dobře fungovalo, je třeba věnovat mu čas a peníze za předzimní prohlídku. Na otázky čtenářů iDNES.cz k zimnímu servisu odpovídal specialista servisní sítě nezávislých autodílen Bosch Car Service Milan Ernest.
21.10.2013
Psaní krátkých textových zpráv na mobilním telefonu je za volantem až třikrát nebezpečnější, než když je řidič pod vlivem alkoholu.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.