Aktuality

Parkování motorek na chodníku. Co je to vlastně chodník a jak je definována motorka?
18.05.2017
Jedna věc je, jestli lze vůbec stát s motorkou na chodníku, druhá pak co je to vlastně motorka a jak je ze zákona definovaný chodník.
Auta bez filtrů budou dál znečišťovat ovzduší, nová vyhláška je neřeší
17.05.2017
Ministerstvo dopravy slibuje několik měsíců přísnější boj proti majitelům aut s naftovým motorem, kteří jezdí bez filtru pevných částic. A u slibů zůstane i nadále. Přestože mělo v minulých týdnech jedinečnou šanci situaci změnit, ministerstvo kontrolu neekologických vozů nezpřísnilo.
Nákup nového auta: prodejci nabízejí plnou nádrž i vyřizování na úřadech
16.05.2017
Přestože prodeje nových aut i v Česku stále rostou (loni se jich prodalo přes čtvrt milionu), stále je dost těch, kteří si nikdy nový vůz nekoupí. Jak to vlastně probíhá? Jen přebírání trvá několik hodin. Administrativa je většinou na novém majiteli.
Řízení „pod vlivem” mají pojišťovny ve výlukách, škodu musíte zaplatit sami
12.05.2017
Češi patří v Evropě mezi největší konzumenty alkoholu. Bohužel mnozí z nich nemají po jeho požití zábrany usednout za volant, což má denně za následek několik dopravních nehod. V průměru totiž každý den zaviní nehodu až 12 opilých řidičů. Nejen policisté, ale i pojišťovny jsou nekompromisní. Pokud škodu způsobí opilý řidič, finanční následky si nese sám.
Dvě třetiny kontrolovaných autobazarů podvádějí, zjistili inspektoři
12.05.2017
Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila porušení předpisů v 60 procentech kontrol autobazarů. Je to téměř o čtyři procentní body více než v roce 2015. Auta měla stočené tachometry nebo zatajenou havárii. Padlo 63 pokut v celkové hodnotě 1,35 miliónu korun, informoval v pátek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Psycholog: je znát, když řídí ženy. Na cestě jsou bezpečnější
05.05.2017
Podle dopravního psychologa Karla Havlíka mají ženy za volantem svůj jasný rukopis. Jezdí bezpečněji, jsou méně agresivní a zbytečně neriskují. Když bourají, je to převážně na křižovatkách, protože nedokážou správně vyhodnotit aktuální situaci.
Lovci nehod jsou jako supové. Nenechte se ulovit!
03.05.2017
Klasický scénář - dojde k nehodě a téměř okamžitě je na místě i asistenční služba. Kdo je volal? Vy, další účastník nehody, svědek, co šel náhodou kolem? A hlavně, kdo to zaplatí?
Neposuzujte ojetiny jen podle stavu tachometru.
02.05.2017
Stočené kilometry se staly díky časté medializaci největším strašákem motoristů při koupi ojetiny. Téměř to vypadá, že jiné problémy a rizika při koupi ojetiny nehrozí. To však zdaleka není pravda. Skutečných a závažných problémů a podvodů existuje kolem ojetin celá řada a často zůstávají opomíjeny a zastíněny strachem z přetočených kilometrů.
Bez bezpečnostních pásů nelze jezdit, nicméně výjimky tady jsou. Kdo se v autě nemusí poutat?
27.04.2017
Všichni se v autě musíme poutat, to je jasné. Tedy, je to jasné? A opravdu všichni - anebo víte, kdo a kdy se bezpečnostním pásem poutat nemusí?
VIN čísla. Víte, co znamenají a k čemu slouží? A kde je najdete?
26.04.2017
Automobily lze identifikovat nejen podle značek a názvů modelů, ale především pomocí tzv. VIN čísla, kódu skládajícího se ze 17 znaků.
Pokud vám v servisu zničili auto, o náhradu škody se ozvěte hned
25.04.2017
V pneuservisech mají napilno a hromadně mění zimní gumy za letní. Při vysokém nasazení se může stát, že kola správně neutáhnou. Uvolněné kolo poškodí vůz, v horším případě způsobí nehodu nebo někoho zraní. Vadu hlaste okamžitě a nenechte se odbýt. Ani předávací protokol nezbavuje servis odpovědnosti.
Za stočená počítadla potíže na STK: Nesedí kilometry? Připravte se na problém!
24.04.2017
Stát přehodil problém se stočenými kilometry z obchodníků na občany. Už za pár týdnů vás vyhodí z STK, pokud odhalí manipulaci s počítadlem.
Výkon motoru udávaný v koních: Kde se vzal? A proč se už dnes moc nepoužívá?
21.04.2017
Co zní vašim uším lépe? Výkon 221 kW, nebo 300 koní? Nejspíš ta hezky kulatá cifra. Proč se vlastně začalo označení koňská síla používat?
Jste na silnici nebezpeční? Podívejte se pravdě do oka
21.04.2017
Každý druhý řidič vidí špatně a většinou o tom neví, nebo si to nechce připustit. Vyzkoušejte si, jak jste na tom vy. Přinášíme vám domácí test s Landoltovými optotypy - nejobjektivnějším způsobem, jak si vyšetřit zrak.
Víte, kdy vyřadit pneumatiky z provozu?
20.04.2017
Velmi často řidiči uvažují o vyřazení pneumatik až v situaci, kdy se blíží období výměny letních pneumatik za zimní či naopak. A to není správně.
5 chyb, které vás mohou při předjíždění stát život
19.04.2017
Neustále potkáváme na silnici pomalejší (a někdy i nebezpečnější) řidiče, ale jak správně ostatní vozidla předjíždět, abychom nikoho neohrozili ani neomezili?
Opomíjený servis - co lidé u svých aut nehlídají?
19.04.2017
Většina motoristů pravidelně mění olej, rozvody, v případě nutnosti vzpomenou na brzdové destičky. Potřeba je ale více. Na co se nejčastěji zapomíná?
Zítra bude Policie měřit rychlost. Tam, kam ji občané nasměrovali.
18.04.2017
Jedno je jisté - Policie zítra vybere na pokutách za rychlost hodně, opravdu hodně peněz. Jak moc tím prospěje bezpečnosti silničního provozu, je k diskusi.
Na velikonoční silniční provoz v ČR dohlédne přes 3000 policistů
12.04.2017
Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou.
O Velikonocích na domácí alkotestery nespoléhejte, lžou
11.04.2017
Spolehnout se na domácí přístroje na měření alkoholu v krvi je před usednutím za volant zrádné. Ve společném testu testu MF DNES a BESIP selhávaly i testery za tisíce korun.
Auto dostalo v zimě zabrat. Zamiřte do myčky a servisu
11.04.2017
Baterie, stěrače, podvozek, brzdy. To vše dostalo na autě během zimy zabrat. S nástupem jara věnujte autu čas a dopřejte mu návštěvu servisu.
Parkovací karty v Praze na prodej. Je to vůbec legální?
10.04.2017
Nová firma z ciziny prodává parkovací karty do rezidenčních zón v Praze. Jak to funguje? A je to vůbec legální?
Na dovolenou autem? Rady a tipy, jak můžete ušetřit tisíce korun
06.04.2017
Až stovky nebo i tisíce korun můžete ušetřit na cestě na dovolenou. Přečtěte si, jak toho docílit. Podle odborníků jde nejen o styl jízdy, ale například i o to, jak máme nahuštěné pneumatiky, či jak hodně využíváme klimatizaci.
Vajgl vyhozený z okna může stát řidiče až 30 000 korun
06.04.2017
Kouření za volantem není jen zdraví škodlivé, ale může být i nebezpečné a velice drahé. Rakouský autoklub varuje před odhazováním nedopalků z oken aut. Za podobné znečišťování komunikace totiž můžete u našich jižních sousedů dostat pokutu až 72 eur (cca 2000 Kč), ve Vídni pak dokonce 1000 eur (cca 27 000 Kč).
Přezouvání do letního je v plném proudu. Pozor na vibrace a hluk
06.04.2017
Sezona zimních pneumatik je u konce a mnoho motoristů si mění kola svépomocí. Pokud se na to chystáte, buďte obezřetní. Nejdůležitější je správné utažení šroubů, pečlivě to zkontrolujte. A platí to i o pneuservisech, kde mají teď vrchol sezony.
Je možné o přijít o řidičské oprávnění při neúspěšných zkouškách na jinou skupinu?
05.04.2017
Když mám řidičák na auto a "propadnu" při zkouškách na motorku, přijdu o řidičák, a naopak? JUDr. Beran vysvětluje odpovídá na velmi častou otázku.
Jak jezdit na sněhu a ledu? Máme pro vás několik pravidel!
10.01.2017
Jízda na sněhu a ledu má podobně jako na mokru nebo ve tmě či mlze svá specifika. Řidič by kvůli tomu měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme jak.
Řidiči si nově vyřídí změny v registru vozidel nejen podle toho, kde bydlí
09.12.2016
Motoristé už nebudou muset kvůli změnám v registru vozidel chodit jen na úřady v místě bydliště nebo sídla firmy, ale budou je moci vyřizovat i na jakémkoli úřadu obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou ve středu schválili poslanci. Zákon také zjednodušuje registraci veteránů. Teď ho posoudí Senát.
Při nehodách se lidé bojí, že nedokážou správně poskytnout pomoc
23.11.2016
Nejčastějšími příčinami, proč se lidé bojí poskytnout při automobilových nehodách první pomoc, jsou pocit nedostatečných dovedností a znalostí a s tím spojený strach, že někomu ublíží. Lidé také mají psychické zábrany manipulovat se zraněnými.
21.11.2016
Nešetrné kartáče, agresivní chemie nebo nedokonalé sušení, péče o auto v myčce může nadělat pěknou paseku.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.