Aktuality

Letní sezóna začíná, jste na ni připraveni?
29.05.2017
Připraveni tedy ani ne tak vy, jako vaše auto, které po zimním období potřebuje péči i v měsících, kdy klimatické podmínky nejsou zdánlivě tak náročné.
Od června začínají pokuty za úpravy aut, servis je musí majiteli hlásit
26.05.2017
Od června vstoupí v platnost novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Její součástí je povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost k provozu.
Jedete na dovolenou? Zkontrolujte pneumatiky!
25.05.2017
Při cestě (nejen) do zahraničí se vyplatí pečlivá kontrola. Hřebík na cestě předvídat nemůžete, odhalit stávají poškození obutí ano.
Co řidiči zanedbávají před cestou na dovolenou?
24.05.2017
Plno lidí nevěnuje pozornost přípravě auta před dlouhou cestou na dovolenou. Všímejte si i zdánlivých detailů a předejděte tak nepříjemným problémům.
Proč se nevyplatí ignorovat pokutu ze zahraničí: Přijde vás to draho!
23.05.2017
Doby, kdy se čeští řidiči postihům za dopravní delikty spáchané v zahraničí jen usmívali, jsou nenávratně pryč. Pokuty v řádech stovek až tisíců vás neminou.
Konec útrpných přepisů: auto od června přeregistrujete kdekoli
23.05.2017
Registrace nového či dovezeného auta, změna majitele nebo umístění vozu do depozitu. Doposud se daly veškeré změny v registru vozidel hlásit a provádět pouze na úřadě v místě trvalého bydliště nebo sídla firmy. Od června se zákon mění a řidičům se uleví: nově mohou změny hlásit na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností.
Autolékárnička: Víte, co všechno musí obsahovat? A co musíte kontrolovat?
22.05.2017
Lékárnička je součástí povinné výbavy automobilu. Řada řidičů ji moc neřeší, je ale spousta důvodů, pro které by se na ni nemělo zapomínat.
Na cestách řádí slepí vrazi. Každý pátý řidič špatně vidí a neví o tom.
19.05.2017
Řidič, který špatně vidí, může být podle odborníků stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy. Za varující přitom považují zjištění, že zhruba každý pátý řidič v Česku má vadu zraku, ale neví o tom a nepoužívá žádnou oční korekci.
Řidičům se zjednoduší jednání s úřady
19.05.2017
Změny v motoristické legislativě zjednoduší řidičům jednání s úřady. Už od června budou moci žádat o změny v registru vozidel na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Od poloviny příštího roku pak má totéž platit i pro vyřizování žádostí o vydání řidičského průkazu.
Parkování motorek na chodníku. Co je to vlastně chodník a jak je definována motorka?
18.05.2017
Jedna věc je, jestli lze vůbec stát s motorkou na chodníku, druhá pak co je to vlastně motorka a jak je ze zákona definovaný chodník.
Auta bez filtrů budou dál znečišťovat ovzduší, nová vyhláška je neřeší
17.05.2017
Ministerstvo dopravy slibuje několik měsíců přísnější boj proti majitelům aut s naftovým motorem, kteří jezdí bez filtru pevných částic. A u slibů zůstane i nadále. Přestože mělo v minulých týdnech jedinečnou šanci situaci změnit, ministerstvo kontrolu neekologických vozů nezpřísnilo.
Nákup nového auta: prodejci nabízejí plnou nádrž i vyřizování na úřadech
16.05.2017
Přestože prodeje nových aut i v Česku stále rostou (loni se jich prodalo přes čtvrt milionu), stále je dost těch, kteří si nikdy nový vůz nekoupí. Jak to vlastně probíhá? Jen přebírání trvá několik hodin. Administrativa je většinou na novém majiteli.
Řízení „pod vlivem” mají pojišťovny ve výlukách, škodu musíte zaplatit sami
12.05.2017
Češi patří v Evropě mezi největší konzumenty alkoholu. Bohužel mnozí z nich nemají po jeho požití zábrany usednout za volant, což má denně za následek několik dopravních nehod. V průměru totiž každý den zaviní nehodu až 12 opilých řidičů. Nejen policisté, ale i pojišťovny jsou nekompromisní. Pokud škodu způsobí opilý řidič, finanční následky si nese sám.
Dvě třetiny kontrolovaných autobazarů podvádějí, zjistili inspektoři
12.05.2017
Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila porušení předpisů v 60 procentech kontrol autobazarů. Je to téměř o čtyři procentní body více než v roce 2015. Auta měla stočené tachometry nebo zatajenou havárii. Padlo 63 pokut v celkové hodnotě 1,35 miliónu korun, informoval v pátek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Psycholog: je znát, když řídí ženy. Na cestě jsou bezpečnější
05.05.2017
Podle dopravního psychologa Karla Havlíka mají ženy za volantem svůj jasný rukopis. Jezdí bezpečněji, jsou méně agresivní a zbytečně neriskují. Když bourají, je to převážně na křižovatkách, protože nedokážou správně vyhodnotit aktuální situaci.
Lovci nehod jsou jako supové. Nenechte se ulovit!
03.05.2017
Klasický scénář - dojde k nehodě a téměř okamžitě je na místě i asistenční služba. Kdo je volal? Vy, další účastník nehody, svědek, co šel náhodou kolem? A hlavně, kdo to zaplatí?
Neposuzujte ojetiny jen podle stavu tachometru.
02.05.2017
Stočené kilometry se staly díky časté medializaci největším strašákem motoristů při koupi ojetiny. Téměř to vypadá, že jiné problémy a rizika při koupi ojetiny nehrozí. To však zdaleka není pravda. Skutečných a závažných problémů a podvodů existuje kolem ojetin celá řada a často zůstávají opomíjeny a zastíněny strachem z přetočených kilometrů.
Bez bezpečnostních pásů nelze jezdit, nicméně výjimky tady jsou. Kdo se v autě nemusí poutat?
27.04.2017
Všichni se v autě musíme poutat, to je jasné. Tedy, je to jasné? A opravdu všichni - anebo víte, kdo a kdy se bezpečnostním pásem poutat nemusí?
VIN čísla. Víte, co znamenají a k čemu slouží? A kde je najdete?
26.04.2017
Automobily lze identifikovat nejen podle značek a názvů modelů, ale především pomocí tzv. VIN čísla, kódu skládajícího se ze 17 znaků.
Pokud vám v servisu zničili auto, o náhradu škody se ozvěte hned
25.04.2017
V pneuservisech mají napilno a hromadně mění zimní gumy za letní. Při vysokém nasazení se může stát, že kola správně neutáhnou. Uvolněné kolo poškodí vůz, v horším případě způsobí nehodu nebo někoho zraní. Vadu hlaste okamžitě a nenechte se odbýt. Ani předávací protokol nezbavuje servis odpovědnosti.
Za stočená počítadla potíže na STK: Nesedí kilometry? Připravte se na problém!
24.04.2017
Stát přehodil problém se stočenými kilometry z obchodníků na občany. Už za pár týdnů vás vyhodí z STK, pokud odhalí manipulaci s počítadlem.
Výkon motoru udávaný v koních: Kde se vzal? A proč se už dnes moc nepoužívá?
21.04.2017
Co zní vašim uším lépe? Výkon 221 kW, nebo 300 koní? Nejspíš ta hezky kulatá cifra. Proč se vlastně začalo označení koňská síla používat?
Jste na silnici nebezpeční? Podívejte se pravdě do oka
21.04.2017
Každý druhý řidič vidí špatně a většinou o tom neví, nebo si to nechce připustit. Vyzkoušejte si, jak jste na tom vy. Přinášíme vám domácí test s Landoltovými optotypy - nejobjektivnějším způsobem, jak si vyšetřit zrak.
Víte, kdy vyřadit pneumatiky z provozu?
20.04.2017
Velmi často řidiči uvažují o vyřazení pneumatik až v situaci, kdy se blíží období výměny letních pneumatik za zimní či naopak. A to není správně.
5 chyb, které vás mohou při předjíždění stát život
19.04.2017
Neustále potkáváme na silnici pomalejší (a někdy i nebezpečnější) řidiče, ale jak správně ostatní vozidla předjíždět, abychom nikoho neohrozili ani neomezili?
Opomíjený servis - co lidé u svých aut nehlídají?
19.04.2017
Většina motoristů pravidelně mění olej, rozvody, v případě nutnosti vzpomenou na brzdové destičky. Potřeba je ale více. Na co se nejčastěji zapomíná?
Zítra bude Policie měřit rychlost. Tam, kam ji občané nasměrovali.
18.04.2017
Jedno je jisté - Policie zítra vybere na pokutách za rychlost hodně, opravdu hodně peněz. Jak moc tím prospěje bezpečnosti silničního provozu, je k diskusi.
Na velikonoční silniční provoz v ČR dohlédne přes 3000 policistů
12.04.2017
Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou.
O Velikonocích na domácí alkotestery nespoléhejte, lžou
11.04.2017
Spolehnout se na domácí přístroje na měření alkoholu v krvi je před usednutím za volant zrádné. Ve společném testu testu MF DNES a BESIP selhávaly i testery za tisíce korun.
Auto dostalo v zimě zabrat. Zamiřte do myčky a servisu
11.04.2017
Baterie, stěrače, podvozek, brzdy. To vše dostalo na autě během zimy zabrat. S nástupem jara věnujte autu čas a dopřejte mu návštěvu servisu.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.