Aktuality

Téměř 300 tisíc lidí má propadlý řidičák, výměna je přitom zdarma
06.03.2018
Loni skončila platnost řidičského průkazu celkem 765 tisícům řidičů. Více než třetina z nich si ho však nevyměnila, ač je to zcela zdarma. A pokud s neplatným dokladem vyjedou na ulici, hrozí jim až několika tisícová pokuta. Dalších více než šest set tisíc lidí si má navíc řidičský průkaz vyměnit v letošním roce.
Proč jezdíme na dálnici v protisměru: Pomohly by cedule?
05.03.2018
Každoročně v ČR najede na dálnici několik stovek řidičů do protisměru. Lze tomu nějak zabránit?
Češi při nakupování rádi soutěží. Nejen v supermarketech, ale nově také při nákupu ojetého vozu
05.03.2018
Že jsou čeští zákazníci hraví a soutěživí dokazují dnes a denně různé kupónové a slevové akce v supermarketech nebo prodejnách se sortimentem pro kutily, řemeslníky a zahrádkáře. V posledním období se však tento fenomén přenesl i do segmentu, kde by to ještě pře rokem nikdo nečekal – k prodejcům ojetých automobilů.
Češi jsou při nákupu nového automobilu stále konzervativní
02.03.2018
Tři pětiny Čechů (58 %) dávají přednost vlastním úsporám, pětina dotázaných by pro finance zašla do banky (18 %) a 13 % by volilo klasický leasing. Operativním leasingem by financovala vůz desetina z nás.
Zahřívat, či nezahřívat? Studený motor netrapte, dopřejte mu správný olej
01.03.2018
Každou zimu s příchodem tuhých mrazů se mezi motoristy rozhoří diskuse, zda před vyjetím zahřívat motor na volnoběh. Oba tábory zatvrzele hájí svoji stranu a v internetových diskusích i restauračních zařízeních to vypadá, jako když se „náhodou“ potkají fanoušci Sparty a Slavie. Tak kdo má pravdu?
Vidíte dobře? Zimní období totiž zvyšuje nároky na zrak
28.02.2018
Snížení ostrého vidění, horší rozeznávaní tmavé barvy nebo dlouhodobější oslnění protijedoucími auty – to vše nyní hrozí lidem při řízení automobilu.
Sankce za přestupky strážníků obecní nebo městské policie
28.02.2018
Jaké hrozí sankce strážníkům obecní a městské policie, pokud se dopustí přestupku? A kdo vlastně hlídá hlídače?
STK opět zpřísnily. Na emisních testech jdou po filtrech pevných částic
27.02.2018
Na STK, respektive stanicích měření emisí (SME) letos citelně zhoustlo ovzduší. Jsou totiž nově on-line napojeny na systém ministerstva. Těžkou hlavu proto mají především majitelé a provozovatelé dieselů, které byly již z výroby osazeny filtrem pevných částic.
Nadměrný kouř z výfuku: Poznáte závadu motoru podle jeho barvy?
26.02.2018
Pokud motor auta nadměrně kouří, určitě se nejedná o normální stav. Příčin může být celá řada, přičemž leccos může napovědět už pouhá barva dýmu. Ta může být od černé, přes modrou až po bílou. Víte co může signalizovat?
Nezávislá topení: Jak funguje? A co obnáší jeho instalace?
26.02.2018
Zima to zatím v České kotlině nevzdává. Možnost, jak nemrznout v autě, neškrábat skla, a ještě prospět motoru, představuje instalace nezávislého topení. Co to obnáší? Zjistili jsme to pro vás.
Čistíte své auto od sněhu a ledu? Pokud ne, hrozí vám pokuta! A jak je to v zahraničí?
26.02.2018
Za neočištěné auto od sněhu a námrazy hrozí vysoké pokuty nejen u nás, ale také v zahraničí. V Rakousku vás vůz pokrytý sněhem může přijít až na 127.000 korun!
Zamlžené světlomety: Známka poruchy, nebo něco běžného?
23.02.2018
Vodní páru pod difuzorem světlometu si okamžitě spojujeme s výrazně ojetými vozy – přičemž k tomuto jevu může dojít i u nového automobilu. Specialistka z Valeo vysvětluje, jak to funguje a kdy je nutné světlomet vyměnit.
Řidičský průkaz – odebrání můžete zabránit nově odmazáním bodů v Brně
22.02.2018
Odmazat si tři trestné body nasbírané za dopravní přestupky a vyhnout se tak hrozbě roční ztráty řidičského průkazu. Takovou možnost dostávají nejen jihomoravští řidiči. Součástí nabídky kurzů Polygonu Brno je nově i certifikované školení pro odpočet trestných bodů. Úvodní termíny už si zájemci mohou rezervovat.
Jaký olej do auta? Zjistěte, jak správně vybrat a vyměnit motorový olej
21.02.2018
Mazání motoru je důležité, o tom není pochyb. Jenže není olej jako olej. Poradíme, co znamenají jednotlivá označení a podle čeho se při výběru oleje řídit.
Konkurenční boj nutí pojišťovny nabízet něco navíc
20.02.2018
Bez povinného ručení se nevyplácí vůbec vyjet do provozu, který panuje na našich silnicích. Výhodou je, že si pojišťovny na trhu navzájem konkurují, a tak se snaží svým klientům nabízet často exkluzivní služby nad rámec klasického povinného ručení. Může se jednat o asistenční služby s rozšířenějším krytím, různé slevy, nebo přiznání dopředných bezeškodních bonusů atd.
Svítí vám na palubní desce Aladinova lampa? Okamžitě zastavte
19.02.2018
Vyznáte se ve všech kontrolkách, které na vás blikají na palubní desce vašeho vozu? Že ne? Nejste jediní. Pokud vám ale na přístrojové desce bliká Aladinova lampa, raději v jízdě nepokračujte.
Změní se otázky autoškoly? Budou se je žáci učit nazpaměť?
19.02.2018
Noví adepti autoškol se od letoška musí připravit i na doplněné testy s pozměněnými otázkami. Nejen mezi odbornými kruhy se ale šušká, že navrhované úpravy nejsou ku prospěchu věci.
Víte, jak správně táhnout nepojízdné vozidlo?
16.02.2018
Potřebujete nepojízdné vozidlo dopravit do servisu? Pak máte dvě možnosti. Buď si zavoláte odtah a auto necháte odvézt na „podvalníku“, nebo můžete zkusit vozidlo odtáhnout jiným vozidlem „po ose“.
Zanesené vstřikovače paliva: Můžou zničit motor! Jak je vyčistit?
15.02.2018
Moderní spalovací motory trpí na zanášení nečistotami více než starší agregáty. Důvodů je pro to celá řada. Kromě mechaniky motoru se nečistoty tvoří také v sání a rovněž v palivové soustavě. Jak s tím bojovat?
Přišla vám pokuta omylem? Co dělat s „odpustky“ na špatné adrese?
14.02.2018
Přišla vám pokuta, ovšem byla určená někomu úplně jinému? Jak řešit tento zapeklitý problém, který způsobil omyl na pražském magistrátu? A hrozí vám vůbec nějaké sankce?
Vozíky za osobní auta: Víte co můžete s vaším řidičským oprávněním táhnout?
14.02.2018
Modelová situace - máte řidičský průkaz skupiny B a chcete za osobním autem plném lidí táhnout vozík a na něm dva dvousetlitrové sudy se zeminou. Můžete?
Za každou desátou nehodou stojí ospalost řidiče, říká studie
12.02.2018
Že máte za volant usedat odpočatí, to není žádná novinka. Rozsáhlá studie však nyní odhalila, jak moc může být ospalost za volantem nebezpečná.
Řidičské skupiny a oprávnění: Jaký průkaz na motorku? A jak je to se čtyřkolkami?
12.02.2018
Na menší motocykly nebo skútry vám stačí běžný řidičák skupiny B na osobní auto. U velkých dodávek s více než osmi místy je však už potřeba řidičák skupiny D na autobus.
Jak to bude dál se zpoplatněním silnic: Kdy přestaneme nalepovat známky?
12.02.2018
V Česku se drží dálniční kupony na skle už více než dvacet let, čím dál hlasitěji jim ale zvoní hrana. Co je nahradí a odkdy?
Lidé využívají asistenční služby stále častěji
09.02.2018
Češi využívají asistenční služby čím dál častěji. Meziročně totiž počet poskytnutých asistenčních zásahů vzrostl téměř o třetinu. Češi nejčastěji využívají odbornou pomoc své pojišťovny při problémech s nepojízdnými auty, ale i při zdravotních obtížích na dovolené v zahraničí a při haváriích v domácnosti.
Jak zapojit startovací kabely? Tady je správný postup!
07.02.2018
Nemůžete po mrazivé noci nastartovat auto? Můžou pomoct startovací kabely. Jak se ale správně používají?
Za jak dlouho vyprchá jedno pivo? Poradíme, kdy můžete usednout za volant
05.02.2018
Zatímco ve vybraných evropských zemích je možné řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi, u nás je tolerance nulová. Jak však dlouho trvá, než alkohol z těla vyprchá?
Ceny povinného ručení dosáhly dna. Proč ceny porostou?
02.02.2018
Cena povinného ručení dosáhla dna a klesat může pouze na úkor dalšího prohlubování ztrát pojišťoven. Od roku 2010 průměrné pojistné kleslo v dnešních cenách o 24 procent, zatímco průměrná škoda stoupla o 47 procent.
Na poslední chvíli: Sloupněte starou dálniční známku, zítra bude pozdě
31.01.2018
Posledním lednovým dnem končí platnost ročních dálničních kuponů pro rok 2017. Nezapomeňte je odstranit z čelního skla, jinak vám hrozí pokuta. Nová celoroční viněta stojí stejně jako před rokem 1 500 korun.
Voda letos rodinné rozpočty nezruinuje
30.01.2018
Průměrná výše vodného a stočného včetně daně z přidané hodnoty (DPH) v letošním roce vzroste v ČR na 86 až 88 korun za metr krychlový. Proti loňsku tak zvýšení plateb za pitnou a odpadní vodu činí, opět v průměru, méně než tři procenta. Rozpočty běžných domácností by tento výdaj neměl příliš zatížit, zdražení může být nanejvýš v řádu stokorun za rok.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.