05.04.2017
Když mám řidičák na auto a "propadnu" při zkouškách na motorku, přijdu o řidičák, a naopak? JUDr. Beran vysvětluje odpovídá na velmi častou otázku.
10.01.2017
Jízda na sněhu a ledu má podobně jako na mokru nebo ve tmě či mlze svá specifika. Řidič by kvůli tomu měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme jak.
09.12.2016
Motoristé už nebudou muset kvůli změnám v registru vozidel chodit jen na úřady v místě bydliště nebo sídla firmy, ale budou je moci vyřizovat i na jakémkoli úřadu obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou ve středu schválili poslanci. Zákon také zjednodušuje registraci veteránů. Teď ho posoudí Senát.
23.11.2016
Nejčastějšími příčinami, proč se lidé bojí poskytnout při automobilových nehodách první pomoc, jsou pocit nedostatečných dovedností a znalostí a s tím spojený strach, že někomu ublíží. Lidé také mají psychické zábrany manipulovat se zraněnými.
21.11.2016
Nešetrné kartáče, agresivní chemie nebo nedokonalé sušení, péče o auto v myčce může nadělat pěknou paseku.
03.11.2016
Nastává období, kdy můžete se svým autem zajet do servisu a nechat mu vyměnit pneumatiky. Není třeba čekat na první listopadový den, kdy jsou zimní pneumatiky v Česku povinné - samozřejmě pouze pokud je na silnicích sníh, nebo jej lze předpokládat.
04.10.2016
S chladnými podzimními rány přichází na silnice nebezpečné mlhavé počasí. Při nehodě v mlze je pravděpodobnost smrtelného zranění třikrát vyšší než při průměrné nehodě. Řidiči totiž v mlze vnímají svou rychlost jako výrazně nižší. Na silnici, kde mlha kondenzuje a prodlužuje se brzdná dráha, pak nestíhají včas zastavit.
27.09.2016
Na jedenácti dálničních úsecích se od příštího roku nebude platit dálniční poplatek. V úterý to oznámil ministr dopravy Dan Ťok. Týkat se to bude úseků kolem Prahy, Plzně nebo Kroměříže. Ťok si od toho slibuje zlepšení dopravní situace ve městech.
12.09.2016
Kolony aut se staly kvůli opravám dálnice D1, ale i jiných českých silnic, každodenní samozřejmostí. S frontami stojících aut narostl i počet nehod. Nehodovost dojezdu do kolon se za letošní rok zvedla o 20 procent. Na cestách chybí dostatek značek a informačních tabulí. Ale také řidiči, kteří dodržují bezpečnou vzdálenost.
29.08.2016
Až stovky lidí mají doma často zánovní auto či motorku, ale nemohou s nimi jezdit. Pojízdný dopravní prostředek za desítky či stovky tisíc mohou maximálně opatrovat v garáži nebo rovnou odvézt do šrotu. Nesplnili totiž povinnost a nezapsali se v registru silničních vozidel jako vlastníci. Tuto chybu už nemohou napravit, jak upozornil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
23.08.2016
Stačí pár vteřin nepozornosti a vaše cesta skončí ještě před naplánovaným cílem. Loni se v Česku stalo 93 067 dopravních nehod. Jak se zachovat, co udělat jako první a na co nezapomenout z hlediska zákonů? Napoví následující článek.
23.08.2016
Denně dochází na silnicích k vážným nehodám a každý v autoškole absolvuje kurz první pomoci. V praxi však dokáže zraněnému při nehodě správně pomoci málokdo. Jen polovina řidičů by zraněnému zkontrolovala dýchání, 70 procent lidí neví, jak zhodnotit stav zraněného. Situaci má zachránit kampaň Ty to zvládneš.
23.08.2016
Od poloviny roku 2018 se v členských zemích EU včetně ČR sjednotí podmínky pro technické kontroly ojetých aut. Česko si od jednotného evropského protokolu Stanic technické kontroly slibuje omezení dovozu aut se stočeným tachometrem.
29.07.2016
Na řidiče, kteří pojedou v pátek a o víkendu na jih Evropy, čekají na silnicích komplikace. Tunel Karavanky na rakousko-slovinské hranici bude v sobotu průběžně uzavírán kvůli návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku. Český autoklub doporučuje na cestu v těchto dnech raději nevyrážet.
27.06.2016
Na stanice technické kontroly (STK) se valí změny, jež se jejich majitelům nelíbí. Zatímco ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce jejich počet výrazně navýšit a posílit konkurenci, současní majitelé necelých čtyř stovek soukromých firem, kde si motoristé povinně podle nařízení státu musí nechat za poplatek pravidelně prověřovat stav svých vozidel, se tomu hlasitě brání.
15.06.2016
Ministerstvo dopravy připravilo plán na přechod od papírových dálničních kuponů k elektronickému kamerovému systému, takzvanému videotollingu. Návrh na přechod k systému, který využívá například Slovensko a Maďarsko, plánuje úřad předložit vládě do konce měsíce. Řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Na silnicích ale systém zřejmě nebude dříve než v roce 2019.
15.06.2016
Ministerstvo dopravy přijalo koncem dubna vyhlášku, která mimo jiné upřesňuje, za jaké nedostatky vozu přijde řidič na místě o Osvědčení o registraci, tedy o malý technický průkaz. Hrozí to například autům bez podstatné části výfuku, s rezavou karoserií či těm vozům, ze kterých vytékají provozní kapaliny.
15.06.2016
Kromě větší soustředěnosti na průjezdu opravovanými úseky D1 bude muset řidič dávat pozor také na ručičku ukazatele rychlosti. První kamery už povolenou osmdesátku hlídají a další v dohledné době přibudou.
15.06.2016
Na cestě k moři pozor na vysoké pokuty v zahraničí. Šoféři tak musí dát pozor například na používání směrových světel v Rakousku.
15.06.2016
Pokud řidič dostane při spáchání přestupku trestné body, měl by se o tom dozvědět díky SMS či e-mailu. I to je jeden z podnětů, které ministerstvo dopravy hodlá zapracovat do návrhu změn bodového systému.
15.06.2016
Čechy, kteří pojedou v létě na dovolenou do zahraničí autem, čekají opět zácpy. Nejhorší budou zřejmě první červencový víkend a pak přelom července a srpna, ale i v ostatních termínech se cesty ke Středozemnímu moři zřejmě bez zdržení neobejdou.
04.05.2016
Někdo na dovolenou letí letadlem, někdo vlakem, někdo sedí doma a někdo jede autem. Přinášíme pár základních rad, kterými je dobré se řídit při dlouhých cestách autem, což je mimochodem nejčastější způsob Čechů při přesunu na dovolenou.
27.04.2016
Autoškoly začaly s výcvikem budoucích motorkářů podle nových pravidel. Řidiči tak v provozu mohou potkávat samotné žáky na motocyklech a jejich doprovod buď na druhé motorce, nebo v automobilu. Žák i učitel jsou přitom označení a mají spolu rádiové spojení.
14.04.2016
Mnoho německých měst už dnes má omezený vjezd do centra podle emisí jednotlivých automobilů – takzvaných ekologických plaket. V plánu je ale zpřísnění, a to především pro diesely. Zavedena má být čtvrtá plaketa – modrá.
14.04.2016
Ministerstvo dopravy napravuje nejistotu, kterou na kruhové objezdy vnesla novela vyhlášky upravující provoz na těchto křižovatkách. Na příslušné úřady teď míří metodický pokyn, který nařizuje označovat „kruháče“ tak, aby auta, která po něm jedou, měla přednost. Výjimky budou pod drobnohledem.
06.04.2016
Zhruba pětina tuzemských motoristů hodlá v létě dál jezdit na zimních nebo celoročních pneumatikách. Vyplývá to z průzkumu obchodu Pneumatiky.cz. Podívejte se s námi na rizika, proč to nedělat.
21.03.2016
Bodový systém postihu neukázněných motoristů ztrácí po deseti letech existence účinnost a ministerstvo dopravy (MD) proto chystá jeho zásadní změnu. Zatím jde ale jen o záměr, takže revoluce v bodech nenastane v Česku dříve než v roce 2018. Teprve pak bude možné přijít za přestupek o řidičák i na tři roky a zaplatit pokutu až 75 000 korun.
11.03.2016
Záchrannou službu si může člověk od středy přivolat pomocí mobilní aplikace.Ta odešle přesnou polohu volajícího, obsahuje návod první pomoci nebo dokáže vyhledat nejbližší pohotovost a lékárny.Je dostupná pro všechny chytré telefony s operačním systémem Android a iOS.
08.03.2016
V Česku je zaregistrováno přes pět miliónů osobních aut. Téměř dvě třetiny z nich jsou starší deseti let. Stát chce přimět řidiče, aby takové ojetiny nekupovali, a to zdražením poplatků za jejich převod a podporou vzniku nízkoemisních zón, kam by byl zakázán vjezd autům nesplňujícím dané limity.
24.02.2016
Kdo si plánuje pořídit auto starší deseti let, měl by si pospíšit. Stát totiž od ledna 2018 plánuje, že bude vybírat poplatky už i od nových majitelů aut vyrobených před rokem 2005. Konkrétně tři tisíce. A ještě více si připlatí zájemci o auta, která sjela z výrobních linek před rokem 2000.